Help - Search - Members - Calendar
Full Version: masina 4x4 pentru drumuri de tara
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
cucuci
Dupa cum spune si titlul topicului vreau sa achizitionez o masina 4x4 cu garda mai ridicata pentru drumurile de tara pe care folosesc acum dacia. Mentionez ca, cu dacia dau destul de des cu scutul de fier de pietre sau pamant deci caut ceva mai inalta. A venit vremea sa schimb daciuta de care per ansamblu am fost multumit desi m-a lasat de cateva ori in drum. Bugetul pentru viitoarea masina l-am stabilit undeva la 3000 euro (inclusiv inmatricularea daca e cazul).
Eu m-am oprit la Suzuki Vitara de prin 92-95 motor 1.6 Astept si alte sugestii. Mentionez ca ma intereseaza si consumul sa nu fie enorm ... ma gandesc ca o sa pun gpl pe masina oricare ar fi ea (dar nu neaparat).

Mersi frumos de ajutor smile.gif
Marius30562
Pentru ce spui tu, un Vitara este excelent.
Este el mai micut, dar nu cred ca-l vrei pentru carat butoaie sau saci.

Din cate stiu, a fost un model reusit, fiabil, simplu si usor de intretinut, excelent in teren accidentat (nu degeaba pasionatii 4x4 il alinta ”Veverita”).

Altceva mai bun, in suma enuntata nu prea cred sa gasesti.
Poate vre-o Lada Niva - excelente in off-road, dar setoase si (se pare) destul de putin fiabile.
RUE
vitara pe benzina consuma destula benzina. chiar si ignisul consuma destul, nu f putin dar e decent. consumuri reale.
niva consuma multisor si are ceva hibe. in sinaia am vazut o niva cu 4 usi... arata super ok. niva in 2 usi e ca o jucarie fata de ea. 4 usi e masina.
ca inaltare loganul e cam similar cu ele la garda la sol dar nu e 4x4.
ignis 4x2 din 2005 cu ac, abs si aribaguri dra fara servodir cu 43 000 km a fost achizitionat la 3300 euro negociat de la 3800 cu gumele originale pe ea.
era masina la sara motors in tm pt activitati interne firmei.
poate ajuta sa te orientezi aceste exemple.
mike.omega
Aro 10, motor de dacie care e ieftin de intretinut. Poti sa-i pui si o instalatie GPL(e max 1000 ron) si ai rezolvat si problema cu consumul.
O alta alternativa ar fi Pajero 2.5TD primul model dar putine mai sunt ingrijite...
RUE
erau ceva aro 10 si cu motoare de soi pe ele, asta daca nu vrei sa ai motorul de dacie traditional care pe aro 10 toca cred 10% oriunde.
Watcher
Vitara clar, nu niva, nu aro :-O
Asta daca vrei ca timpul petrecut folosind masina sa fie mai mare decat cel petrecut reparand-o :-)

O alta solutie ar fi niste pajero scurte de prin anglia, sunt multi baieti care le-au luat in intervalul 2-3 keur.
il pastrezi inmatriculat in anglia si esti peste vitara si ca veleitati si caconfort ...
cucuci
aro 10 si lada niva ies categoric din discutie.

in conditiile actuale de mers cu dacia - e carburatie nu injectie - (80% asfalt 20% drum foarte noroios cand e ud afara altfel drum de pamant cu gropi adanci) consumul este de 12-13 deci un vitara sau pajero nu va consuma mai mult ... cel putin nu cu mult.

watcher masina care o voi achizitiona va ajunge inmatriculata pe mine ...

de kia sportage ce puteti sa-mi spuneti? intreb ca ultimele doua dati cand am fost in targ am vazut vreo 2-3.

ca idee lista de unde sa aleg e vitara 4/5 usi sau cabrio, pajero scurt probabil ... oricum bugetul poate creste pana la maxim 4000.
Watcher
Daca vrei neaparat sa o ai inmatriculata pe numele tau, vitara e solutia :-)
Se gasesc infinit mai multe piese si preparatori de suzuki decat de kia...
T u d o r
Vitara pare cea mai interesanta. Daca nu gasesti masina inmatriculata deja in Ro atunci trebuie sa iei in calcul taxa de inmatriculare care poate atinge niste sume colosale. S-ar putea ca in situatia asta sa nu-ti ajunga banii, nici macar bugetul extins la 4000 euro desi masina o gasesti mai ieftina. Daca nu reusesti sa te incadrezi cu Vitara te poti uita si la un Samurai, desi e mai spartan si te zgaltaie ca naiba. Are motor 1.3 benzina si taxa scade semnificativ. Cu 4000 euro il poti avea in stare foarte buna si daca ii intrebi pe Guerilla si pe Air Wolf iti pot spune si ca e o masina care urca unde multe altele cu staif nu reusesc.
cucuci
Legat de taxa auto ... am vazut ca unele ies euro 2 unele euro 1 (ma refer la vitara) si de-asta nu pot sa-mi fac planuri 100% corecte legate de o masina adusa de dincolo. Problema cu Samurai e cum ziceai si tu ca e prea spartana si o sa simt toate gropile cu el si pe considerentele astea l-am pus de-o parte momentan.

Momentan se pare ca m-am hotarat la vitara in 4/5 usi sau cabrio ... ce puteti sa-mi spuneti despre cele cabrio? inchide bine prelata? e riscant cu ea sa se scurga apa inauntru sau eu stiu? (zic astra din prisma faptului ca masina are ~15 ani totusi) ... si neaparat motorul de 1.6 datorita taxelor anuale mai mici ... zic asta pentru ca, cu dacia am facut aproximativ 10.000 de km pe an si la fel o sa fac si cu 4x4le maxim 15.000 O sa caut an fabricatie cat mai nou ... am vazut 1-2 si din 97 cu motorul de 1.6


Astept daca aveti cunostinta despre prelata aia la cabrio ... pentru ca in 4/5 usi e cam greu sa gasesc in banii astia, in cel mai rau caz iau un hard top.

Watcher am scos kia de pe lista. Mersi.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.