Help - Search - Members - Calendar
Full Version: interfete retea wifi
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Multimedia & IT- Electronice
Pages: 1, 2
RUE
ce interfete sunt mai fiabile si eficiente pentru o retea wifi pt pc uri: PCI sau USB?
ce producatori si modele ati folosit si cu ce rezultate?
Diesel
Producatorul e mai putin important, incearca sa vezi ce chipset se ascunde sub capota si sa se potriveasca cu routerul la care vrei sa te legi. Broadcom e o alegere buna.

De asemenea e recomandat sa cauti antene flexibile in cazul in care ai probleme cu semnalul.

Parintii au folosit intr-o vreme un adaptor pe USB Edimax care a fost ok. Pret mic, soft decent, viteza efectiva vreo 15-20mbps prin cativa pereti de lemn. Routerul de atunci era Asus WL-520C.
Mircea104901
Cele pe USB sunt bune, chiar foarte bune unele.
Pe PCI - mor o data cu sistemul (un fel de a spune teehee.gif daca vrei sa pui la un PC care nu are, trebuie sa-l demontezi, scoti/instalezi, etc.) / trebuie drivere specifice / poate nu au pentru toate OS-urile, etc.

Chipseturile Realtek sunt bune (adica sunt fiabile, raport calitate/pret final bun, drivere compatibile si fara batai de cap).
Ca produse finite, gama Cisco-Linksys sunt excelente. Poti incerca si de la Asus, Belkin. Daca vrei distante mari - Ubiquity (destul de scumpe dar in top ca si calitate).

HalbaSus
USB sucks... PCI rullez ! (daca ma intrebati de ce raspunsul va fi "nu am incredere in usb") Dar intr-adevar e important si producatorul.
Cele PCI sunt mai ieftine, cele PCI deobicei au antene - cele usb in general nu au, si in general par mai "de incredere" (nu am incredere in chestiile alea mici si plasticate ca ar face mare branza). Singurul avantaj al celor USB e ca sunt usor de instalat (nu ai nevoie de surubelnita).
FAR EASTERN
Eu am o pereche de la MSI. Adica USB-ul pentru desktop si routerul. Singurele "necazuri" mai apar cand se pierde conexiunea si trebuie resetat ruoter-ul. Dar am inteles ca "asa face toate"... biggrin.gif
RUE
e vorba de cladire de beton, incaperi pe o raza de 15 -20 m.
reteaua e dedicata internetului exclusiv.
USB urile am observat chiar si la memorii ca pot sa nu citeasca device ul conectat, apoi si raza de actiune poate e mai mica la usb fata de cele cu antena.

mmultumesc pentru ponturi.
drabisan
QUOTE (RUE @ Jan 8 2010, 06:08 PM) *
e vorba de cladire de beton, incaperi pe o raza de 15 -20 m.
reteaua e dedicata internetului exclusiv.
USB urile am observat chiar si la memorii ca pot sa nu citeasca device ul conectat, apoi si raza de actiune poate e mai mica la usb fata de cele cu antena.

mmultumesc pentru ponturi.


Depinde ce retea iti doresti. Vrei sa sari la N? Eventual in 5GHz?
Raza de acoperire e importanta, dar mai importante sint betoanele.
Te multumeste un G in 2.4GHz?
Atenuarea creste exponential cu GHzii. Si e complicat daca ai un perete de rezistenta intre access point/router si client. Daca ai 2 pereti, aproape poti spune adio in 5GHz.

Daca e exclusiv internet ajunge G-ul.

Partea 2-a: laptopurile, de obicei, au wlan inclus. Deci cu un adaptor USB pentru PC nu prea ai ce face ulterior. Si cum preturile sint jos, cind iei un PC nou poti pastra sau nu placa PCI de wlan.
Si un adaptor PCI are, de obicei, antene. Si asta e un mare plus!

