Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Pe cine vei vota in turul 2 ?
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Politica
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25
adrian_flavius
Stiu ca e perioada campaniei electorale pentru presedintie, si zic ca poate merita sa vedem (chiar si anonim) cum iese un sondaj "intre noi"...ca in presa ultimelor 3 zile am vazut vreo 4 sondaje diferite, cu rezultate mai mult decat diferite, in functie de cine a platit sondajul respectiv...

Oricum, sunt constient de limitele acestui sondaj, pentru simplul motiv ca cei care intra pe forumul masini.ro nu sunt esantion reprezentativ pentru populatia Romaniei...din pacate, spun eu... thumbsup.gif
adrian_flavius
Un articol interesant despre sondaje...
James Kilowatt
V-ati facut testul asta? http://www.busolapolitica.ro/

Mie mi-a spus ca ar trebui sa votez in ordine cu Base, Crin Antonescu si Becali blink.gif
Si in nici un caz sa nu votez cu Vadim sau Geoana.

Aspru, cred ca mai bine nu votez deloc. ninja.gif
DRAGOS
Cu parere de rau, pt ca e a n-a oara cand mergem la vot sa votam raul mai mic, o sa merg sa imi pun votul pe basescu. Mi-ar fi placut ca PNL sa aiba un candidat serios, insa antonescu e varza. Basescu e undeva foarte jos in preferintel mele, dar oricum mult, mult mai sus ca geoana&co.

La vot ma duc, nu am chef sa fiu condus de prostancul ales de toate babele senile...
AZAZEL
am facut si eu testul lui james

raspunsurile mele au fost apropiate de cele ale lui geoana si apoi ale lui basescu si indepartate de cele ale lui crin antonescu
S O R I N
Base...
T u d o r
Partea a doua a pollului ce rost are Flav? unsure.gif Preferintele noastre electorale se vor desprinde mult mai clar din prima parte, in ordinea alegerilor.
ozz86651
Am facut testul si mi-a iesit nenea ala maghiar, apoi Crin, apoi becali biggrin.gif. Eu am votat intentionat foarte la dreapta, desi unele intrebari sint foarte ambigui.
DRAGOS
la mine a iesit base, jiji si antonescu biggrin.gif

cam aiurea formulate unele din intrebari...
vio
bai dragosh daca tu zici ca Baselu e un rau mic inseamna ca s-a intors lumea cu kru in sus , asta e cel mai mare rau el si PDL ul lui corupt in totalitate(nu zic ca celelete partide sunt mai breze) ... asa au votat si in 2004 si in 2000 si uite unde am ajuns ... ca punem pe basescu sa fie mai bine , canci ,.. e mai naspa ca pe vremea lu ceasca ,.. atunci nu aveai ce sa cumperi , acu nu au ai cu ce sa cumperi si sunt si marfuri proaste ... pfa ... durata de viatza a sczaut f mult in ultimi ani in regimu basescu ... si nush cum sa zic , dar tre sa fi un pic tralala sa nu vezi ce minte pe fatza si zice numai tampenii si minciuni ...el are un sg avantaj in fatza celorlalti , are serviciile secrete cu el si face shantaj la greu , exact ca un cocalar la coltu blocului ... daca tie iti plac cocalarii e treaba ta ...
DRAGOS
ok, are serviciile scerete, are pe ma-sa, ta-su si fra-su. Ma gandesc cum ar fi sa le aiba geoana pe toate astea smile.gif let's face it, antonescu nu are cum sa se bata cu basescu si geoana, e slab, fara carisma, nu are stofa de presedinte. Nici geoana nu le are, dar are in spate un partid care ar face orice pt voturi in plus.

Deci da, prefer romania bolnava a lu basescu, decat romania in coma a lui geoana.

