Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Cum ne uitam la filme si episoade Top Gear
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Multimedia & IT- Electronice
Pages: 1, 2
HalbaSus
QUOTE (drabisan @ Dec 31 2009, 01:04 PM) *
Personal recomand cit se poate de calduros sa fie vazut pe un tv full hd! Circula un mkv de 2.21G tras absolut perfect! Daca nu as stringe bani pentru obiective, sigur m-as duce sa-mi iau un LED 1080p!


Un pic off-topic, dar cum se pot vedea .mkv-urile alea pe un tv full-hd ? DVD-playerul nu cred ca stie de formatul asta... sau ma insel ? n-am incercat niciodata :|
Diesel
Cu siguranta nu de pe un DVD-Player smile.gif e nevoie de un TViX, sau un alt player ce suporta astfel de formate, sau un pc legat la TV. Uite d-asta ti-am zis eu ca trebuie sa discutam despre pc-uri cand ne intalnim face2face wink.gif
HalbaSus
Intre timp am goagalit si am aflat acelasi lucru smile.gif
Problema e ca laptopul meu are doar iesire s-video... intrebarea e: voi pastra calitatea HD prin s-video ?
Da, stiu, cel mai simplu ar fi sa incerc, dar nu am (adica nu gasesc) cablu s-video.

P.S: Da, va trebui sa discutam si despre PC-uri, mai ales ca majoritatea cunostintelor mele le-am acumulat pe vremea cand 1 GB ram costa cat o dacie biggrin.gif
G e o r g e
s video scoate 480p in mod normal , adica transmise analog tv.

deci , raspunsul la intrebarea ta este nu.
drabisan
Depinde de tv. Unele stiu sa vada mkv-uri de pe un stick usb. Dar sint vreo 2-3 modele maxim.
Mai sint unele de stiu DLNA si isi pot "lua" filmul de pe un storage.
Mai exista varianta laptop cu iesire hdmi, si nu ai nici un stres cu ce codecuri suport, dar nici nu-s ieftine
Dar cel mai confortabil este un player dedicat. Sint citeva modele foarte bune, nu scumpe, care stiu absolut orice format, nu au nici un stres cu rezolutii mari si au iesire hdmi. Eu am un WD TV Live, de ex.
HalbaSus
Bai ce chestii inventeaza astia si mie nu imi spune nimeni smile.gif Auzi la ei, sa mearga youtube-ul pe TV si topgearul in HD... oricum nu am primit nimic de craciun biggrin.gif singura problema va fi ca ne vom bate cu nevasta-mea pe telecomanda. Oricum, in principiu am decis sa iau un media player din asta (nu fix WD TV pentru ca am nevoie de acces wireles la internet (am eu cativa metri de cablu wireless prin debara si ii folosesc pe aia tongue.gif).

Ma gandeam la asta fiind primul gasit la o cautare "media player mkv wi-fi".

Ahhh... si trebuie sa facem un split...
22nst
Halba, eu folosesc un Popcorn Hour
http://www.popcornhour.ro/index.php

Stie sa citeasca orice, orice, orice biggrin.gif
Chiar si Youtube, radio online... multe chestii
Am in el un HDD de 1 TB si bag acolo tot ce vreau.

In recomand cu caldura


Apropo, am modelul A-110, dar noul C 200 face toti banii!
Diesel
Eu as vrea o chestie care sa stie si partajare de retea samba/smb/windows share pentru storage-ul pe care il are la dispozitie.

Avem un TV care stie doar 720p si pana acum e alimentat de un laptop cu iesire VGA sau de EeePc-ul meu.
22nst
Porcorul asta al meu cica stie sa faca si asta, dar nu am reusit sa-l configurez biggrin.gif

Poti sa-l conectezi la net prin cablu sau wireless, stie si de N biggrin.gif
HalbaSus
Am citit si de popcorn hour, dar ala pe care l-am vazut era pe la vreo 13 milioane, cam multicel avand in vedere ca celelalte sunt pe la 5-6 milioane.
drabisan
QUOTE (HalbaSus @ Jan 1 2010, 03:16 PM) *
Oricum, in principiu am decis sa iau un media player din asta (nu fix WD TV pentru ca am nevoie de acces wireles la internet (am eu cativa metri de cablu wireless prin debara si ii folosesc pe aia tongue.gif ).
Ma gandeam la asta fiind primul gasit la o cautare "media player mkv wi-fi".


