Help - Search - Members - Calendar
Full Version: BMW - tehnologie noua
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
f1anatic
Hai sa il facem si pe Rebel Happy...

Sumar: motorul de 3 kile de pe BMW care pina acum folosea 2 turbo acum foloseste doar 1 twin scroll. Puterea a ramas aceeasi 306 bhp; si o valoare a cuplului de 285 lb-ft incepind de la 1200 rpm. Si bineinteles, in afara de reducerea greutatii cu 5 kile, au scazut si emisiile de CO2 si consumul...cu pina la 9%. Articolul mai vorbeste despre motorul BMW V8 twin turbo si noua cutie cu 8 trepte de viteza.





Ce apreciez la BMW este ca fabrica este lider in inovatie si constant imbunatatesc produsul, nu posesorii/piata aftermarket cum este tipic cazul al Subaru.

FAR EASTERN
QUOTE (f1anatic @ Dec 30 2009, 06:08 PM) *
Hai sa il facem si pe Rebel Happy...
Ce apreciez la BMW este ca fabrica este lider in inovatie si constant imbunatatesc produsul, nu posesorii/piata aftermarket cum este tipic cazul al Subaru.


Ai dreptate, f1.
Partea buna la Subaru si altele(aici poate intra si BMW) e ca iti poti permite mai usor sa-ti iei un anumit model de masina, pe care, in timp s-o aduci la nivelul de performanta/design dorit de tine, decat sa dai de la inceput o caruta de bani. Ideal ar fi, dar nu o sa se prea intample, ca toate inbunatatirile si inovatiile sa fie pe un produs care sa aiba acelasi pret cu modelul anterior...
22nst
8 trepte?
Mult, prea mult biggrin.gif
T u d o r
Mai lenesule, e automata. laugh.gif
FAR EASTERN
QUOTE ( T u d o r @ Dec 30 2009, 09:03 PM) *
Mai lenesule, e automata. laugh.gif

36182451.gif 36182451.gif Tudore, esti rau...
22nst
Automata, normal... ce mai exista si altele?
T u d o r
Pentru tine nu, dar unii au si cutii manuale. biggrin.gif


Ce treaba am eu cu treptele? Poate sa aiba si 20 daca nu schimb eu. tongue.gif


Ce mi se pare cel mai distractiv e ca daca citeam topicul asta acum vreo 3-4 ani postat de F1-man as fi facut ochii cat cepele. biggrin.gif
f1anatic
QUOTE ( T u d o r @ Dec 30 2009, 04:12 PM) *
Pentru tine nu, dar unii au si cutii manuale. biggrin.gif


Ce treaba am eu cu treptele? Poate sa aiba si 20 daca nu schimb eu. tongue.gif


Ce mi se pare cel mai distractiv e ca daca citeam topicul asta acum vreo 3-4 ani postat de F1-man as fi facut ochii cat cepele. biggrin.gif




Adica ce vrei sa spui ? Nici atunci nici acum nu imi plac BMW-urile si le consider over-priced. Dar si atunci si acum apreciez ANUMITE aspecte tehnologice ale acestor masini. Uite mi-ar place spre exemplu un motor 3.0 L turbo si o suspensie de BMW cuplata la o transmisie de STI in masina mea. Cum va fi mai greu de realizat asa ceva chiar daca ai bani si vointa, cumperi un AUDI S4 cu packet rear Torsen differential si ai rezolvat-o.
-------
douaj' de trepte nu cred ca au...dar camioanele au tipic 10-15 trepte de viteza.
G e o r g e
twin scroll ... marfa smile.gif parca mai stiu pe unii care ofera asa ceva dar pe un 2.0 tot de vreo 300 + cp ... ahhh , dar stai , e doar pentru curtea lor . verymad.gif verymad.gif verymad.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.