Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Aventuri la Karting
Masini.ro Forum > Auto Motor Sport > Motor sport
Pages: 1, 2
Diesel
In seara asta am avut cea mai misto experienta de karting pana acum, la circuitul indoor din Timisoara. Vreau sa le multumesc lui Rue, lui Horia si lui Alex pentru companie biggrin.gif

Am fost lent (din cauza lui Alex care m-a scos in parapet de 2 ori) dar m-am distrat bine de tot.
RUE
Azi am comis-o si eu prima data la karting. Am fost cam lame, dar asa e prima data!
rue, diesel, alexf1, pmhoria.
au mai fost cos si raul care nu-s pe forum.
au fost 2 reprize dar in prima am intrat eu si in a doua Cos, ceilalti au repetat.
Alex i-a luat pe toti pe la spate fara ghilimele.
LINK 1

link ul 2 mai tarziu cand se incarca.

asteptam poze...
RUE
cei mai buni timpi
alex 35s281 in turul 9 kart 6
raul 35s812 in turul 11 kart 12
pmhoria 36s852 in turul 11 kart 2
diesel 36s895 in turul 11 kart 9
rue 39s702 in turul 13 kart 8
HalbaSus
QUOTE (Diesel @ Dec 9 2010, 09:55 PM) *
Am fost lent (din cauza lui Alex care m-a scos in parapet de 2 ori) dar m-am distrat bine de tot.

Toti pilotii slabi au scuze bune tongue.gif
RUE
LINK 2
RUE
poze
RUE
LINK1.1 ;-)
solmar
misto primul filmulet... al doilea nu merge inca.
diesel, spuneai ca avem si la constanta asa ceva? ne auzim cand vii acasa.
Alex-F1
QUOTE (Diesel @ Dec 9 2010, 04:55 PM) *
In seara asta am avut cea mai misto experienta de karting pana acum, la circuitul indoor din Timisoara. Vreau sa le multumesc lui Rue, lui Horia si lui Alex pentru companie


Adriane, placerea si onoarea a fost de partea noastra, ne bucuram daca te-ai simtit bine in seara asta cu noi si speram sa ne revedem si alta data la "una mica"!!! drunk.gif

QUOTE (Diesel @ Dec 9 2010, 04:55 PM) *
Am fost lent (din cauza lui Alex care m-a scos in parapet de 2 ori) dar m-am distrat bine de tot


Vraja.....din cauza mea, auzi....nu-l credeti....e de la vinul fiert 36182451.gif yes.gif Pai sa stii ca si io m-am distrat bine....n-am facut inca niciodata atata pursuit cat am facut acuma cu voi.....iar tie, Adriane, stiindu-te un as al volanului, trebuia sa-ti dau niscaiva palpitatii, ca sa nu fie cursa prea monotona si sa nu uiti prea repede seara asta! biggrin.gif Hai ca nu te-ai descurcat rau deloc pt. prima data, ai invatat repede circuitul, dar se pare ca azi am cam nimerit toti karturi mai lente....recordul meu absolut este 32:353, cu kartul nr. 3, care azi nu l-am vazut pe-acolo....maaaare diferenta fata de acel 35:281, cat am reusit sa scot azi no.gif ....pai cu karturile de azi nici vorba sa fi putut atinge 32-ul.....plus ca si pe jos circuitul s-a lustruit grozav, zici ca-i sticla, aderenta praf, numa in drifturi o tineam cu totii, cu greu mergea un tur fara derapaje! verymad.gif Felicitari si consateanului RUE pt. indrazneala de-a se da cu kartul pt. prima oara in viata lui....not bad for a beginner.....speram sa ne mai onoreze si alta data cu prezenta! wink.gif Celalalt consatean (Horia), cum era si de asteptat, cunoscand bine circuitul, a fost cel mai redutabil adversar, l-a razbunat pe Adrian, facandu-mi mie viata grea cateva ture, in care n-am reusit sub nicio forma sa-l depasesc intr-o maniera curata, fara magarii....inchidea usa {aproape} perfect la fiecare curba, n-aveam nici cea mai mica sansa sa ma bag langa el macar, stil de pilotaj curat si rapid! arigato.gif Nici Raul, colegul lui Adrian, nu s-a miscat rau pt. dimensiunile lui, dar pana la urma el a cedat presiunii, n-a rezistat asa bine ca Horia....si totusi a reusit al doilea timp al serii....respecte! yup.gif Si ca sa fie treaba oabla, Adrian a adus si prima ninsoare in Timisoara iarna asta....cand am iesit de la karting, am gasit vreo 2 cm de omat apatos pe masini.....daca la noapte ingheata, maine mergem cu patinele prin oras! woot.gif Cam asta a fost intalnirea istorica de azi, 9 decembrie 2010, Adrian "Diesel" la Timisoara, karting indoor....peace & sport! drive.gif Si inca niste poze.....
mike.omega
QUOTE (solmar @ Dec 9 2010, 11:49 PM) *
misto primul filmulet... al doilea nu merge inca.
diesel, spuneai ca avem si la constanta asa ceva? ne auzim cand vii acasa.