Exista cutiute care au si wlan incorporat. Si Xtreamer si wd tv au nevoie de dongle de wlan sau de cablu pus in fund. Ce pare fain la Xtreamer e accesul la Picasa. Aia chiar suna bine! Acuma depinde cum merge in realitate.
Eu am decis sa-mi iau wdtv pentru 2 motive simple: youtube si downscaling de DTS. Am avut versiunea 1 de wdtv si desi putea fara stres 1080p, aveam nevoie de youtube (copila) si ma durea ca nu stia sa faca downscaling...
In rest: fa-ti o lista de need-uri, citeste sau, cel mai bine, testeaza ce pot media playerele de pe piata si decide ce ar fi mai bun!
HalbaSus
Lista de need-uri:
- sa citeasca mkv-uri (pentru ca in formatul asta vin episoadele HD Top Gear)
- sa stie youtube prin wifi (pentru ca nu am si nici nu vreau sa duc cablu ethernet pana la televizor)

Apropo, tembelizorul meu zice ca are rezolutia 1024x768... ceea ce mi se pare perfect normal in limbaj PC... dar nu inteleg daca e 720p sau 1080p... chestiune care e deja in "limbaj multimedia".
drabisan
Simplu: 720 e numarul de linii orizontale.
P vine de la progresive (adica linie cu linie, stii tu...)
1080p sint 1080 de linii progresive.

Daca e 1024x768 sint doua variante: fie e 720p (adica majoritatea HD Ready) fie pc/laptop-ul nu poate o rezolutie mai mare.

Decizia privind cutiuta ia-o dupa citit/experienta oamenilor in care ai incredere. Oricum va trebui sa iti cumperi si un donble de wlan compatibil cu cutia. Cam toate pot sa decodeze mkv-uri fara nici o problema. Singurul lucru la care ar trebui sa ai grija este sunetul: sa stie sa faca downscaling si/sau sa aiba iesirea optica compatibila cu home-cinema-ul tau pentru sunet surround (asta daca ai/planuiesti asa ceva).
Watcher
1080p sau i = 1920 pixeli x 1080 pixeli
720p = 1280 pixeli x 720 pixeli

Deci tv tau nu e nici una nici alta.
Acuma, dropping pixels vei putea afisa pe el (din calc) si 1080p daca vrei :-)
HalbaSus
Deci tv-ul meu e naspa (chestia asta o banuiam de mult biggrin.gif dar din cu totul alte motive)... Intrebarea e, daca folosind un hd media player din asta bag in el prin hdmi un film 720p sau 1080p atunci el o sa mearga sau o sa-mi spuna "bai, esti prost... nu vezi ca astea sunt 720 respectiv 1080 si eu sunt 728" ?
Watcher
Eu votez ca o sa il afiseze in format 16:9 cu 16=1024.
HalbaSus
QUOTE (Watcher @ Jan 1 2010, 08:57 PM) *
Eu votez ca o sa il afiseze in format 16:9 cu 16=1024.

that's good enough...
G e o r g e
uite asta http://www.emag.ro/mediaplayere/media-play...-pWDBAAP0000NBK

testat ... merge sa bagi retea pe el smile.gif poti sa pui si stick de wlan ... merge super ok si e doar 499 ron.
G e o r g e
eu folosesc un eboda 900 hdmi intr-o parte si la alt tv folosesc laptopul pe post de player. mai am si un eeepc care poate sa dea din el rezolutii bune pt tv 1 .
asta cuplat cu o tastatura wireless iar laptopul cuplat cu vlan remote control pe iphone .

desi ma gandesc ca un media player d'asta ar fi ideal smile.gif
Watcher
Eu vreau sa va intreb daca folositi vreunul o solutie desteapta de inregistrat digital emisiunile de la tv...
G e o r g e
eu n-am semnal dijital la tv deci nu am ce sa inregistrez biggrin.gif:

s-ar putea folosi o cutie dejteapta ca cele de mai sus smile.gif
Watcher
M-am exprimat gresit.
Vreau sa bag un cablu de tv (analog , digital, orice) in el in el si sa imi dea avi uri pe partea ailalta :-)
22nst
Asta de le Western Digital nu decodeaza si nici nu va decoda sunetul DTS. Majoritatea MKV de pe net au sunet DTS, asa ca va trebuie un sistem separat care sa decodeze DTS.
Nu stie decat subtitrari SRT (sub-urile nu le incarca)
drabisan
WD TV-ul original, cel aparut acum 2 ani nu stia si nici nu a invatat DTS.
WD TV-ul Live stie, si chiar fara nici o problema.
Problema cu SUB-urile e rezolvata de la prima corectie de soft a WD TV-ului original. Live-ul, de asemenea, nu are nici un stres.
Diesel
In manual am gasit ca poate face si share la storage-ul atasat prin usb. E suspect de ieftin. Si disponibil inclusiv la un magazin in Constanta... uite asa ajung sa cheltui bani...
HalbaSus
Comandat WD TV Live + stick wifi... cica pe 5 ianuarie ar trebui sa apara thumbsup.gif
drabisan
Pina acum nu am spus mare lucru, sa nu se considere reclama, dar acum cred ca e cazul sa spun ce si cum.
Pozitive:
- ieftin, foarte ieftin;
- posibilitati de retea. Pe cablu e totul smooth, pe wlan tre un dongle compatibil. Si un setup stadard de retea;
- accesul la youtube&stuff este banal. Poate ar fi mers si suport pentru o tastatura wireless, dar e bine gindit si asa si nu sint probleme;
- acces la share-uri. Corect si destul de rapid cind e vorba de XP/Vista.
- accesul catre el. By default face share la hdd-ul atasat pe usb. Perfect!
- 1080p fara nici un stres;
- pozele la rezolutii mari se vad foarte ok;
- nu are nici o jena daca exista un media server in retea. Nu conteaza vendorul, doar sa fie compatibil upnp/dlna. Imi merge perfect sa vad filme de pe un media server.

