Help - Search - Members - Calendar
Full Version: sunt furat de UNICREDIT LEASING
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
AZAZEL
oameni buni, am facut o mare prostie luand masina soacra-mii pe leasing si neachitand-o asa cum ar fi trebuit.
e vorba de un leasing pe persoana fizica si va spun ca masina valoareaza 11.000 euro iar eu am platit la ea deja 14.500 ron adica undeva la 3375 euro reprezentand 20% avans, iar restul zeci si zeci de comisioane si tampenii.

nu va zic ca ei imi calculeaza euro la 43.750 euro ++++++multe altele.
prima rata a venit 1300 ron si a mai venit o factura de 1300 ron cu .... doamne fereste... diferente de zurs valutar, nu stiu ce costuri operationale, alte diferente si tampenii.

oare de unde scot aceste cifre acesti camatari, acest hoti, acesti nemernici ???

acum a venit rata 2 plus inca o factura in valoare de 410 ron factura ce se numeste decontul numarul 43254321 aferent contractului nr xxxxx.

ce naiba o fi acest decont? va rog sa va intrebati cunostintele ce lucreaza la o firma de leasing ca mi-a ajuns cutitul la os.

ce naiba ma fac daca aferente fiecarei rate de 300 de euro mai vine lunar inca o factura suplimentara cu diverse taxe si comisioane in valoare de minim 100 euro.

nu va zic ca contractul de leasing avea 40 de pagini imposibil de urmarit samd.

omul de la leasing nu-mi mai raspunde la telefon.


socrii mei sunt disperati cu aceste costuri care navalesc din toate colturile iar cei de la leasing au spus doar de o rata de 300 de euro.

nici nu stiuce sa fac.
costurile de rambursare anticipata sunt de 7,5% si nu ai voie sa faci o astfel de miscare in primul an de contract.


sunt scarbit de sistemul bancar romanesc.


in fine, OCOLITI CAMATARII DE LA UNICREDIT LEASING pt ca ajungeti la disperare
Rebel
Scaneaza te rog articolele din contract privitoare la buy-out si conditii. sa vedem ce putem face.
Hoinar
Eu am leasing la Unicredit si din ce stiu ei denumesc decont platile catre asigurari (casco si rca). Ratele normale sunt denumite facturi. Vezi daca ai tai au cont online la Uncredit si vezi acolo toate informatiile. Ar trebui sa aiba o hartie cu toate detaliile (cont, site..etc).

Diferenta aia de curs valutar am prins-o si eu (doar ca in valoare mult mai mica), contine diferenta de curs intre banca lor si banca celor de la care au luat masina. Si pentru ca ai luat Ford ai un bonus biggrin.gif. Si nu sunt rautacios, dar chiar asa e. Cei de la Ford Ro vand masinile cu x euro, dar la un curs al lor, nu la cursul public (din ziua vanzarii). A patit-o si un prieten de-al meu care si-a luat Fiesta veche. Pretul trebuia sa fie de cca 9000 de euro, dar cand a vazut facturile in lei, i-a iesit undeva peste 9400 de euro, doar din cauza cursului smecheresc de la Ford. Eu zic sa nu-l agasezi numai pe nenea de la banca ci si pe cel care ti-a vandut masina. Este o chestie pe care o stii doar daca te-ai lovit de ea, altfel golanii nu te instiinteaza in vreun fel ca ei merg pe un curs favorabil doar lor.
FAR EASTERN
AZAZEL, da' le ai cu astea...
In primul rand, ia o naveta de bere si apuca-te de citit contractu'... Pacat ca n-ai cumparat berea mai devreme...
Cum spunea si klm, la noi nu exista leasing, ci un credit mult mai scump decat oricare altul. Iar la Unicredit, nacar ati avut parte de pitici. wink.gif

DE RETINUT:

Finantatorii nu au puterea sa-ti bage pe gat asiguratorul! Ei trebuie sa aiba la dispozitie o lista cu cei pe care-i agreeaza! Dintre care tu iti alegi ce-ti convine.
Alegeti,prin contract, sa faceti platile direct la asigurator, si apoi sa trimteti dovada platii la finantator. Astfel nu va mai trebui sa suportati comisioane si TVA, care se aplica ILEGAL primelor de asigurare.
Fiind peroiada de criza, ar tebui sa vi se inghita cam orice moft, din partea vanzatorului, tinand cont ca acesta prelucreaza dosarul de finantare catre cei de la leasing...(vanzatorul vrea sa vanda-finantatorul vrea sa de acredit=>posibil conditii mai bune de finantare).