E inchis pan la primvara, dar in principiu, in spate la Celsy la intersectia drumurilor de Harsova si Tulcea, e un circuit de karting(outdoor) wink.gif
Diesel
Nah bag si eu scuze, ca daca eram mai rapid ma dadeam cocos. Halba, nush cum a fost cand te-ai dat tu, dar aici ti-ar fi placut.

Solmar, in CT sunt 2 piste outdoor. Pe vremea asta mai bine un vin fiert.

Al 2-lea clip are faze asa misto ca iutub s-a emotionat probabil.
pmhoria
Desi ieri am mers mult mai rau decat de obicei, mi-a placut la nebunie "duelul" cu Alex thumbsup.gif am auzit ca unii, nu spui care tongue.gif, se plangeau ca i-a impins, i-a scos in parapeti dar nu-i dracul chiar asa de negru biggrin.gif
Partea mai putin placuta a fost ca derapam mult mai repede decat adata trecuta cand am fost. Ori suprafata si-a pierdut din "grip" ori era prea rece ieri. La a2a tura am avut un Kart care derapa mult mai putin decat primul si cu toate astea am fost mai lent cu 1 sec fata de data trecuta :|
Una peste alta, o fost o intalnire f faina .. ar fi frumos sa o mai repetam smile.gif
solmar
QUOTE (mike.omega @ Dec 10 2010, 07:15 AM) *
QUOTE (solmar @ Dec 9 2010, 11:49 PM) *
misto primul filmulet... al doilea nu merge inca.
diesel, spuneai ca avem si la constanta asa ceva? ne auzim cand vii acasa.


E inchis pan la primvara, dar in principiu, in spate la Celsy la intersectia drumurilor de Harsova si Tulcea, e un circuit de karting(outdoor) wink.gif


M-am uitat si eu pe net imediat ce-am postat. Outdoor la minus 5 si cu vant de Constanta ... mai bine ne dam cu bobul. Oricum e de incercat. Circuitul asta de la Timisoara e chiar misto. Deja vrea si Anca.
Alex-F1
QUOTE (pmhoria @ Dec 10 2010, 05:23 AM) *
Desi ieri am mers mult mai rau decat de obicei, mi-a placut la nebunie "duelul" cu Alex thumbsup.gif am auzit ca unii, nu spui care tongue.gif, se plangeau ca i-a impins, i-a scos in parapeti dar nu-i dracul chiar asa de negru biggrin.gif
Partea mai putin placuta a fost ca derapam mult mai repede decat adata trecuta cand am fost. Ori suprafata si-a pierdut din "grip" ori era prea rece ieri. La a2a tura am avut un Kart care derapa mult mai putin decat primul si cu toate astea am fost mai lent cu 1 sec fata de data trecuta :|
Una peste alta, o fost o intalnire f faina .. ar fi frumos sa o mai repetam smile.gif