Negative:
- nu suporta inca W7. Nu te poti lega la share-urile de la W7 decit dupa ce rupi orice inseamna securitatea sistemului. Si asta nu e tocmai ok.
- lent la descoperit calculatoare in retea. Pe unele le descopara instant, pe altele dupa 5-10 minute.
- probleme mari la update-urile de soft direct peste internet. Ultimul upgrade i-a lasat pe prea multi cu ochii in soare. Recomandabil upgrade-ul de la hdd-ul atasat la usb.
- mici buguri. De ex. cind te loghezi din setari la youtube isi da reload. Dar salveaza setarile, asa ca dupa aia poate fi vazut fara vreun stres.
- mai utile tips-urile de pe site decit manualul de utilizare.
- userii raporteaza tot felul de probleme la rularea de filme de pe share-ul unui calculator din retea. Nu am incercat, pe motive de W7, asa ca nu ma pot pronunta clar. Nu am avut suficient timp sa vad un film intreg de pe un share. Mie, dupa ce mi-a vazut un XP mi-a mers vreo 15 minute fara stres.
- mp3-urile se aud foarte bine, doar ca pe tv apare o sigle tembela imposibil de schimbat.

Eu il am de vreo luna jumate. Am facut "upgrade" de la prima versiune de WD TV la versiunea Live. Cutia cea noua stie sa faca downsampling la DTS si, mai ales, stie Youtube. Si asta o face pe fi-mea fericita! (nu isi da ea seama de unde ii pune ta-su muzica, dar e fericita ca are muzica muuulta).
Extrem de util este faptul ca pot sa copiez filmele de pe laptop pe hdd-ul usb atasat wdtv live-ului. M-a scutit de luat hdd, pus linga laptop, pus hdd la loc. Nu ca era vreun mare efort, dar e mult mai simplu.
Am testat si rularea de filme via http (DLNA-ul are posibilitatea asta). Practic, in Media Player-ul din Windows apare o optiune "Play to" cind gaseste un "media device" in retea. E ok conceptul DAR nu decodeaza filmele pe laptop si apoi face push via http - naspa, ca munceste laptopul la greu. Apoi metoda asta nu "stie" sa se uite la subtitrarile externe. Si, overall, e mult mai simplu sa copiez filmul si subtitrarea pe hdd-ul usb si apoi sa-i fac play de pe WDTV.

Pe piata, in momenul asta, nu exista un killer-product. WDTV-ul Live e ok. Foarte ok. Halba, nu o sa-ti para rau deloc! O sa te bucuri extrem! O sa omori net-ul dupa mkv-uri. Diferenta este mai mult decit sensibila. Ce nu iti recomand este sa atasezi cutia la un tv full-hd, adica 1080p, adica 1900x1080. Pentru ca abea in momentul ala vei vedea cit e de puternica cutiuta aia jenant de mica si cum arata filmele acolo. Pentru ca vei incepe sa plingi ca vrei un astfel de tv. Si, apoi, dementa totala, este un tv full-hd combinat cu un home-cinema cu intrare audio optica. Aia deja e alt "film". Cere spatiu, cere izolare fonica, cere ceva bani...
HalbaSus
merci de incurajari, si din reviewurile citite de mine reiesea ca e destul de bun WD TV Live-ul... In legatura cu TV-ul HD... nevasta-mea injura televizorul asta de cand l-am luat, iar in ziua de azi full hd-urile sunt ieftine ca braga (ma rog, nu sunt chiar atat de ieftine dar fata de cat am dat acum cativa ani pe asta non-full-HD sunt foarte ieftine) deci s-ar putea sa fac si schimbare de TV la un moment dat.
Rebel
QUOTE (HalbaSus @ Jan 1 2010, 10:13 AM) *
Intre timp am goagalit si am aflat acelasi lucru smile.gif
Problema e ca laptopul meu are doar iesire s-video... intrebarea e: voi pastra calitatea HD prin s-video ?
Da, stiu, cel mai simplu ar fi sa incerc, dar nu am (adica nu gasesc) cablu s-video.