Producatorul e putin relevant. Te uiti la citeva review-uri, nu prea multe ca nu mai iei nimic. Te uiti pe site ca au driverele cit de cit la zi. Si te decizi.
Pentru cele USB as spune linistit Linksys. Pentru cele PCI nu prea stiu sa-ti recomand, pentru ca nu am folosit niciodata mai mult de citeva minute.
cod
Interfata wifi pe USB are problema ca-ti consuma din CPU pentru a functiona (ca orice device USB), lucru vizibil in special pe linux unde driverele nu sunt cele mai eficiente. Eu am optat pentru PCI.
Hoinar
Eu vreau sa-mi spuneti de un router wireless bunicel... doar pentru net, pentru casa parintilor mei. Casa mare, sanatoasa, cu pereti de caramida. Routerul Edimax (cel mai ieftin) nu face fata deloc prin toate camerele. Si mai pierde semnal...etc samd.
Nu trebuie neaparat N, merge super si G, ca va fi folosit cel mai mult pentru net obisnuit.
Va rog, un sfat aveti?
Diesel
Doua routere care sa stie WDS (wireless distribution system) biggrin.gif
HalbaSus
La mine tot retea wireless cu multi multi multi pereti e si folosesc un router wireles (Linksys parca) + wireless repeater de la asus (pe asta din urma l-am gasit foarte greu, la magazinele din urbea mea jumatate din vanzatori nici nu auzisera de asa ceva). Rezultatul e ca am semnal pe toate cele 3 nivele ale casei, cu multi pereti de caramida si beton. Acum e adevarat ca semnalul variaza intre foarte bun si foarte prost. Dar e utilizabil peste tot.
Hoinar
Mersi de sfaturi! M-am mai sfatuit si cu Drabi pe privat si am ajuns la urmatoarea concluzie:
- scot dongle-ul USB si mi-l bag in ... buzunar.
- incerc o placa de retea wireless pe PCI (cu antena) - are receptia mult mai buna decat un dongle USB (dimensiunea il tradeaza pe dongle)
- daca tot e prea slab semnalul incerc un router cu 2 antene - semnalul mai bun/puternic
- daca tot nu e de-ajuns semnalul incerc un repeater/access point.
- daca nici asa nu merge...pun cablul in functiune biggrin.gif.
HalbaSus
Daca e vorba de a da acces unui alt PC si nu unui laptop atunci fa tot ce poti si baga cablu. Nu exista sentiment mai recomfortant decat un cablu ethernet bagat acolo unde trebuie biggrin.gif
Eu am trait timp de cateva luni doar pe baza de wireless (si la pc si la laptop) si am crezut ca ma urc pe pereti... viteza pe jumatate, din cand in cand pica fara vre-un motiv aparent... e suportabil daca nu stai mult la net si nu faci downloaduri... dar per total e nasol.

Referitor la planul tau de actiune... sa inteleg ca acum ai o configuratie cu un router + un wifi dongle si vrei sa imbunatatesti treaba. Eu sunt adeptul solutiilor radicale si nu a celor progresive (care deobicei sunt mai frustrante si mai scumpe). Deci sfatul meu e:
- Daca exista o posibilitate sa bagi cablu - baga cablu... daca nu:
- testeaza cu un laptop pana unde iti ofera routerul actual semnal bun (5 sau macar 4 linii)... Daca trece de jumatatea distantei (si/sau) al peretilor pe care trebuie sa ii penetreze pana in locul unde vrei tu internet atunci poti sa pastrezi routerul si adaugi in locul respectiv un wifi repeater... ahhhh... si treaba cu schimbatul dongle-ului pe o placa pci e o idee foarte buna.
- un router cu 2 antene nu iti va creste semnalul foarte mult daca problema semnalului o reprezinta peretii (si banuiesc ca asta e problema, ca doar nu vrei sa bag wifi in camp deschis smile.gif )
Hoinar
Da, ma intereseaza sa imbunatatesc treaba pentru alt PC, nu pt laptop. Laptopul meu are semnal in sufragerie si la baie (unde e important biggrin.gif). Dar calculatorul tatalui meu are un dongle USB care intr-un apartament mic functioneaza super, da' nu m-am gandit ca la casa e asa mare problema. De-aici rezulta ca el are semnal prost si foarte prost, pe cand eu am semnal bunicel la laptop.
Problema cu cablul e ca-s cam multe la birou si voiam sa scap de asta de retea. O sa iau sigur placa PCI si de-acolo vedem ce actiune trebuie luata. Mai am un router de test prin casa, un Belkin care, cel putin la pret, era mai bun decat Edimaxu curent.
Mersi de sfaturi smile.gif.
James Kilowatt
Am si eu o intrebare cu routerele wifi.

