Help - Search - Members - Calendar
Full Version: noul audi a8
Masini.ro Forum > Masini.ro > News/Noutati
AZAZEL
masina pare super ok din prisma specificatiilor tehnice.
ce nu mi se pare normal este ca designul masinilor audi este identic, diferind doar dimensiunil exterioare.

http://www.fourtitude.com/news/publish/Aud...icle_5478.shtml

masina a fost lansata la miami si audi continua sa se screama pt a cuceri piata americana.

in comunicatul lor de presa apare si o chestie ce se numeste:

Frequently Asked Questions for the U.S. market:

si la un moment dat ei spun:

Who are the A8 customers? A8 customers are highly affluent consumers with a median income close to $500,000, and are most likely worth over $1,000,000. Median age is around 58, which is similar to the BMW 7 Series, and younger than the S Class and Lexus LS. They are highly educated, with almost half having a post-graduate level degree, and are mostly married with few children still in the household. They enjoy traveling, both domestic (e.g. skiing/spa) and international (e.g. Italy/France). Typical publications that they enjoy include the Wall Street Journal, the New York Times, The Economist and Barron's.

stau si ma gandesc la clientii romani de a8, seria 7 si mercedes s si la cati boschetari flamanzi isi cumpara astfel de masini sh si nu au bani de benzina( am vazut un tanar cu un a8 4.2fsi v8 punand benzina de 50 ron in braila= aprox 60 km)

ca motorizari:
The 4.2 FSI draws 273 kW (372 hp) of power from 4,163 cm3 displacement, generating its maximum of 445 Nm (328.22 lb-ft) torque at 3,500 rpm. It accelerates the A8 from zero to 100 km/h in 5.7 seconds, with the propulsion ending (as in all engine variants) at the electronically controlled speed of 250 km/h (155.34 mph). In the EU cycle the strong gasoline engine is content with 9.5 liters/100 km (24.76 US mpg) – a reduction by 1.4 liters or 13 percent compared with the predecessor, at a power increase of 16 kW (22 hp). The CO2 emission rate is only 219 g/km (352.45 g/mile).

The 4.2 TDI is another high-tech engine. Its displacement of 4,134 cm3 yields 258 kW (350 hp) and a hefty torque of 800 Nm (590.05 lb-ft), already available at speeds between 1,750 and 2,750 rpm. The V8 accelerates the A8 like a sports car. The sprint from rest to 100 km/h (62.14 mph) is accomplished in 5.5 seconds. The output has increased by 18 kW (24 hp) and 150 Nm (110.63 lb-ft), while the standard consumption has dropped by 1.8 liters/100 km – a full 19 percent. The new A8 4.2 TDI still consumes only 7.6 liters/100 km (30.95 US mpg), corresponding to CO2 emissions of 199 g/km (320.26 g/mile).

The enhanced performance results above all from increased pressure of the common rail system, which now injects at 2000 bar. The reduction of the internal friction was another focus of development; the two turbochargers and the exhaust gas recirculation system have also been largely overhauled.

The two V8 engines are to be joined by a six-cylinder version shortly after
the market launch – the 3.0 TDI has also been thoroughly overhauled. It mobilizes 184 kW (250 hp) from its 2,967 cm3 displacement and draws 550 Nm (405.66 lb-ft) onto the crankshaft at 1,500 to 3,000 rpm – 13 kW (17 hp) and 100 Nm (73.76 lb-ft) more than previously.

The V6 diesel brings the A8 from 0 to 100 km/h (62.14 mph) in 6.6 seconds. On the average it needs only 6.6 liters of fuel per 100 km (35.64 US mpg) – an improvement of 1.9 liters/100 km or 22 percent. Per kilometer it emits merely 174 g CO2 (280.03 g/mile). The standard 3.0 TDI operates with a start-stop system. It switches off the engine when the A8 comes to a standstill, and restarts the engine as soon as the driver’s foot leaves the brake.

