Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Opel Tigra 1.6 16v - X16XE
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel > Corsa / Meriva / Tigra
GrandePunto
Salutare!
Am 7 luni de zile de cand detin masinuta si problema a inceput de la cablul de ambreiaj. Cand am cumparat masina ambreiajul tine foarte jos, cursa pedala scurta, pedala de ambreiaj statea ami jos decat pedala de frana. Am reglat ambreiajul conform manualului Opel Tigra. Dupa un timp iar a coborat pedala si m-am decis sa schimba cablul de ambreiaj. Cand l-am schimbat mecanicul l-a strans prea tare, si pedala statea foarte sus. Am mers asa vreo 3 zile apoi l-am reglat conform manual. De atunci a inceput zgomotul.

Cand masina este pe liber cu pedala de ambreiaj ridicata se aude un miorlait in ritmul turatiei motorului. Daca apasa pedala dispare resectivul zgomot. De asemenea miorlaitul se aude si in mers, in sarcina. Ca masura de siguranta am schimbat uleiul din cutia de viteze, dar zgomotul nu s-a diminuat deloc. Sa fie din rulmentul de presiune zgomotul sau din cutia de viteze?

P.S. Am eu un "noroc" cu zgomotele astea ciudate.
GrandePunto
Acum mi-am dat seama ca am postat aiurea. Rog un moderator sa stearga topic-ul de aici. Repostez in Aria tehnica. Multumesc.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.