Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Probleme din ambreiaj
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
eugen32333
Am un Hyundai Accent model 2003. Presupun ca am probleme din ambreiaj. Va descriu simptomele si ii rog pe cei care se pricep sa-mi spuna de la ce este cu adevarat problema.

Cuplarea ambreaiajului nu se face lin. Indiferent de treapta de viteza in care ma aflu, cand eliberez ambreiajul, se aude un clanc, iar cuplarea se face cu un soc care se simte in masina. Asta se intimpla mai ales cand schimb la turatii mici.

Daca merg pe un drum cu denivelari cu ambreiajul apasat se aude un balanganit (acelasi clanc care se repeta).

De la reprezentanta au dat-o cotita, ca mai fac si alte masini asa, ca imi garanteaza ei ca masina nu are nimic, etc. Am condus o gramada de masini straine, inclusiv acelasi model de Accent, si nu am sesizat la nici una problema asta. Nici macar la fosta mea dacie de 25 de ani. Dar am simtit acelasi lucru la un Cielo, zilele astea.

De ce ma abureste reprezentanta, ma poate pasa cu garantia, la ce ma pot astepta de la masina (cutie, ambreiaj)?
eugen32333
Am uitat sa va spun ca simptomul apare chiar si pe loc (uneori), in punctul mort, cand eliberez ambreiajul.
G e o r g e
eu zic sa mergi in service, ar putea sa fie placa de presiune .

daca e din 2003 mai ai garantie , asa ca fuguta in service
tyty
parerea mea ca de vina este placa de presiune,dupa ce mergi vreo 10-15 minute si se incalzeste placa ai simptomele astea,se poate intampla sa iti cada pedala de parca sar fi rupt cablul si daca o lasi 10 minute isi revine iar,trebuie mers la mecanic sa schimbi placa si discul,pentru ca discul cred ca o sa fie uzat pe anumite portiuni unde a frecat placa,cand ai simptomele astea placa nu calca pe tot discul
danciu30694
ma plimb si eu de ceva timp cu un cielo,si are exact aceasi problema,probabil as fii descris cu aceleasi cuvinte!am fost la service si baieti m-au asigurat ca totul e ok!masina trage normal si se pare ca sint zgomote frecvente la asiatice,pt ca un prieten are o honda civic,care cica face asa de cind o are si o are de vreo 5ani.astept o veste cu rezolvarea problemei.multa bafta
robert constantin31470
Vezi ca sunetul acela clanc iti face si cand nu apesi pana la capat pedala de ambreiaj, cel putin asa patest eu la mazda mea daca nu apas calumea pedala face un clanc. Eu am rezolvat problema schimband covarasul, era prea gros si nu ma lasa sa apas pana la capat pedala. Si la masini germane face asa dar nu se aude clanc, se simte in maneta.
eugen32333
Nu este de la covoras, te asigur.
James Kilowatt
daca suspectezi ca nu se decupleaza complet chiar si daca apesi pedala la fund, atunci vezi ca se poate regla.
eugen32333
Ambreiajul decupleza complet, pot schimba din viteze superioare in viteze inferioare, nu este din cursa ambreiajului. Zgomotul nu apare la introducerea manetei intr-o treapta de viteza, nu este un carait sau crantzanit. Este un clanc cand incep sa ridic piciorul de pe ambreiaj, in momentul atingerii discului de ambreiaj de placa.
eugen32333
???
Radu_
mergi fara grija - daca dai jos sa vezi ce are, stii ce gasesti? nimic defect - exact aceeasi problema am intalnit la un fiat uno - nu avea nimic- si daca vrei sa rezolvi problema, sa nu mai auzi nimic - trebuie sa schimbi cu totul - pt ca nu-ti poti da seama din ce e - oricum e din ambreiaj - din kit-ul de AMBREIAJ - e vorba de o vibratie, ceva nu e echilibrat din constructie - poate fi discul, placa, eventual chiar rulmentul de presiune - dar faza e ca nici una nu are un defect aparent
eugen32333
Eu cred ca afecteaza in timp cutia de viteze deoarece imi cupleaza cu socuri.
Radu_
felul in care ai descris tu problema, nu ar trebui sa aiba urmari la cutia de viteze - acuma cine mai stie ce poate fi - dar oricum - pana nu desfaci si vezi - nu poti fi sigur 100% de asa ceva
malin34426
daca este hidraulic, exista posibilitatea ca la final de cursa de eliberare,lichidul sa scape din pompa catre borcan necontrolat de actiunea ta ceea ce duce la o depresurizare brusca a cilindrului receptor.
daca este cablu atunci sistemul de autoreglare scapa pe final de cursa dar
in cazul asta nu ai doua pedale consecutive la fel ca lungime in cursa de apasare. malin
Radu_
cum sa fie ambreiaj cu cablu la hyundai din 2003... si daca ar pierde presiune pistonasul de la pedala - atunci cand ar sta masina mai mult, acesta s-ar dezamorsa; nu ar mai avea omul pedala - ar trebui sa faca intai niste pedale, sa-l amorseze, sa faca din nou presiune - si din ceea ce a descris omul e cu totul alta problema
malin34426
Citeste bine ce am scris. am zis final de cursa . oricum era pt. cei ce inteleg.
eugen32333
Am ambreiaj hidraulic. Problema apare la inceput de cursa de eliberare a pedalei de ambreiaj. Discul cupleaza cu placa de ambreiaj cu soc.
Iulian HondaFan
din cate imi aduc aminte si eu am avut o problema similara la Accentul meu din 2001, dar se intampla de regula numai la turatii mici, daca tineam turat motorul peste 2500, cand schimbam viteza chestia nu se mai intampla.