At a later point in time Audi will add a second variant of the V6 TDI with
150 kW (204 hp). Driving exclusively the front wheels, its efficiency is exemplary. In the EU driving cycle the new engine needs only 6.0 liters/100 km (39.20 US mpg), corresponding to CO2 emissions of 159 g/km (255.89 g/mile).
Alex-F1
Interiorul e, ca de obicei, high class.....super luxos, beton, imi place la nebunie, dar exteriorul - partea care ma preocupa pe mine cel mai tare la o masina - e praf verymad.gif ....cel putin fata si spatele arata ca porku.....din profil e ok, fiindca nu prea sunt mari diferente fata de modelul anterior confused.gif
AZAZEL
un videoclip f fain:

http://www.audi.de/de/brand/de/neuwagen/a8/a8.html
T u d o r
Fix un A4 dar nu cu 4 ci cu 8. biggrin.gif Interiorul e de mare clasa insa. Ledurile...yuck! sick.gif
vio
tot audi ramane ... nici nu se compara cu .... wink.gif) io nu consider audi o marca super miez , doar una parvenita care a imbracat mashini in piele si lux si se facura peste naopte za best oan... mai e mult pana departe .
HalbaSus
Vio, sa nu exageram, am avut ocazia sa merg intr-un A8 W12 L. E... altceva... adica daca nu vezi vitezometrul nu ai nici cea mai mica idee despre viteza masinii... Ca mergi cu 50 sau 200... cam tot acolo e... Desigur chestia asta e valabila si pentru seria 7 sau S-klass. Dar nu poti sa negi ca A8-ul este "acolo" cu ei la masa, si nu mai este nici pe departe un outsider in clasa masinilor de peste 100.000 euro.

E adevarat ca la clasa asta S-ul va detine suprematia vanzarilor (macar datorita baietilor din orient daca nu din alte motive) dar nici A8-ul nu se poate rusina cu vanzarile (poate doar pe piata nord americana).
ncristi
Interiorul este mare clasa.

Nu prea inteleg ce vroia sa spuna vio da masina arta demential....mai ales poza aia cu motoru .....sexyyyyy kiss.gif

Aaa.. mai imi place maneta de la schimbatoru de viteze...sau ce dracu-i ala...de mare efect
vio
pai exact ce am zis ... si dacia daca imbraca mashina in piele lux si motor mare este marca de lux ...


ca sa nu mai vb de ce distributzie complicata are motorul ala ....cred ca nu se putea mai complicata ....
drabisan
Rar mi-a fost sa vad asa ceva! Interiorul ala leduristic e intr-un mare fel! Imi aminteste de un carusel dintr-un parc prost de distractii!
Iar definitia kitch-ului a capatat noi valente: benzile luminate rosii de pe usi si de pe consola dintre scaune; banda luminioasa alba de pe plafon!

Masina asta o sa faca multe "victime"! Cind or vedea baietii nostrii asa bord frumos...ce-or sa mai stringa ei de bani...

Cumplit! Doar cumplit!
Am un prieten foarte bun care astepta sa apara noul A8. Nu e genul sa goagaleasca, asa ca voi pastra url-ul...Sper sa nu ii placa... sad.gif
T u d o r
Haidi bai nu fi carcotas, lumina ambientala e optionala. Interiorul e de mare angajament. Intreaba-l pe George despre culmea manelismului la Mercedes, sa vezi acolo mama chiciului. biggrin.gif
pmhoria
M-am prins de ce are lumina aia ambientala rosie.... ca sa vada proprietarul daca ii intra presul sub pedale teehee.gif

