Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Masini 'de vis'
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
mihaimilk
Intrebare: ce masini v-ati dori, vi le permiteti financiar, dar exista ceva motive sa nu le cumparati?

Nu ma intereseaza veyroanele sau lamborghiniurile, ci strict masinile pe care vi le puteti permite acum wink.gif

Pentru mine ar fi: Fiesta ST:



Adus din UK ar costa cam 8k euro pt una din 2005, deci mi-o permit. Taxa ar fi vreo 600 euro/an, iar mi-o permit. Asigurarea ar fi in jur de 1500, putin cam piperata, dar fata de 1150 cat platesc acum pt un Swift, nu e prea mult. De ce nu am cumparat-o? Am cautat pe site-uri irlandeze si n-am gasit de vanzare NICI UNA. Apoi trebuie sa cumpar de la persoana privata si mi-e teama ca iau una busita. Dar cine stie, poate-mi fac curaj pt a 2-a masina... Oricum Swiftul curent are stripe-urile aferente smile.gif si daca vrei s-o conduci la limita e destul de manevrabila (cel putin asta-mi zic noaptea cand "I cry myself to sleep" smile.gif ).

E39 M5:



Masina la care visam noaptea. Incep de pe la 13k euro pt una din anul 2000. 400CP, deci asigurarea nu ar fi ieftina; Taxa de 1560 pe an, fata de 300 cat e la Swift. Toate astea mi le-as permite, dar am zis sa incep mai de jos thumbsup.gif Oricat as fi de sigur pe calitatile mele de sofer, sa sar direct la 400 CP ar fi putin... inconstient.

Care sunt masinile voastre de vis, pe care vi le permiteti financiar, dar dintr-un motiv sau altul nu le aveti in garaj?

band.gif
T u d o r
Eu mor de ciuda cand vad si aud preturile astea la masini sh in GB... angry.gif

Masini pe care mi le doresc si mi le permit sint multe, ceea ce nu-mi permit e sa platesc taxa de fraier inmatriculare in valoare de inca o data cat as da pe masina.

Uite un exemplu.

Si inca una.

Si inca una.

Si mai am... rolleyes.gif
laurentiu
Din pacate ii dau si eu dreptate lui Tudor. La 3000 de euro cat am dat pe o Astra de 14 ani, in Anglia as fi putut sa-mi iau, de exemplu, un super Volvo 850 sau un SAAB 900.
HalbaSus
Tudor, lasa scuzele, deja exista o practica serioasa pentru castigarea proceselor impotriva statului pentru taxa de prima inmatriculare a masinilor SH din strainatate.

Eu cel putin nu sunt limitat de acea taxa, dar am fost limitat in alegerea masinii de o groaza de factori care sunt "seriously uncool", in primul rand nu puteam lua tractiune spate (e drept nici integrala nu e rea), eu vroiam tractiune spate, iarna o lasam naibii la baza pantei si urcam pe jos... eu asa as fi facut, mai naspa ar fi fost cu copilul. A doua tragedie a fost ca nu puteam sa iau masina cu 2 usi, toate astea in 4 usi arata naspa, eu vroiam un A5, o serie 3 coupe, sau macar un S2000... neah, trebuia ceva cu 4 usi. Ar mai fi si treaba cu garantia, adica sa fie noua, pe langa riscurile financiare ar fi foarte naspa sa ramai cu masina in drum... cu copil mic... nu ca asta ar fi exclus cu o masina noua, dar macar riscurile sunt mai mici.
Deci ce masini mi-as fi putut permite (financiar), le-as fi dorit dar nu le-am putut lua:
- tot ce e coupe, nu are tractiune fata, are multi cai si costa pana in 30.000 CIP... Daca includem aici si SH-urile atunci azi eram fericitul posesor al unui Porsche 911 SH... sau al unui S2000 nou... sau cine stie ce nebunie mi-ar fi trecut prin cap (M3 E46 e unul din preferatele mele for life).