Mi-ar placea intr-un fel sa iasa antonescu, poate ca incet incet isi da drumu si se prinde cum sta treaba, momentan e aerian rau. In primul tur probabil il voi vota, dar nu cred ca are sanse sa intre in turul 2.
vio
mestere... Romania e in coma profunda deja de 5 -6 luni ... deshi io vb cu amici mei de acu un an si ceva ca o sa fie prapad pe la noi , dar nimeni nu ma lua in seama zicea ca sunt io dilimache ... stai sa vezi dupa alegeri , o fim ca un jet in picaj si cu motoarele la maxim ...
_Constantin_
Eu se pare ca as avea aceleasi optiuni ca si Vadim si Oprescu, la polul opus fiind Crin si Becali. Sunt 100% de acord ca nu cred in ideile celor 2 dar sincer sa fiu nu ma identific absolut deloc cu politica externa a lui Vadim.
Hoinar
Base, Jiji, Geoana - asa mi-a iesit la test.
De votat am sa votez cum zice legea...secret smile.gif.
Am simpatiile mele politice si nu vreau sa ma stric la burta cu nimeni din cei pe care-i respect si care-mi sunt dragi de pe acest forum. Nu e intelept wink.gif.
klm
Candidatul pe care il voi vota a iesit la un scor de 4 ori mai mare decat urmatorul; probabil datorita parerilor mele de dreapta insa nu inteleg ce cauta Bkli pe locul 2?! huh.gif sau ala o fi exponentul prostilor de drepata si nu m-am prins eu pana acum...?!
edit: vio, ce a furat Base sau ce a facut rau pentru Romania? nu ne incurca cu articole din Adevarul sau emisiuni de la Realitatea ci spune-ne un lucru cert.
ozz86651
Dcei KLM si cu mine sintem cei mai la dreapta de aici? smile.gif
adrian_flavius
...Citez din busola aia: " Pe baza răspunsurilor tale la întrebări și a importanței pe care ai considerat că fiecare dintre aceste teme o are pentru tine, candidatul care se apropie cel mai mult de punctele tale de vedere este Crin Antonescu. Pe poziția a doua la mare distanță se află Corneliu Vadim Tudor. La polul opus, candidatii care se îndepărtează cel mai mult de punctele tale de vedere sunt Traian Basescu și Kelemen Hunor..."

Asta ce inseamna, ca am idei de dreapta?...ca inca nu m-am prins...

@Tudor: maestre, la poll m-am gandit ca-s multi care or sa schimbe macazul in turul II, in functie de contracandidatul actualului presedinte...pentru ca nu-s asa picat din luna incat sa cred ca Baselu trece de primul tur...laugh.gif
StefanVVTi
QUOTE (DRAGOS @ Oct 23 2009, 12:22 AM) *
Nici geoana nu le are, dar are in spate un partid care ar face orice pt voturi in plus.

Ori nu le stii, ori nu vrei sa vezi nimic din 'actiunile' pedeliste! thumbsup.gif
adrian_flavius
Erata la ultima propozitie din postul anterior: pentru ca nu-s asa picat din luna incat sa cred ca Baselu NU trece de primul tur...

@Tudor: daca te uiti la rezultatele celui de-al doilea poll, o sa vezi ca sunt candidati care in turul II obtin mai multe voturi decat in turul I...in afara stimabilului domn Geoana, care nu prea reuseste sa "fure" din electoratul altora...de aia il si vrea Baselu' in turul II ca si contracandidat, pentru ca are mult mai multe sanse in fata lui...