P.S: Da, va trebui sa discutam si despre PC-uri, mai ales ca majoritatea cunostintelor mele le-am acumulat pe vremea cand 1 GB ram costa cat o dacie biggrin.gif



Se poate sa vezi si in HD.
Nu stiu cati aveti home-cinema acasa. Iti trebuie un AV Receiver care este capabil sa duca semnalul S-Video in HD. Se numeste Full HD Upscaling. Marea majoritate sunt capabile sa transforme si Composit si S-Video si Component.

exemplu:
Click to view attachment

Eu am un Pioneer SC-27 si un Sony 5400ES. Super multumit de amandoua desi as spune ca Sony straluceste la video iar Pioneer-ul este o idee mai bun la sunet. Am avut un Denon dar l-am schimbat.
Click to view attachment


Desigur fiecare suna diferit si un functie de ce fel de incinte audio folositi, in functie da spatiu, arhitectura, materiale, etc.

http://hometheatergears.com
Rebel
Daca vrei sa folosesti S-Video iti trebuie un cablu S-Video. Depinde si ce inputs ai la tv. Daca nu ai S-Video input iti trebuie un adaptor S-video to whatever ai tu ca input. Dar multe tv-uri au.
Laptopul meu are S-Video, VGA si DVI si coaxial.
Click to view attachment
Dar folosesc cu succes AV Receiverul care le transforma in the best.
Iar receiver-ele astea noi au bluetooth asa ca n-ai treaba. Dar nu-s ieftine...
Rebel
Sau...

Le scrii pe CD/DVD-R ca DivX ca exemplu si le vezi pe DVD player. Eu am un Blue Ray cu upscaling video si sunt foarte multumit. Mie oricum ce imi place pun pe CD/DVD sau am de exemplu HDD extern pe care tin toate video-clipurile care imi plac si conectez HDD-ul la AV-Receiver. Sunt foarte multe solutii.
Diesel
Un DVD vazut pe un display de 1080p e ca Jaguar X-Type. Are sigla Jaguar, dar sub ea este sasiu de Mondeo.

Intrebare despre WD TV Live: presupunem ca nu pot folosi iesirea audio optica, ce alta optiune am? HDMI in TV? atat?
f1anatic
Incredibilos...USA e mai avansata ca EUROPA in asa ceva...
Iar tehnologia este JAPONEZA si costa 50 de dolari !

Filmele le iau si eu de pe net...dar le vad pe TV

VA PREZINT !
http://www.bestbuy.com/site/Philips+-+Fact...p;skuId=9688981

Philips DVP5992 cu DivX player si input USB 2.0.

Eu am un flash drive de 16 Gb care este dedicat pentru filme. Sa va explic cum fac whistling.gif
1) Bag flash-ul in portul USB de la PC
2) Dau Right click pe fisierul Top Gear
3) Selectez Move To
4) Gasesc destinatia (flash-ul meu)
5) Beau niste apa
6) Scot Flash drive
7) Ma ridic de pe scaun
8) Ma aplec pina la DVD-PLAYER
9) Bag Flash-ul
10) Aprind TV

Acum ca doar nu ma uit aplecat...ca nu e comfortabil asa ca ma asez in pat thumbsup.gif

Asta pina prin Martie cind imi voi construi un MediaPC separat de MainPC. Daca vreau pot sa trimit semnalul din PC in TV dar am descoperit ca e mai usor sa il vad prin metoda de mai sus. Oricum MainPC adica cutia mea de baza cu 2 Terabytes in hard drive-uri si video capture card este programat sa imi inregistreze Top Gear cind il dau la TV. de fapt pot sa il programez de oriunde din lume si se scoala automat din hibernare...totul este sa fie si cutia satelitului comutata pe canalul care trebuie...iar asta mai uit. Si asta pt ca sint lenes si nu mi-am dus munca pina la capat ca mai am o piesa care se programeaza ca o telecomanda extra, si se ataseaza in fata cutiei (e mic, ca o guma de sters) si care poate deschide/inchide/comuta canalele conform inimii mele.


Ah, poate nu am raspuns initial...fisierele alea MKV se deschid fara probleme. Ba mai mult, daca cauti pe net, exista anumite forumuri care sint dedicate "hackerelii" de DVD players. Toate din casa le-am "reglat" ca sa nu mai fie blocate pe regiunea North America si la ambele DVD Players le-am adus la curent firmware si DivX definitions.
_Constantin_
QUOTE (G e o r g e @ Jan 2 2010, 11:30 AM) *
uite asta http://www.emag.ro/mediaplayere/media-play...-pWDBAAP0000NBK

testat ... merge sa bagi retea pe el smile.gif poti sa pui si stick de wlan ... merge super ok si e doar 499 ron.



http://www.magiccomputers.ro/wd-tv-hd-medi...yer-p-8656.html

Acelasi lucru la un magazin din Craiova. Cu tot cu transport iesi cu 100 ron mai ieftin. whistling.gif thumbsup.gif
Rebel
Pai hai sa le luam pe rand:

QUOTE (Diesel @ Jan 2 2010, 07:11 PM) *
Un DVD vazut pe un display de 1080p e ca Jaguar X-Type. Are sigla Jaguar, dar sub ea este sasiu de Mondeo.