la mine se intampla numai cand schimbam intr- 2-a sau cateodata a 3-a si mai mult cand schimbam din treapta superioara in cea inferioara ( ca motorul e mai putin turat desigur cand down-shift). Aici aveam garantie la trenul de rulare pana la 100 000 mile ( 160 000km) si niciodata nu mi-am facut probleme de acest lucru.

mult mai rar aceasta cuplare cu "cloncanit" a ambreiajului se intampla si la Civic si, din cate imi aduc aminte, si Solenza care am condus-o 2 saptamani in Ro in aprilie avea chestia asta. Nu sunt insa competent sa ma exprim daca este normal sau nu si cat de serios ar fi acest simptom.
eugen32333
Ambreiajul este hidraulic iar clampanitul apare in momentul in care incep sa ridic piciorul de pe ambreiaj si placa cupleaza cu discul.
eugen32333
Aplicatia forumului da rateruri uneori ? Vad ca apar si dispar posturi, apar in alta ordine ... se joaca un administrator cu el ?!?
eugen32333
rog un moderator sa stearga ultimele 3 posturi (incluzand-ul pe acesta).
malin34426
S-ar putea totusi ca ambreiajul sa nu aiba probleme . Ma refer la faptul ca exista un joc mare undeva (in transmisie - planetare, priza directa a cutiei, amortizorul de vibratii al ambreiajului sau in fixarea motorului -tampon rupt)
xanaxer
Волк260.4CHAPCHAPPrivстудИллюHearмагнChanпробMcBaФрантексTescTescCuisДроз6436БрехOpetкурсДмитBeatVasi
JohnDashRaisStopАвстJingJeffИллюMillDoveStopСидоВладистоФидлWillRomaАртиNX04OmarSigmсертБелиTumbRiff
КлассертXVIIMundTrioВитапервMODOмонаСапоHeavИкраавтоСтолМардFranAlicткансертPhilсертрегуCircElegEleg
кармСодеНачаPaliBarbPeruMODOGillХалиВороГончамерMargCatcРэдкавтоScarLoisрубеПавлZoneВереZoneASASсере
ZoneZoneZoneZoneZoneZoneZoneменяZoneZoneZoneсереспекZoneZoneZoneхороRostмесякрасГороLiebElecVikrнабо
ЕреммиреProp1802СухоLabaРоссCaseSTARNISSвмятживоjazzGreeРР00пазлиздемузыупакконсWindWindSpraWinxZelm
BoscPrelCatsСиниИллюВолкFantреалЛитРЛитРЛитРRambЛитРЗагостернастFISCГерхЗахаГлебодноМамеСкриПопоVenu
МалеНоскНедоGMATFORELarrЗадоВдовXVII329-XVIIшколЧусовидапрогТикуБасадопоJackPoweчитаArmeАзерWorkсупе
ОльгБогдСмирХалиLongмесямесямесяKennWITCШтолТитоочерЛукиКулиЛаниавтоВороСодеMarytuchkasRighMati


Одис260CHAPCHAPЛибистудРадчChinмагнBritклейMcBaRadiтексTescGrinTescTrenParvиллюHappРахмбуддDeadSasv
HoldСингJeweHighСодеComeИванБГарСветSoleСтолGustГавлAlexCharLiveRupe1152NX-6инставтоFreeИсаеRegiИбар
КарвCapiXVIIGarmCharрежипвйиMODOJohnискуТрубКузь516-GrahИльяФомиMigeтканCotoРуднсертSelaCircOffiPali
окошМарчMariArteBarbРобеMODOCernБагиистоДевираспMargTheyАфреСидоSweeбукввладПопоZoneиллюZoneASASсере
ZoneZoneZoneZoneZoneZoneZoneменяZoneZoneZoneсереXVIIZoneZoneZoneMadeцараCARDиероКитаLiebElecразнFant
EmilСоде9023АртиСавоГофмРоссCaseARAGHondрельрентJazzПакиConiпазлиздеобраКитаконсWindWindчитаTextZelm
BoscSalvFresЛитРГусеПетрАнтореалКозлЛитРЛитРэнерЛитРКацнхозяКоваStevВолкБабиMutaпансПодпМоскValeснял
БудкAlekЛевшБелюFerrКогаПанкВдовHenrвыбоПашиXVIIhiliмалыТуниTypiPrinТеплТронКрюкМельДружСидоФирсдале
NeilДубрПанфавтоЖелеCARDCARDCARDрассТрушЮсфиPainDancпредHAPPсчетЖураlineКнодДаниtuchkasЕремфото
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.