Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ma ispiteste un Ford Focus Tournier
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Ford
alex63fanVW
Imi propune cineva un Ford Focus Tournier schimb pentru masina mea. Nu stiu nimic despre masinile Ford, decat ce am auzit ca stau mai prost la suspensii, nu au motoare forte fiabile si ca au piesele scumpe.
Cine poate sa-mi dea un sfat, il rog sa ma ajute cat mai degraba, pentru ca omul asteapta un raspuns, iar eu care chiar sunt fan VW Golf Variant, sunt prins oarecum la colt dar nu as vrea sa dau gres.
Va multumesc!
Mariustom
Ai pm wink.gif
ninja.gif
alex63fanVW
SUNT DE-A DREPTUL IMPRESIONAT DE CATI S-AU OSTENIT SA-SI DEA O PARERE!
Daca subiectul era unul care presupunea ceva demonstratii de cunostinte, de mecanica, electricitate, calculatoare de bord (apropos, am citit niste aberatii legate de "computerul de bord" care gestioneaza si ABS-ul la un loc cu ESP-ul si alte sisteme, de imi e si mila de cei care le-au luat de bune) sau de orgolii, cred ca atunci chiar s-ar fi gasit si pentru topic-ul meu ceva interes!

Ma iertati! turned.gif
mike.omega
Daca nu ne ridicam la pretentiile tale esti liber sa intrebi in alta parte wink.gif
Daca ai vazut informatii gresite postate, le poti indrepta tu cu explicatii, argumente si linkuri smile.gif
Rebel
Alex,

in primul rand bine ai venit pe forumul nostru!

Eu m-am gandit sa imi exprim opinia insa am asteptat ceva mai multa informatie din partea ta, dar tu in loc sa detaliezi te-ai apucat sa critici. Ia te rog textul depus de tine si incearca sa privesti dintr-un alt punct de vedere. Vei putea sa emiti o parere argumentata bazata pe informatia saraca pe care ai furnizat-o? ?

In primul rand nu ne-ai spus ce dai la schimb?! Cati km are una si cati cealalta? Ce an au fiecare? Ce nivel de echipare este pe fiecare?
Schimbul implica si o diferenta de bani din partea uneia dintre parti sau nu? despre ce motorizari este vorba? Dai un cherosen si primesti o motorina?
Asta ca sa ne dam si noi cu parerea dupa cum bine astepti. cine crezi ca s-ar incumeta sa-ti dea un sfat fara sa stie despre ce e vorba?

In al doilea rand, pentru ca ai emis o parere generala despre Ford, sau mai bine zis ti-ai format o opinie bazata pe alte terte opinii subiective iti pot spune ca Ford nu este o masina proasta, nici cu motoare nefiabile. La capitolul piese nu ma pronunt, nu cunosc piata romaneasca in materie de piese Ford.

Ford produce masini decente cu motoare care s-au dovedit in timp fiabile. Ca orice producator are si produse mai putin bune (mai bine spus a avut pentru ca Ford isi imbunatateste calitatea produselor pe zi ce trece) insa Focus nu este unul dintre ele.
Focus beneficiaza de un sasiu inspirat din raliu, este conceput pentru stabilitate si are o tinuta de drum foarte buna cu o manevrabilitate excelenta. La momentul aparitiei sale, Focus reprezenta un model de referinta pentru multe alte masini din clasa sa beneficiind de suspensii independente pe fiecare roata ceea ce rezulta intr-un mai bun control al masinii. Pe fata primesti o suspensie de tip low-friction MacPherson iar pe spate multi-link denumita si Control Blade care este putin diferita de multi-linkul standard, fiind mai usoara si contribuind substantial la centrul de greutate al masinii. Per general comportamentul masinii este acelasi cu al unei suspenzii multi-link standard insa putin mai silentioasa. Agilitatea, stabilitatea si manevrabilitatea masinii au facut ca Focus sa puna in umbra masini "grele" la nume si pret iar aici includem masini care trec de sute de mii de dolari ca pret. Nu intamplator o vezi omniprezenta in raliu.

Motorul ZETEC DOHC s-a dovedit foarte bun si contrar a ceea ce se vorbeste este una dintre cele mai populare masini construite vreodata. Cred ca asta spune multe.

Focus este inca in top 10 la consum de carburant si este o masina foarte apreciata daca iei in calcul ce primesti pentru bani.

Opinia mea generala este ca Focus este o masina decenta si buna. Ramane de vazut cum in care parte a expresiei "cum ii turcu-i si pistolu' " te vei afla.
Nici o masina nu este perfecta insa o masina ingrijita nu te va lasa niciodata.

