Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Cu ce ne imbracam si incaltam?
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Probleme Sociale
Otto73
Propun acest topic, pt a vedea ce haine ne plac cel mai mult.


Incep eu.
Cum vin acasa, dupa dusul de zi cu zi ma imbrac sport.
Prefer marcile urmatoare;Adidas, Reebok, Nike.
La blue jeans imi plac acum nautica si old navy.
Prefer bumbacul100% peste tot.
klm
CITAT(Otto73 @ Nov 15 2009, 04:20 PM) *
Prefer marcile urmatoare;Adidas, Reebok, Nike.

Eu prefer marca "imi place cum imi sta" restul mi se par hidoase si oribil de jignitoare pentru fizicul, psihicul si buzunarul meu.
Otto73
Adevarat ca in Romania preturile la incaltarile sus amintite este de peste 3 ori mai mare decat in USA.
DRAGOS
Eu imi cumpar din state incaltarile, www.eastbay.com thumbsup.gif Am niste reebok, care fac in curand 2 ani jumatate, arata vai mama lor, dar inca tin si sunt foarte foarte comozi... In rest, cumpar ce-mi place, nu prea conteaza marca...nike, adidas, fila, reebok.

La capitolul toale, nu am preferinte legate de marca, doar ca sunt destul de pretentios si-mi gasesc greu...
22nst
aoleo... voi sunteti molosi?
(molos = persoana care poarta doar haine de firma si neaparat cat mai scumpe)

eu cumpar din obor, europa... cateodata si din supermarket (metro, carrefour) chinezarii intr-un cuvant. sunt bune si ieftine si nu tin cont de "firma"
Otto73
QUOTE (22nst @ Nov 15 2009, 02:08 PM) *
aoleo... voi sunteti molosi?

No, no way.
Eu am zis ca marcile astea le prefer si sincer sa fiu nici nu sunt scumpe (vb. de pretul din USA de unde le cumpar si chiar imi place sa caut si oferte).

FAR EASTERN
First: nu ma intereseaza firma, conteaza calitatea. Si sa ma simt bine, cum zice klm. Avem in RO firme care produc articole de calitate. Din pacate la unele nu avem acces pentru ca produc doar pentru export.
Second: cumpar cu precadere de la TCM(HappyShop). Au produse de calitate Germana tongue.gif la preturi corecte.
Pentru bluejeans prefer Motor, dar nu refuz orice altceva care are un raport bun calitate/pret. Ultima achizitie, niste blugi(tongue.gif) turcesti marca ASSUS tongue.gif.
mike.omega
Eu nu suport hainele pe care este imprimata marca cu logo-uri de dimensiuni mari. Ori deloc, ori foarte foarte mic! Desi as prefera deloc. Hainele le cumpar dupa cum imi trasneste si de unde imi trasneste.

Incaltarile sunt in principiu de pe la Leonardo. Nu mai port de mult "adidasi" albi rolleyes.gif
FAR EASTERN
Apropos, de "adidasi"... ultima pereche mi-am cumparat-o ca tribut celor de "Dragasani". Albi, cu dungi negre, cu talpa clasica si nu foarte comozi... biggrin.gif in primele zile. In rest, calitate hand made in Bucovina. thumbsup.gif

p.s. Otto, te rog sa ne spui la ce concluzie ai ajuns, pe parcurs si la eventualul final al acestui studiu...
laurentiu
CITAT(klm @ Nov 15 2009, 12:32 PM) *
CITAT(Otto73 @ Nov 15 2009, 04:20 PM) *
Prefer marcile urmatoare;Adidas, Reebok, Nike.

Eu prefer marca "imi place cum imi sta" restul mi se par hidoase si oribil de jignitoare pentru fizicul, psihicul si buzunarul meu.