In rest masina e dementiala in interior. E un pas mare pt ei (audi). In schimb eu as fi incercat sa diferentiez nava amiral A8 de un A4 ca design. L-as fi facut mai altfel sa fie ffff clar ca ce a trecut tocmai pe langa mine pe autobahn, nu e A4... smile.gif
AZAZEL
sincer sa fiu si bmw-urile au inceput sa semene intre ele.
privite din spate seria 3 facelift, noua serie 5, seria 7, x5, x6, x1 sunt identice.
privite din fata si oarecum din profil , seria 5 si 7 iar sunt identice.

care este culmea manelismului la mercedes?
G e o r g e
hai ma ... mi se pare de prost gust sa faci topic despre a8, sa subliniezi cat de tare e v8 ul... si cat de rahat sunt restul.

azazel sa ne traiesti !
S O R I N
Exterior de A4, adica de 2.3 lei ... dry.gif

Leduri, leduri si iar leduri... sau sorcova vesela... rolleyes.gif

G e o r g e
ledurile pentruDRL sunt obligatorii , mai toate masinile o sa le primeasca usor usor .
AZAZEL
lasa-l pe sorin ca e defazat. o sa vada el pe la sfarsitul lui 2011 cand va fi pe piata noul civic, cum se va umple de leduri . asa s-a intamplat si cu noile mercedes.
george, tipurile de motorizari le-am adaugat pe rand si nu am avut timp sa umblu pe la fiecare ca mi s-a terminat timpul alocat editarii unui mesaj.

sunt curios la ce se referea tudor cand mentiona de culmea manelismului la mercedes. ce poate fi asa anapoda!
T u d o r
Sa-ti zica George ca are si poze. biggrin.gif
Rebel
Am urmarit cu oarece interes evolutia in design a Audi si pot spune ca au ajunsa asa ca Dacia acum 20 de ani cand mai bagau un eleron si schimbau un far, puneau niste "roti de Canada" si iote frate the new Dacia. Le-au murit designerii ca eu vad aceeasi marie si cu aceeasi palarie. Doar borul parca difera....

la interior este frumoasa dar nu ma da pe spate, asta este curentul actual si multe au aceeasi abordare:
Taurus
Click to view attachment
Lincoln MKS
Click to view attachment


drabisan,
luminile alea interioare se numesc Mood Lighting si eu nu le vad aiurea. La Ford poti schimba culorile in vreo 7 nuante sau poti sa le inchizi daca doresti. Sper ca asa este si la Audi. Lumina alba de sus este corelata cu cea de la picioare si este banala lumina de interior (Jaguarul si BMW-ul au la fel) doar ca are o alta abordare stilistica.

Uite aici FORD Mood Lighting


Am uitat sa precizez: imi plac in schimb scaunele si aici ma refer la paleta si materialul ales.
Otto73
Eu mai degraba as numi noul A8 un facelift fata de modelul anterior atat la exterior cat si la interior.
LEDurile pt. interior le-am vazut la Cadillac CTS-V pentru prima oara.
Baby Blues
N-am citit eu cum trebuie, sau au renutat la motoarizarile cu injectie directa de benzina si turbo? Parca erau cele mai eficiente? Nu zicea si BMW-ul la fel?
In rest, exteriorul pare la fel cu modelul anterior, iar interiorul este putin cam dopat. Lemnul nu-mi place. Pare nenatural. Chiar ca baietilor nostri o sa le placa. biggrin.gif
drabisan
QUOTE (Rebel @ Dec 2 2009, 09:34 AM) *
drabisan,
luminile alea interioare se numesc Mood Lighting si eu nu le vad aiurea. La Ford poti schimba culorile in vreo 7 nuante sau poti sa le inchizi daca doresti. Sper ca asa este si la Audi. Lumina alba de sus este corelata cu cea de la picioare si este banala lumina de interior (Jaguarul si BMW-ul au la fel) doar ca are o alta abordare stilistica.


Rebel, trebuie sa te cred. Dar mie imi aduce a telenovela mexicana. O chestie inutila, care da bine pentru unele gusturi si creaza senzatia de voma pentru altele.
Numai ideea ca o dotare a unei masini arata in felul ala, imi creaza un sentiment de cocalari(.com/-ime)...Multumesc, dar pas!