P.S: Exista o masina, cu 4 usi, cu spatiu chiar mai mare decat C-ul, pe care mi-as fi permis-o din punct de vedere financiar... Nu am luat-o pentru ca trebuia sa fie SH... si pentru ca nu am avut incredere in fiabilitatea ei si ma speriau costurile de intretinere (NU de combustibil):

ASTA

Da, stiu ca nu e o frumuste... dar e the ultimate sleeper.
mihaimilk

Fuel consumption (urban):
22.0 l/100km

whistling.gif Macar nu incearca sa maseze figurile... sau este catre 30l% urban? smile.gif
James Kilowatt
Eu cochetez cu doua italiene: Lancia Delta Integrale si Fiat Coupe turbo, 2L 20V turbo, 220CP. Ambele pot fi gasite in stare f buna pe la 7000€. Una e o masina de colectie, cu o tehnica deosebita mecanica pura si dura, cealalta o masina a naibii de rapida pe autostrada, se descurca cu beemere de 3L...

Nu mi le iau ca n-am garaj si prin urmare nu prea am unde sa mai surubaresc la ele daca e necesar.
ozz86651
E greu de tras o linie intre unde iti permiti si unde nu-ti permiti ceva... pentru multi e o zona gri destul de extinsa, depinde de ce sacrificii faci.
La mine e asa.
1. BMW M3. SH de preferinta ca mi-l permit mai mult ca nou smile.gif.
2. Una cu 2 locuri, nu neapart convertible. Pe primele locuri: Honda S2000, Mazda Miata. Miata chiar e destul de ieftina, ieftin de exploatat. Singura chestie e ca e o masina nepractica. Parca totusi, ca sa merg cu 120kmh pe autostrada nu-s sigur ca merita.
3. Motocicleta (revenire). Probabil in curind, in maxim un an.
4. Subaru Outback 2.5XT. Din pacate nu se mai vinde aici (Subaru s-a cretinit dar asta e alta discutie... au luat o masina misto pentru cei care nu vroiau SUVuri, i-au scos turboul si au marit-o cit un SUV). E(ra) cea mai apropiata incrucisare intre foarte practic, suficieent de ieftin ieftin si fun to drive. (un 2.5XT era ~ 31k$ si venea cu optiuni full).

PS: Uitasem favorita. Pozitia 0: Lotus frate. Problema: evident teribil de nepractic. Si scump rau (55-60k).
HalbaSus
O noapte petrecuta in fum de tigara, consumand alcool in compania unor domnisoare frumoase dar cu moravuri discutabile este teribil de nepractica - fumul de tigara e daunator, alcoolul nu e sanatos, privarea de somn este si ea daunatoare iar sexul neprotejat poate avea consecinte fatale.... dar trebuie sa recunoastem ca toate astea suna al naibii de bine. La fel ca un ariel atom, un lotus elise, un caterham sau macar un S2000.
Din pacate inca sunt la varsta la care nu (prea) imi permit asemenea distractii. Dar daca e sa fiu optimist ma gandesc asa: inca 17 ani jumate si fiica-mea pleaca la facultate, nu va mai trebui sa duc pe bancheta din spate pentru ca va avea masina ei, moment ideal pentru a avea "middle age crisis" si sa renunt la orice vehicul cu 4 usi biggrin.gif...
adrian_flavius
Asta vroiam si puteam sa cumpar...numai ca nu mai era loc de inca o compacta in familie, era nevoie de un sedan... whistling.gif
Alex-F1
Visul absolut ar fi un A8, dar cum ala deocamdata nu e abordabil, raman la sora "mai mica" (nu ca dimensiuni, ci ca prestigiu), adica VW Phaeton, SH bineinteles!!!! wub.gif E tot ce mi-as dori la ora actuala in materie de masini si culmea e ca mi l-as putea si permite sa-l cumpar, dar nu si sa-l intretin.... sad.gif Poate intr-o zi.....cine stie?.....alte job-uri......salarii mai mari.....speranta moare ultima!!!!! rolleyes.gif
f1anatic
Sint citeva, de la AUDI la Subaru la Land/Range Rover, la 911; unele uzate altele noi.
Mentionez in mod specific doar Lotus Exige.
mihaimilk
QUOTE (Alex-F1 @ Oct 6 2009, 11:42 AM) *
Visul absolut ar fi un A8, dar cum ala deocamdata nu e abordabil, raman la sora "mai mica" (nu ca dimensiuni, ci ca prestigiu), adica VW Phaeton, SH bineinteles!!!! wub.gif E tot ce mi-as dori la ora actuala in materie de masini si culmea e ca mi l-as putea si permite sa-l cumpar, dar nu si sa-l intretin.... sad.gif Poate intr-o zi.....cine stie?.....alte job-uri......salarii mai mari.....speranta moare ultima!!!!! rolleyes.gif



