Help - Search - Members - Calendar
Full Version: A murit sti-u :(
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Subaru > Impreza
andea79

se pare ca dupa ce a trait intens 30 000 km (cam cum traiesc alte masini 300 000 km smile.gif ) motorul a decedat ... se aude un tacanit puternic iar cei de la subaru cluj au trimis cererea de garantie pentru un nou motor .... abia astept rodajul smile.gif
andea79
si mai vreau sa zic ca contrar unor asteptari nu am avut probleme la service legat de constatare / initierea procedurii de inlocuire a motorului pe garantie , asta dupa ce citisem pe forumuri diverse povestiri mai putin placute referitoare la astfel de situatii ...
mike.omega
Si cauza fiind?!
Motor gripat cumva? smile.gif
andea79
nu se stie exact cauza, motorul nu a fost desfacut pentru a fi trimis ca obiect de studiu la cei din Japonia dar conform tuturor probabilitatilor este vorba de un mic buguletz care a fost primit de mai multe motoare subaru facute la inceputul lui 2008, am gasit pe forumuri cateva zeci de sti-uri din aceeasi perioada cu aceeasi problema plus un comunicat oficial subaru smile.gif

si imi spusese cineva acum un an ca am seria de sasiu in intervalul celor cu potentiale probleme dar nu l-am crezut , s-ar zice ca a avut dreptate smile.gif
mike.omega
Aha, ok!
Oricum, sa ne tii la curent cu rezultatele biopsiei tongue.gif
andea79
apai nu cred sa mai spuna ei nimic odata ce trimit motorul, dar daca mai are cineva motor subaru turbo facut in primele luni din 2008 ... poate nu strica un test de compresie smile.gif
HalbaSus
Naspa... oricum prima data cand am citit titlul topicului m-am speriat ca e ceva mai grav (un accident, Doamne fereste!). E bine ca iti schimba motorul (practic cea mai importanta componenta a masinii va fi mai tanara cu 30.000 de km fata de restul masinii... nu e rau... ).

P.S: Pana in primavara banuiesc ca motorul va fi rodat si poate sa vina sa se joace cu noi pe euroring... va fi si un fratior de-al lui acolo wink.gif
G e o r g e
stim de probleme . bine ca se rezolva ! te asteptam pe pista wink.gif
Zetics
Andea, s-a rezolvat cu motorul?
andea79
Da, este rezolvat, de 5 zile rodam noul motor smile.gif
Zetics
Fericitule! drive.gif
G e o r g e
nu uita ... prin aprilie te asteapta un circuit wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.