Help - Search - Members - Calendar
Full Version: TENIS
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Sport & Hobby
Pages: 1, 2
Baby Blues
Sper ca vom putea discuta despre sportul alb ca niste amatori ce suntem si sa ne dam cu parerea despre turnee, clasamente, jucatori, etc. Daca va place sa jucati tenis sau pur si simplu va place sa stati duminica in varful patului si sa urmariti un meci ce se intinde pe parcursul a 2.5 h , fara sa va plictisiti, inseamna ca aici putem discuta.
Sincer va spun nu stiu de ce Agassi este jucatorul meu preferat, dar stiu c-am avut cand eram prin liceu un poster mare cu el in timp ce servea. Mai exista acum postere cu marii jucatori de tenis? Probabil datorita carismei sale si datorita non conformismului de care a dat dovada? Sau datorita faptului ca a fost casatorit cu Brooke Shields? biggrin.gif
Chestia ca pauza asta de iarna ma enerveaza. De abia astept sa inceapa Open-ul Australian in aproximativ o luna! Pana atunci s speram ca se mai televizeaza ceva macar pentru incalzirea ochilor. biggrin.gif
T u d o r
Eu m-am reapucat de tenis de prin luna mai, jucand de 2 ori pe saptamana. Am jucat la club 2 ani in copilarie, apoi am jucat mai mult de pe la 20 ani. Pana sa ma reapuc acum nu mai jucasem cred ca de 6-7 ani. Pot spune ca la inceput terminam 2 seturi in genunchi, acum joc 3 la nivel bun. De cand s-a stricat vremea nu mai joc afara ci am gasit un teren acoperit cu balon de aer cald. Ma rog, cald e mult spus ca e destul de frig inauntru dar tot e mai bine ca afara.

La tenis nu prea ma mai uit la TV, prefer sa-l joc. Jucatorul meu favorit e Thomas Muster, vi-l amintiti? Probabil pentru ca e tot stangaci ca si mine si pentru preferinta clara pentru zgura. Aici se opresc asemanarile dintre noi desigur, desi si eu am un forehand bun. laugh.gif
Legionaru'
La rever te asemeni cu Basescu, nu? laugh.gif laugh.gif laugh.gif
FAR EASTERN
Dom' profersor, nu fi rau!

Am jucat si eu vreo doua luni, acu ceva timp... mergeam intro sala de sport a unei scoli. E foarte interesant sa joci tenis de camp, ca incepator, avansat fiind la tenis de masa. Pot spune ca l-am lasat de cateva ori cu gura cascata pe amicul cu care jucam, el fiind avansat in tenis de camp... biggrin.gif
Imi place sa si urmaresc la tv meciurile.
Pacat ca baietii astia ai nostri(si fetele) se cam impotmolesc prin campionate... si nici nu mai urca prin topuri... dar asta e, asteptam alta generatie.
ozz86651
Pentru fitness mai sint doua variante: squash si racketball/rackets. Se joaca la perete, mingiile si paletele sint diferite (si intre ele) si principiile usor diferite, squash e mai violent cred, dar sint foarte bune sa-ti iasa ochii de efort. Bine, si tenisul in sine dar ai nevoie de teren mai mare si vreme buna.
Baby Blues
QUOTE (ozz86651 @ Dec 17 2009, 09:22 AM) *
Pentru fitness mai sint doua variante: squash si racketball/rackets. Se joaca la perete, mingiile si paletele sint diferite (si intre ele) si principiile usor diferite, squash e mai violent cred, dar sint foarte bune sa-ti iasa ochii de efort. Bine, si tenisul in sine dar ai nevoie de teren mai mare si vreme buna.

Pai daca joci un meci la 3/5 si ai si norocul sa ajungi sa joci cel putin 5 seturi, cred ca nu -ti mai trebuie sport o luna.

Si eu m-am apucat de prin martie sa joc din nou. Va invit la vara la Sarata Monteoru unde putem organiza un mini turneu de tenis si facem si o intalnire a forumistilor. biggrin.gif
T u d o r
Cu mare placere. smile.gif

Far, te provoc deja la o partida de tenis de masa. biggrin.gif Alege tu locul, armele si miza. laugh.gif

Aceste doua sporturi inrudite imi plac cel mai mult. Si sunt si cel mai avansat la ele, in rest am mai jucat fotbal (oh God! nu vreti sa ma vedeti biggrin.gif) si baschet in liceu dar eram penalizat de faptul ca nu puteam juca cu ochelari si fara nu e prea "vizibil" terenul.

