Ce pot sa spun decit felicitari lui Button si Brawn - prima echipa care invinge ambele campionate in primul sezon in care concureaza. Asa-i indiferent ca este fosta echipa Honda sau nu, echipa este totusi inregistrata sub numele Brawn GP pt mai putin de un an.

Acest deceniu este dominat de 2 aspecte: in prima parte avem un om care invinge 5 campionate consecutive: Michael Schumacher. In a doua parte avem 4 echipe si 4 campioni diferiti. Primul campion de culoare Hamilton, cel mai tinar cistigator de curse Vettel; o echipa care invinge campionatul la prima incercare: Brawn. Am observat ascensiunea si declinul echipei Ferrari cu mici zvigniri din partea echipelor Renault 2005-06 si McLaren 2008. Dar acum la sfirsit de deceniu, toate 3 echipele se afla in declin. Sportul s-a schimbat masiv in acesti 10 ani: nu doar tehnologic : de la V10 si electronica masiva...la un V8 de cilindree redusa si "engine/transmission freeze" dar si la regulamente: de la vechile sesiuni de antrenamente si calificari toti la gramada...la actualul format ce include eliminarea treptata a pilotilor; de la anularea pit-stop-urilor pt benzina in 2003 la reintroducerea lor in 2004...la eliminarea lor din nou pt 2010. A fost un deceniu in care viata pilotilor a fost protejata prin prisma regulamentelor dar au fost si evenimente nedorite poate cel mai faimos fiind anul acesta cu Massa. Am descoperit circuite interesante: Abu Dhabi (azi) sau Singapore dar am pierdut si altele precum Imola, Hockenheim, USA, Canada care TREBUIE sa fie pe calendar. Altele precum Valencia si Fuji nu cred ca ar trebui sa fie incluse.

Restul mai spuneti si voi. EU am sa imi amintesc cu drag mereu acest deceniu - nu stiu in ce masura voi revedea fiecare cursa...poate cele cu Michael Schumacher intr-o buna zi. Oricum le am pe toate. Si nu stiu de ce, incerc totusi un sentiment de tristete si de pierdere. Nu il pot descrie exact - ma rog sint mereu trist cind se termina un sezon de curse - dar acum e altfel...