Deci am de la belgacom un rahat de router/modem vdsl SAGEM care da si iesirea pentru decodorul TV. Cum s-ar zice, vrand-nevrand sunt captusit cu el. Problema cu el e ca wirelessul e doar 54mbps maxim (b,g, ma-sa pe gheata). Are si 4 porturi ethernet + 2 pt TV (tot ethernet, insa nu stiu ce soi de semnal se plimba pe acolo).

Si am gasit pe ebay (cumparat e mult spus la pretul dat pe el) un router Sitecom WL-541 care are si norma n draft 2 300mbps. Acasa am 3 laptoape, care se lauda toate cu wifin 11.n (daca sunt 150 sau 300mbps habar n-am).

Ideea e ca vreau sa conectez cele doua routere intre ele prin cablu. La SAGEM dezactivez wifi-ul, insa il folosesc in continuare ca modem si pt TV, iar wirelessul vreau sa il fac prin routerul "nou" sitcom la 150mbs macar. Viteza la internet oricum ramane aceeasi (teoretic am 30mbps pe download si 6 pe upload), insa sper sa creasca viteza de conexiue intre ele, daca trasfer fisiere de la unul la altul.


Deci, cam cum se conecteaza doua routere intre ele? Trebuie cablu normal sau crossover? Ceva de stiut in plus in afara de "urmarit mesajele la instalare"?
Lucian107416
QUOTE (James Kilowatt @ Dec 5 2010, 02:13 PM) *
Deci, cam cum se conecteaza doua routere intre ele? Trebuie cablu normal sau crossover? Ceva de stiut in plus in afara de "urmarit mesajele la instalare"?

Cablu normal intre porturile de LAN. Fii atent insa ca cel mai probabil viteza intre ele este de 100 mbps, adica mai mica decat draft N-ul tau.
James Kilowatt
Nu conteaza, intre cele doua routere o sa fie doar teava de internet, si 100mbps e mai mult decat cei 30mbps de internet pe care-i am.
Iar calculatoarele sa se lege la net si intre ele prin 11.n, aka la macar 150mbps ca pot transfera fisiere cu o viteza cat de cat decenta. Acum cu cei 54mbps transferul de fisiere intre calculatoare e doar cu o idee mai rapid decat le iau de pe net...
HalbaSus
Cam asa ceva am eu acasa... Se face in felul urmator:
- Routerul de il luasi tu de pe ebay, il transformi intr-un banal switch, treaba asta se face simplu, te conectezi la el cu un laptop/calculator si din administrarea lui dezactivezi DHCP-ul... asta fiindca nu vrei sa ai doua servere DHCP intr-o retea.
- Din routerul cu care te-a binecuvantat ISP-ul tragi un cablu ethernet pana la routerul de l-ai luat tu de pe ebay... siiii... aici vine smecheria... il conectezi la un port LAN (adica treci peste tentatia initiala (si oarecum fireasca) de a-l conecta la WAN, adica unde ai baga in mod normal internetul).
- Gata. Acum ai internetii venind wireless din doua surse, plus ai 6 porturi ethernet disponibile in 2 locuri din casa. Daca dezactivezi wifi-ul la routerul SAGEM o sa ai net de (probabil) 100 Mbiti.

James Kilowatt
Merge. fara nici un rafinament, le-am bagat unu-n altul, am dezactivat wifiul de pe ala vechi si activat pe ala nou si merge, am si net si retea mai rapida smile.gif EEPC-ul se leaga la 135mbps si transferul de la un calculator la altul e cam dublu la viteza.
James Kilowatt
Update:
Am un Acer aspire 5740g care e cel mai nou calculator... si e cel care NU se conecteaza la mai mult de 54mbps. Placa de retea e Atheros AR5B93 care ar trebui sa mearga in n.... Am incercat sa-l enable sau ceva, insa nu am gasit de unde verymad.gif
Diesel
Routerul tau de draftN in timp ce notebook-urile sunt 802.11n probabil standardul final.