Inca unarticol interesant pe marginea acestui subiect...
getodac
@Vio, mi se pare o prostie sa crezi ca situatia economica-financiara a Romaniei in care ne aflam se datoreaza lui Basescu, pentru mine lucrurile sunt clare SUA a stranutat si Europa a luat gripa instantaneu. Uitate la agarici din parlament pe care cu totii i-am votat si o sa iti dai seama de ce la noi criza e mai adanca decat la alti. Sincer cred ca BAsescu a incercat sa limiteze pagubele. Exista posibilitatea sa nu iti placa fata lui ... nici mie nu imi place dar are creier si cojones.... si e mai uman decat orice alt presedinte pe care la avut Romania de la razboi incoace.
Fara regrete VOT BASESCU.
Hoinar
Mie mi se pare comica alegerea colegului nostru Flavius, din textul poll-ului al doilea se intelege ca invita la vot doar pe cei care il voteaza pe contracandidatul lui Basescu, deci simpatizantii lui Basescu nu au voie sa voteze.
Tradare, dar sa stim si noi wink.gif.
Mircea104901
Mie imi place ca Geana nu iese din poll-ul asta smile.gif Nici nu ar trebui sa iasa. Oricine altcineva.
air_wolf
eu il votez pe antonescu. macar pentru nume biggrin.gif
laurentiu
La test mi-a iesit Antonescu, Vadim, Oprescu. Sincer as vrea sa votez PNL-ul, insa Antonescu mi se pare slab, un Boc mai guraliv. biggrin.gif
adrian_flavius
QUOTE (Hoinar @ Oct 23 2009, 01:10 PM) *
Mie mi se pare comica alegerea colegului nostru Flavius, din textul poll-ului al doilea se intelege ca invita la vot doar pe cei care il voteaza pe contracandidatul lui Basescu, deci simpatizantii lui Basescu nu au voie sa voteze.
Tradare, dar sa stim si noi wink.gif.


Hoinar, ideea este urmatoarea: STIU ca Baselu' trece de turul I...are in mod sigur destul electorat pentru acest lucru...restul sunt, in cazul primului tur, impartiti in mai multe tabere...care, in turul II, vor face diverse "miscari" si "translatii"...de aici si formularea despre care vorbesti tu...laugh.gif ideea era sa aflam catre cine (si DE LA cine) se duc anumite voturi...in traducere libera: cati voteaza "pentru" si cati voteaza "impotriva"....pentru ca in Romanika, de cele mai multe ori, se voteaza "contra" a ceva, nu "pentru" ceva...



QUOTE (air_wolf @ Oct 23 2009, 01:16 PM) *
eu il votez pe antonescu. macar pentru nume biggrin.gif


...la origine se pare ca Antonescu a fost Antonov...bunicii lui paterni cel putin cica asa s-au numit... whistling.gif whistling.gif
DRAGOS
QUOTE (StefanVVTi @ Oct 23 2009, 10:28 AM) *
QUOTE (DRAGOS @ Oct 23 2009, 12:22 AM) *
Nici geoana nu le are, dar are in spate un partid care ar face orice pt voturi in plus.

Ori nu le stii, ori nu vrei sa vezi nimic din 'actiunile' pedeliste! thumbsup.gif


ba da, le stiu. PDL e fix la nivelul PSD-ului din oucntul asta de vedere.

Dar nu votez partid, votez om. Si oricum PDL+Basescu>PSD+Geoana, chiar daca PDL=PSD.

Si eu as vrea sa votez PNL, insa antonescu nu-mi inspira absolut deloc incredere. Asta e singura mea retinere fata de el.
getodac
QUOTE (DRAGOS @ Oct 23 2009, 01:34 PM) *
Dar nu votez partid, votez om.

Ai pus punctul pe i, asa trebuie sa gandim toti la alegerile de luna viitoare.
DORU
QUOTE (getodac @ Oct 23 2009, 03:30 PM) *
QUOTE (DRAGOS @ Oct 23 2009, 01:34 PM) *
Dar nu votez partid, votez om.

Ai pus punctul pe i, asa trebuie sa gandim toti la alegerile de luna viitoare.


Tocmai de aceea personal am dubii serioase cui voi da votul meu in primul tur ! unsure.gif
drabisan
QUOTE (vio @ Oct 23 2009, 01:14 AM) *
mestere... Romania e in coma profunda deja de 5 -6 luni ... deshi io vb cu amici mei de acu un an si ceva ca o sa fie prapad pe la noi , dar nimeni nu ma lua in seama zicea ca sunt io dilimache ... stai sa vezi dupa alegeri , o fim ca un jet in picaj si cu motoarele la maxim ...