De acord cu tine. Nici eu nu tin cont de marca hainelor sau incaltamintei daca imi place cum imi sta si se incadreaza in bugetul meu. Asa ca prefer de la Carrefour si Real pana la magazine de firma. Totusi daca e sa zic o marca preferata ar fi Le Coq Sportif (poate pentru ca m-am cam saturat de Nike si Adidas.. multi numai astea au). Au niste chestii deosebite, mai ales incaltamintea. smile.gif
Adidasi foarte buni care mi-au placut mult au fost Bontimes (BIT) fabricati la Timisoara. Super adidasi si nu erau prea scumpi. O pereche de Nike asemanatoare era dublu.
Otto73
QUOTE (mike.omega @ Nov 15 2009, 04:34 PM) *
Eu nu suport hainele pe care este imprimata marca cu logo-uri de dimensiuni mari. Ori deloc, ori foarte foarte mic!

Asa sunt si eu dar prefer logourile discrete(mici)
Chir mi-am luat azi o pereche de pantaloni adidas de bumbac din Macy's super reducere de la 45$ cu 80% reducere am dat pe ei 9$.

QUOTE (FAR EASTERN @ Nov 15 2009, 04:41 PM) *
Otto, te rog sa ne spui la ce concluzie ai ajuns, pe parcurs si la eventualul final al acestui studiu...

Draga Far Eastern nu e nici un studiu, am vrut doar sa extind aria de discutii pe acest forum si am vazut ca asta chiar nu sa discutat.
Normal ca fiecare isi ia cei place si ce-i permite bugetul dar totusi am cunoscut in TM oameni care faceau 10mil/luna si isi luau adidasi cu 8mil lucru ce mi se pare extrem de nepotrivit pt. bugetul pe care-l detine..
Oricum in Ro marcile sportive sunt extrem de scumpe.
Si apropo de pantofii de gala, marci renumite si cei mai frumosi ce i-am gasit aici in US sunt made in RO.
ozz86651
unsure.gif Pantofii ai ascumpi sint italieni facuti in italia, nu romanesti. Asta nu insemna ca nu-s si pantofi buni facuti in romania, sint sigur ca sint da nu ii stiu eu. Stiu bocanci romanesti, am eu o pereche Asolo, si Garmin si Salomon fac in Romania.
Eu nu port adidasi decit la sala, figut si alte activitati sportive, si marca nu ma intereseaza la tzoalele de zi cu zi. Singura exceptie e la blugi unde gasesti greu ceva care sa se potrivesca decent sub 100$, toti blugii mei sint Levi's (aia ieftini) si Guess (aia mai scumpi). Pur si simplu astia sint sigurii pe care ii stiu eu care fac blugi care imi vin bine si nu costa prea mult.
Or mai fi si alti, da n-am stat sa explorez. Urasc magazinele si shoppingul si din fericire nici nevasta-mea nu incintata, pentru noi e o corvoada pe care o facem cit mai rar (de 2 ori pe ani sau asa ceva).
RUE
pun un link care nu e pe la noi: http://www.cplmg.com/our-brands/landmark-r...18/1/index.html

magazinele splash sunt extraordinare in reduceri. problema e ca sunt doar in orientul mijlociu.
am un bagaj de haine luat de la ei. ce era 100 in magazinul nexus, la ei era 50-60 si mai lovea si inca o reducere peste o luna si ajungea la 20-30 in moneda locala. calitatea era f buna. inca ma mai imbrac de acolo dar imi pare rau ca au facut deja 2 ani si ceva toalele alea si vrea sotia sa le scoata din uz.
am adidas 2 perechi de la foot lockers reduse de a fost cam 90 ron perechea.

- In-house designed brands include Ms, Retro, Scarlet (Plus Size), Nexus, Zync, Jaded (Accessories) and Friday-Kinyobi
- International brands include Lee Cooper (UK), Bossini (Hong Kong retailed in Splash KSA, Kuwait & Bahrain), Kappa (Italy), Maui & Sons (California), Yishion (China) & Lining (China)


f greu gasesc la noi un tricou sau camasa care sa nu o simt aiurea pe piele.
mai am tricouri albe si negre de la decathlon din franta.
air_wolf
singurele chestii de "firma" sint blugii: wrangler si levi's, pentru ca au si 32 in craci. pentru munte: o'neill si mammut (astea pe comanda dupa masurile mele, mai scump dar aproape pe viata). in rest, sa nu stea ca pe gard, ca toate sint ok.
klm
CITAT(DRAGOS @ Nov 15 2009, 07:47 PM) *
In rest, cumpar ce-mi place, nu prea conteaza marca...nike, adidas, fila, reebok.

