Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Problema servo Yaris ?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Toyota
Wasabi
Salut,

De vreo cateva zile cand virez de volan spre stanga, aproape de maxim incepe sa se auda un fel de scartait undeva in bord, spre motor ( nu imi dau seama exact unde ). Sunetul nu e ascutit, seamana cu un material fas/plastic strans unsure.gif ( greu de exprimat in cuvinte ). Treaba asta se intampla cand fac manevre la viteza mica : parcari , intoarceri; nu am sesizat la viteza sunetul respectiv.
O idee, un sfat? huh.gif

Multumesc!
StefanVVTi
Am sesizat si eu ceva asemanator, la viteze mici. Un fel de pocnit dinspre roti, dar nu se aude mereu, adica la fiecare viraj. Le-am zis la service, au verificat sa nu fie ceva desprins pe acolo...totul a fost OK. Am mai auzit Yaris-ul de 1.3 al lui Costache facand un zgomot asemanator.
Tiberiu61940
Confirm. Face la fel.
_Constantin_
La ale mele nu face asa, nici la TS nici la 1.3. Stefan mi-a mai zis de problema asta si am mai auzit-o si la altii. Tot ce va pot spune este sa mergeti la service si sa semnalati problema. thumbsup.gif
vio
deh ... daca le ai dat praz de mici smile.gif)36182451.gif
Methane
Si a mea facea la fel, mai ales la virajele la viteze mici, in oras. Am fost la service si au reglat ei plasticele de la volan, si au motivat ca sursa zgomotului este faptul ca tin volanul reglat la maximul adancimii si inaltimii. Ca sa nu se mai repete zgomotul, au recomandat sa il reglez la o idee inapoi fata de maximul cursei (adancime si inaltime). Stiu ca explicatia lor frizeaza absurdul, insa functioneaza.
Methane
QUOTE (Methane @ Nov 24 2009, 03:05 PM) *
Si a mea facea la fel, mai ales la virajele la viteze mici, in oras. Am fost la service si au reglat ei plasticele de la volan, si au motivat ca sursa zgomotului este faptul ca tin volanul reglat la maximul adancimii si inaltimii. Ca sa nu se mai repete zgomotul, au recomandat sa il reglez la o idee inapoi fata de maximul cursei (adancime si inaltime). Stiu ca explicatia lor frizeaza absurdul, insa functioneaza.

Ei bine, am ajuns de am schimbat coloana de direcție pe garanție. Zgomotul a revenit, m-am prezentat la service pentru constatare, apoi pentru înlocuire.
Acum e liniște. Deocamdată.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.