Help - Search - Members - Calendar
Full Version: vw Polo 1/2 70 Cp
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Volkswagen
rodicalivia
Bine v-am gasit,sunt nou intrata in randurile voastre si am nevoie de voi, ptr. ca sunt un pic derutata.Iata despre ce e vorba:saptamana trecuta mi-am cumparat un Polo 1/2 70 CP.Dupa eveniment am auzit o multime de pareri contra,in orice caz m-au descurajat si sunt dezamagita.Masina e noua, iar tipul e confortline.Ce parere aveti voi?
Multumesc
pmhoria
Bine ai venit !
Sa folosesti masina cu placere si sa stii ca in primul rand masina trebuie sa-ti placa tie, nu trebuie sa tii cont de parerile celor din jur daca tie iti place si te simti bine in ea.
Am avut si eu o Fabia 1.2 de 64 cai aproape 3 ani si am fost multumit de ea. Depaseam cu grija pe drumurile noastre dar in rest nu erau probleme.
rodicalivia
QUOTE (pmhoria @ Nov 24 2009, 11:43 AM) *
Bine ai venit !
Sa folosesti masina cu placere si sa stii ca in primul rand masina trebuie sa-ti placa tie, nu trebuie sa tii cont de parerile celor din jur daca tie iti place si te simti bine in ea.
Am avut si eu o Fabia 1.2 de 64 cai aproape 3 ani si am fost multumit de ea. Depaseam cu grija pe drumurile noastre dar in rest nu erau probleme.

Multumesc mult ptr.incurajare.
DORU
Sa te bucuri de ea !

Acorda atentie tipului de combustibil pe care il pui, pt ca motorasul "sufera" cand calitatea benzinei este indoielnica.
Eu ti-as sugera sa folosesti Petrom 99+...
Alt hint: nu lasa rezervorul sa ajunga la gol, cel tarziu cand becul iti semnalizeaza deja sa intri intr-o statie de alimentare.

Pe parcurs te vom mai ajuta cu pareri avizate, acum acomodeaza-te cu masina si rodeaz-o putin extraurban, pe A1 sau A2, mai putin trafic de Bucuresti, nu-i face bine unui motor nou acest tratament. Noroc ca dureaza numai 1500 km maxim problema aceasta... Succes !
rodicalivia
QUOTE (rodicalivia @ Nov 24 2009, 11:58 AM) *
QUOTE (pmhoria @ Nov 24 2009, 11:43 AM) *
Bine ai venit !
Sa folosesti masina cu placere si sa stii ca in primul rand masina trebuie sa-ti placa tie, nu trebuie sa tii cont de parerile celor din jur daca tie iti place si te simti bine in ea.
Am avut si eu o Fabia 1.2 de 64 cai aproape 3 ani si am fost multumit de ea. Depaseam cu grija pe drumurile noastre dar in rest nu erau probleme.

Multumesc mult ptr.incurajare.

Sincere multumiri,ma simt mai bine dupa astfel de incurajari.
rodicalivia
QUOTE (DORU @ Nov 24 2009, 12:04 PM) *
Sa te bucuri de ea !

Acorda atentie tipului de combustibil pe care il pui, pt ca motorasul "sufera" cand calitatea benzinei este indoielnica.
Eu ti-as sugera sa folosesti Petrom 99+...
Alt hint: nu lasa rezervorul sa ajunga la gol, cel tarziu cand becul iti semnalizeaza deja sa intri intr-o statie de alimentare.

Pe parcurs te vom mai ajuta cu pareri avizate, acum acomodeaza-te cu masina si rodeaz-o putin extraurban, pe A1 sau A2, mai putin trafic de Bucuresti, nu-i face bine unui motor nou acest tratament. Noroc ca dureaza numai 1500 km maxim problema aceasta... Succes !

Multumesc mult.Am observat ca a ''mancat''cam repede prima sarja de benzina.Nu am turato mai mult de 3000,in ce priveste aglomeratia,la noi nu-i cine stie ce (Deva).Consuma mult?
getodac
bine ai venit si felicitari pentru achizitie.

Cel mai important este sa te simti tu bine si in siguranta atunci cand o conduci, eu sunt de parere ca este cea mai potrivita alegere pentru o doamna/domnisoara si mai ales pentru oras. Sa sti ca daca vei avea grija de masina ta si ea va avea grija de tine. Iti recomand si eu sa urmezi sfaturile lui Doru si sa eviti toate gropile pe care le intalnesti in drumul tau.

Asfalt uscat.
G e o r g e
singura problema e legata de motor un pic subdimensionat.

daca circuli preponderent in oras , fara pasageri sau bagaje e ok thumbsup.gif
DORU
QUOTE (rodicalivia @ Nov 24 2009, 01:09 PM) *
Am observat ca a ''mancat''cam repede prima sarja de benzina. Nu am turat-o mai mult de 3000,in ce priveste aglomeratia,la noi nu-i cine stie ce (Deva).Consuma mult?


Abia dupa 5000km vei sesiza un consum mai redus de combustibil, pana atunci el va tot scadea, putin cate putin, pe masura ce se rodeaza motorul.
pmhoria
QUOTE (rodicalivia @ Nov 24 2009, 12:09 PM) *
(Deva).Consuma mult?

Daca zici ca e liber prin Deva, atunci ar trebui sa te apropii de valorile date de producator. Cam un 8% in oras (dar nu pe trasee scurte de 2 km, ci de la 5 km in sus) iar afara la un mers onorabil ar trebui sa fie pana in 5,5% max 6.
Pune-i benzina buna si dupa ce treci de rodaj s-o conduci un pic mai turata ca-i place asa .. thumbsup.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.