Mai mai mai, cum le vezi tu exclusiv cum te coafeaza smile.gif
Nu iesirea psd-ului de la guvern a declansat problema. Problema era mult mai veche!
Nu vio, Romanica nu e in coma de 5-6 luni. E in coma din octombrie 2008!!!
Si cei din pdlsi cei din psd au stiut, dar nu au avut un motiv sa se care din cloaca. Rus a fost doar un motiv.

Rahatul e mare, dar nu are legatura cu Tariceanu, Boc sau Basescu. E un rahat de tara, cu oameni care stateau la coada sa-l voteze pe ilici. Si n-are cum sa iasa din rahatul asta. Decit sa-i facem sa dispara pe comunisti, securisti si pe cei care respira acelasi stil de a trai!

Recunosc ca o sa-l votez tot pe marinarul cu ochii divortati. Si stii de ce? Pentru ca in prostia lui a reusit sa nu lase nici o cloaca din cele 3 partide sa fure pina se umfla! Desi a incercat sa tina pdl-ul la putere, iete ca nu i-a iesit!
DORU
Nu ascund deloc faptul ca personal voi vota impotriva actualului presedinte. Inca ma gandesc cine va fi aceasta persoana, insa cu actualul nici mort nu mai continui, decat daca imi semnez singur sentinta de "locuitor in bantustan". no.gif
NGZ
Eu sunt pentru parlament unicameral pentru ca este mai eficient si mai putin costisitor.
James Kilowatt
QUOTE (DRAGOS @ Oct 23 2009, 09:34 AM) *
Dar nu votez partid, votez om.


M-am gandit sa aplic principiul asta cand au fost alegerile europarlamentare, unde m-a dus patrioata de nevasta cu forta la vot.... si daca era sa votez oamenii, cea mai interesanta lista era a PSD-ului mellow.gif la ailalti era asrpu rau... prin urmare am lasat boletinu' gol... turned.gif Acum imi pare rau, trebuia sa-i votez. Ailalti n-aveau decat sa puna niste oameni mai interesanti pe liste. Sper sa nu faca la fel si la viitoarele alegeri. Cred ca am sa votez cu aia care au cele mai putine mutre cunoscute pe lista.
klm
M-au dixtrat astazi niste panouri electorale de pe stalpi: pe unul era Geoana, pe urmatorul "Tapul C*" - un magazin alimentar biggrin.gif.
pmhoria
Ieri am venit de la Danes pe urmatorul traseu: Danes-Medias-Tarnaveni-Blaj-Teius-AlbaIulia-Deva-Timisoara.
In toate satele e plin, dar plin de afise de ale lui Base. Si nu vorbesc de afise de hartie ci din cele de tabla noua lucitoare prinse din stalp in stalp, plus cateva bannere pe strazile principale. Dumnezeule ce bani s-au bagat pt asta.. si voi mai credeti ca nu iese Base (chiar si dupa turul 2)? Clar iese avand in veder ce bani se invart ...
Pe tot traseul asta am vazut primele semne rosii de abia in Lugoj (de galben nici urma). Poate in restul tarii e altfel , dar pana acuma eu nu am mai vazut asa mobilizare/ bani aruncati pe panouri. E foame mare acolo la cotroceni.
StefanVVTi
Corect! Bani aruncati...banii cui?! banned.gif
pmhoria
Pai na .. e destul de simplu sa ne prindem ca banii publici ajung in tot felul de firme preferentiale care fac lucrari/proiecte..etc indoielnice cu profituri uriase.
Toti acei oameni (putini de altfel si cam parca sunt acelesi nume) vor cotiza la greu pentru campania unui Base, Geoana sau Antonescu....
Mi-e greata.
DORU
Puteti sa va spuneti OF-ul la alegeri...votand asa cum credeti de cuviinta.
James Kilowatt
Nu ajuta.

Ar merge daca s-ar aplica ce-a propus Halba: Daca dupa doua tururi lumea tot nu voteaza sau voteaza blanc peste peste 50% atunci toti cei care s-au prezentat sa fie exclusi si sa vina altii noi.