Evident ca e chestiune de gust. Personal, cu banii aia, daca A8-ul ar fi singura masina de vinzare de pe planeta, as alege sa merg cu taxi-ul S-Klasse sau LS. Sint gusturile mele...
AZAZEL
QUOTE (Baby Blues @ Dec 3 2009, 12:28 PM) *
N-am citit eu cum trebuie, sau au renutat la motoarizarile cu injectie directa de benzina si turbo?



nu , nu vor renunta.
insa la lansare vor fi disponibile doar o parte din motoare.
restul vor fi pe piata mai tarziu.

@drabisan, poate prin poze lucrurile nu par tocmai la locul lor si in realitate masina arata altfel adica mai decent, mai apropiat de gustul tau.
Rebel
drabisan,

nu cred ca este chiar asa cum pare. Cum zice si Azazel, fotografiile sunt mai artistice, cred ca vor sa scoata in evidenta chestia asta. In realitate este vorba de o lumina difuza si placuta.

Ma rog, nu am vazut Audi-ul acesta, spun din ce am vazut pana acum...
AZAZEL
ca tot spunea cineva de ledurile alea manelistice.
pe golf 6 s-au pus leduri pt lampile spate si uite ce zicea un om de la vw despre cresterea sigurantei rutiere cu ajutorul lor:

Aside from looking good, they also light up 0.2 seconds faster than normal incandescent lights. VW believes this technology has a safety impact, claiming that "at a speed of 100 km/h it is equivalent to 5.6 meters braking distance." Of course, this depends on how hard you hit the brakes.
mike.omega
Fac si eu ca si Rebel.

Fix asta au zis si cei de la BMW cand au lansat actuala generatie de Seria 5 smile.gif

Deci nimic nou sub soare biggrin.gif
Rebel
QUOTE (AZAZEL @ Dec 9 2009, 06:52 PM) *
ca tot spunea cineva de ledurile alea manelistice.
pe golf 6 s-au pus leduri pt lampile spate si uite ce zicea un om de la vw despre cresterea sigurantei rutiere cu ajutorul lor:

Aside from looking good, they also light up 0.2 seconds faster than normal incandescent lights. VW believes this technology has a safety impact, claiming that "at a speed of 100 km/h it is equivalent to 5.6 meters braking distance." Of course, this depends on how hard you hit the brakes.


Led-urile sunt intr-adevar mult mai bune. Lumineaza foarte bine, au un timp de functionare aproape nelimitat, raspund impulsului electric extrem de repede, sunt fiabile fara filamente in miscare, nu disipa caldura, etc. Intr-adevar sunt mai sigure. Din pacate desi unii le-au pus pe anumite masini, au revenit la bec-uri intrucat e mai ieftin (de ex. Honda Accord, a mea are LED-uri, cele noi nu mai au).

"VW believes this technology has a safety impact"?
Pai nu e de crezut ci asa si e. Rusinos sa citesc asa ceva pe site-ul VW dupa ce altii le-au pus in practica acum 5 ani! Vezi ca la BMW stopurile isi modifica intensitatea in functie de cat de tare este apasata pedala de frana pentru a imbunatati reactia celui din spate.

Alta:

Audi side assist: safety when changing lanes
At speeds of 30 km/h (18.64 mph) and above, Audi side assist operates with two radar sensors in the rear that observe events occurring behind the car. Should another vehicle be moving in the critical area, the yellow LED indicator in the housing of the outside mirror first lights up. If the driver nevertheless activates the turn signal to change lanes, the indicator becomes brighter and begins to blink quickly – a signal that can hardly be overlooked.

Azazel, era si timpul sa fie asa ceva pe A8. Altii le pun pe compacte de 30.000 de dolari!