Cu biliardul se baga cineva? rolleyes.gif
Baby Blues
Care se baga la un mini turneu de tenis? Cu ocazia asta facem o intalnire a forumistilor la Sarata Monteoru -Buzau. Apa sarata, plaja, tenis, pisicna, munte, etc. Cine nu joaca , are ce face- atv, mounain bike, parapanta, etc.
T u d o r
I'm in, dar la primavara. Fara parapante ca suntem oameni seriosi, venim cu sotiile. 36182451.gif Dar daca se voteaza altfel ne dam si cu parasuta si cu parapanta si sarim si coarda. laugh.gif laugh.gif laugh.gif
Dan52141
Ma ... "bag" si eu la tenis de camp smile.gif ... cand este primul turneu ? smile.gif
T u d o r
La primavara intentionez ca impreuna cu prietenul cu care joc de obicei sa ma inscriu in turneul BCR Tenis Partener. Probabil ca vom trece de nivelul 6, am vazut cateva meciuri anul asta din turneu si cred ca pe la niv 7 am face fata onorabil prin coada clasamentului. biggrin.gif
FAR EASTERN
Merg si eu la Mon jardin. Aaa..., Monteoru.
Dan52141
QUOTE ( T u d o r @ Dec 17 2009, 08:17 PM) *
La primavara intentionez ca impreuna cu prietenul cu care joc de obicei sa ma inscriu in turneul BCR Tenis Partener. Probabil ca vom trece de nivelul 6, am vazut cateva meciuri anul asta din turneu si cred ca pe la niv 7 am face fata onorabil prin coada clasamentului. biggrin.gif

Tudor, eu sunt deja in turneu la nivel 7, sunt multi acolo care nu sunt nici de 6, cu siguranta faceti fata, mai greu este sa te inscrii in turnee, cel putin in bucuresti pentru ca sunt foarte multi si terenuri putine.
T u d o r
In Valcea am posibilitatea mult mai usor, aici am prieteni inscrisi si chiar organizatorul cupei din Valcea mi-e amic, joc tenis pe terenul lui. Ne-a rugat si anul asta sa ne fi inscris dar nemaijucand de atata timp am refuzat. Nu eram pregatiti nici fizic si nici tehnic.