De asemenea, vitezele la care pretind ca se leaga jucariile astea sunt la nivel de semnalizare radio, banda efectiva fiind pe la 60%, in plus conexiunile sunt half-duplex iar cand pui mai multe jucarii pe acelasi access-point se imparte banda respectiva.
James Kilowatt
Pai si chestia cu latimea de banda nu e la fel si la 11g?
Credeam ca 11n-ul asta ar trebui sa fie retrocompatibile, adica daca ai o placa 11n sa stie sa se conecteze si in 11n draft 2 si sa mearga (mai prost).





Diesel
Imi cer scuze, am citit pe diagonala si am inteles gresit ca de obicei.

Uita-te in setarile placii wireless la Acer si vezi sa n-aiba g-only si tine-l langa router evident. EeePc-ul ce placa wifi are? Cum routerul e draft-n te poti intreba si cum merge. E perfect plauzibil sa nu poata negocia mai mult de 54.

PS: intre cele doua routere ar fi nevoie de cross conform standardelor. Merge cu direct pt ca au auto mdi/mdx ambele.
James Kilowatt
EEPC-ul are placa "ralink technologies" 1T2R mini card wifi. Are vreo 3 ani, adica e contemporan cu routerul.
La Acer mare branza nu prea pot seta.. am pus un printscreen cu optiunile. Mai sunt si altele? (e cu win7)

Mai am o rabla de Lenovo care are 4 ani, care n-are card 11n, insa odata cu routerul mi-a dat si un card pe USB si merge si ala fara probleme. Singurul care nu merge e cel mai nou ninja.gif
HalbaSus
E evident, laptopul e stricat... scrie in franceza biggrin.gif
James Kilowatt
Dap... probabil pe aici ajung rebuturile ca toate face-asa biggrin.gif
James Kilowatt
Incep sa cred ca nu e retrocompatibil N-ul asta.... a mai venit un baiet la mine cu un calculator de ultim racnet si tot in 54mbps se conecta, desi se scria ca e conectat in "n". La peste 100 se conecteaza doar alea vechi, alea noi nu vor peste 54.
Diesel
Retrocompatibile sunt doar standardele finale. Este foarte plauzibil ca draft n facut de unii sa nu mearga cu n final facut de altii.
klm
Am observat de curand o situatie cu routerul wifi (un Edimax nu stiu de care - nu conteaza pentru ca nu vorbesc de viteza); in mod normal se conectau concomitent 3 dispozitive: 2 laptopuri si, din cand in cand, telefonul meu. De 2-3 saptamani semnalul nu mai trece prin pardosea (routerul se afla la parter, de vreo 2 ani in aceeasi pozitie) decat intr-un singur loc la nivelul podelei (da, am cautat mult acel loc) si se deconecteaza, cand dupa 1-10 min, cand imediat ce a gasit semnalul (face la fel chiar cu laptopul langa el). Initial am zis ca o fi din cauza a mai multe conexiuni simultane (desi pana la inceputul anului nu avea nicio protectie si se conectau toti laptoparii din cartier - le gaseam in loguri traficul de icshpe giga pe luna smile.gif - pana cand am parolat punctul de acces) insa am parte de aceeasi situatie si in cazul unui singur dispozitiv.
Acu' nu radeti de nestiinta mea insa ma gandesc ca o fi "obosit" modulul radio si ar rezolva sa-l inchid de tot pentru cateva zile sau mai bine ii trag un reset urmat de reconfigurare?
James Kilowatt
Un upgrade de firmware nu ar trebui sa rezolve problemele cu draftul sau cu finalul? E vorba de chestii implementate hard, sau doar soft?
klm
In domeniul acesta solutia cea mai potrivita nu este totdeauna cea logica biggrin.gif!
drabisan
QUOTE (James Kilowatt @ Dec 13 2010, 10:06 PM) *
Un upgrade de firmware nu ar trebui sa rezolve problemele cu draftul sau cu finalul? E vorba de chestii implementate hard, sau doar soft?



