Help - Search - Members - Calendar
Full Version: 3/11/'09 Opel nu e de vanzare
Masini.ro Forum > Masini.ro > News/Noutati
Otto73
Astazi 3 nov '09 GM a spus Magnei ca Opel nu mai este de vanzare.
http://news.yahoo.com/s/nm/20091103/bs_nm/us_opel_gm
admin
QUOTE (Otto73 @ Nov 4 2009, 04:25 AM) *
Astazi 3 nov '09 GM a spus Magnei ca Opel nu mai este de vanzare.
http://news.yahoo.com/s/nm/20091103/bs_nm/us_opel_gm



Asta e tare de tot, poanta anului:))
Seri
Este a doua oara anul acesta cand cei de la Magna raman cu ochii in soare, asta dupa ce in ultimele saptamani au avut placerea de a negocia cu sindicatele din tarile in care Opel are uzine.

Se pare ca negocierile purtate anul acesta au fost doar o modalitate de a trage de timp pana cand economia occidentala isi revine, GM neavand nici o clipa intentia de a renunta la Opel.
admin
QUOTE (Seri @ Nov 4 2009, 04:01 PM) *
Este a doua oara anul acesta cand cei de la Magna raman cu ochii in soare, asta dupa ce in ultimele saptamani au avut placerea de a negocia cu sindicatele din tarile in care Opel are uzine.

Se pare ca negocierile purtate anul acesta au fost doar o modalitate de a trage de timp pana cand economia occidentala isi revine, GM neavand nici o clipa intentia de a renunta la Opel.



De data asta a ramas cu ochii in soare si guvernul german, daca nu ma insel le-au dat si 1.5 miliarde imprumut, o sa iasa scandal:)
James Kilowatt
Alea 1.5 miliarde se spune ca sunt "mita" ca sa nu se inchida uzinele germane.

GM se pare ca are un plan de restructurare destul de dur si care-i afecteaza destul de tare si pe nemti, iar pt belgieni inseamna kaput. (si cu magna opel anvers tot kaput era, eu ma mir cum de nu-s kaput toate firmele cu fiscalitatea belgiana).

Nu prea o vad pe Angela spunand deschis "vreau banii inapoi, pt ca i-am dat ca cadou canadienilor ca sa dea afara doar muncitorii belgieni, englezi, spanioli, orice in afara de nemti". Sunt curios cum va motiva sa incerce sa-si ia inapoi banii, care din punctul ei de vedere strict germano-neamt (si anti-solidaritate europeana) sunt bani aruncati pe geam acum.
Cred ca o sa fie destul de hazlie situatia intrucat am senzatia ca nici una dintre partile implicate nu e tocmai fair-play. Daca banii aia n-au legatura cu protectia alegatorului german si nici cu favorizarea unui cumparator anume (asa cum au explicat Comisiei Europene), or sa aiba dificultati sa gaseasca un pretext sa-i ceara inapoi.

Acum cateva luni voia Fiat sa-i cumpere, si s-ar putea sa le para rau ca au fost cap patrat. S-ar putea ca americanii sa-i rareasca mult mai tare decat ar fi facut-o italienii.
yeotamara97
To not be bitter 'cause I'm getting sick of this certified financial planner san jose ca
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.