Daca nu, atata timp cat se invart aceleasi mutre si cu si fara constiinta noastra de cetatean tot un drac. Ultimile alegeri au fost un exemplu clar de tifla data de fraierilor care au votat (sau nu). Ai votat cu unii, sau cu altii, sau impotriva unora, sau impotriva altilor, ei au batut palma dupa alegeri si cetateanu' tot in bot a luat-o.
DORU
Daca amintesc de momentul din '89 inseamna ca instig la revolutie ? biggrin.gif
vio
@ getodac .. baselu el in afara de flota nu a "vandut" nimic ... in rest el a furat indirect prin , Videanu , Udrea , Cocosh si acolitii carora le a dat cele mai grase contracte din Primaria Buc ... pe urma s-au mutat la nivelul urmator .Guvern ...

presedinte o sa iasa ala pe care il place Obama , Putin, Francezu ,Regina Olandei , Regele Norvegiei .... parerea mea ca si in 96, 00, 04.. nu va mai amagiti ca la noi sunt alegeri libere.


daca sunt asa de cinstiti si onesti astia de la PDL si basescu ... de fapt PDL nu exista ca partid ci sunt doar niste catzei dresatzi de basescu sa faca ca el .. deci nu poti zice ca votezi un om nu partidul ca tot aia este .... sunt atatea fonduri EU care sunt gratis , mai mult sau mai putin, dar sunt blocate de cei de la PDL care au Prefecturile , de catre Guvern-Agentiile arondate, de cand este PDL la guvernare s-au redus dramatic aceste investitii , de ce nu vor ca oamenii din Romania sa traiasca decent?

astia de la pdl pun prb asa : este un ctr nenea berceanu , da, cu fonduri UE bla bla ,,, si berceanu zice ,,, cine il face de la noi ?(noi insemnand decat firmele celor care paltesc bani grei catre PDL ) pai stiti ca nu e de la noi e o firm din afara (sau alta ) ... berceanu : ... aaaaa atunci nu aprobati proiectu ca noi nu putem sa tragem nimic asa ,,, si pa .. asta este adevarata fatza a PDL ului ....

PSD ul .. la aceiashi chestie cum se proceda : vine omu prezinta cutare cutare, si zice Nastase ... oki 5% din investitie si se aproba ... amandoua chestii sunt coruptie , nepotism si de balalcarit , dar spre deosebire de PSD care totushi lasa treaba sa meraga , cei de la PDL daca nu e de la ei nu dau drumu la nimic, adica ori facem noi ori nimeni ... sunt pusi pe capatuiala rau...


cresterea economica s-a cam oprit in 2005 de cand s-a dat drumu la credite de consum exccesive ... noi suntem o tzara doar de consum ... ce producem noi este sub cat trebuie ca sa ne numim tzara de productie. asa ca nu mai laudati pe DA sau PNL ca au facut si au dres. ei doar au incurajat cheltuirea de bani altceva nimic ... pana si fier betonu din blocuri sau caramizile , tabla . geamuri , tot tot se aducea din import (spalare de bani) ... ei chiar ne cred prosti...
vio
CITAT(getodac @ Oct 23 2009, 12:57 PM) *
@Vio, mi se pare o prostie sa crezi ca situatia economica-financiara a Romaniei in care ne aflam se datoreaza lui Basescu, pentru mine lucrurile sunt clare SUA a stranutat si Europa a luat gripa instantaneu. Uitate la agarici din parlament pe care cu totii i-am votat si o sa iti dai seama de ce la noi criza e mai adanca decat la alti. Sincer cred ca BAsescu a incercat sa limiteze pagubele. Exista posibilitatea sa nu iti placa fata lui ... nici mie nu imi place dar are creier si cojones.... si e mai uman decat orice alt presedinte pe care la avut Romania de la razboi incoace.
Fara regrete VOT BASESCU.



nici nu am zis asta .... doar ca el o acutizeaza ca sa se scoata el si sa faca pe victima sa il mai aleaga "fraierii" ... ceea ce nu e corect ... ma mir cum de nu zice ca , criza se datoreaza lui Iliescu si Constantinescu ...