Daca nu e vorba de Mimo-uri high-tech pentru 802.11n ar trebui sa gasesti un upgrade de soft care sa suporte standardul final.
De la MIMO-uri draft pina la cele finale pot fi diferente hard. Dar Mimo 2x2 sau alte "gusturi" siny doar pe AP-urile relativ scumpe.
Ar mai fi sa te uiti atent daca nu ai vreun vecin care se da pe ap-ul tau. Sau sa incerci cu inssider (free) sa vezi daca nu te incaleci pe vreun canal cu un alt AP care nu poate decit 802.11g.

O alta idee ar fi sa iei pe rind fiecare client de wlan si sa vezi nu la cit se conecteaza, ca toate iti vor arata viteza cea mai mare pe care o inteleg ci la ce viteze iti merg.
Neaparat unu' cite unu'. Exista riscul ca un laptop/dongle ciudat sa spuna ca se conecteaza la viteza mare, dar sa nu depasesti cu el 24-25mbps (adica 802.11g). Iar un astfel de adaptor iti distuge la propriu viteza in 802.11n.
Ultimul paragraf e mai util pentru problemele de viteza, nu neaparat pentru viteza de conectare pe care o declara clientul.
Rebel
drabisane,
nu erai tu ala care cerea ajutorul adminului pentru ca nu stia sa puna pe cineva pe lista de ignore? Dupa treaba aia, cata credibilitate poti avea? Sau ai gasit vreo carte despre wi fi? teehee.gif

the lawman
klm
drabisane, routerul a fost parolat la inceputul anului, eu nu mai prind semnaulul radio de cateva saptamani, parchet a fost pus anul trecut, varuit la fel, deci nu s-au schimbat in niciun fel conditiile in care functionau undele de care vorbim.
Apoi spuneam ca tipologia (802.11n sau g) este mai putin importanta deoarece toata lumea era multumita: se conectau concomitent 3 laptopuri si telefonul meu, 3 desktop PC descarcau/descarca filme, muzica, jocuri/etc pana in ziua Z cand nu am mai prins semnalul iar cele 3 laptopuri (care se afla la acelasi nivel cu routerul intr-o suprafata de vreo suta mp) au inceput sa fie deconectate pe rand.
drabisan
klm, din ce povestesti tu, daca pc-urile care-s pe cablu merg, dar pe wlan nu mai vezi nimic - s-a dus partea radio a routerului. RIP.
Fa-ti cadou un router nou, pare sa fie singura solutie sad.gif
Diesel
Eu zic sa schimbi canalul... vezi daca mai e trafic de wireless prin zona, opreste cuptoarele cu microunde, vezi ce se intampla cu telefoanele wireless (majoritatea sunt tot in 2.4GHz)
Rebel
Daca calculatoarele au murit pe rand nu este modulul radio; ala nu moare incet intrucat ala ori merge ori moare, nu cade asa treptat. Inca nu am auzit sa moara modulul radio dar am auzit de convertor sau cupler, etc. Oricum marea majoritate sunt capsulate in doua trei blocuri, in general sunt ireparabile. se poate ca in cazul tau sa fie vorba de modulul de amplificare dar asta e o ghicitoare "prin internet". smile.gif

Eu i-as fi dat restart din start (personal il restartez saptamanal ca se mai ineaca Eeepc-ul).
Cauta un upgrade de firmware pe site-ul mama.

Pacat ca nu esti aproape, am un Linksys cu MIMO, l-am primit de la Alienware cand am luat primul laptop dar nu l-am folosit vreodata.
ozz86651
CE zice diesel... probabil a aparut o interferenta noua. Si-o mai fi luat un vecin router. Schimba canalul.
klm
CITAT(Rebel @ Dec 16 2010, 08:13 AM) *
Eu i-as fi dat restart din start (personal il restartez saptamanal ca se mai ineaca Eeepc-ul).
Cauta un upgrade de firmware pe site-ul mama.

Pacat ca nu esti aproape, am un Linksys cu MIMO, l-am primit de la Alienware cand am luat primul laptop dar nu l-am folosit vreodata.