Pai cu tine am zis sa fiu mai domn, ca esti baiat subtire, dar la altii, nu spui care, m-am gandit sa le cresc putin ritmul cardiac, ca prea erau palizi la fata! 36182451.gif Toti am derapat de nebuni, nu numai tu, grip-ul a plecat de acolo, nu stiu unde, dar in hala aia nu mai era! verymad.gif Horia, ai avut gura aurita, cand ai spus ca "ar fi frumos sa o mai repetam"....deci.....tadaaaammmm.....diseara, inainte de o bine meritata cina, am hotarat sa mai dam una mica, de control (sau de adio), asa ca see you on the track!!! starwars.gif Daca vreti batalie pe timpi, as propune sa ne dam cu acelasi kart, fiecare cate 10 minute si stim de-o treaba....desi va dura mai mult, dar asa putem sa ne comparam intre noi, nu intre karturi....si nici nu va mai loveste nimeni din spate sau va scoate in parapeti biggrin.gif ....vedem la fata locului.
Alex-F1
A doua seara de karting a fost doar o tura de control, de 10min., mers la spectacol, ca la timpi n-avea rost.....dupa 30 min. in total, Adrian a invatat destul de bine circuitul, dar asta nu prea l-a ajutat sa se departeze, ca sa scape de urmaritorul fantomatic devil.gif Horia ne arata in poza cine are pieptul cel mai bengos (cu tricou original de la Moto GP), iar in cealalta poza, cei cu castile pe cap, de la stanga la dreapta, Adrian, Horia si Alex....de filmat n-a mai avut cine filma (eventual puteam pune ceva onboard, dar mi-a venit ideea prea tarziu wallbash.gif ), iar poze de pe circuit nu sunt, fiindca nu prea ies ok.....cu blitz nu merge, ca nu bate suficient blitz-ul, iar fara blitz, cu timp de expunere marit, ies miscate.....oricum filmarea de la sol a lui RUE (caruia ii multumim, desi nu se prea pricepe la filmat, parca-ar fi nevasta-mea tongue.gif ) din ziua precedenta, vorbeste de la sine, a prins totusi omu niste faze misto.....!!! thumbsup.gif
Alex-F1
QUOTE (pmhoria @ Dec 12 2010, 05:50 AM) *
@Adi
Pai daca ne mai vizitezi .. pe perioade din astea mai lungi.. poate si un weekend, ne putem strange mai din timp si poate dam o tura la Belgrad. Alex .. ai legatura


Eeeee, Belgrad-ul e doar pt. cunoscatori! tongue.gif Cu kart-ul de competitie se schimba mult datele problemei si amintesc doar 2 aspecte: cel financiar (e mai scump ca agrementul, aproape dublu) si cel fizic (fara o conditie fizica cat de cat, esti terminat dupa 10 minute, te dai jos din el clatinandu-te pe picioare)! Pana acum nu-ti dadeau kartul decat o ora intreaga, unei singure persoane, ceea ce era mult prea mult, atat financiar, dar mai ales fizic. De la anul au promis ca vor face pachete de oferte mai omenesti, gen 15-20 min. sau asa ceva, ca sa se poata da tot omu' pasionat! Daca exista doritori, peste iarna puneti banu deoparte, iar la primavara aranjam.... thumbsup.gif
RUE
iar am pacatuit... am musafiri pe tatal meu si cei doi frati sa aduca o parte din porc si carnati.
am luat fratiorii (mai mari) si i am dus la red motor la karting.
prima runda a fost la 15 min inainte de ora 17 si a fost pe langa promotia 35 lei/10 min si o reducere de 10%.
96 lei toti 3 cate 10 minute.
le am spus sa forteze cat pot pt ca e safe si nu fac asta in fiecare zi dar nu s-au conformat din prima.
eu am scos 37, 350 sec(kart 1) si ei: cel mare, 96 kg, sofer pe prima interventie de pompieri dar fara exerienta pe karting a scos 39 si cel mijloc 40 sau 41 sec.

