Help - Search - Members - Calendar
Full Version: probleme timonerie
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Volkswagen
valentin38883
golf4 tdi 101 CP. De ceva timp nu mai intra bine in vitezele 1si 3....cateodata si 2. De exemplu cand incerc sa schimb in viteza a 3-a,...maneta nu merge pana la capat. Se opreste pe la jumatatea cursei de parca acolo ar fi capatul. Trebuie sa dau inapoi in punctul mort si sa incerc iarasi. Ma enerveaza de mor. Sunt aproape sigur ca problema e de la timonerie...Stie cineva cum se regleaza asta?...Mentionez ca am 220 000 Km si nu am schimbat niciodata uleiul in cutie. Totusi probleme au aparut cu schimbarea vitezelor cand mi-au spalat motorul cu presiune si au inlaturat vazelina de la cablurile care actioneaza tija de la cutie. Am pus eu alta vazelina dar nu e ok. Asta se intampla acu un an. Dar e tot mai rau in ultima vreme. Daca cineva a facut reglaje la timonerie sa-mi spuna si mie cum se face. Am gasit o explicatie pe vw forum dar nu e prea completa...nu m-am prins!
DORU
1= sincroanele pot fi uzate > posibil sa trebuieasca sa le schimbi
2= ambreiajul poate fi uzat - placa de presiune de ex > posibil sa trebuiasca schimbat kitul
3= uleiul din CV schimbat in intregime

Timoneria este pe cablu nu pe tije din ce stiu...reglajul il poti incerca la un service competent. Cu asta poti incepe distractia !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.