I-am dat mai multe restart-uri insa nu am avut timp sa-i reinstalez firmware-le (de actualizare nu poate fi vorba deoarece de cand am achizitionat routerul nu am gasit nicio versiune noua smile.gif).
Nu mai stiu cat m-au costat taxele postale si vamale pentru o camera foto trimisa din SUA insa cred ca acum ar depasi valoarea unui router nou care costa sub 25$; oricum, multumesc pentru oferta thumbsup.gif !
CITAT(ozz86651 @ Dec 17 2010, 12:57 AM) *
Si-o mai fi luat un vecin router. Schimba canalul.

La asta nu m-am gandit... O sa incerc; probabil ca o sa incerc astazi toate aceste variante deoarece vremea de afara (ninsoare, drumuri blocate sau in curs de blocare) ma va face sa am timp liber; habar n-am cum sa schimba canalul insa gugl e un prieten bun.
CITAT(drabisan @ Dec 15 2010, 10:10 PM) *
klm, din ce povestesti tu, daca pc-urile care-s pe cablu merg, dar pe wlan nu mai vezi nimic - s-a dus partea radio a routerului. RIP.
Fa-ti cadou un router nou, pare sa fie singura solutie sad.gif

N-ar fi bai, daca s-ar fi f* deoarece momentan mi-e de ajuns ca functioneaza porturile de conexiune fizica (cablul), laptoapele fiind plecate cu tot cu proprietari in tari calde iar pe telefon n-am mai deschis de mult clientul de mail sau browserul, dar n-as crede pentru ca, asa cum spuneam, pe wifi se conecteaza, incarca 2-3 pagini dupa care se deconecteaza.
Sper sa am un raspuns final dupa zilele acestea smile.gif!
toreadoru
Dupa cum spunea Drabisan mai sus, cel mai facil tool de diagnosticat problema este Inssider care e si free. Unde mai pui ca face si log si cel putin o scadere a puterii se va vedea pe log.

In alta ordine de idei, mie mi s-a intamplat ceva cu o jucarie telecomandata a feciorului, care atunci cand functiona imi "ingheta" semnalul de la router.

Canalul se schimba din interfata routerului.

klm
Testam si cu ala, multumesc, orice sugestie este binevenita smile.gif! (se trezi farama de spirit ingineresc din mine)
klm
Cred ca drabi avea dreptate: interferente; la etaj tot nu se prinde semnalul peste tot insa e mai bine deat pe podea smile.gif!
Deci n-am mai verificat, schimbat, actualizat, instalat nimic urmand sa o fac doar daca situatia se va repeta.
Multumesc inca o data tuturor pentru sugestii thanks.gif !
James Kilowatt
Domnilor, am si eu o problema, sau o intrebare legata de retelele wifi. De fapt, am mai multe.

Am doua laptoape relativ noi (HP pavilion DM1 si Samsung R730), si un router wifi Tplink in N (final) si gigabit cu sarma (TL-WR1043ND).

Prima problema e ca niciunul din laptoape nu se conecteaza wifi la 300mpbs desi ar trebui sa o poata face. Precizez ca la acelasi router, am avut doua laptoape mai vechi care mi-au fost furate care se conectau la 300mpbs. Astea amandoua se conecteaza la 150mpbs.

A doua, viteza de transfer intre ele este jenanta, undeva pe la 15-16 Mbps (aka pana in 2MBbs).
Si totusi, nu cred ca problema se datoreaza retelei wifi in sine, pentru ca in paralel mai pot trage de pe net prin acelasi wifi cu inca 2-2.2MBps (conexiunea mea oficial e la 30mpbs, in realitate ajung pe la maxim 20) si simultan transfer catre un alt device cu inca vreo 2MBps. Insa trag - nu trag de pe net, transfer nu transfer cu celalalt device intre ele peste viteza ramane costanta, desi reteaua ar putea duce macar de trei ori mai mult pe verificate.
Pare ca pur si simplu fiecare transfer individual e limitat la o anumita viteza insa pot face mai multe simultan fara sa fie saturata reteaua. Care e explicatia? Ce naiba as mai putea sa verific?

