Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Dacia Nova vs 1310 sau 1410
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
bogdan28467
Dati-mi si mie un sfat in privinta unuia din aceste modele pe care as vrea sa-l achizitionez. Nu ma intereseaza Solenza sau Supernova pt ca am doar in jur de 2000 eur disponibili si vreau o masina de prin 98-2000. Siguranta mi se pare mai buna la Nova, la fel si stabilitatea,confortul etc. Nu prea stiu cum este cu fiabilitatea la aceste modele. Sfatuiti-ma si pe mine intr-un fel si mai ales ziceti-mi si mie care model vi se pare mai sigur atat cat poate fi el,care ar rezista mai bine in cazul unui impact. Va multumesc!
sandman
nu te mai baga la masini din astea, cate faci de ras cu ele pe sosea. la 2000euro iti gasesti ceva din 90, care e masina.
bogdan28467
Eeeeeeeeeeeeeee fiecare de cati bani are acum mi-e rusine cu 2000 Eur? Asta e. In privinta masinilor din '90 un prieten imi spunea ca astea vechi se comporta cam asa:" Le faci spatele si le cade fata, ii faci (repari) ceva cade altceva"
Gociu75
Nova sta dezastruos la capitolul fiabilitate, mai rau dacat 1310, si in plus varianta GT are un consum de te baga in boale. Asa ca iti recomand sa mergi pe 1310, e mai sigur. Nu te-ai gandit si la un Tico? Poti gasi unul destul de bun in banutzii astia, si este o masina destul de fiabila, cu mult peste Dacia, evident. Cred ca este cel mai fiabil Daewoo
James Kilowatt
O masina din 90 are 200.000km, cel mai probabil, sau contoarul falsificat, plus ca e destul de posibil sa fie deja ruginita. Si nici nu toate foarte economice, pe vremea aia inca mai erau modele cu carburator.... parerea mea este ca ai dreptate sa-ti cauti o masina mai noua, chiar daca cu mai putine pretentii, asa cum iti doresti tu.
Despre nova am auzit ca daca ai vre-o lucrare la caroserie, nu mai poate fi in veci etansata... nu stiu daca e sau nu real, asa spun legendele. De solenta nu stiu nimic...
Andrei Suzuki
Ai grija daca iti iei Nova.Eu am avut una,Gti si...mi-a cam lasat un gust amar.Am luat-o de la un prieten la 15.000 km si deja zdranganea...tot pe ea.Daca treceam de 3.500 rpm sau incercam sa conduc mai sportiv,aveam impresia ca explodeaza motoru.De asemenea, ploua in ea.Si nu numai in portbagaj,ci si pe la parbriz,in dreapta,pe langa cheder.Daca iti iei una,ai grija la rugina,uita-te bine pe la praguri,pe la capacul portbagajului si pe la aripi.Bafta.Sa ne spui si noua ce ti-ai luat
bogdan28467
Nu m-am gandit la Tico pt ca vreau cat de cat o masina de familie si Tico este destul de nesigur. Cred pana la urma ca una din concluziile la care ati ajuns e ca nu prea exista mari diferente de siguranta intre 1310 si Nova si atunci ar fi mai bine sa aleg 1310 pt fiabilitatea mai mare.
Chiar de cand s-a introdus (din ce an) motorul pe injectie la acest model pt ca vreau un astfel de motor deoarece am auzit ca duce si peste 200000 km.
bogdan28467
Nu m-am gandit la Tico pt ca vreau cat de cat o masina de familie si Tico este destul de nesigur. Cred pana la urma ca una din concluziile la care ati ajuns e ca nu prea exista mari diferente de siguranta intre 1310 si Nova si atunci ar fi mai bine sa aleg 1310 pt fiabilitatea mai mare.
Chiar de cand s-a introdus (din ce an) motorul pe injectie la acest model pt ca vreau un astfel de motor deoarece am auzit ca duce si peste 200000 km.
bogdan28467
De cand s-au introdus centurile pretensionabile la Dacie. Difera mult fata de cele la masinile testate la Ncap sau sunt la fel?
James Kilowatt
Motoarele cu injectie la Dacia 1410 s-au introdus in 1999, insa sunt nici mai fiabile, si nici mai preformante decat cele cu carburator. E un sistem de injectie monopunct super-depasit, ca un carburator ceva mai perfectionat, chiar daca e Bosch. Daca ai de ales intre doua dacii cu carburator si cu injectie, ia-o pea cea care arata mai bine si are kilometri mai putini :bounce:
Cu centurile, nu stiu ce sa spun.
bogdan28467
Dar motoarele care au carburator nu sunt mai putin fiabile decat cele pe injectie?Eu stiu ca la Daciile mai vechi motorul nici nu prinde 100000 km ca trebuie schimbat iar cel pe injectie mi-a zis un taximetrist ca-i faci reparatie capitala la 350000 km.
Nu stie nimeni raspunsul la intrebarea cu centurile pusa mai sus?
bogdan28467
Ce curios sau nu faptul ca un mesaj despre Dacii (cel de fata) are mult mai putine afisari si raspunsuri decat mesajele despre masinile straine desi daciile au o pondere mult mai mare in tara noastra.
Chiar nu stie nimeni raspunsul la intrebarea cu centurile de siguranta?
V l a d
nu e neaparat adevarat ce spune prietenul tau ... eu am avut un fiat uno 2 din 1990 cu care NU am avut mari probleme si mergea si arata chiar bine. L-am vandut cu 1800 euro in stare foarte buna si avea 135.000 km reali. Parerea mea e sa cauti totusi o masina straina in stare buna si cu km reali. La banii astia gasesti daca ai putina rabdare.
James Kilowatt
Mie mi-a spus un taximetrist ca vrea sa schimbe servofrana cu un compresor de 10 bari ca sa tina mai bine... chiar daca serva e vacuumatica si compresorul face suprapresiune;... asa ca nu va mai luati dupa ce spune chiar toata lumea.....

Stiu si eu tipi care au schimbat set motor la dacie la 70.000km... de doua ori. Au cumparat pana la urma unul turces, si au mers 200.000. Asta n-are legatura cu carburatorul....
E adevarat ca o masina straina la 100-150k mai merge fara multe probleme, insa din pacate sunt totusi destul de greu de gasit si de verificat kilometrajul real.... Si eu am masina straina veche si o recomand fata de o dacie mai noua, insa totusi asta e o loterie...
Gociu75
centurile pretensionate au aparut cam din 1996. O dacie din 1996 sigur are centuri pretensionate, dar s-ar putea sa fi aparut si mai devreme, 94-95. Ai grija inainte de toate la structura masinii, sa se uite un mecanic ca are lonjeroanele in regula, nemancate de rugina, si tot ce tine de structura de rezistenta. Restul se repara, doar e Dacie, si se repara relativ ieftin laugh.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.