Pe circuit il duci? whistling.gif
Daniel Bogdan
Ma alatur grupului cu Lotus Elise/Exige, Caterham si Ariel. Totusi Ariel nu prea ma incanta, nu vreau sa ma ploua in masina. Caterham are un plastic acolo cat de cat.

Mi le permit chiar si noi, dar mai ales second hand. Sunt doua motive pentru care nu am una in garaj:
1. Sunt doar niste jucarii, nu se califica drept masina de zi cu zi, nici macar a doua a familiei. Si parca sa dai orice intre 12.000 si 75.000 pe o jucarie, e totusi prea mult. E ca si cum as da 1000 de euro pe o inghetata, imi permit dar ce sens are?
2. Imi place sa calatoresc cu masina, nu doar sa merg cu ea la circuit. Si din Romania ca sa mergi la circuit oricum trebuie sa calatoresti. Ceea ce e dificil cu oricare dintre ele, cu Elise presupun ca e posibil daca iti iei doar chiloti de schimb, cu celelalte cred ca nu e posibil.

Mentionez si una frumoasa dar pe care nu mi-o permit: IFR Aspid. E un fel de Caterham de lux, cu motor de Honda S2000 cu supercharger, 400 CP, se-nvarte tot pe la 600 kg, adica intre Caterham si Lotus, dar costa peste suta de mii, mi se pare.
ozz86651
De fapt Lotus poate fi folosita ca masina de zi cu zi, vad destule pe strazi, ma ales de mers la serviciu si de fun in weekend. Nu stiu cum ar merge in Romania dar prin alte tari merge. Modelul anterior avea motor de toyota, deci presupun ca e destul de fiabil, iar consumul nu e exagerat, motorul e mic si puterea la fel, masina usoara. Accidentele insa sint naspa, chiar si alea relativ usoare, se indoaie "sasiul" ala din aluminiu si poti sa o arunci (sau sa o repari si vinzi unui fraier).

Problema mea cu masinile sport este ca teoretic ai unde sa te dai cu ele dar practic nu. Eu am o multime de drumuri de munte cu o banda pe sens in jur, foarte serpuite. Din pacate sint pline in weekend. Ii vad pe astia care ies exact ca sa se dea si stau ca si mine dupa vreun mos sau o chinezoiaca care merge cu 30 la ora. Ma enerverz eu cu Civic, dar oare cum m-as enerva cu un Lotus? De depasit nu se poate ca nu-i loc. Mai incolo putin sint si drumuri goale, dar cine conduce 2-3 ore numai ca sa se dea o ora si dupa aia iar 2-3 ore?
Cit despe circuite, nu mi-as lua o masina numai pentru asta la banii pe care ii am eu acum. In primul rind ca as ajunge relatv rar pe circuit, in al doilea rind ca datul pe circuit cum trebuie e foarte scump (numai cauciucurile si frinele cit costa, nu zic de intretinere, modificari, accidente).

Asa ca alternativa mea la toate astea e motocicleta. In primul rind ca poti sa te strecori unde cu masina nu poti. De practica, tot cam acolo, cu plusul dat de strecurat in trafic - nu stai ca prostul blocat. De periculoasa, tot cam acolo ca daca se urca unul cu SUvul pe tine nu prea conteaza ca esti intr-o coaja de lotus sau costum de motociclist. De ieftina, e mult mult mai ieftina, si ca pret initial si ca intretinere si ca taxe. Performante, de obicei peste, chiar mult peste masinile in bani normali si cit de cit practice. Senzatii, sigur peste.
Daniel Bogdan
Eu merg la serviciu cu bicicleta. Asa ca pentru mine "zi de zi" = mers la cumparaturi, si Elise = "no good".