Daca ne strangem mai multi pot organiza si la Valcea (de fapt la Govora) sa jucam.
FAR EASTERN
E cam prea departe... desi e frumos si acolo. Dar mai vedem...
Baby Blues
Si eu sunt "bagat" la BCR tenis. Daca vreti ma ocup de organizarea unui turneu de tenis la Sarata Moneoru. De teren facem rost , de cazare ieftin si bun de asemenea. Doritorii pot semnala din timp si daca ne strangem cativa, atunci va pot da primele date concrete. Terenul este sintetic, facut anul asta, cazarea o puteti gasi pe net sau rezerv eu la vreo doua pensiuni frumuoase unde cunosc oamenii. Vinul il aduc tot eu. biggrin.gif
T u d o r
Ok, eu sunt pentru. N-am mai fost la Monteoru de vreo 15 ani. smile.gif
Baby Blues
Deci am cam fi vreo patru, nu? Dan, Tudor, Far si "Moi".
T u d o r
Desi e cam devreme am putea sa ne gandim la localizarea in timp a evenimentului? biggrin.gif Cred ca mai devreme de luna aprilie nu are rost, asa ca in functie de intalnirea bianuala de la Euroring putem sa stabilim cu aproximatie o data. Cu siguranta se vor mai gasi amatori.
air_wolf
sarata monteoru sa fie. daca ne stringem mai multi, putem vorbi la hotel, eu am fost pina acum de 3 ori acolo si e super.
Diesel
Eu vreau spectator smile.gif
T u d o r
E tribuna goala. biggrin.gif Sunt locuri berechet.
Baby Blues
E perfecet, dar trebuie sa ne hotaram repede ca sa pot vorbi la teren si sa-l putem inchiri. Daca nu ne adunam de un turneu, imi includ si prietenii si rezolvam. Daca vreti sa stati la hotel este ok, dar acolo unde este terenul este si-o pensine noua foarte misto si cu preturi ok.
Baby Blues
Deci cu Air Wolf am fi 5 plus un spectator. Impreuna cu prietenii mei putem pune de-un turneu. Am vorbit i n principiu cu patronul terenului si e de acord sa inchiriem toata vila si terenul. O sa avem ceva beneficii la gratarul din curte. biggrin.gif Eu pun vinul, pastrama, carnati de Plescoi si o palinca de Maramures. E cineva impotriva lunii aprilie?
Diesel
In aprilie e posibil sa mergem la Euroring. Pentru mine, la cat de aproape e Sarata Monteoru, tot ce conteaza e sa nu fie in acelasi weekend.
Baby Blues
Pai daca indrazneste cineva , poate sa avanseze o data. Eu o sa ma invart sa fac tot posibilul sa aranjez totul la acea data. ce e frumos , este ca avem o curte mare si terasa la vila unde este terenul si putem sa facem gratar si sa ramanempana tarziu. Gazda este deosebita, pt ca o cunosc. Cine vrea poate sa se dea cu atv-ul sau parapanta, etc prin statiune.
T u d o r
Cred ca trebuie sa stabilim deja weekendul traditional de Euroring. Si in functie de el apoi ne organizam si aici. Oricum eu sunt pentru. smile.gif
Baby Blues
E bine sa stabilim cat mai repede pt. a lua terenul pe perioada mini - turneului, deoarece este destul de aglomerat. Oricum rezolvam ! Ar fi bine sa fim toti la BCR TENIS AMATOR si astfel semi -oficializam turneul. Sa-l facem de simplu sau dublu?
T u d o r
Simplu ca eu sunt stangaci si ma incurc cu toti partenerii cu care joc. laugh.gif De altfel sunt si varza la dublu. biggrin.gif
Diesel
Cu Euroring suntem aproape lamuriti pe ultimele doua weekend-uri din Aprilie, deci putem organiza si asta smile.gif
T u d o r
In mai ar fi cel mai bine zic eu. O sa jucam outdoor si ar fi de preferat sa fie cat mai cald. So, propun ceva dupa jumatatea lui mai.
Baby Blues
Atunci la simplu sa fie si la jumatatea lunii mai. Acum va intreb cati credeti ca ar trebui sa fim ca sa facem turneul ? O sa completez eu cu prieteni de-ai mei biggrin.gif Urmeaza sa vedem cati suntem sa vedem cate camere luam si ... tre' sa comand niste pastrama , carnati de plescoi si vin de Pietroasele biggrin.gif (rosu sau alb? ) Am promis ca fac eu cinste. biggrin.gif
solmar
QUOTE (Baby Blues @ Jan 6 2010, 11:03 PM) *
Atunci la simplu sa fie si la jumatatea lunii mai. Acum va intreb cati credeti ca ar trebui sa fim ca sa facem turneul ? O sa completez eu cu prieteni de-ai mei biggrin.gif Urmeaza sa vedem cati suntem sa vedem cate camere luam si ... tre' sa comand niste pastrama , carnati de plescoi si vin de Pietroasele biggrin.gif (rosu sau alb? ) Am promis ca fac eu cinste. biggrin.gif


vezi ca eu am copilarit la pietroasele. sa nu faci vreo gluma sa aduci vreo posirca! sincer sa fiu, tamaioasa cum beam la unche-miu (care a lucrat in statiune), dzeu sa-l ierte, n-am gasit niciodata in comert. imi pare rau ca n-am "copilarit" pe acolo si cand aveam fo 30 de ani. l-am prins si pe fostul director valeriu popa, inca stateau in statiune familia toma. doamna secara... ehei ce vremuri. am prins si vila de protocol, care acum nu mai e, unde jucam pingpong cu adi toma..

cu carnatii iti dau un pont. e un abator de oi pe la iesirea din buzau si stiu ca se fac niste carnati misto pe acolo. orisicum, daca oi putea, vin si eu. sigur nu ramanem nemancati sau nebauti in zona.

iaca si niste poze.
T u d o r
Pai deocamdata cred ca e cam devreme pentru lista, unii nu pot sa faca o promisiune nici pentru saptamana viitoare, cu atat mai putin pentru peste 4 luni.

Ah...rosu daca se poate. biggrin.gif Si nu dulce.