In rest, nu va lasati!
Legionaru'
QUOTE (AZAZEL @ Nov 13 2009, 08:38 PM) *
oameni buni, am facut o mare prostie luand masina soacra-mii pe leasing si neachitand-o asa cum ar fi trebuit.


Adica puteai sa iei masina cu banii jos si ai ales sa faci leasing? blink.gif

Asteapta sa treaca 1an si dupa achit-o.

Otto73
QUOTE (FAR EASTERN @ Nov 14 2009, 02:31 AM) *
DE RETINUT:

Finantatorii nu au puterea sa-ti bage pe gat asiguratorul! Ei trebuie sa aiba la dispozitie o lista cu cei pe care-i agreeaza! Dintre care tu iti alegi ce-ti convine.
Alegeti,prin contract, sa faceti platile direct la asigurator, si apoi sa trimteti dovada platii la finantator. Astfel nu va mai trebui sa suportati comisioane si TVA, care se aplica ILEGAL primelor de asigurare.

Pe chestia asta eu chiar m-as lua de ei si as face un scandal monstru.
Dar din pacate contractul a fost semnat fara sa fie citit si studiat ca excroci gasesti pe toate drumurile care deabia asteapta sa te inhate.
Chiar mi-e scarba de sistemul bancar romanesc. blink.gif no.gif sick.gif woot.gif nuke.gif
DRAGOS
QUOTE (Legionaru' @ Nov 14 2009, 01:38 AM) *
QUOTE (AZAZEL @ Nov 13 2009, 08:38 PM) *
oameni buni, am facut o mare prostie luand masina soacra-mii pe leasing si neachitand-o asa cum ar fi trebuit.


Adica puteai sa iei masina cu banii jos si ai ales sa faci leasing? blink.gif

Asteapta sa treaca 1an si dupa achit-o.


Pai banii dati pe masina sunt pierduti. De ce sa blochezi banii, cand poti sa-i bagi in ceva care fie produce, fie isi pastreaza valoarea? Masinile alor mei sunt achitate integral, pentru ca produc...a mea e in leasing...pentru ca nu laugh.gif inca! smile.gif

Azazel, ai citit contractul pas cu pas inainte sa iei masina? Si eu era sa-mi iau o teapa la fel de buna de la volksbank leasing, dar am citit contractul inainte, si am trecut la bcr. Nu-s nici astia foarte grozavi, dar nu mi-au facut surprize d-astea simpatice pana acum...

Ai o singura solutie, sa citesti atent contractul si sa gasesti o portita de scapare...din pacate astia de obicei fac contractele in asa fel incat singurii care pierd suntem noi, clientii. Varianta 2 e sa astepti un an si s-o achiti...neplacut!