1.
a ) Pe bune daca am inteles analogia. wacko.gif In plus care e treaba cu 1080? Pai tu cat vrei? Full HD are 1080.
b ) Jaguar X-Type am de cativa ani si urmaresc un altul dar din pacate nu se mai importa aici ca sa gasesc unul nou. Cand le vei conduce pe amandoua sa-mi spui si mie cat se aseamana te rog. Ca la mine in familie (in Ro) exista si un Mondeo mai nou bine ca Jag-ul meu dar nu se compara mai la nimic incepand cu bordul, accesoriile, designul, materialele din interior si terminand cu transmisia AWD. X-Type este cel mai vandut Jaguar din toate timpurile.
c ) Nothing wrong cu sasiul de Mondeo, este unul foarte bun. "Best family car" / "Best estate car" / "What Car?" iti spune ceva?
d ) ca sa iti pastrez analogia: nu-i asa ca pe un sasiu Thermaltake poti pune si un AMD Phenom si un intelCore i7?

2.
QUOTE (Diesel @ Jan 2 2010, 07:11 PM) *
Intrebare despre WD TV Live: presupunem ca nu pot folosi iesirea audio optica, ce alta optiune am? HDMI in TV? atat?


Daca nu ai optic input poti folosi cu succes numai HDMI-ul. Cum adica si atat? HDMI este cel mai bun.
Este adevarat ca pe un singur cablu umbla amandoua si ca lumina este "nesimtita" la interferente dar in ziua de astazi cand cumperi cabluri extrem de bine ecranate, ultra high speed si 120Hz (tocmai ce am cumparat un Monster de 1m care a costat $160) atunci nu exista nici o problema. Iar daca folosesti un AV Receiver HDMI este mai bun. Nu uita ca optical este doar solutia de compromis intre analog si digital. However, diferentele pot fi neglijabile mai ales ca amandoua transmit acelasi cod de 1 si 0.
In format gen True HD sau DTS-HD folosite de Blue Ray ai sanse mari sa pierzi anumite particularitati ale semnalului original daca nu folosesti HDMI.
Oricum, o mare importanta o joaca sistemul (AV Receiver-ul) si mai ales incintele acustice.

Eu folosesc doua feluri de incinte diferite la cele doua sisteme de cinema sau sa ascult muzica si amandoua raspund mult mai bine la HDMI desi un sistem inca ruleaza pe optic la CD player pentru ca nu are iesire mai buna. La SACD folosesc HDMI.

Oricum, incearca cu optic si apoi incearca un DVD player care este capabil de DTS-ES. Dupa aceea vino si spune-ne ce crezi.


F1anatic, de cand Philips e japonez? Adevarat Philips si Sony colaboreaza de o juma de secol si ei ne-au adus, caseta, CD-ul, DVD-ul dar nah...
f1anatic
QUOTE (Rebel @ Jan 2 2010, 09:50 PM) *
F1anatic, de cand Philips e japonez? Adevarat Philips si Sony colaboreaza de o juma de secol si ei ne-au adus, caseta, CD-ul, DVD-ul dar nah...



S-avem pardon, le-am incurcat si eu. Dar DVD playeru' celalalt e Sony. Le mai incurc si eu de cind cu virsta si Alzheimeru'. Si nah...uite tocami am revazut Polar Expedition prin metoda descrisa mai sus.
drabisan
QUOTE (_Constantin_ @ Jan 3 2010, 03:13 AM) *
http://www.magiccomputers.ro/wd-tv-hd-medi...yer-p-8656.html
Acelasi lucru la un magazin din Craiova. Cu tot cu transport iesi cu 100 ron mai ieftin. whistling.gif thumbsup.gif


Nu e tocmai acelasi lucru. Asta e prima versiunea, cea fara retea si fara downscaling de DTS.

@Diesel: DA, sunetul poate fi scos optic sau prin HDMI.
Diesel
Rebel, o sa las analogia deoparte si o sa explic pana la capat.

DVD-urile au rezolutie 720 × 576 sau 720 × 480 in functie de PAL/NTSC, codat mpeg2. Standardul FullHD inseamna 1920 x 1080 si de obicei materialele sunt codate mpeg4, dar intr-o forma avansata adica H.264/AVC/VC-1.
Playerele DVD care stiu sa faca upscaling la 1080, stiu sa decodeze si mpeg4 part2, adica XviD/DivX, ASF/WMV si QT6, dar tot pentru materiale la rezolutii mici. Pentru asta e nevoie de tot atat putere de calcul cat pentru DVD mpeg2.
Noi gasim pe net materiale HD in containerul matroska (mkv), care nu este un standard al industriei si pe care il suporta doar cateva playere blu-ray. In plus codarea este X.264, adica versiunea open-source H.264. Atat X.264 cat si H.264 consuma mult mai multe resurse de calcul fata de ce dispune un DVD-player.