facand misto de ei pana la masina ne am intors si ne am mai luat o tura unde eu am fost mai constant pe la 37 de sec si ceva dar si ei (chiar si cel mijloc) au fost sub 38 sec dar doar o tura.
kartul din a doua tura mi a fost foarte neplacut (3 ul parca) fata de primul si nu am scos timp mai bun, doar am fost mai constant.
Alex-F1
Bravo domnu!!! yes.gif Incepe sa te prinda sportul asta.....nepretuita otrava.... biggrin.gif Hai ca acusa ne batem! starwars.gif
RUE
Marit Doamne! Iar am pacatuit la karting. Fost-am 3 la ceas de seara... toti 3 pacatosi.
Mai pacatosi redmotor ca au program doar d ela ora 16 mai nou. Dar noi eram in pacat si am revenit in noul lor program. Bani putini in buzunare dar multa distractie in doar 10 minute.
Pe langa fratele meu a mai fost un tip din alt oras care a pacatuit prima data la karting :-), uimitor dar tipul la prima prezenta a avut 37s 039. Laudatio! Fratele meu nu a coborat sub 38s238 dar uimitor calculatorul l-a pus pe locul 2 in mod nedrept.
Eu?... :-) am coborat timpul propriu cu 2 secunde si am ajuns la 35s249 cu kartul nr. 8.
Pista mi a parut cev amai adrenta!
Acum asteptam sa vina salariile si poate in martie de ziua ei la 5 ani o duc pe Oana. Musai sa vie si Andreas!
DRAGOS
Cu ocazia vizitei la mare am prestat impreuna cu tovarasii diesel si mike.omega o sedinta de karting la constanta. Putin cam frig, a durat putin pana s-au incalzit gumele dar a fost bine intr-un final. Imi place enorm circuitul asta, foarte tehnic si mult mai interesant decat AMCkart.

si o poza cu timpii: Click to view attachment
mike.omega
Ce bine ca nu scrie cine si cu ce kart s-a dat! 39110506.gif
solmar
Adica Democratos umbla cu avocatii sa va prinda si voi va dati cu kartul!? Pai e frumos? Va trageam niste poze... dar asa daca ati mers mucles...
Alex-F1
QUOTE (mike.omega @ May 3 2011, 09:11 AM) *
Ce bine ca nu scrie cine si cu ce kart s-a dat!


Pai nici tare greu de ghicit n-o fi.... biggrin.gif Io pun pariurile asa: Mike - kart 6, Adrian - kart 5 si Dragos - kart 2! ninja.gif Adrianeeeee, pai asa te-am invatat io tati? Te facusi de ras pe teren propriu? teehee.gif Peste o secunda diferenta???!!! Pai daca mai slabeste Dragos inca vreo 5-10 kg, suntem mancati de-a binelea cu totii.... unsure.gif Felicitarile mele Dragos....ma inclin!!! arigato.gif
mike.omega
QUOTE (solmar @ May 3 2011, 09:32 AM) *
Adica Democratos umbla cu avocatii sa va prinda si voi va dati cu kartul!? Pai e frumos? Va trageam niste poze... dar asa daca ati mers mucles...

