Help - Search - Members - Calendar
Full Version: EPC aprins pe bord
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Skoda > Octavia 1
snakekaa
Salut,

Aseara am plecat cu masina si la un moment dat am vrut sa reglez oglinda din dreapta. Am facut asta, insa s-a intamplat ceva pentru ca la un moment dat nu a mai functionat deloc, iar apoi s-a aprins si EPC-ul de pe bord. Ati putea sa imi explicati despre ce anume s-a intamplat mai precis si ce ar trebui sa fac? Daca e urgent de facut sau nu?

In plus, nu stiu daca legat de asta sau nu (eu as zice ca nu), la orice ridicare usoara a piciorului de pe acceleratie, masina se hurducaia, ca si cand ar fi fost infranata. Intrebarea e de unde aceasta problema si daca are legatura cu prima.

Multumesc frumos,
Toni

DORU
Problema oglinzii si a EPC-ului aprins in bord nu au nici o legatura, Toni.
Insa hurducaielile si EPC din bord, da. Este o problema pe modul Engine ce trebuie analizata si remediata.
DIN CE ORAS ESTI ?
Ceea ce consider necesar este o diagnoza computerizata pt aflarea problemei si solutionarea ei. Intuiesc ca motorizarea este 1.9TDI...gresesc ?
Daca am intuit corect, ce cod motor este ALH, ARX ? Vezi rubrica #17 din talon.

Apreciez cel putin doua erori pe controllerele masinii tale. Astept raspunsuri de la tine intre timp.
snakekaa
Inseamna ca a fost o coincidenta. (La naiba, doua probleme distincte in aceeasi zi, uff sad.gif )
Eu sunt din Bucuresti.
Motorizarea este de 1.6 pe benzina.
Doua erori? Care ar fi cele doua?
Merci,
DORU
1.6 MPI - cod BFQ, AVU, etc ? vezi talon #17.

Cel putin o eroare pe Engine si inca una pe Centr. Conv. asta zic eu.
Daca doresti, putem face o diagnoza si aflam totul, inclusiv cum remediem eventualele probleme permanente ca defect.
snakekaa
Nu am talonul la mine, insa 99% cred ca este vorba de codul BFQ.
Am inteles. Unde anume sa facem diagnoza?
DORU
Ti-am trimis MP !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.