Eu inteleg tocmai invers: pot fi orice atat timp cat scrie pe ei nike, adidas, reebok; daca n-ar conta marca ai fi trecut acolo si Dragasani wink.gif.
Am observat ca am o calitate cand vine vorba de pantofi: imi plac cei mai scumpi dintr-un magazin... Nu sunt un cunoscator al marcilor de pantofi si tot timpul i-am cumparat pe cei pe care i-am considerat mai frumosi si mai potriviti, de cele mai multe ori s-au dovedit destul de scumpi, foarte buni si italieni.
In momentul de fata am o pereche de ghete a caror marca n-o cunosc, au costat in urma cu 2-3 ani un salariu minim pe economie si arata la fel ca in ziua in care am cumparat-o, Dragos, insa eu am mare grija de incaltari; n-as tine in picioare niste chestii care arata vai mama lor doar pentru ca scrie ceva pe ele smile.gif!
Din fericire am ajuns sa ma imbrac destul de clasic si pot sa astept reduceri; paltonul e cumparat intr-o asemenea perioada cu un pret de 3 ori mai mic decat altele similare, sincer sa fiu n-as fi dat 1200 lei pe un palton...
Camasile mi se par foarte importante insa aici depinde de gusturi, toate camasile mele au costat in jurul a 60-70 lei (oferte sau nu); pantalonii conteaza cel mai putin, am picioarele lungi deci imi vin bine aproape toti asa ca nu am de ales decat culoarea si numarul de nasturi.
Nu suport sa mi se vada marca pe produs; n-am chef sa le fac reclama pe banii mei wink.gif.
DRAGOS
Pai daca s-ar gasi dragasani pe net, de unde imi cumpar eu incaltarile, si ar fi la acelasi pret sau mai mic, poate as lua in calcul achizitionarea lor smile.gif
Pana una alta, ultima oara mi-am luat 3 perechi de incaltari cu...mai putin de 100$ smile.gif
Am avut o experienta neplacuta cu o pereche de BIT, made in romania. De atunci nu am mai luat. Mai mult, nici macar la capitolul pret nu stau foarte bine smile.gif
In acelasi timp am niste pantofi facuti tot la timisoara, care se tin bine de vreo 2 ani.

Eu ii port pe aia care arata vai mama lor pentru ca sunt foarte comozi, nu pentru ca scrie ceva pe ei. Defapt vezi marca doar daca te uiti atent smile.gif

La capitolul pantoloni e la mine o problema, pentru ca nu sunt foarte inalt. In supermarket-uri gen selgros, metro nu-mi gasesc nicodata ceva care sa vina exact cum vreau eu, asa ca apelez la marci cunoscute...adam's(made in romania), debenhams.

Camasi/tricouri am de toate felurile, de la turcesti luate din metro/selgros pana la chestii de marca.





klm
Lasa-ma cu hainele din alimentari... nu cred sa fie ceva original ci doar niste copii nereusite dar frumos impachetate; eu mi-am luat taca cu o pereche de pantofi sport (Fila cica - s-au crapat dupa 1 an) iar un prieten si-a luat-o cu o pereche de Otter din Metro asa ca as prefera Buruk de pe tarabe in piata decat sa dau de 10 ori mai mult pe acelasi Buruk pe care scrie Otter.
DRAGOS
Ba sunt originale, si au si preturi pe masura. Daca iei adidas din metro o sa fie la acelasi pret cu adidas din magazinul adidas. Doar ca la magazinul lor ai o gama mult mai larga de unde alege. Asa ca eu din alimentara ( biggrin.gif ) imi iau doar lucruri no-name (sau in orice caz, marci obscure) care sunt cat de cat ok.
klm
Ma rog; atunci daca as fi atat de nebun incat sa dau peste 150 de euroi pe o pereche de pantofi sport as prefera sa-i dau intr-un magazin de specialitate si nu intr-o alimentara sau as prefera sa iau de banii aia 2 perechi de la un magazin on-line din SUA chiar daca astept 2 saptamani transportul sau mi-as lua o pereche de pantofi casual italienesti+o pereche de bashketzi de 20 lei.
AZAZEL
eu doar la camasi am preferinte si imi cumpar in general bigotti si mai rar dinasty.
pt costume am o retea de magazine ce se numeste no. 36
pantofi inca se mai gasesc de calitate(dupa standardele mele) la leonardo.