Nu e neaparat nevoie de turneu, ne organizam cum putem. Terenul sa fie inchiriat, ca de jucat jucam noi. smile.gif S-ar putea sa mai vin cu un prieten sau doi, in functie de posibilitatile lor. Cum ziceam e cam prematur sa facem liste dar pe mine trece-ma acolo cu 90%.
Baby Blues
Am sursele mele in ceea ce priveste carnatii, pastrama si vinul. Garantez calitatea:D Vis-a-vis numarul de jucatori nu va fi o problema deoarece vom completa cu prieteni de-ai mei. Cat despre teren problema este ca mai joaca acolo baieti si tre' sa vorbesc din timp adica cu cel putin 2 saptamani. Deci nu e graba.
Baby Blues
Solmar : Am rezolvat si cu vinul si cu carnatii, mai urmeaza pastrama. biggrin.gif

Apropos de tenis, care este jucatorul vostru preferat. Eu am crescut cu Agassi si Pete Sampras si il prefer pe primul datorita felului sau de-a fi. Momentan imi place de Nikolay Davydenko. Are un stil foarte frumos de-a lovi mingea . Mai imi plac Djokovic si Del Potro.
Vis-a-vis de Agassi , cred ca returul lui nu va mai putea fi egalat vreodata de vreun jucator . Agassi este unul dintre singurii șase jucători care au reușit un Mare Șlem, câștigând toate cele patru turnee majore ale anului. Carisma de care a dat dovada , mi l-a apropiat in "tinerete" si chiar aveam un poster mare pe usa din dorrmitor.
Retragerea lui Andre Agasssi de la US Open in 2006 , (cand l-a invins si pe Andrei Pavel in turul 1) a fost emotionanta , fiind aplaudat 8 minute de public:



A fost casatorit cu Brooke Shields si acum cu Steffi Graf cu care are doi copii. A infiintat o ascociatie caritabila ce-i poarta numele penru tinerii care vor sa practice sport, fiind considerat cel mai filantropic sportiv al generației sale. Cam asa se prezinta un mare sportiv si un mare OM, de la care si manelistii nostri jucatori de fotbal ar trebui sa ia exemplu.

Mai jos o faza amuzanta cu Steffi Graf. Nu stiu cine cerut-o inainte: Agassi sau ala biggrin.gif :

FAR EASTERN
Mie imi place Kurnikova... tongue.gif
Baby Blues
Da si mie imi place de Kournikova :

Una peste alta parca este prea slabanoaga pentru gusturile mele dar ... chiar este frumoasa in sensul adevarat al cuvantului. Oricum tenismenele sunt marea majoritate femei frumos dezvoltate fizic si chiar frumoase cele mai multe dintre ele. Exceptam surorile Williams. biggrin.gif

T u d o r
Eu am fost fan Thomas Muster, cred ca am mai spus-o. Lovitura lui de stanga nu a egalat-o nimeni pana acum. Ca si jocul tactic. Daca nu ma insel a fost nr. 1 mondial castigand toate turneele pe zgura dintr-un an competitional.

De asemenea l-am apreciat foarte mult pe Edberg pentru eleganta si precizia cu care lovea mingea.
Baby Blues
QUOTE ( T u d o r @ Jan 12 2010, 03:11 PM) *
Eu am fost fan Thomas Muster, cred ca am mai spus-o. Lovitura lui de stanga nu a egalat-o nimeni pana acum. Ca si jocul tactic. Daca nu ma insel a fost nr. 1 mondial castigand toate turneele pe zgura dintr-un an competitional.

De asemenea l-am apreciat foarte mult pe Edberg pentru eleganta si precizia cu care lovea mingea.


Cu Muster te inteleg dar cu Edberg? Este criminal. biggrin.gif
Mie mi-a placut si de Becker, Jim Courier, Mc Enroe, Chang, etc.
T u d o r
De ce e criminal? biggrin.gif
Baby Blues
QUOTE ( T u d o r @ Jan 12 2010, 06:24 PM) *
De ce e criminal? biggrin.gif