In calatorii merg in general cu sotia, si poate as putea sa o conving sa renunte la o parte din bagaje, dar nu la 90% din ele. Pe cate am vazut, portbagajul lui Elise are vreo 50 de litri. Nu stiu exact cat, dar nu are cum sa fie mult mai mult.

Ramane valabila notiunea de jucarie, si pretul e prea mare pentru o jucarie.

Pe mine personal nu ma intereseaza motocicleta din doua motive. In primul rand weather protection - nu ma intereseaza luxul la un vehicul, dar cata vreme dau pe el mai mult de 3000 EUR, am pretentia minima sa ma apere de ploaie, si sa sufle pe undeva niste aer cald, daca-i cer. In al doilea rand performanta - o motocicleta poate fi mai rapida in linie dreapta, dar in curbe, si mai ales in curbe succesive, este slaba. Am terorizat cu masina personala destule motociclete pe serpentine, si am totusi o minibalenuta. Cu un Lotus, cred ca 99.9% dintre motociclete nu au sanse, iar cele care au au nevoie si de un pilot pe masura. Cu o masina performanta este mult mai accesibila si mai safe.

Cat despre senzatii, sunt multumit de bicicleta. Cand ajung la 35-40 ( doar la vale ) sunt mai kkt pe mine decat cred ca as fi cu motocicleta la 150. Nu ma incercat niciodata o motocicleta, totusi, deci nu sunt sigur. De strecurat nu mai vorbesc - merg pe trotuar, trec pe rosu, fac ce vreau, am grija doar sa nu ranesc pe cineva sau pe mine insumi, dar nu trebuie sa tin seama de reguli, ceea ce e foarte placut.
Alex-F1
QUOTE (mihaimilk @ Oct 6 2009, 05:15 PM) *
QUOTE (Alex-F1 @ Oct 6 2009, 11:42 AM) *
Visul absolut ar fi un A8, dar cum ala deocamdata nu e abordabil, raman la sora "mai mica" (nu ca dimensiuni, ci ca prestigiu), adica VW Phaeton, SH bineinteles!!!! wub.gif E tot ce mi-as dori la ora actuala in materie de masini si culmea e ca mi l-as putea si permite sa-l cumpar, dar nu si sa-l intretin.... sad.gif Poate intr-o zi.....cine stie?.....alte job-uri......salarii mai mari.....speranta moare ultima!!!!! rolleyes.gif



Pe circuit il duci? whistling.gif


Why not? rolleyes.gif
RUE
visul meu se contureaza la un outlander de 2.0 did second dar sper sa fie full options.
acum am vazut din 2007 cred si cu 19000 pe net in constanta. sper sa mai scada pretul in 2 ani si sa aiba reviewuri bune.
vreu cu interior pe bej, si vad ca doar piele e deschis la culoare.
nu vreau motor peste 2000 ca sa pot sa o tin in taxe.
nu estem patroni!
mihaimilk
QUOTE (Alex-F1 @ Oct 7 2009, 08:39 AM) *
Why not? rolleyes.gif


atunci tre sa iei V10-le diesel, nu? ala care trage Boeinguri 747 smile.gif

Cam de acord cu motocicleta si lipsa protectiei la vreme mai ales aici le cam ploua si asta e factorul principal care m-a determinat sa-mi iau masina (+ better half-ul bicycle.gif ) Inainte biciclam pana la servici, imi lua cam 7 minute, dar nah, lenea e mare. Si inainte sa ziceti ca m-am lenevit, acum indiferent de vreme, tot a 2-a zi ma duc la sala si trag de fiare, iar inainte puteau sa treaca si 2-3 saptamani intre sesiuni.

O alta masina de vis ar fi (chiar daca e doar in stagiu incipient piticul asta) o integra Type R (DC5? DC2? inca nu-s documentat) - dar toata lumea o lauda ca e una dintre cele mai bune handling cars on the road - ma refer la cea pt JDM - parca Tudor a pus un link cu una in postul lui. La saraca Nazi (Suzuki Swift) din dotare ii plac turatiile inalte (vede rosu cel putin o data pe zi), si nici mie nu mi-e rusine sa o exersez smile.gif - ori si celelate japoneze mentionate sunt de turatie, deci why not.