nu are cojones , are tupeu nesimtzit de cocalar ordinar .

cat despre parlament ... parca DA a modificat legea cu uninominale nu ?? io sunt de acord doar cu micshorarea numarului de membrii , cu o sg camera nu ,,, ca iese Dictatura, nu avem noi ca popor maturitate in democratie ca sa ne doara in undeva de alegeri... mai degraba ar face un referendum sau sa dea o lege prin care as fi obligat sa te prezintzi la vot .
air_wolf
vio, daca stai sa te gindesti la ce ai spus, rezulta ca pe generatia noastra o doare in DOS de directia in care mege romania. si poate pe undeva asa este.

sa zici ca la 20 de ani de atunci nu avem maturitate e un pic aiurea. sint de acord ca nu avem educatie, ca majoritatea sintem ipocriti si ca daca am fi in locul lor am face la fel. si am afisa si acel aer de superioritate combinata cu mila pentru cei care nu inteleg "sferele inalte ale conducerii".

sintem la 20 de ani de la caderea comunismului. imi aduc aminte ca in 1985 era cintecul ala cu "2 decenii de impliniri marete". pai daca tragi linie si faci bilantul, e clar ca "democratia made in romania" este in pierdere, oricit de mult ii urasc eu pe comunisti.

vio
exact asa si este airwolf ... dar nu este vb de generatia noastra pt ca nu noi decidem sau nu avem asa mare influentza asupra celorlalti ...
air_wolf
QUOTE (vio @ Oct 27 2009, 09:03 PM) *
exact asa si este airwolf ... dar nu este vb de generatia noastra pt ca nu noi decidem sau nu avem asa mare influentza asupra celorlalti ...


ba tocmai ca avem si puterea de decizie si influenta... ai nostri se apropie de pensie, gata, predau stafeta. iti dai seama ca voteaza si cei care inca nu erau nici in proiect la revolutie. daca nu schimbam acum, atunci cind si cine? daca astia mici nu pot fi convinsi sa voteze impotriva dictaturii si a demagogiei, inseamna ca nu mai avem nici o sansa.

am auzit odata o chestie: ca pina nu se vor stabiliza grupurile de interese, nu vom avea liniste. si avea mare dreptate.
James Kilowatt
Despre ce generatie vorbiti voi?

Ca generatia mea a trimis in politica cele mai nashpa "elemente". Am mari dubii ca sunt cu ceva mai rasariti decat generatia anterioara.
admin
hopa, ia uitati ce am gasit:))

http://nufigeoana.ro/ionut-costea-director...-mircea-geoana/
drabisan
Pai oricum nu mircica e cel cu oo in famiglia aia.
Soacra-sa are multe si rudele ei de singe normal ca au mostenit cite ceva. El nu smile.gif

Mai e draguta si faza de simbata trecuta, cind mircica s-a trezit cinteret, dar i-a zis nevasta-sa "Gata!" si el a fost baiat ascultator!
DORU
Intr-un final, am votat si eu in Poll.

Pe cine ? Pe Crin Antonescu...ar fi singurul pe care l-as vota cu juma de gura (de mana adica). Si mare mi-a fost mirarea cand am vazut ca voturile dinaintea mea s-au dus cu preponderenta tot spre el !
klm
CITAT(drabisan @ Oct 29 2009, 05:34 PM) *
i-a zis nevasta-sa "Gata!" si el a fost baiat ascultator!

CITAT(klm @ Oct 24 2009, 02:07 PM) *
cred ca nu poti invata sa fii lider (o poti face de amorul artei ce-i drept: uitati-va la Geoana pe care cred ca nici nevasta-sa nu-l asculta) ci te nasti cu aceasta capacitate.

Si cand te gandesti ca unii il vor pe hapciupaliticul ala presedinte...
NGZ
KLM eu nu te contrazic, da' totusi, cam ce inseamna "hapciupalitic" ?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.