Help - Search - Members - Calendar
Full Version: SUV Opel
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
Nicolae30758
Exista SUV Opel ? Daca da care si ce parere aveti?
G e o r g e
exista frontera , un remake isuzu trooper , continuatorul lui opel monterey. in noiembrie am auzit ca s-ar lansa noul frontera smile.gif
Iulian HondaFan
trooper este demodat si relativ prost cotat pe aici. isuzu ca firma e cam pe drojdie. dar gm-ul are cateva SUV-uri decente, poate aduce ceva de tipul chevrolet trail blazer si pt. opel...

eu m-as uita la Nissan sau Toyota mai degraba in clasa asta de SUV mijlociu-mare.
ionut32111
exista frontera,dra e.......,mai bine spre Toyota,Nissan,Mazda
Senator
Nu exista nici un SUV Opel , cel putin pana in acest moment !

Opel Frontera si Monterey (model care nu se mai fabrica de ani buni) sunt masini de teren. :!:

De asemenea Frontera nu este un remake Isuzu Trooper nefiind nici urmasul lui Opel Monterey. :smt018

In realitate Opel Frontera e identic cu Isuzu Rodeo iar Opel Monterey cu Isuzu Trooper.
Opel a fabricat Frontera si Monterey in paralel , ele facand parte din clase diferite ca motorizare , dotari , caroserie si pret.

Opel nu a luat oficial nici o decizie in privinta continuarii seriei Frontera , se discuta mai multe variante inclusiv construirea unui model pe platforma tehnica a Chevrolet Equinox / Saturn Vue. :roll:
Iulian HondaFan
Saturn Vue/Chevrolet Equinox sunt pe noua platforma Epsilon a GM pe care sunt construite si Vectra/Chevrolet Malibu/Saab 9-3.

ma intreb de ce opel a folosit platformele Isuzu cand GM face aici SUV-uri pe platforme proprii: Chevrolet Trail Blazer/GMC Envoy/Buick Rainier sunt pe platforma camionetei mici Chevrolet S10.

Noul Isuzu Ascender este de asemenea construit pe aceasta platforma de camion. Isuzu Rodeo a fost terminat si urmasul sau se cheama Axiom, si sunt construite pe o platforma unibody, deci sunt practic crossovere.

SUV-urile mari Chevrolet Tahoe si Suburban, Cadillac Escalade ca si GM Yukon sunt bazate pe platforma full size truck a Chevrolet Silverado/ GMC Sierra.

Toate cele de mai sus nu exceleaza nici ca manevrabilitate pe asfalt si nici ca aptitudini off-road... dar au un pic din fiecare.
Senator
Platformele Isuzu pot fi considerate tot platforme GM , Isuzu face parte din GM.
Cooperarea Opel-Isuzu exista si la motoarele diesel , actualmente 1.7DTI si 3.0V6 DTI sunt rezultatele acesteia. smile.gif Unii le numesc "motoare de Isuzu" insa in realitate sunt facute in cooperare si nici nu sunt sigur daca apar pe vreun model de Isuzu. laugh.gif
Iulian HondaFan
Isuzu e afiliat cu GM dar are mai multa autonomie (ca si Suzuki si Fuji Heavy Industries, producatorul marcii Subaru). Acestea nu sunt total detinute de GM ( cum e cazul cu Opel). GM are doar pachetele cele mai mari de actiuni si control in cadrul acestor companii.

Similara e si situatia Mazda fata de Ford.

Mitsubishi a fost pe cale sa fie preluata anul acesta de Daimler Chrysler ( care are un 10-15% cota in Mitsu) dar sefii din Stuttgart au zis ca au destula bataie de cap cu Chrysler si au refuzat sa preia controlul Mitsubishi.

Se vede treaba ca japonezii nu isi vand tara, numai o dau in administrare smile.gif .

GM ramane cel mai mare imperiu automobilistic din lume si a fost pana in 2000 compania cu cel mai mare venit brut din lume ( nu e insa si cea mai profitabila, acum Toyota are cel mai mare profit net in randul producatorilor auto). Acum Exxon -Mobil si Walmart sunt companiile cu cel mai mare venit brut din lume in 2002, nu stiu date mai noi.
robert constantin31470
vad ca unii de aici se pricep cat de cat la opel frontera.

Am si eu o intrebare. Ma gandeam sa-mi cumpar una; se merita?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.