Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Noul Megane RS
Masini.ro Forum > Masini.ro > News/Noutati
DRAGOS
oo da, o masina care imi place foarte foarte tare! Una din candidatele pentru viitoarea mea masina! biggrin.gif
T u d o r
Cu conditia sa nu fie la fel de hardcore ca precedentul model, care era exceptional dpdv dinamic dar execrabil ca si masina de zi cu zi.
22nst
Astia de la Renault au dat lovitura cu noul Megane!
Masina arata suuuuperb!
laurentiu
Ma cam sperie astia de la Renault Sport. De cand am vazut un episod din Fifth Gear cand au reusit sa faca praf ambreiajul fostei generatii dupa doua tururi de circuit, ma cam indoiesc de fiabilitatea ei.
DRAGOS
Un ambreiaj poate fi facut praf foarte usor. Nu are nicio relevanta ca la ei a tinut 2 ture de circuit sau 200 000 km.
DORU
Ieri am admirat un Megane RS modelul actual...ce ppot spune despre acest ultim model inca nelansat? Imi aduce din lateral a Opel Astra GTC iar din fata - la faruri - a Citroen C4. whistling.gif
Otto73
Pacat ca Renaul stau foarte prost la fiabilitate.
Oricand o Mazda speed3 o sa fie o alegere mult mai buna din toate punctele de vedere.
mihaimilk
Mai putin manevrabilitate tongue.gif
ncristi
Mazda 3 MPS a foat cotat drept unu din cele mai slabute hatchuri.

http://www.topgear.com/uk/mazda/3-mps

http://www.topgear.com/uk/renault/megane-225

O comparatie intre MPS si vechiul 225.
codrin.m
Nu-s chiar un etalon de luat in seama topgear.

Unii care chiar fac teste comparative obiective: vs WRX, vs WRX & Lancer Ralliart
ncristi
La mazda se vede ca a lipsit o divizie sport divizii care la subaru, mitsubishi reno sau ford exista. La o astfel de masina experienta pe felia asta este esentiala.
andreistn

wow arata criminal deci renault sport fac o treaba exceptionala biggrin.gif
ncristi
Un articol despre noul RS:

http://cars.uk.msn.com/reviews/articles.as...entid=150462670
G e o r g e
pentru soferii amatori ca noi difrentele devin din ce in ce mai mici in ceea ce priveste performantele masinilor.
Mircea104901
Chiar nesemnificative as putea spune. O simpla exemplificare: se dau: un M3 si un 335d (ambele coupe e92) si un drum Oradea - Bucuresti. Cam care credeti ca e diferenta? Practic, cu oricare din noi la volan (ma refer la amatori) ajungi cam in acelasi timp. Si o idee mai odihnit in 335d. Diferenta s-ar vedea doar pe circuit conduse de piloti. Acolo e singurul loc unde M3 e in mediul lui.
La fel si cu STi, EVO, MPS, etc. Cati nu ati fost depasiti de masini cu "d" in coada, conduse de soferi care stiau drumul?

Mie-mi place Megane-ul RS asta nou. Arata bine. Si de mers, sigur merge bine.
mihaimilk
Lasa ca exista si altceva decat "ajuns in acelasi timp" pt pasionatii de motoare... In M3 eu as fi cu geamurile deschise avand un orgasm pe minut (din cauza sunetului nu va ganditi la prostii thumbsup.gif ), pe cand in 335d m-as ascunde de rusine sa nu ma vada lumea in tractor. Exagerez, dar nu e acelasi feeling, chiar daca ambele sunt masini si te duc de la A la B
HalbaSus
QUOTE
Chiar nesemnificative as putea spune. O simpla exemplificare: se dau: un M3 si un 335d (ambele coupe e92) si un drum Oradea - Bucuresti. Cam care credeti ca e diferenta?

Pana la Cluj sigur conduce 335d-ul pentru ca pana acolo sigur nu trebuie sa realimenteze. Teoretic poate veni cu un singur plin si pana in Oradea, dar atunci trebuie sa aiba un mers cumpatat (nu neaparat lent, am zis cumpatat... daca se ia la intrecere cu un M3 atunci consumul ii va sari la 11-12+% si nu va mai ajunge cu un singur plin... deci va fi ajuns de M3... acum depinde si cand se opreste pentru alimentare... mai depinde in ce zi a saptamanii se face traseul (daca vine duminica atunci va traversarea clujului va dura o ora chiar daca se face cu ferrari enzo)... Asta daca amandoi au acelasi grad de cojones... daca M3-ul va fi mult mai curajos pe valea oltului s-ar putea sa obtina un avans care sa-i ajunga pentru o alimentare... deci sunt foarte multe variabile... in principiu s-ar putea ca aceasta cursa sa fie castigata de soferul unui ford transit diesel incarcat cu marfa.

Ce vroiam sa zic este ca asa cum zicea mihai, nu e vorba doar de "in cat timp ajungi", e vorba si de senzatiile pe care ti le ofera masina. Pentru un traseu de 100-200 km virajati probabil megane-ul asta e al naibii de fun... in schimb pentru condus 5 ore pe autostrada probabil orice sedan diesel (aka boring) la pret echivalent este mai potrivit si mai odihnitor.