Cand le leg cu sarma de router vitezele devin astronomice, ceva de genul a 400Mbps (50MBps), adica sunt deja probabil limitate de viteza hardurilor si nu a retelei.
Diesel
Laptopurile sigur stiu 300Mbps? ca 11.n stie 150Mbps pentru fiecare "spatial stream" si e posibil sa fie o limitare din punctul asta de vedere.

Cum stai cu semnalul? instaleaza netstumbler si vezi nivelul de semnal si SNR. Eventual umbla la puterea emisa de router, am configurat unul chiar saptamana asta si am vazut ca are 3 valori, high, middle si low. Uneori semnalul puternic nu e cea mai buna solutie. Vezi totusi sa fie alea 3 antene verticale, nu puse aiurea (desi are 3 antene stie doar 2 spatial streams).
James Kilowatt
Si routerul meu stie modificarea puterii, acum e pe middle. In manualul routerului scrie ca antenele nu trebuie sa fie verticale, ci una verticala, una clinata la 45 grade (si lateral si ni spate) si cealalta la inca 45 grade.... e mai bine sa fie verticale?

N-am idee ce stiu laptoapele... cum pot sa aflu? Ma gandesc totusi ca daca alea vechi stiau 300mpbs, ar trebui sa stie si astea care sunt totusi mai noi....

Am largit canalul de la "auto" la 40mhz si am ales aleator un canal pt evitarea interferentelor si deja viteza de transfer intre laptoape e mai mult decat dubla. Insa si canalul 6 e prost ales, mai sunt in jur inca 2 retele pe acelasi canal biggrin.gif (am testat cu wirelssmon) Inseamna ca diferenta vine de la cei 40mhz.

Nu ma pot juca acum cu setarile ca e necesara restartarea, si face nevasta-mea un transfer si ma eutanasiaza daca i-l intrerup ma mai joc cam peste o ora biggrin.gif.

LE
Acum cu un laptop conectat prin sarma si celalalt wifi intre ele am ajuns pe la 10MBps (80mbps). Not bad. Evident, stand langa router. Probabil ca daca imi mai bat capul cu cautand un canal mai bun si eventual optimizand si placile de retea de la laptoape (care nu am idee cum se face whistling.gif ) as mai putea castiga ceva.

Ideea e ca probabil asta ar cam fi viteza la care pot spera in cazul in care imi cumpar un device de stocare pe retea, care sa fie legat la router prin cablu iar laptoapele sa le las wireless. De asta m-am si apucat sa investighez problema, ca daca ramaneam la 2MBps n-avea sens, ar fi fost prea enervant de folosit.
HalbaSus
Nu cred e grav nici cu 2 MB/s (adica cu 16 Mbiti/s). Eu am avut o vreme wdtv-ul pe wifi... iar routerul era de 56Kbiti... probleme am avut cu fiabilitatea retelei in sine, nu cu lipsa vitezei (adica daca mergea, atunci mergea bine e adevarat ca nu faceam streaming la filme full-hd, majoritatea erau ISO-uri cu desene animate). Pana la urma nu am mai rezistat la cu lipsa fiabilitatii (e nasol cand aia mica vrea neaparat desene si tu stai sa resetezi routere) si m-am pus gospodareste si am tras cablu pana la televizor.

P.S: Culmea e ca problemele nu au disparut total decat dupa ce am eliminat unul din calculatoarele din retea... stiu ca nu pare sa existe nici o legatura rationala intre cele doua, dar dupa ce a disparut acel calculator (ma rog, el exista fizic dar nu mai are acelasi sistem de operare) au incetat si problemele.