Si pentru ca p-aici se poarta cifre si grafice, ultimul episod din Top Gear in format 720p are detaliile astea: MPEG4 Video (H264) 1280x720 25.00fps si sunet Dolby AC3 48000Hz stereo. Alternativa in format XviD este 624x352 cu sunet 128 kbps (probabil mp3 cbr) stereo. Voi in ce format l-ati vazut?

Eu sunt fan al sistemelor audio 2.0, mi s-ar fi parut natural sa vad un jack de 3.5mm sau 2 mufe RCA acolo.

Edit: 2009 a fost anul accelerarii HD pe placile grafice dedicate, DXVA, CUDA, etc. Exista o speranta si pentru cei cu sisteme mai slabe: http://www.anandtech.com/gadgets/showdoc.aspx?i=3701
Broadcom a facut o jucarie care poate transforma un EeePc intr-un HTPC: The mini PCIe BCM970012.
Diesel
Subiect paralel.
Clip Youtube la 1080p: http://www.youtube.com/watch?v=XITHbsUUlYI&fmt=37 nu il pun cu embed ca se pierde toata ideea. Cand clipul de 1080p e pe fullscreen, bara de control e la o alta rezolutie decat de obicei si e mult mai mica. Ce incarcare a procesorului aveti cu clipul asta pe fullscreen? biggrin.gif

Edit: am corectat url-ul
drabisan
81-85%. Oricum, banda mea de acasa de ~2,5mbps are probleme reale in a face play demo-ului.

Top gear-ul de la care am pornit discutia e H264 1280x720. Si totusi arata alt film pe un tv 1080p comparativ cu ce se vede pe un HD Ready 720p. Acelasi film, acelasi player WD TV Live! Sint mai multe detalii care se vad in 1080p.
Un alt "test": Matrix 1 pe 1080p. Devin deranjante detaliile! Fata lui Morpheus e in realitate busita de gauri. Eeee, pe un 1080p e deranjant de busita de gauri! Plus ca se vad toate imperfectiunile machiajului, pe fetele tuturor din filmul ala! E mai tolerabil dpdv gauri/imperfectiuni pe 720p.
HalbaSus
Stiam ca daca ating subiectul teve atunci deschid cutia pandorei... si uite asa azi am schimbat TV-ul din HD-ready 720 in full-hd 1080 - oricum schimbarea asta si-o dorea mai mult sotia, si nu din cauza diferentei de rezolutie ci datorita nemultumirilor pe care le avea cu actualul televizor (tuner destul de slab din fostul televizor - imagine mai proasta fata de alte televizoare in aceleasi conditii de semnal, delay la zapping, lipsa anumitor functii, etc... acum astept sa vina si WD TV-ul si sunt pregatit de vizionat topgearuri (desi ultimul episod inca nu e disponibil in 1080)
Rebel
In primul rand, eu nu prea iau de pe net mai nimic ci cumpar. mai ales daca imi place ceva, imi place sa il am the best in original format.

Ce zici tu este adevarat insa exista cateva departajari, playerele cu upscaling fiind in consecinta nu niste Mondeo ci Jaguar prin definitie. Mondeo sunt doar playerele normale incapabile de upscaling.

DVD cu resolutia Standard

Un DVD standard, fara upscaling furnizeaza la iesire o rezolutie video de 720x480 (480i).
Un DVD cu Progressive Scan furnizeaza la iesire o rezolutie de 720x480 (480p) - (progressive scan).

480i reprezinta 720 de pixeli dispusi pe ecran orizontal si 480 de pixeli verticali. Acest aranjament formeaza 480 de linii verticale aranjate alternativ (una da, una ba).

480p reprezinta 720 de pixeli dispusi pe ecran orizontal si 480 de pixeli verticali. Acest aranjament formeaza 480 de linii verticale aranjate progresiv (una dupa alta).

Upscaling

Este procesul care potriveste matematic numarul de pixeli din semnalul de iesire DVD cu numarul de pixeli ai HDTV care este in general 1280x720 (720p) sau 1920x1080 (1080i - sau chiar 1080p).

720p reprezinta 1280 de pixeli dispusi pe ecran orizontal si 720 de pixeli dispusi verticali. Din acest aranjament rezulta 720 de linii orizontale pe ecran care sunt dispuse progresiv (fiecare linie o urmeaza in ordine pe cealalta)

1080i reprezinta 1920 de pixeli dispusi pe ecran orizontal si 1080 de pixeli dispusi verticali. Din acest aranjament rezulta 1080 de linii orizontale pe ecran care sunt dispuse alternativ cu liniile drepte (una dreapta, una imperfecta).