A omorat un arbitru de linie cu un serviciu ce s-a dus direct in capul omului. Mai in gluma mai in serios, asta e. biggrin.gif
T u d o r
Nu pot decat sa simt un feeling si sa fiu alaturi de el, tinand cont ca era si eu sa-mi fac knock out partenerul aseara cu o serva bine tintita la oo. biggrin.gif Norocul lui ca are reflexe ca ii strangeam cu spumiera cojile de pe jos. Era prima serva, data cu simt de raspundere. rolleyes.gif
Baby Blues
Din pacate este bine ca ai unde sa joci iarna, prin mahalaua mea nu exista decat suprafete foarte rapide in, sala care chiar nu fac bine unui jucator lent cum sunt eu. biggrin.gif Unde joci si pe ce suprafata?
T u d o r
Joc la marginea orasului pe un teren de zgura (aceleasi probleme ca si tine cu viteza, de altfel nici n-am mai jucat pe alta suprafata de nu mai stiu cand) care a fost acoperit pe iarna cu un balon de-ala cu aer cald. ma rog, de cele mai multe ori uita sa dea de-ala cald si diferenta de temperatura intre afara si inauntru e de cateva grade. Problema cea mai mare insa este calitatea suprafetei de joc. Zgura seamana cu un teren batatorit neuniform, arata urat si uneori sare mingea din contactul cu solul ca din coltul mesei. Dar se face ea primavara... rolleyes.gif

Racheta mea. Fosta castigatoare a nu stiu ce premiu in 2004, acum imbatranita si ieftinita. biggrin.gif
Baby Blues
Eu am doar un "Crane" cu racordaj profesional care isi face binisor treaba la nivelul meu. Mie imi place sa joc pe sintetic (iarba) dar nu pe linoleum sau alte suprafete care se preteaza la fotbal, atc. Si eu astept sa se faca primavara. biggrin.gif
In mahalaua noastra exista balon dar doar pentru fotbalisti. confused.gif
T u d o r
Ce e ala "Crane"? smile.gif
FAR EASTERN
Astea whistling.gif :

Baby Blues
QUOTE (FAR EASTERN @ Jan 14 2010, 07:57 PM) *
Astea whistling.gif :

N-am atatea : am doar una. biggrin.gif
Crane este o firma care face echipament sportiv si nu numai. Nu este vreo mare smecherie de firma.
Baby Blues
Ceva pariuri vis-avis de Australian open? Raluca Olaru și Alexandra Dulgheru, au fost învinse în primul tur la Melbourne. Romanca Alexandra Dulgherua ajuns in decisiv la 4-4, moment în care și-a pierdut serviciu. Adversara ei a servit pentru meci, dar încă o dată Alexandra a revenit. Deși părea că o domină tactic pe Wickmayer, împingând-o pe aceasta la o mulțime de greșeli neforțate (80, în total), Dulgheru a trebuit să se recunoască, în cele din urmă învinsă, după un meci care a durat fix 200 de minute: 10-8 în decisiv pentru Wickmayer.

Open-ul australian are 105 ani de istorie, turneul desfășurându-se până în 1987 pe iarbă. Mats Wilander este singurul jucător din lume care a reușit să se impună la Antipozi atât pe iarbă, cât și pe hard.

Din 1905, Australian Open s-a disputat în cinci orașe australiene și două orașe neozeelandeze după cum urmează: Melbourne (de 50 de ori), Sydney (de 17 ori), Adelaide (de 14 ori), Brisbane (de 8 ori), Perth (de 3 ori), Christchurch (în 1906), și Hastings (în 1912). În 1972, când s-a decis ca turneul să se desfășoare în fiecare an în același oraș, Kooyong Lawn Tennis Club din Melbourne a fost locul ales, deoarece acest oraș atrăgea suport financiar și logistic mai substanțial.

Melbourne Park (actuala locație) găzduiește turneul din 1988 și s-a apelat la această variantă deoarece Kooyong nu mai putea face față la amploarea evenimentului. Schimbarea s-a dovedit un succes imediat, numărul de spectatori crescând cu 90% în 1988 (266.436) față de ediția anterioară desfășurată la Kooyong (140.000). În ceea ce privește numărul de spectatori prezenți la acest eveniment, ultimii doi ani s-au dovedit a fi cei mai profitabili: în 2008 s-a stabilit recordul - 605.735 de spectatori, în timp ce în 2009 au fost prezenți 603.160 de fani pe parcursul celor două săptămâni.
În era open, Andre Agassi a fost tenismenul care și-a pus de cele mai multe ori numele pe trofeu. 'The Punisher' a câștigat la Melbourne de 4 ori, în 1995, 2000, 2001, 2003. Tot la 4 succese s-au oprit și fetele, numai că, în competiția rezervată lor, 4 tenismene au reușit să se impună de același număr de ori: Margaret Court (1969, 1970, 1971, 1973 - tenismena australiană mai reușise să cucerească 7 titluri la open-ul de la Antipozi, înainte de 1969), Evonne Goolagong Cawley(1974, 1975, 1976, 1977), Steffi Graf(1988, 1989, 1990, 1994), Monica Seles(1991, 1992, 1993, 1996) și Serena Williams(2003, 2005, 2007, 2009).
Favoriții la masculin
Federer - Cu siguranță că Swiss Maestro vrea să răzbune eșecul de anul trecut, când a pierdut, dramatic, în ultimul act, în fața lui Rafael Nadal.
Câștigător în trei rânduri al turneului de la Antipozi, FedEx este principalul favorit și în acest sezon.
Ultima parte a sezonului 2009 nu a fost una tocmai excepțională pentru elvețian, pierzând în finală la US Open și în semifinale la Turneul Campionilor. Nici 2010 nu a început foarte bine, FedEX cedând fără drept de apel în semifinalele de la Doha în fața lui Davidenko, dar toți specialiștii sunt de acord că el este principalul favorit la Melbourne.

