Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Va rog un sfat
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
florin55503
va rog sa ma ajutati cu un sfat in urmatoarea problema:
sambata dimineata la ora 4 ma intoarceam acasa. am intrat in pasaj la unirii. la mijlocul pasajului (dinspre univ spretineretului) un dobitoc caruia i s-a blocat acul la 130km/h a pierdut controlul volanului, s-a izbit in parapetul din dreapta, apoi a tras stanga, s-a ridicat pe 2 roti, m-a lovit pe mine, m-a aruncat intr-un stalp, pt ca in final sa se roteasca in aer si s-a se opreasca in parapet in dreapta. in urma incidentului masina lui praf, a mea cam la fel. prietena lui dusa la spital, dar externata pe loc.

dupa o zi intreaga petrecuta la asigurator aflu cu stupoare ca nu pot baga masina in service pt ca accidentul e cu victime si trebuie sa astept solutionare cazului de catre un judecator. colac peste pupaza, la locul incidentului se identifica si o a 3-a masina care se pare ca a declansat accidentul (un seria 3 cuope). masina care a fugit. (soferul era baut). ce pot face pentru a urgenta aceasta situatie?

o alta nedumerire a mea, este faptul ca am fost la un service pentru deviz estimativ. dupa 2 ore, raspunsul a fost sec: 42.000 ron. din ce stiu eu daca paguba depaseste 70% din valoarea masinii se considera dauna totala. asiguratorul, in conditiile in care s-a solutiona rapid dosarul, nu vrea sa imi acorde aceasta dauna.
klm
Pe care tip de asigurare vrei sa iti faci masina (RCA sau Casco)?
Hoinar
Eu stiu ca solutionarea cazului o face un politist. Ca si inainte.
Doar cazurile cu 2 masini, fara victime si fara pagube colaterale se trateaza cu formularul vesel de la asigurare.
Deci politia decide cine e vinovat de accident. Si tot de la ei iei dovada aia necesara pt reparatii. Cu dovada respectiva poti repara masina la orice service pe banii tai sau pe CASCO sau pe RCA-ul celui vinovat.
Bafta si imi pare rau ca treci prin asta.
DORU
Florin, imi pare rau sa aud de necazul tau.
La ce firma ai tu masina asigurata ? Ma refer la CASCO.
Daca ai nevoie de ceva, spune-mi, cunosc pe cineva care te poate ajuta cu recomandari si sfaturi.
florin55503
casco nu mai am. pt ca nu am mai mers cu masina asta, avand masina de serv.

initial RCA-ul celui consoderat vinovat era la Carpatica. nu va pot spune la ce cozi, in ce frig si in cate ore am stat. doar pt cateva poze si deschiderea dosarului. am primit acum 1 ora tel de la politie in care imi confirmau gasirea vinovatului principal (bmw seria 3 coupe). asta are RCA la BCR. ce ma doare pe mine e faptul ca nu pot baga masina in service, pana nu solutioneaza parchetul speta. asta mi-au spus cei de la carpatica. insa politia sustine ca speta care se va judeca (daca se va intra pe rol), nu ma priveste pe mine ci e de a stabili gradul de vinovatie legat de vatamarile corporale produse.

reparatiile asa cum am spus ajung sau depasesc valoarea de catalog a masinii. deci, probabil va fi considerata dauna totala.
DORU
Cel mai probabil BCR Asigurari te va despagubi pt epava...dar nu exclud nici sa astepti dupa proces ca parte civila pt ca s-a lasat si cu vatamare corporala din ce-am inteles (cealalta masina inplicata in accident).
florin55503
in cele din urma am fost azi de dimineata la politi, unde mi-au inmanat noul proces verbal. initial m-am sperit pentru ca soferul bmw-ului aparea cu o alcoolemie de 0.07%. anumite persoane prezente pe acolo sustineau ca RCA-ul lui nu ne va despagubi ca urmare a faptului ca el a consumat alcool. eu stiam ca regula asta se aplica pt casco. un tel la CSA m-a lamurit, in sensul ca voi fi despagubit, dar doar dupa ce se termina cercetarea si se pronunta instanta. deci la anul si multi ani.
DORU
Da, am banuit ca asa va fi... adica abia la anul in toamna vei recupera dauna din pacate. Imi pare rau sincer !
florin55503
din nefericire cam asta e viata. si fara bani si cu masina distrusa
Rebel
Pai stai un pic; tu stai fara masina din cauza unui cretin si astepti o rezolutie care poate fi tarata pana la un timp nedeterminat?
Si tu cu ce umbli?
Ar trebui sa contactezi insurance-ul lui. Rezolutia privind dosarul trebuie data de politie aisguratorului, iar dupa constatarea daunei totale, asiguratorul vinovatului ar trebui sa iti dea un cec care sa acoopere costul masinii tale distruse. Ei trebuie sa lupte sa isi recupereze banii, este treaba lor.