1080p reprezinta 1080 de pixeli dispusi pe ecran orizontal secvential, si este ( in teorie) sistemul capabil sa afiseze toti pixelii, fiind the best one.

DVD upscalling

Practic, pentru ochi este o diferenta mica intre 720p si 1080i. Cu toate acestea imaginea este mai placuta in 720p intrucat pixeli dispusi consecutiv formand o imagine mai buna decat cei dispusi alternativ.
Procesul de upscaling este foarte bun intrucat potriveste exact numarul de pixeli din iesirea DVD cu cei de la intrarea in TV rezultand intr-o mai buna culoare si consistenta a imaginii. Asta insa nu inseamna ca un DVD standard este un DVD HD, acest sistem merge bine la televizoare LCD si Plasma neavand acelasi rezultat la cele cu tub (CRT).

deci,

* Un DVD banal da rezultate bune intr-un HDTV folosind Component sau S-Video. Dar...
* Daca ai HDTV si un DVD player standard (fara progressive scan sau upscaling) cele mai bune rezultate le obtii folosind "the best conection" in acest caz, respectiv Component (rosu/verde/albastru). Daca DVD playerul este capabil de Progressive Scan dar nu are Upscaling intotdeauna folosesti iesirea Component cu optiunea Progressive Scan activata atunci cand il conectezi la un HDTV.
* Daca ai un HDTV si un DVD player capabil de Upscaling poti folosi fie HDMI output fie DVI output de la DVD cu un HDMI sau DVI input la tv. The best option este HDMI.
* DVD video upscaling nu este similar cu High definition. Pentru a vedea the true High definition este nevoie de un Blu-ray conectat la HDTV prin HDMI iar discul trebuie sa fie blu-ray.
* Desi in principiu si un HDTV este capabil de upscaling, sistemele din Upscaling DVD sunt net superioare celor basic ce se afla in HDTV. De la zgomot (noise reduction)la imagine, un DVD cu upscaling este net superior, unele modele oferind diferente uriase. pentru cei interesati

Diesel tu esti fan al sistemelor 2.0 deoarece nu ai experimentat probabil un suround sound care este incomparabil.
Pe langa acest aspect o mufa RCA sau un jack sunt cele mai ordinare conectari.
Pana si o conexie Composit intre o mufa banala si una cu aur face o diferenta mare... asta ca sa vezi ce inseamna un RCA. In plus dispersia semnalului pe suprafata nu este benefica semnalului audio. Eu am trecut imediat de la mufa ordinara RCA la cele Eichmann bullet intrucat este o diferenta enorma intre a pune semnalul pe o suprafata rotunda si a il concentra intr-un punct. Nu intamplator altfel se aude in cele care restrang dispersia la cat mai minim posibil.
22nst
QUOTE (Diesel @ Jan 3 2010, 01:25 PM) *
Subiect paralel.
Clip Youtube la 1080p: http://www.youtube.com/watch?v=XITHbsUUlYI&fmt=37 nu il pun cu embed ca se pierde toata ideea. Cand clipul de 1080p e pe fullscreen, bara de control e la o alta rezolutie decat de obicei si e mult mai mica. Ce incarcare a procesorului aveti cu clipul asta pe fullscreen? biggrin.gif

Edit: am corectat url-ul


70-75 %

Rebel la ce iti mai trebuie un DVD player daca ai un Popcorn Hour?
Cumperi DVD-ul (ca ziceai ca tu nu le piratezi biggrin.gif ) ii faci o imagine pe care o pui pe share, apoi te conectezi cu Popcornul si o vezi pe TV la calitatea maxima smile.gif
Rebel
1. Nu piratez ca nu am timp si nici pasiunea asta. Am un amic care face chestia asta si le pune pe disc dar nu se compara nici pe departe la imagine cu originalul. Sunt doar acceptabile.
2. Piratarea o merge la voi, aici risti mult si nu in ultimul rand nu toate site-urile de piratare merg in NA.
3. Eu nu cumpar si nu pun nimic pe share. Asta pentru ca eu il am si nu am interes si nu incurajez asa ceva.
4. Ma indoiesc ca, calitatea pe care o vezi tu prin internet este egala cu cea de pe disc transmisa de la un blu-ray printr-un super cablu HDMI placat in aur si scurt. Excluzand distanta, transmisia, pierderile si zgomotul de fond "castigat" in proces, se pierde din calitate prin share, impachetare, despachetare samd.
5. Am prieteni cu tot felul de scule si care se ocupa de download, copiere, etc. Inca nu m-a dat niciunul pe spate la imagine si sunet. Originalul este de-a dreptul fabulos in HD cu un sunet pe masura.
22nst
Ok, nu iti place ideea cu internetul. Atunci copiezi imaginea direct pe HDD-ul Popcornului si gata! Este conectat la TV Full HD prin HDMI scurt (nu stiu daca este aur sau nu)
Rebel
La ce sa o copiez daca am discul?
Multe DVD-uri vin deja cu o copie digitala care poate fi pusa pe HDD daca vrei.
Iar daca am un HDD cu filme, la ce imi mai trebuie popcornul tau? Il pot atasa oricand la un output, conecta la un Xbox, la un AV-receiver...
Plus, blu-ray au si WI FI si video streaming.
And by the way: lossless audio?