in rest nu ma intereseaza cu ce ma imbrac: folosesc si tricouri de 7,5ron bucata, incaltaminte sport chinezeasca de 30 de ron, blugi de maxim 100ron samd. pur si simplu aproape ca nu ma intereseaza ce pun pe mine in timpul meu liber si ma simt extrem de bine asa.
Seri
Eu nu cred ca adidasii din magazinul Adidas din Mall sunt originali. Cel mai probabil patronul magazinului este un fost pietas care acuma are taraba in mall, dar nu si-a schimbat sursele de aprovizionare. dry.gif

Eu prefer sa-mi cumpar de 2-3 ori pe an chestii no-name de la Metro sau Selgros pentru ca au autoservire si pot sa probez cate modele si marimi vreau si pot sa ma gandesc cat vreau. Nu-mi place sa tot stea vanzatoarea dupa mine sa-mi puna o gramada de intrebari si sa-si dea ochii peste cap cand ii cer alt model. Nici nu mai fac "shopping" la mall de cand am dat peste un vanzator gay care tot venea sa se uite la mine in cabina de proba. huh.gif
AZAZEL
QUOTE (Seri @ Nov 16 2009, 02:40 PM) *
. Nici nu mai fac "shopping" la mall de cand am dat peste un vanzator gay care tot venea sa se uite la mine in cabina de proba. huh.gif



pai daca esti barbat frumos...
f1anatic
Eu am obiceiul prost ca daca gasesc ceva sa imi placa si sa ma simt bine in ei, cumpar mereu acelasi produs. Recte Adidas sau Puma pt adidasi - aia care arata ca "race shoes"; musai negru complet. "Blugi" adica mai pe americaneste "Jeans" ma simt bine numai in CK sau Nautica - daca curul meu se simte bine in ei asta este. Iar pt pantofi (dress shoes) firma JUMP face exact ce doresc. Una din limitari la incaltari este ca pedalele la Subaru sint cam apropiate. Daca este sa intru intr-un singur magazin si sa ma imbrac, acesta ar fi Carson Pirie Scott - care vinde toate brandurile mai acatarii pe care le-au mentionat si altii.

Bineinteles ca imi irit prietena ca ma imbrac cam la fel mereu (adica acelasi stil - sa nu se inteleaga gresit aici), iar cind vreau sa o irit ii spun ca gecutza mea rosie cu autograful lui Michael Schumacher linga guler care a costat cit papucii ei cu toc ei Prada. Bineinteles ca arata bine si "tocurile" ei, pot aprecia acest lucru, dar pe mine ma lasa destul de rece faptul ca e Prada si ca ea se imbraca cu marci ilustre. Mai nou si-a luat o gecutza Benetton. A costat cit o treime din diferentialul meu pe fata dar daca comentez ceva, si se ajunge la ce nevoie avea fiecare de exact piesa aceea (vestimentara sau la masina) imi complic viata.