Daca nu, faci o cerere frumoasa prin care ceri rambursarea sumei necesare cumpararii unui nou automobil; tot aici vei stipula ca in cazul refuzului esti nevoit sa inchiriezi zilnic o masina pana in ziua in care vei primi banii de la ei. Urmare acestei situatii te vezi nevoit ca ulterior sa le ceri si costul inchirierii pe aceasta perioada, eventual le deschizi un proces. Tu nu trebuie sa suferi datorita birocratiei lor interne. Depune cererea respectiva la sediul lor si pastereaza o copie si numarul de inregistrare al cererii.
Ei trebuie sa iti dea un raspuns scris. In momentul respectiv ai dovada clara ca cererea ti-a fost refuzata, dovada ce te va ajuta in cazul unui proces ulterior.

Daca toata discutia este purtata verbal si te lovesti de un refuz, spune-le ca le respecti opinia insa ai nevoie de un document scris in care ei stipuleaza refuzul.
DORU
rebel, f frumos ce zici tu, dar...atat timp cat una din parti a fost vatamata corporal, numai la Tribunal se solutioneaza cauza. Sunt curios ce va afla Florin in acest sens de la BCR Asigurari...
klm
Stiti ce raspunsuri interesante (si curios de diferite) primiti din partea asiguratorului cand le solicitati in scris?
Incercati si veti constata singuri wink.gif!
mike.omega
Rog un moderator, participant la discutie, sa schimbe titlul acestui topic intr-unul mai relevant.
Multumesc.
florin55503
BCR asigurari casi CSA a spus ca nu vad banii pana nu exista o decizie finala. din fericire nimeni nu a depus plangere. nici persoana cu vatamari corporale. oricum de durat, dureaza.

masina de mers am (masina de serv). insa ma intreb, ce se intampla cu cineva care nu avea? lua o pauza de un an de zile?

marti voi duce masina la o noua evaluare, pentru a stabili cu exactitate dimensiunea pagubei. se va deschide alt dosar (cel vechi fiind pe carpatica).
DORU
Te-ai procopsit cu o belea, ai avut ghinion cu adevarat !
Iti doresc acum sa ai nervi de otel si rabdare sa inchei cu bine perioada ce vine...iar rezultatul final sa merite asteptarea de acum.
G e o r g e
si eu le-as cere , in scris, sa imi zica sa plimb papagalul. du'te ma , cum sa stai, tu , nevinovat fiind, fara masina pana cand inchid ei procesul .

la ce bun avem asigurari daca ne-o putem lua in freza asa usor.
florin55503
noi dezvoltari ale cazului.

dupa ce am facut a doua evaluare a pagubelor masinii, inclusv geometrie si asa mai departe, s-a emis un devis estimativ pe 42.000 lei, fara TVA. cu acest deviz m-am prezentat la agentul constataor care mi-a spus cu zambetul pe buze ca nu imi poate deconta mai mult de 20.000 lei pt ca atat e valoarea maxima pe masina si nici dauna totala nu imi poate da pt ca motorul e intreg. am sunat pe cineva la bcr si ca prin minune s-a rezolvat si mi se sa da dauna totala. si tot prin minune nu mai trebuie sa astept nici rezolutie de la parchet. se pare ca voi fi despagubit cu aprox 7.000 euro si voi ramane si cu masina. nu stiu exact ce imi pot cumpara cu banii astia, dar....
ma cam depaseste sistemul asta al asigurarilor, de ce inainte nu se putea si acum se poate dar macar in 3 luni de zile imi voi lua niste bani
DORU
Mda, ciudate sunt asigurarile astea...in fine, vinde epava (ca banuiesc ca nu ai timp sau chef sa vinzi masina pe bucati - ai scoate mai multi bani dar cu bataie de cap mai mare) si adaugi suma la cei 7000 euro, totalul iti va permite sa iei ceva SH decent cred raportat la piata actuala de masini.
florin55503
am gasit deja sa vand motorul si cutia de viteze. separat.

cred ca urmatoarea masina va fi o honda accord (nodelul anterior)
pmhoria
Bafta si bine ca ai scapat cat de cat onorabil din situatia maro thumbsup.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.