Sorry consatene dar ne-a luat Dragos pe sus (aka venit fara sa dea telefon inainte) si abia avuseram timp sa tragem o opinca-n picior si o geaca pe umeri biggrin.gif
RUE
ca sa ma laud .. iar am calcat la red motor care s-a si scumpit: 45 lei 10 min si 55 lei 3 +10 minute (calificari si cursa).
am fost fro' 6 cred din care 3 barbati si 3 dudui (am uitat sa fac poze de grup...)
timpul cel mai bun mi a apartinut 37s440 si final 14 ture in 9m si 988 sec (2 sec mai putin ca urmatorul - de fapt ceilalti 2 au fost barbatii dar si doamnele au fost bataioase si destul de greu de depasit).
Alex-F1
Asta fu pe circuitul nou (modificat)?? Daca da, e nasol.....ce facusi, mersesi cu spatele? tongue.gif Io am 31.4xx acolo si asta la prima infatisare pe noul layout al circuitului, atunci il invatam.... ninja.gif Vezi ce face burta? turned.gif Probabil au mai schimbat din nou cateva curbe, ca altfel nu-mi explic diferenta asta uriasa....
RUE
pai probabil ca daca nu trebuia sa lupt sa i depasesc in draci as fi putut scoate rezonabil mai putin.
RUE
a trecut anul si ... diminica pe la 15-16 semnam pe circuit la redmotor. cine mai vine?
Thozed
QUOTE (Alex-F1 @ Oct 11 2009, 01:23 AM) *
Daca tot ne-a fost deschis apetitul si daca tot au fost zilele astea frumoase de toamna, am zis sa incheiem sezonul in stil si sa mai facem o ultima descindere la karting si am ales un circuit de langa Belgrad (170 km din Timisoara)! L-am gasit pe net, vazut poze/filme, placut si a fost de ajuns...am plecat! Fratilor....nici nu stiu cum sa va spun, ca io inca nu mi-am revenit, dar sarbii s-au intrecut pe ei la chestia asta....parca eram la un circuit de prin Germania, totul la superlativ, adica: kart-uri Michael Schumacher excelente, vorbitori de limba engleza, perne moi pe scaunele karturilor, kart 2 seater, baby kart, loc de joaca pt. copii, teren de minifotbal, circuit intretinut si amenajat exceptional (are licenta FIA), terasa cu mese/scaune, muzica, personal de nota 10+++, cronometrare oficiala (am primit toti timpii printati), bauturi din partea casei (desi erau pe bani)....deci incredibil....nota 10 pt. circuitul ala si pt. personalul lui yes.gif ( www.kart.rs )!!! Pret 11 Euro/10 minute....cred ca nu mai e nevoie sa spun ca am spart si aici recordul circuitului biggrin.gif ....vechiul record era 1:00:7xx, iar eu am facut 0:59:6xx si Demis 0:59:2xx - m-a facut din nou, asta e confused.gif !!! S-a mai dat cu noi impreuna pe circuit si campionul national juniori la karting al Serbiei (cel inalt din poza), tot cu kart de agrement a mers si el, dar ne-a dat o lectie dura de pilotaj, care ne-a aratat ca pana si eu cu Demis mai avem multe de invatat teehee.gif ....de-a dreptul INCREDIBIL cum tinea kartul pe circuit, cu scartait de roti ZERO ohmy.gif ....pot spune ca a fost o onoare pt. noi sa-l avem cu noi pe circuit arigato.gif !!!! In rest....iesiri spectaculoase in decor (cu praf, cauciucuri, pamant, iarba si tot tacamul), cam 3-4 de caciula, vreme ideala (25 de grade), au de inchiriat si un kart de competitie (dublu la pret), dar era stricat....io m-am infricosat numa cand l-am vazut....125 km/h prinde acolo pe circuit, ai de franat cu el in draci la fiecare curba....e o adevarata bestie si io unu nu cred ca m-as risca cu el, dar pe Demis il cam manca palmele drive.gif ....treaba lui!!! Au si 4 camere video instalate la inaltime, care acopera tot circuitul, iar cand pleci acasa iti dau pe CD filmul cu evolutia ta pe circuit (inclus in pret), dar acum sistemul cica era stricat!!! Ce sa mai zic....a day to remember, an experience to repeat.....las pozele sa vorbeasca de la sine....


foarte tare arata pista, pacat ca nu avem si noi asa ceva in orasele de bastina, pana la Belgrad e ceva de mers
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.