Ah si o alta treaba - ca vine Thanksgiving acum si Black Friday si reduceri masive si oferte si vraji. Urasc aglomeratia, si decit sa merg la mall la miezuri de noapte si sa obtin un 30% reducere in plus, prefer sa merg in cursul zilei dupa ce s-a mai calmat lumea. Si musai nu de Thanksgiving (ma rog, Vinerea + week-end-ul de dupa Thanksgiving) cind este ziua nationala a cumparaturilor.
solmar
Important la haine si pantofi e sa-ti placa, sa te simti bine in ele si sa nu te stranga/bata. Vara sa fie lejere si colorate, pe timp de ploaie sa nu te uzi iar iarna sa fie comode si calduroase. Acum daca mie imi plac ghetele Timberland si Caterpilar e neaparat sa fiu "molos"!? Am cateva toale si pantofi de la Timberland si tin bine merci si dupa 7-8 ani - majoritatea cumparate din state la o treime din pretul de catalog. Daca mie imi place croiala de la pantalonii Meyer sunt molos? Pana la urma si imbracamintea (ca si masina) o cumperi pe masura buzunarului.
De ex cumpar camasi Tobago (sunt facute la Suceava, 15-20 usd/bucata, calitate si croiala excelenta) si panataloni de la Meyer (30-40 usd/perechea) de 2 ori pe an cand e targ TINIMTEX (textile si pielarie) la Constanta.

Apropos de marci de curand le-am facut galagie celor de la Timberland, urmare promovarii colectiei lor, ca in Romania preturile sunt prohibitiv de mari fata de cele in US. Comparativ, o camasa e 100+ de eur la noi iar in state 30-40 de usd. Explicatia (n-am primit-o inca) ar fi ca ei vand prin franciza iar francizatului (concesionarului) e clar ca i se cam rupe. Daca lumea cumpara si la banii astia de ce ar micsora preturile - mentalitate paguboasa. Asta e un motiv pentru care nu cumpar din Romania articolele lor. Prefer sa astept ocazia sa cumpar de afara sau sa-mi trimita rudele contracost din state.

ozz86651
QUOTE
Am cateva toale si pantofi de la Timberland si tin bine merci si dupa 7-8 ani -


Nu sint fan Timberland pentru ca se adreseaza unei anumite categorii de populatie (fanii hip hopului, ca sa nu metionez o culoare smile.gif), adica daca intri intr-un magazin Timberland o sa vezi ca clientela e cam monorasiala smile.gif, dar ce e al lor al lor... am avut si eu pantofi Timberland si un polartec si e incredibil cit pot tine... Daca gasesc un design care imi place, sint foarte fericit sa cumpar de la ei pentru ca fac lucruri infinit mai solide comparativ cu firme cu staif care costa de 3 X pretul. Toti pantofii pe care i-am avut de la ei costa ~40$ si i-am aruncat dupa ani in stare decenta, se mai puteau purta si nu mai scapam de ei, nici macar talpa nu se toceste asa repede ca la altii.
klm
Apropo de cumparaturi on-line si diferenta dintre Romania si orice alta tara normala.
Sor'mea cumpăra haine de toate felurile de la un magazin frantuzesc numit La Redoute; preturi mai mult decat decente, mult mai convenabile decat hotii de la Quelle, promotii cacalau, haide de toate tipurile si firmele, in functie de valoarea comenzii si de anumite coduri (pe care ea stie de unde le gasea) transport gratuit sau in limite acceptabile (~5 eur); niste intreprinzatori romani au deschis o franciza a acelui magazin iar francezii au stopat toate livrarile pentru Romania pe motiv ca se poate comanda din magazinul franciza numai ca diferenta de preturi e substantiala: pe langa faptul ca nu exista nicio promotie, preturile in eur erau mai mari ca in Franta iar eur se calculeaza la cursul mortilor m..i (cand cursul era 3.7 lei/eur la ei ajungea pe la ~4 lei). Stiu ca facusera un demers la una din institutiile comunitare pentru incalcarea legislatiei cu privire la dreptul cetatenilor europeni de a achizitiona din orice colt al Uniunii insa nu mai stiu ce au rezolvat.
solmar
QUOTE (ozz86651 @ Nov 16 2009, 11:21 PM) *
QUOTE
Am cateva toale si pantofi de la Timberland si tin bine merci si dupa 7-8 ani -


Nu sint fan Timberland pentru ca se adreseaza unei anumite categorii de populatie (fanii hip hopului, ca sa nu metionez o culoare smile.gif), adica daca intri intr-un magazin Timberland o sa vezi ca clientela e cam monorasiala smile.gif, dar ce e al lor al lor... am avut si eu pantofi Timberland si un polartec si e incredibil cit pot tine... Daca gasesc un design care imi place, sint foarte fericit sa cumpar de la ei pentru ca fac lucruri infinit mai solide comparativ cu firme cu staif care costa de 3 X pretul. Toti pantofii pe care i-am avut de la ei costa ~40$ si i-am aruncat dupa ani in stare decenta, se mai puteau purta si nu mai scapam de ei, nici macar talpa nu se toceste asa repede ca la altii.