Inca una:
Also debuting in the Audi A8 is the night vision assistant. The heart of this system is a thermal imaging camera sitting behind the four rings at the front of the car. A computer transforms the information from the camera into images and displays them on the display located between the instruments.

Azazel, cred ca stii de cand are BMW Night Vision. blush.gif

Alta:
The tail lights, which consume only 9 watts per unit, form a trapezoidal contour that appears as an even, homogenous strip. Its upper segment is a light guide – a plastic tube

BMW a dat tonul la tuburile luminoase, hop si Audi. smile.gif Sa amintesc cati copie Angel Eyes?

Mie insa nu imi plac ledurile din fata deoarece sunt distincte. Daca ar fi descris o linie continua de lumina mi-ar fi placut mai mult. Cu cat mai mare distanta intre ele, cu atat mai naspa... just my 2c.
ozz86651
Sa mai spunem ca mai nici o "inventie" d-asa nu e a lui BMW si ca sint pe alte masini cu ani inaintea lui? biggrin.gif
AZAZEL
rebel, eu nu vroiam sa scot in evidenta decat ca oameni de aici de pe forum au criticat acele leduri spunand ca sunt "manelistice" si le-am dat un exemplu ca cei ce pun leduri pe masina nu vor sa atraga iubitorii de manele ci doar este vorba de siguranta traficului.
nu am sustinut aici ca vw dau audi ar fi inventat coada la cireasa.

cat despre ledurile la lampile spate iarasi vw nu sustineau acolo ca ar fi pionieri in ceva ci doar spuneau simplu ca creste siguranta rutiera. nu stiu unde ai inteles tu ca se raportau la alti constructori.

side assist, leduri la lampile spate sunt de ani buni si pe modelele audi. a8 generatia precedenta era destul de vechi ca sa mai investeasca bani sa-l upgradeze
AZAZEL
treaba cu night vision e premiera la audi insa si asta pt ca masinile lor ce ar putea sa poarte asa ceva sunt destul de vechi , a8-ul fiind acum restilizat a primit si tehnologii noi. va fi cu siguranta night vision si pe a7, a6, q7 samd.

ca tot spuneai care leduri nu-ti plac , ei uite ca mie nu-mi plac cele de la lampile spate pt ca mi se pare foarte obositor sa mergi in spatele unei astfel de masini, lumina fiind f intensa. daca soferul mai si calca frana ocazional sau stau la semafor in spatele unui astfel de sofer care sta non stop cu piciorul pe frana , chiar incep ochii sa ma doara.
ozz86651
Cadillac ofera night vision din 2000 si lexus imediat dupa. Cam mare diferenta de timp. Nemtii n-au fost niciodata cutting edge la tehnologie, din contra s-au uitat prudenti si conservatori la altii. Sa amintim de Vtecul de la honda care merge din anii 80, urmat de altii (alfa romea, toyota etc)... bmw a venit cu vanos cae era si mai udimentar, mult mai tirziu. Samd, sint multe exemple.
Alex-F1
QUOTE (AZAZEL @ Dec 10 2009, 01:58 AM) *
stau la semafor in spatele unui astfel de sofer care sta non stop cu piciorul pe frana , chiar incep ochii sa ma doara


Pai daca masina e automata, n-are incotro omul, trebe sa tina piciorul pe frana, altfel ii pleaca agregatul de sub dansul! biggrin.gif Mor cand va aud cu "cutare chestie e cocalaro-manelistica" sau "cutare chestie e sorcovarie curata" si astea la o masina de aproape (sau chiar peste) 100.000 de Euro! confused.gif
Diesel
Cand ai automata si vrei sa stai la semafor fara sa apesi frana, pui schimbatorul in P (care inseamna N + frana de mana). Si pe mine ma deranjeaza uneori lampile de frana, dar nu neaparat alea cu leduri.