P.S: Cred ca recordul meu de Bucuresti-Oradea a fost facut cu un VW Sharan 1.9 TDI... undeva sub 7 ore (in timpul zilei)... acum mi-ar fi foarte greu sa reproduc acest rezultat cu orice fel de masina...
laurentiu
Nu cred ca e recomandat un drum de vreo 500 de km cu Megane RS, caracterul sportiv te va face sa-ti fie dor de un sedan confortabil. Este ca si cum ai urca un munte cu un Defender sau un Range Rover-amandoua o fac la fel... si totusi diferit.

CITAT(ncristi @ Oct 28 2009, 10:05 AM) *
Mazda 3 MPS a foat cotat drept unu din cele mai slabute hatchuri.

http://www.topgear.com/uk/mazda/3-mps

http://www.topgear.com/uk/renault/megane-225

O comparatie intre MPS si vechiul 225.


Nu stiu cat de relevanta este parerea celor de la Top Gear. As prefera mai bine parerea celor de la Fifth Gear.
DORU
QUOTE (HalbaSus @ Oct 29 2009, 09:29 PM) *
Cred ca recordul meu de Bucuresti-Oradea a fost facut cu un VW Sharan 1.9 TDI... undeva sub 7 ore (in timpul zilei)... acum mi-ar fi foarte greu sa reproduc acest rezultat cu orice fel de masina...


Nu-mi explic cum ai reusit, insa mi-ar fi de folos sa stiu IN CE AN si PERIOADA A ANULUI ai reusit acest timp.
Ce ruta ai ales ?
Eu am reusit 9 ore cu odihna de 30 minute inclusa. Si de la Ploiesti la Alesd nu m-a depasit NICI O MASINA ! whistling.gif
ozz86651
Nu cred ca e vreo diferenta intre M3 si Logan ca timp intre A si B. Daca apare vreo diferenta ea e de 10 minute din cauza ca pierzi citeva depasiri cu loganul, la citeva ore de condus si e distrusa la prima realimentare sau oprire pentru amenda smile.gif.

Chestia asta ca durata X-Y depinde de masina e o idee romanesca. Nu tine de drumuri, ci de figuri. Toate masinile de pe piata se misca mult peste limitele legale. Traficul e singura variabila importanta.
Mircea104901
QUOTE (DORU @ Oct 29 2009, 06:23 PM) *
QUOTE (HalbaSus @ Oct 29 2009, 09:29 PM) *
Cred ca recordul meu de Bucuresti-Oradea a fost facut cu un VW Sharan 1.9 TDI... undeva sub 7 ore (in timpul zilei)... acum mi-ar fi foarte greu sa reproduc acest rezultat cu orice fel de masina...


Nu-mi explic cum ai reusit, insa mi-ar fi de folos sa stiu IN CE AN si PERIOADA A ANULUI ai reusit acest timp.
Ce ruta ai ales ?
Eu am reusit 9 ore cu odihna de 30 minute inclusa. Si de la Ploiesti la Alesd nu m-a depasit NICI O MASINA ! whistling.gif


Eu am facut 4h si 15 min Cluj - Bucuresti cu oprire cu tot, si pe autostrada am mers lejer. (Cu Calibra si era duminica dimineata, in decembrie, uscat si cu ceva polei pe poduri- stiu ca era sa zbor de pe podul de la intrare pe varianta din Alba Iulia. Am plecat la 5 din Cluj, in 2000 si un pic, nu mai stiu exact - deci trafic redus)
Si cu Clio 1,5dCi am facut 4h si vreo 45 min fara oprire (luni dimineata -am plecat pe la 7 din Bucuresti, cred ca prin 2006 -drum uscat, trafic serios). Intotdeauna am mers pe Valea Oltului (drum mai bun si muuult mai rapid)
pista
CITAT(Mircea104901 @ Oct 29 2009, 01:39 PM) *
Mie-mi place Megane-ul RS asta nou. Arata bine. Si de mers, sigur merge bine.

Te gandesti sa iei o masina mica si puternica ? smile.gif
Ce masini intra in vizor ?rolleyes.gif
Mircea104901
QUOTE (pista @ Oct 30 2009, 06:25 AM) *
QUOTE (Mircea104901 @ Oct 29 2009, 01:39 PM) *
Mie-mi place Megane-ul RS asta nou. Arata bine. Si de mers, sigur merge bine.

Te gandesti sa iei o masina mica si puternica ? smile.gif
Ce masini intra in vizor ?rolleyes.gif


rolleyes.gif
E he, da. Mi-as dori. Dar, deocamdata, raman la ce am, pt. ca finantele au alta directie. Pana nu termin cu casa, nu ma gandesc la altceva.
Ar fi Mini, Seria 1, STi, RS-ul asta arata bine, etc. Cel mai mult mi-ar placea un Porsche, si tot o sa-mi iau eu unul drive.gif

Dar cred ca totusi, inainte de toate, o sa-mi iau un Samurai modificat de extrem woot.gif
DORU
Mircea, cu plecari f matinale am scos si eu timpi super: Bucuresti - Alba Iulia in fix 5 ore sau Oradea - Sighisoara in fix 4 ore. Dar, in mod normal, nu poti scoate mai bine de 8-9 ore pe 625km de-aia eram curios CAND si PE UNDE a circulat Halba... sunt invidios ! laugh.gif

P.S. Urmeaza un nou drum lung pt mine si cine stie, poate mai invat vreo scurtatura smile.gif
yeotamara97
To pack us up and leave me with it certified financial planner lubbock tx
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.