Ah. Si eu am o cutie care prelucreaza semnalul de la provider, este full HD si are propriul HDD. Astfel ma pot uita la un film si inregsitra intre timp un altul, toate in full HD. Dar asta o fac sa vad filmul. Daca imi place cumpar discul.
22nst
Pai HDD-ul este in Popcorn nu in calculator.
Sa iti spun cum fac eu ca nu prea ne intelegem biggrin.gif
Deschid torentul, copiez filmul in calculator.
Acum am 2 variante: trimit filmul prin wireless catre Popcorn sau vin cu aparatul la calculator, in conectez si copiez filmul (merge mai repede varianta 2)
Pornesc TV-ul si vad filmul.
Nu am DVD player si nici nu imi trebuie biggrin.gif

Vaii ce am scris acolo, pardon, cumpar filmul biggrin.gif
Noi nu incurajam pirateria!
drabisan
QUOTE (HalbaSus @ Jan 3 2010, 04:00 PM) *
Stiam ca daca ating subiectul teve atunci deschid cutia pandorei... si uite asa azi am schimbat TV-ul din HD-ready 720 in full-hd 1080 - oricum schimbarea asta si-o dorea mai mult sotia, si nu din cauza diferentei de rezolutie ci datorita nemultumirilor pe care le avea cu actualul televizor (tuner destul de slab din fostul televizor - imagine mai proasta fata de alte televizoare in aceleasi conditii de semnal, delay la zapping, lipsa anumitor functii, etc... acum astept sa vina si WD TV-ul si sunt pregatit de vizionat topgearuri (desi ultimul episod inca nu e disponibil in 1080)


Si nu ne dai un detaliu? Producator? Model? Led, plasma, lcd?
Diesel
Odata cu tv-ul LCD de 32" hd-ready (adica maxim 720p) a fost achizitionat si un dvd-player care stie upscaling pana la 1080i. Atat dvd-urile cat si divx-urile se vad prost, trist, spalacit, multe "macro-blocks". Am vazut cateva episoade din primul sezon Prison Break iar Mike s-a uitat la vreo doua sezoane din Lost.
La un moment dat m-am suparat si am adus un laptop ca sa ma uit la Prison Break in HD de pe net, desi DVD-urile stateau alaturi.
Am folosit conexiunile S-Video, Composite A/V si Component. N-am vazut nici o diferenta in calitatea imaginii. Ulterior am cumparat un cablu HDMI, dar n-am apucat sa il instalez din comoditate. Oricum nu am nimic interesant de vazut in format DVD.

Revin la WD TV Live, share-ul respectiv e read-only sau read-write? ar functiona si cu un hdd formatat NTFS? Oare in timp ce scrii un film pe hdd prin retea si te uiti la altul la tv apare vreo problema? Conexiunea ethernet e 100mbps sau gigabit? (dupa cateva minute de cautare am vazut ca e 100, trist)

Rebel, stiam toate informatiile alea, multumesc oricum. La nivelul actual, filmele in format blu-ray sunt aproape acelasi pret cu dvd-urile si apar la fel de repede. Cu 150-200$/eur iti iei un Aston Martin wink.gif
drabisan
QUOTE (Diesel @ Jan 3 2010, 07:00 PM) *
Revin la WD TV Live, share-ul respectiv e read-only sau read-write? ar functiona si cu un hdd formatat NTFS? Oare in timp ce scrii un film pe hdd prin retea si te uiti la altul la tv apare vreo problema? Conexiunea ethernet e 100mbps sau gigabit? (dupa cateva minute de cautare am vazut ca e 100, trist)


- RW
- DA, fara probleme daca nu faci ameteala la drepturi.
- DA, nu se descurca daca scrii si citesti in acelasi timp de la HDD-ul legat la USB. Si nu din cauza HDD-ului sau USB-ului. Ci din cauza cutiutei. Cred ca nu are buffere suficiente. Se descurca o vreme, dupa care incepe sa o dea de pereti - sacadeaza filmul.
- 100. N-am testat-o dpdv throughput pe cablu. Pe wlan se descurca decent, dar acolo oricum viteza nu ajunge decit teoretic la 28mbps, din cauza canalului radio unde "vorbesc" laptopul, routerul si WDTV-ul. Copiat 4,3G dureaza ~30min, ceea ce nu e rau deloc, dupa standardele mele de retea de casa...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.