Daca stau sa ma gandesc mai bine, si ar fi sa aleg doar una, as merge pe un BMW M5, pt ca este total diferit de ceea ce am acum, si daca tot e sa iau ceva diferit, sa fie extrem: putere, tractiune spate, marime...
Otto73
Mercedes CLS
Corvette
Cadillac Escalade
Maserati Quatroporte
HalbaSus
Adica iti permiti sa cumperi un Qutroporte si nu ai luat pana acum macar un CLS ? smile.gif
Otto73
QUOTE (HalbaSus @ Oct 10 2009, 04:43 PM) *
Adica iti permiti sa cumperi un Qutroporte si nu ai luat pana acum macar un CLS ? smile.gif

La CLS e vorba de un 6.3 AMG
PE lista as mai pune si un Dodge Viper.
Masinile care-mi plac sunt foarte poluatoare si asta ar fi unul din motive pt care nu le cumpar.
La cele europene mai este un impediment major costul serviceului.
klm
De as avea bani pentru un Quatroporte m-ar durea in... de poluare si mi-as lua un GranturismoS biggrin.gif!
pmhoria
M-ati innebunit cu ce masini v-ati lua .. chiar ma uitam pe mobile.de si am inceput sa salivez.
Ca sa trec la subiect, mi-as lua un seria 3 second hand, diesel, automat..etc ... cel mai puternic (335,cred). Nu as vrea M-ul pt ca il consider prea puternic pt drumurile din Ro. Pe de alta parte .. in 2 ore sunt pe autostrada .. whistling.gif
Nu l-am luat pt ca m-am ferit de banci ca de dracul, dupa ce am luat imprumut ipotecar.. sad.gif si am vazut sistemul, am zis pas.
Plus ca intretinerea unei asa masini ar fi fost mai expensize, nu foarte, dar mai expensive.

ozz86651
Ba foarte ...
pmhoria
Depinde acuma... clar service-ul BMW e mai scump decat VW, asta e sigur. Dar avand in vedere apropierea de Hu, ma gandesc ca m-as descurca cu o asa masina. Revizii si ce mai pica, daca pica (aici nu stiu ce sa zic, posesorii de BeMeWe-uri pot sa argumenteze mai mult).
Anyway, asta e masina care mi-ar place (chiar visez la un BMW), mi-as permite-o dar nu o cumpar pt ca decat sa fac credit pt fier, mai bine plec draq in concedii. rolleyes.gif
James Kilowatt
Discutia devine nitel offtopic. Ideea e ce masina de vis v-ati lua, insa nu le aveti inca din alte motive decat alea financiare. Nu e vorba "permis" ca inghetata de 1000€, pe care ne-o permitem toti, da' nu o luam nici unul. E vorba de inghetata de 1€ pe care totusi n-o mancam din alte motive... gen ne doare gatul, suntem la regim, etc.
cod
Un ford mustang, V6, decapotabil.

Nu-l cumpar pentru ca am deja doua masini. Si chiar daca renunt la una, i-am promis sotiei ca-i voi lua un mini cooper. Pe urma daca vin copii numai merge o decapotabila, va trebui sa-mi iau o masina mai de familie (outback, A4, passat, mondeo, etc...), apar alte cheltuieli si nu mi-o mai permit. Deci, poate, in 20-30 de ani ii va veni timpul, dar pana atunci nu vom mai folosi motoare cu combustie interna si nu voi mai putea sa-mi cumpar un V6...
f1anatic
Si bineinteles as lua un R-34 Skyline cu volanul pe stinga, o masina de altfel non-existenta.



I mean come on, cine ar vrea chestia aia mare din spate ? Sint constient ca e o super masina, si chiar accesibila ca pret, dar man, mie imi plac masinile mai mici iar daca tot iau o salupa, iau un Land Rover Discovery nu GT-R.