Eu sunt fan desi n-am nici o inclinare spre hip hop. N-am stiut de orientarea clientilor... in schimb m-au cucerit cu fermoarele care merg brici si nu se blocheaza si dupa x ani, cu multe buzunare care nu se vad si sunt utile. Sa nu mai zic ca gecile sunt calduroase. Cu sireturile care nu se bulesc, cu calitatea materialelor, cu prezentarea, cu forma ...
In schimb n-o sa cumpar de la ei din Romania atat timp cat pretul din state e de 3 ori mai mic.
Otto73
Si mie imi place Timberland ca marca.
air_wolf
da, numai ca sa cumperi timberland din romania e o prostie. modelele de anul trecut la pret dublu fata de cele de anul asta.

eu am folosit mult timp haine camel. mult timp insemnind vreo 7-8 ani. cele mai bune camasi, pantaloni si geaca. evident, cumparate din afara. aici exista un magazin, cu preturi mari si calitate indoielnica...

in plus, 90% din modelele aduse la noi sint pentru poponari. aia afara nu le cumpara si atunci le aduca aici, un soi de groapa de gunoi. daca te uiti dupa ceva clasic, belesti ochii degeaba pe catalogul de pe net, ca n-o sa gasesti la romanica...
James Kilowatt
Eu la pantofi sunt pretentios, in sensul ca ii vreau comozi. Nu cumpar niciodata fara sa probez, chiar daca sunt marci de la care am mai cumparat. Nu am preferinta de o marca anume sau de buget... am pantofi si de 15 si de 150€ (de 1500 inca nu am considerat necesar), daca sunt comozi si am nevoie de ei ii iau. Si marturisesc ca sunt naiv si "musc" marketingul.... cred de fiecare data cand caut pantofi in talpa care respira, in pielea prin care trec vaporii dar nu apa, etc biggrin.gif

Cu hainele sunt mai putin pretentios, la pantaloni mai fac efortul sa-i probez, insa cam atat. In rest, dupa 5 minute de "shopping" imi sare mustarul, asa ca de f multe ori decide nevasta-mea pt mine, imi stie dimensiunile si gusturile, si prefera sa faca shopping in liniste, fara mine... din fericire, nu e nici ea o mare shopperita, asa ca nu fac foamea pana la salariu daca o scap afara cu cartea de credit laugh.gif
Alex-F1
Io n-am nicio treaba cu marca/firma.....poa' sa fie ce-o fi, tot ce conteaza pt. mine e sa-mi placa aspectul, calitatea (materialelor si fabricatiei), sa ma simt bine in {arat bine cu} ele si sa coste rezonabil, in rest.....grija mea! Oricum nu-s un fan al imbracamintei/incaltamintei.....imi cumpar asa ceva cat mai rar posibil, doar cand e musai nevoie, in rest nu dau bani pe asa ceva.....la mine directionarea principala a banilor merge spre masinuta!!!! wub.gif La noi in familie auzi destul de des dialoguri de genu: EA: "Nu vrei o geaca noua?". EU: "Nu, vreau xenon" sau "Nu vrei niste bocanci noi?".... "Nu, vreau eleron" s.a.m.d......cum credeti ca am facut atatea modificari la masinuta? biggrin.gif La nevastuica in schimb e jale.....acum 4 ani cand ne-am mutat si am conceput mobilierul, am facut dulapurile de haine si de papuci de dimensiuni nesimtite si, daca atunci mai puteai baga un copil de 3 ani inauntru, acuma nu mai pot baga nici mana calumea!!! ohmy.gif Nu stiu unde o sa se ajunga, dar, in fine, life goes on.....fiecare cu aia ma-sii turned.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.