In orice caz..bafta!
Mircea104901
Chiar daca ai citi contractul inainte de a-l semna, nu cred ca poti sa negociezi clauzele. Nu de alta, dar nu ai cu cine, pt ca cei care semneaza nu sunt juristi, ar trebui sa mearga "la juridic" (complicat) deci ar prefera sa-ti tranteasca un refuz, si sa te faca sa umbli cu hartiile la alta firma de leasing. Asta se intampla la nivel individual. Si chiar daca ai o firma si contracte de peste 100k eur, tot asa te vor trata. Eu sunt patit cu Romstal-ul. Si la fel fac toti. Orice cacanarie care apare pe factura e acoperita de o clauza in contract. Sa nu crezi ca nu au acoperire.
Daca nu facem miscare de masa (adica ceva in sensul mediatizarii) astfel incat sa nu mai mearga lumea la ei, sa nu mai aiba clienti, nu vom avea nici o sansa. Pentru ca-i doare in c-r. Degeaba te certi cu angajatii cu care intri in contact, pt ca au mainile legate. Au norme stricte, e un sistem intreg acolo. Eu unul m-am saturat sa ma lupt cu morile de vant, sa ma cert cu ei. Astept sa termin si nu mai calc pe la ei. Fac alergie cand aud Romstal. Si la instalatii (chiar daca nu au nici o treaba una cu alta).
Astia de la Unicredit sunt niste idioti. Mari idioti. Am patit o chestie de tot rahatul si cu ei. Imbecili. Impreuna cu Romstal sa se ia de manute si sa se duca in pustiu.
FAR EASTERN
Mircea. acu', pe bune, cine s-ar baga sa faca leasing la un finantator care se ocupa de tevi...???
AZAZEL
fratilor, asa cum am spus, sunt socat cand vin facturile. nici nu stiu pe unde sa mai scot camasa in fata socrilor mei.
bancile sunt ultimile institutii din tara asta si in acelasi timp sunt ultimile institutii la care as mai apela. asta este , am facut prostia.
si mi-au mai tras-o in trecut si alpha bank.
laurentiu
Azazel, pff, m-am speriat si eu mellow.gif . Pentru ca in urma cu nici o luna sora mea a incheiat contract de leasing cu Unicredit Leasing pentru un VW New Beetle. Acum am vorbit cu ea si, la fel ca tine, e nelamurita. Primele facturi au fost tot 3 dintre care una de cont. Nu s-a agitat pentru ca era 100 de lei si a crezut ca poate e numai o diferenta. In a doua luna au venit tot 3 facturi, dar acum decontul e de 600 de lei ( woot.gif) si nu stie de unde. Nu le-a platit inca si vrea sa stea de vorba cu ei. Cand am noutati am sa va spun.
nihilist
Pai voi inainte sa semnati contractul v-ati intrebat cat e un CASCO la masina voastra? Nu cumva asta platiti in plus?
klm
Of, of, of, de ce v-o fi mancat intre fese sa faceti leasing?!
CITAT(DRAGOS @ Nov 14 2009, 01:01 PM) *
De ce sa blochezi banii, cand poti sa-i bagi in ceva care fie produce, fie isi pastreaza valoarea?
[...]
Si eu era sa-mi iau o teapa la fel de buna de la volksbank leasing, dar am citit contractul inainte, si am trecut la bcr.
[...]
Ai o singura solutie, sa citesti atent contractul si sa gasesti o portita de scapare...din pacate astia de obicei fac contractele in asa fel incat singurii care pierd suntem noi, clientii. Varianta 2 e sa astepti un an si s-o achiti...neplacut!

In orice caz..bafta!

Banii nu se blocheaza daca in loc de leasing alegi credit auto, in felul acesta elimini unul dintre hoti/intermediari: firma de leasing si ramai cu un singur hot/intermediar: banca. Din pacate in perioada asta nici cu bancile nu mai e rentabil sa lucrezi asa ca daca aveati bani sa cumparati cash ati fi putut face o afacere foarte buna, in mod sigur ati fi platit muuult mai putini bani decat ati platit pana acum...
Dragos, degeaba citesti contractul daca nu pui intrebari, degeaba pui intrebari daca nu ai o baza de cunostinte care sa-ti permita sa faci distinctie intre raspunsuri; foarte bine ca ai contractat conditii mai bune insa un automobil de 1-2k eur produce la fel ca unul de 100k eur ceea ce inseamna ca diferenta o reprezinta bani aruncati pe fereastra wink.gif.
Majoritatea contractelor contin conditii care iti permit sa renegociezi; nu-i mai credeti pe toti mai destepti decat sunt.
Random
Si eu am masina pe pers. juridica in leasing la Unicredit(ex- HVB). Luna asta trebuie sa termin leasingul inceput in 2005.
In contractul meu SCRIE clar ca e obligatia lor sa faca asigurarea CASCO si RCA si a utilizatorului s-o achite.
La inceputul leasingului ti se emit 2 facturi de decont asigurare: una pentru RCA anual si una pentru rata lunara CASCO.
Cursul de schimb la care se factureaza se calculeaza dupa Euribor/Robor/etc. la fiecare 3 luni.
Eu ii consider ok, mai ales in jungla leasingului romanesc. In cei 4 de leasing, nu m-au surprins cu nicio factura/decont de care sa nu fi stiut in prealabil.