P.P.S: Acum am o alta problema cu reteaua si paote stiti voi de la ce e:
- Conexiunea "principala" la internet e prin er-de-esh prin cablu TV (nu prin fibra optica)... pe siroaie viteza se plafoneaza la 1.1-1.2 MB/s (ceea ce mi e chiar atat de grav)
- Problema e ca daca vreau sa fac streaming (adica daca vreau sa ma uit la un clip pe youtube sau alt site de streaming video) merge ca p... in sensul ca singurul mod in care ma pot uita la un clip de 5 minute e sa pun pauza, sa astept 10 minute pana se incarca apoi sa-i dau play.
- Mai am o conexiune "de rezerva" de la romtelecom (defapt e abonament de telefonie dar a venit "la pachet" cu un modem de 2 Mbiti/s)... dar streamingul merge infinit mai bine (dar evident viteza pe siroaie si alte downloaduri e ceva mai mica)
Intrebarea e: cum p... masii ?
James Kilowatt
M-am mai jucat cu canalele si cu puterile si am ajuns pe la 6MBps intre ele ambele in wifi (cu tot cu uploadul neveste-mii in paralel) si cam 11MBps cu unul din ele legat cu sarma. E deja decent, in principiu ar trebui sa pot face si streaming hd daca se pune problema si ocup si eu macar juma' din viteza teoretica a conexiunii.

De pe siroaie trag cam cu 2-2.2MBps, si oricum am limitat clientul la 2.5mBps ca sa imi ramana cateva sute de kBps si pentru citit un email sau batut campiii pe cate un forum. Voi in Ro aveti viteze serioase, noi in Bruxelles avem unu' singur care da cica 100mpbs insa in realitate nu da nici ala atat pe masuratelea... oricum, sunt niste hoti cu totii.

Acum am alta problema: routerul are posibilitatea de stocare pe retea, are un port USB in care poti sa bagi un hard extern sau chiar un stick si sa il sharuiasca pe retea. Insa pe ala nu-l pot accesa cu mai mult de 2MBps indiferent ca ma leg wifi sau prin cablu. Desi hardul in sine e decent de rapid, prin usb direct am acces cam la 30MBps.
HalbaSus
QUOTE (James Kilowatt @ Nov 6 2011, 03:30 PM) *
M-am mai jucat cu canalele si cu puterile si am ajuns pe la 6MBps intre ele ambele in wifi (cu tot cu uploadul neveste-mii in paralel) si cam 11MBps cu unul din ele legat cu sarma. E deja decent, in principiu ar trebui sa pot face si streaming hd daca se pune problema si ocup si eu macar juma' din viteza teoretica a conexiunii.

De pe siroaie trag cam cu 2-2.2MBps, si oricum am limitat clientul la 2.5mBps ca sa imi ramana cateva sute de kBps si pentru citit un email sau batut campiii pe cate un forum. Voi in Ro aveti viteze serioase, noi in Bruxelles avem unu' singur care da cica 100mpbs insa in realitate nu da nici ala atat pe masuratelea... oricum, sunt niste hoti cu totii.

Acum am alta problema: routerul are posibilitatea de stocare pe retea, are un port USB in care poti sa bagi un hard extern sau chiar un stick si sa il sharuiasca pe retea. Insa pe ala nu-l pot accesa cu mai mult de 2MBps indiferent ca ma leg wifi sau prin cablu. Desi hardul in sine e decent de rapid, prin usb direct am acces cam la 30MBps.

Probabil problema e din firmware... si solutia ar putea fi convertirea la DD-WRT. Acum problema e ca daca ai doar un singur router e cam greu sa faci experimentel cu el (te cearta nevasta, copilul, etc...). Dar merita incercat daca ai 2 routere si reusesti cumva sa impaci colocatarii.
James Kilowatt
Am doua routere, unul fiind cel de la providerul de net care insa e doar wifi b/g. Si 100mpbs pe cablu, si cu un singur port disponibil. Probabil chinezaria cea mai ieftina pe care au gasit-o. Sunt din ce in ce mai hotarat sa schimb providerul, care e un dinozaur si de vreo doi ani a ramas in urma rau fata de ceilalti.
HalbaSus
In caz ca poti asigura net intregii case cu un singur router (chiar daca doar temporar, si cu viteza mai mica), deci te poti lipsi temporar de al doilea router, atunci ar merita sa incerci sa iti convertesti routerul mai potent in DD-WRT ca sa fie si mai potent (are inclusiv functii avansate de file server, torrent seeder/downloader, etc) in plus ai control mai bun asupra puterii semnalului si alte chestii de genul asta.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.