Nadal - După un final de 2009 dezastruos (dealtfel, exceptând Australian Open-ul, Rafa nu a impresionat, accidentarea de la genunchi punându-i chiar sub semnul întrebării cariera), Matadorul a arătat extrem de solid la Doha, în ciuda faptului că a pierdut în ultimul act.
Totuși, primul set din disputa cu Davidenko, pe care l-a câștigat cu 6-0, ne-a adus tuturor aminte de vechiul Nadal. Ibericul a arătat o formă fizică de invidiat și a surprins prin deplasarea aproape perfectă. Până și serviciul, arma sa cea mai slabă, pare să se fi îmbunătățit, dacă nu ca viteză și plasament, ca procentaj la prima minge.

Davidenko - Specialiștii sunt de părere că rusul joacă în acest moment cel mai bun tenis din circuit. Dacă în anii precedenți acesta etala un tenis defensiv, acum el a devenit mult mai agresiv, reușind să își domine de cele mai multe ori adversarii. Serviciul este unul senzațional, chiar dacă viteza, ca și în cazul lui Nadal, nu este una formidabilă. Plasamentul și cadența cu care reușește să servească este, în schimb, fantastică.

Țarul a început sezonul așa cum l-a terminat (după ce și-a pus numele pe trofeul Turneului Campionilor, Davidenko i-a răpus atât pe Nadal, cât și pe Federer, la Doha) și nu poate fi ignorat de nimeni în ceea ce privește șansele la titlu.

Totuși, Davidenko nu a trecut niciodată de semifinalele unui turneu de Grand Slam lucru care nu trebuie neglijat (mai mult, la AO rusul a atins doar sferturile). În condițiile unui turneu de două săptămâni, în care meciurile se dispută în sistem 3 din 5, e greu de crezut că rusul va reuși să le facă față unor adversari mult mai bine pregătiți din punct de vedere fizic.
Del Potro - Argentinianul a fost umilit de Federer în sferturile de finală de anul trecut de la Melbourne, dar în momentul de față el este un cu totul alt jucător. DelPo a demonstrat la Wimbledon, dar mai ales la US Open (unde a câștigat trofeul, după o finală de vis cu Federer) că este unul dintre cei mai compleți tenismeni.
Serviciul exact, care îl scoate de foarte multe ori din încurcătură, o dreaptă senzațională și o putere mentală incredibilă, acestea sunt atuu-rile care îl pot face pe argentinian nu doar câștigător la Australian Open, dar îl recomandă și pentru fotoliul de lider ATP. După un 2009 de excepție, Del Potro este în stare să 'recidiveze' și în sezonul acesta, iar suprafața de la Melbourne pare să i se potrivească de minune.

Djokovic - Nole se întoarce la locul 'crimei'. Singurul titlu de Grand Slam pe care Djokovic l-a cucerit a fost obținut în 2008 la Melbourne, după o finală cu Jo-Wilfried Tsonga. Anul trecut, 'Djoker-ul' a avut mari probleme cu temperaturile ridicate din Australia și a fost nevoit să se retragă în sferturi, în disputa cu Roddick.
Numărul trei mondial a progresat foarte mult în ultimul an la capitolul condiție fizică și, dacă nu va zăbovi foarte mult pe teren în prima săptămână, cu siguranță că va avea o opțiune importantă în cucerirea titlului în acest an; în debutul lui 2010 Nole a refuzat să participe la turneul de la Doha și a preferat să se destindă la turneul demonstrativ de la Kooyong (unde a arătat o formă de zile mari, cedând doar 8 game-uri în confruntările cu Haas și Verdasco).