Revenind la problema ta initiala, trebuie mai intai sa vedem ce dai si ce primesti; atunci probabil ca vom fi in masura sa te sfatuim cumva.
alex63fanVW
Buna ziua oameni buni!
Imi cer iertare daca am ofensat pe cineva, si din pacate cred ca s-a si intamplat acest lucru.
Nu voi putea intelege nici in ruptul capului de ce, unii oameni, care nu ii cunosc pe aceia care fac greseala de a cere un sfat sau de a sugera o anume idee pe forum, sar sa ii puna la colt, sa-i categoriseasca uneori destul de jenant, si sa-i faca sa le para rau ca si-au inchipuit ca pot gasi in semenii lor un ajutor dezinteresat.
Nu sunt unul care sa nu stie de gluma sau sa nu tina la "tavaleala", dar omule, nu uita nicidata masura si mai ales ai rabdarea de a intelege ce vrea cel care ti se adreseaza, pentru ca s-ar putea ca pe acela(cum este si cazul meu) sa nu il duca mintea prea mult si sa aiba nevoie de mai multe cuvinte pentru a exprima corect ceea ce doreste sa afle.
Pentru cel care se recomanda "mike.omega": Domnul meu nu am emis nici-o pretentie, decat am indraznit sa ma adresez unor semeni de ai mei pe care ii consider mai buni cunoscatori in problema pe care am expus-o, si nu inteleg de unde si pentru ce aceasta agresivitate? Va rog sa ma iertati daca v-am gresit cu ceva si voi incerca sa nu va mai deranjez!
Pentru "Rebel" : Imi cer iertare ca poate nu am fost mai explicit, dar intentionat nu am expus mai pe larg situatia tocmai pentru a evita unele comentarii inutile. Am crezut ca este clara dorinta mea de a afla informatii strict numai despre calitatile Fordului Focus, restul, in ceea ce priveste masina mea, si conditiile schimbului am considerat ca ne privesc numai pe mine si partenerul meu de tranzactie. De altfel, se poate observa ca la status este trecut actual "Nissan Terrano II - un off road de exceptie" aceasta fiind si masina pe care o ofeream la schimb.
Totodata, tin sa va multumesc pentru prezentarea cu adevarat profesionista pe care ati facut-o masinilor Ford, in care, in putine cuvinte m-ati lamurit si mi-am putut face o parere despre ele.

NUMAI BINE SI LA MAI MULTA RABDARE TUTUROR!
Rebel
Buna ziua Alex,

In primul rand te rog sa nu parasesti forumul pentru un mic incident. Se mai intampla si nu de putine ori prima impresie nu iese chiar cum ne-am dori insa asta nu inseamna ca suntem de lepadat.

Nu stiu daca as schimba Terrano pe un Focus.
Trebuie ca in spatele deciziei tale sa existe si alte motive; ori consuma mult, ori are prea multi km, ori intretinearea este mai mare... Deci, care ar fi motivele care te imping catre acest schimb?

Tot nu ne-ai spus un numar de km, ce an este una si ce an cealalta.

Mai dai ceva detalii? thumbsup.gif
alex63fanVW
Doamne ajuta!
Nu am de gand sa parasesc forumul, pentru ca pot intelege chiar mai mult decat s-ar crede, neputintele omenesti, numai ca uneori - asa dupa cum bine spuneti - nu iese totul cum am vrea noi.
Schimbul dintre cele doua masini(care intre timp a fost anulat de catre proprietarul Ford-ului) imi era impus de unele probleme financiare, eu trebuind sa primesc si o suma de bani alaturi de Ford, pentru a echivala cu Nissan-ul meu.
Sunt de acord ca nu se pot compara cele doua masini, pentru ca nu fac parte din aceeasi clasa in primul rand, iar mai pe urma - si ceea ce vreau sa spun nu este un moft sau snobism - odata ce te-ai invatat cu o masina de acest gen, iti vine destul de greu sa revii la una obisnuita, cel putin pentru doua motive: 1. De exemplu cand mai merg cu Variant-ul fratelui meu, am senzatia ca merg cu posteriorul pe asfalt si ca toti vor sa se "urce" pe mine cu TIR- urile sau alte masini mari; 2. Trebuie sa fii atent la toate denivelarile - care pe la noi sunt la tot pasul - ca sa nu rupi masina, aspect de care esti scutit la una de teren.
Ca stare tehnica, Terrano (an 1997, 5 usi, 7 locuri)are mici probleme cu tinichigeria, centrala ABS arsa de istetul care a avut masina inaintea mea(cu siguranta a sudat electric fara sa decupleze conectorii electrici din centrala ABS), in schimb motorul este de locomotiva, transmisia la 223.000 km. cat are masina merge fara nicio problema(zgomote, huruit, trepidatii, probleme la cuplarea-decuplarea tractiunii fata, etc.). Consumul este de 10%, mai ales ca nici nu merg prea incet, iar intretierea este de inteles, este mai scumpa(numai in motor intra 6.2 litri de ulei).
Ford-ul era din 2001 si avea din 167.000 km, iar din fotografiile pe care le-am vazut, arata destul de bine.
Multumesc pentru mesaj, si va doresc tuturor numai bine!
Rebel
Hmm, it's a tough one...

Datorita numarului de km a fiecareia si varstei cred ca din punct de vedere financiar esti tot pe-acolo. Deci nu stiu ce sfat sa iti dau...
Cred ca ramane sa vezi daca iti place Focusul respectiv si din punctul tau de vedere merita iar asta numai propria-ti perceptie ti-o poate spune.


Bafta!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.