PS: spre deosebire de rata+decont ce ti se vor factura lunar, in fiecare an ti se va emite un decont care reprezinta RCA-ul anual, sa nu te surprinda.
Mircea104901
QUOTE (FAR EASTERN @ Nov 14 2009, 04:24 PM) *
Mircea. acu', pe bune, cine s-ar baga sa faca leasing la un finantator care se ocupa de tevi...???

Romstal Leasing - din pacate e una din firmele de top ca numar de clienti (contracte incheiate) pe leasing. Si spun "din pacate" pt felul cum trateaza clientii.
cod
Si eu am contract la unicredit leasing, din 2007. Aveti mai jos ce platesc eu, poate se potriveste cu ce aveti voi.

Valoare contract: 12630 Euro (3800 avans, 2500 rezidual)

Facturi:
1. Taxa Prima Inmatriculare - 100 EUR +TVA. Platita o singura data.
2. Taxa management leasing - 250 euro +TVA. Platita o singura data.
3. Dobanda prefinantare (habar nu am ce e asta) - 60 RON. Platita o singura data
4. Dobanda interimara (habar nu am ce e asta) - 16 euro +TVA. Platita o singura data.
5. Rata de leasing - 147+TVA. Platita lunar

Deconturi:
1. RCA - 600 RON. Nu platesc TVA. Platita anual
2. Casco (la generali) - 260 RON. Nu platesc TVA. Platita lunar

Cam asta e. Desi am fost nemultumit de ei la inceput (datorita vitezei de reactie din timpul fuzionarii cu Alianz Tiriac), mi se par destul de fair. Scumpi, e adevarat, dar fair.

Cand am facut eu contractul de leasing, creditul auto era sensibil mai scump, iar credit de nevoie personale pentru masina, nu se pune problema.

Voi platiti ceva in plus fata de ce am precut eu mai sus?
AZAZEL
eu am primele 6 luni casco gratuit.
poate acel decont este rca-ul.

dar de ce a venit factura impreuna cu a doua rata si nu impreuna cu prima???

oricum, impreuna cu prima rata de 1300 ron a venit o alta factura de 1300 ron ceea ce mi s-a parut strigator la cer.
daca venea si acest"decont", inlemneam.
Hoinar
Ai intrebat la Ford ce curs oficial aveau in perioada in care ai luat masina? Ai intrebat la Unicredit diferentele de curs dintre banca lor si banca celor de la reprezentanta?
Ei sunt obligati sa-ti justifice facturile prin documente justificative, nu-ti pot da facturi la orice. Deci clar exista o explicatie smile.gif. Eu sunt 99% sigur ca asta e problema pt factura aia mare.

Ti-am mai zis, la Unicredit deconturile sunt de fapt platile catre brokerul lor de asigurari. Iar ei, in mod normal, emit factura pt RCA pt un an complet, nu pe bucati. Asa ca factura aia mai mica e sigur RCA-ul pe 1 an. Si mie mi-a venit decontul asta in cea de a doua luna, nu prima, si a fost bine, ca la prima luna am avut destule de plata (avans...etc) smile.gif. Si CASCO mi-a fost facturat tot abia din a doua sau a treia luna (a venit retroactiv).
AZAZEL
intr-adevar, romcar a facturat intreaga masina catre unicredit la cursul de 43.750 si unicredit catre mine pe la 43.300.
apoi mi-au facturat diferenta de curs.
insa au mai fost si multe altele. insa ce puteam sa fac altceva decat sa platesc.
Hoinaritza
QUOTE (AZAZEL @ Nov 17 2009, 07:53 AM) *
intr-adevar, romcar a facturat intreaga masina catre unicredit la cursul de 43.750 si unicredit catre mine pe la 43.300.
apoi mi-au facturat diferenta de curs.
insa au mai fost si multe altele. insa ce puteam sa fac altceva decat sa platesc.


concluzia mea e ca nu UNICREDIT LEASING te-a furat (asa cum scrii in titlul topicului), ci cei de la Romcar prin diferenta de curs valutar. Corect?
Rebel
QUOTE (AZAZEL @ Nov 16 2009, 06:36 PM) *
eu am primele 6 luni casco gratuit.



totul este perceptie prietene. nimic nu e moca.
AZAZEL
rebel, stai linistit ca stiu asta.
cine e imbecil sa-ti dea ceva pe gratis !!!???
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.