Murray - Doar locul 5 pe care îl ocupă în prezent în clasamentul ATP îl recomandă pe scoțian drept unul dintre favoriții la trofeu. După un final de 2008 excelent, Murray mai degrabă a dezamăgit în sezonul trecut. Al 4-lea tur la Australian Open (cea mai bună performanță la Melbourne, dealtfel), sfert de finală la open-ul francez, semi-finală la Wimbledon, turul 4 la US Open a fost bilanțul în turneele de Mare Șlem pentru britanic, în 2009.
În ciuda faptului că mulți s-au grăbit să îl considere drept jucătorul care va domina tenisul mondial în următorul deceniu, Murray mai are mult de muncă până să ajungă la constanța celor mai buni tenismeni din lume; totuși, când este în formă maximă, se poate bate de la egal la egal cu orice adversar, de aceea nu trebuie ignorat la Australian Open-ul de anul acesta.

De asemenea, jucători ca Roddick, Tsonga, Verdasco, Fernando Gonzalez sau Marin Cilic pot urca sus în turneu. Cu toate acestea, prezența oricărui dintre acești tenismeni în finală ar fi, fără îndoială, o surpriză.
Favoritele la feminin
Dacă în competiția masculină lupta se anunță extrem de acerbă, în ceea ce privește turneul feminin, lucrurile se vor transforma, cel mai probabil, într-o afacere belgiano-americană-(rusă).
Serena Williams este văzută de toată lumea drept marea favorită, ușor de înțeles de ce, dacă avem în vedere că jucătoarea de culoare a câștigat de 4 ori turneul de la Antipozi, ultima dată chiar anul trecut (după o finală fără istoric, 6-0, 6-3 cu Dinara Safina). Chiar dacă în finala de la Sydney, din această săptămână, americanca a cedat, fără drept de apel, în fața Elenei Dementieva, aceasta a avut și un alibi pentru prestația sa: a fost ușor accidentată. "Am simțit dureri, nu mai evoluasem de 2 luni la un nivel ridicat și cele 4 meciuri consecutive pe care le-am disputat au fost destul de solicitante. Dar nu îmi fac probleme, la Melbourne voi avea timp suficient între meciuri pentru a evolua la potențialul maxim"
Clijsters și Henin sunt, în opinia caselor de pariuri, favoritele 2 și 3 la câștigarea turneului. În urmă cu un an nimeni nu anticipa așa ceva, ambele jucătoare fiind atunci retrase din activitatea profesionistă.

"Acum un an pe vremea asta nici măcar eu nu mă gândeam că o să revin în circuit, cum să mă gândesc că voi mai juca vreodată o finală cu Justine?", se întreba retoric Kim înaintea finalei de la Brisbane, de acum o săptămână.

Clijsters a revenit în circuit la mijlocul anului trecut și a reușit să uimească întreaga lume: a câștigat US Open-ul. Justine pare să îi calce pe urme - la primul său turneu după retragere, posesoare a unui wild-card - belgianca ne-a încântat cu tenisul său total. A ajuns până în finală, deși pe drum a avut adversari cât se poate de tari: Petrova, Karatantcheva sau Ana Ivanovic au fost victimele celei supranumite "Queen Justine".

Totuși, Melbourne-ul nu a fost, de-a lungul timpului, turneul favorit al celor două belgience. Justine a câștigat aici în 2004, după o finală cu Kim (6-3, 4-6, 6-3 - pentru Clijsters ultimul act de atunci a rămas cea mai bună performanță a sa în Australia)

Aparent, va fi o luptă în trei, singurele jucătoare capabile să producă surpriza și să le oprească pe cele trei tenismene prezentate anterior din cursa pentru trofeul de la Australian Open fiind Venus Williams (finalistă în 2003 ), Elena Dementieva (semi finalistă în 2009) și, poate, Dinara Safina(finalistă în 2009; tot sezonul trecut, rusoaica a ajuns în finală la Roland Garros și a jucat semi-finală la Wimbledon, dar finalul de an a fost unul destul de slab)


http://www.prosport.ro/alte-sporturi/tenis...ei-zile-5334660
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.