Ce-i drept ultima ocazie a fost un Bentley Continental GT la care lumina centrala de frana consta intr-o linie de leduri de deasupra lunetei.

Revenind cumva pe langa topic: v-ati dori o masina din clasa lui A8? de la ce varsta credeti ca se vi se potriveste un A8?
T u d o r
Deocamdata nu. Iar in Romanica cea fara autobahnuri si cu trafic de toata jena in orase nici nu cred ca-mi voi dori vreodata. biggrin.gif Alta ar fi situatia daca am avea o retea decenta de autostrazi iar prin orase ne-am da cu bicicleta/trotuarul/busul. Am mers cu A8 (ce-i drept model mai de la inceputul secolului), atat la volan cat si pasager. Prima senzatie este cea a lipsei perceptiei cu care esti obisnuit in masinile normale, cea a vitezei. Liniste, relaxare, confort. Ceea ce s-a tradus intr-o viteza de vreo 140 km/h si cand am vazut ce repede se urca pe mine fundul unui papuc carosat ce "venea" tare din fata... biggrin.gif

So, pentru urmatoarea masina ma gandesc ca si Accordul e cam mare. Probabil ca tot in clasa compacta ma voi arunca, deci exclus mai mare decat "media".
Alex-F1
QUOTE (Diesel @ Dec 10 2009, 04:32 PM) *
v-ati dori o masina din clasa lui A8? de la ce varsta credeti ca se vi se potriveste un A8?


Normal ca mi-as dori, e the ultimate goal for me si, daca in scara 1:1 n-o voi avea probabil niciodata, atunci poate o voi avea la scara 1:18!!!! biggrin.gif Scrisoarea la Mos Craciun e trimisa deja whistling.gif .....acuma sa vedem daca Moshu va considera ca am fost suficient de cuminte, incat sa dea ~ 70 de Euro pe ea!!! unsure.gif Cateva poze mai jos.....cu machete, nu cu masini reale..... mellow.gif Io i-am scris la Moshu ca vreau silver.... rolleyes.gif Si daca s-ar putea chiar un S8, nu m-as supara, desi ala e cu vreo 15 Euro mai scump.....
AZAZEL
QUOTE (Diesel @ Dec 10 2009, 09:32 PM) *
Revenind cumva pe langa topic: v-ati dori o masina din clasa lui A8? de la ce varsta credeti ca se vi se potriveste un A8?



daca as avea bani , mi-as lua o asa masina insa numai pentru deplasarile extraurbane .
pentru oras maxim o masina din clasa medie este indicata si asta in special din cauza locurilor de parcare.
ozz86651
Pe banii mei, NU si nici nu cred ca as vrea vreodata. Well, cind eram mic ziceam ca nici nu o sa ma insor vreodata smile.gif. La banii astia as lua alte masini, ceva de genul Subaru Outback + masina sport cu 2 locuri (porsche, lotus etc) sau un M3, un RS4, un S4 etc etc. Si din ce vad eu pe strada, lucesc multe chelii in masinile astea mai rapide, adica nu cred ca cu virsta nu o sa mai imi placa si o sa vreau citamai animalul. Eu de fapt nu inteleg foarte bine care e scopul masinilor astora: nu-s de plimbat copiii, nu vrei sa riciie cu unghia si sa borasca in masini de 100k si nici n-au o groaza de spatiu la bagaje. Da daca n-ai copii ce naiba faci cu ea ca-i mult prea mare? Nici de aia cu sofer nu-s, dat fiind ca locurile din fata sint cele mai misto. Iar dacaa imbatrinesti, scapi de copii, de ce ai vrea asa ceva?
Daca insa ar fi cadou as incerca-o, nu urasc si n-am probleme cu clasa asta.
AZAZEL
audi a8 LWB:
http://www.fourtitude.com/news/publish/Aud...icle_5826.shtml
impresionant, dpmdv
yeotamara97
Their parties were tasteful private investigator milwaukee wi
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.