G e o r g e
eu mi-am dorit dintotdeauna un STI MY04 negru. pe care am si pus mana pana la urma . e usturator la buzunar dar senzatiile din el sunt priceless.
Daniel Bogdan
QUOTE (James Kilowatt @ Oct 12 2009, 09:27 PM) *
Discutia devine nitel offtopic. Ideea e ce masina de vis v-ati lua, insa nu le aveti inca din alte motive decat alea financiare. Nu e vorba "permis" ca inghetata de 1000€, pe care ne-o permitem toti, da' nu o luam nici unul. E vorba de inghetata de 1€ pe care totusi n-o mancam din alte motive... gen ne doare gatul, suntem la regim, etc.


Era doar un exemplu, poate nu cel mai fericit. Nici motivatia ta ca nu ai garaj nu sta in picioare. Daca asta e problema sunt sigur ca poti gasi un mod de a surubari la ea. Motivul real e ca e greu sa dai 7000 Eur ( pe care ti-i permiti, desigur ) pe ceva care ti-ar place dar cu care nu prea ai ce face.
James Kilowatt
Wrong smile.gif
In curand intentionez sa imi iau o masina familiala, noua, care insa nu ma va satisface ca una cu 10.000€ mai ieftina (tot familiala, tot noua) + un fiat coupé de 7000€ (deci o combinatie care strict financiar ar fi mai accesibila). Voi fi vorba aia si ... si cu banii luati.
Insa o masina "de suflet" inseamna pt mine si surubareala, nu doar fitze pe strada.

De fapt, ca sa fiu sincer, in cazul meu o masina e un moft de care nu am de fapt nevoie (de cand am scapat de naveta) si o afacere proasta dpdv financiar.
ozz86651
Eu zic ca toate motivele ajung la financiar. De ce nu-mi iau masina de vis? ca-i scumpa frate... pret, intretinere, asigurare.
Da, stiu, se poate sa fie ieftina ca-n visul tau, desi si acolo daca iscodim putin tot la niste probleme financiare ajungi (n-ai garaj pe care sa-l ocupi la infinit cu o masina facuta bucati, etc), apoi nu toata lumea are visul cu surubaitul... eu de exemplu nu-l am, mi-a luat nu stiu cit (ani) sa-mi refac biciccleta pe care o demontasem, si la biciclete ma pricep suficient. Mie imi place partea de condus la masini, nu-mi schimb nici uleiul singur (desi stiu). Deci atita vreme cit nu vrei sa restaurezi cu mina ta cine stie ce masina suficient de ieftina dar veche si nefiabia totdeauna o sa dai in problema banilor.
James Kilowatt
Ozz, nu exista nici o masina care sa-ti faca cu ochiul, cu care sa-ti faca placere sa te plimbi intr-un weekend insorit sau cu care sa te duci pe circuit si care sa te coste sa spunem, mai putin doua salarii? Mie mi-ar placea si Beetle, si Mini Morris, si Delta Integrale, etc.

LA noi cu 5000€ am gasit porsche 944 (modelul de 162CP) cu controlul tehnic la zi si care arata bine. La voi astea se dau gratuit biggrin.gif

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/Porsche-944...5fCarsQ5fTrucks

Asta costa cat un sfert dintr-o asigurare full la un VW polo. Strict financiar, decat sa iei un Polo mai dotat si cu un motor mai serios mai interesant e sa iei un Porsche si o Fabia. Si ai mult mai mult fun.

Masini de restaurat poti gasi la 500€, nu la 5000. La 5000 deja le iei pe roti si merg. Poate nu sa faci 200km/zi naveta, insa sa te joci din cand in cand sunt OK.

Despre chestia asta cred ca se discuta aici, nu despre Veyroane si McLarenuri. Un Ferrari NOU si-l poate permite teoretic cam oricine isi permite un apartament, insa intra la categoria "inghetata de 1000€".

Un Ferrari ar fi inghetata de 1000€. Un Fiat coupé sau o Delta Integrale ar fi sa spunem ciobanescul mioritic sau poneiul pe care mi-l pot permite financiar, insa mi-e peste mana sa-l tin din alte motive decat cel financiar.
Otto73
QUOTE (James Kilowatt @ Oct 18 2009, 02:21 PM) *


Daca te uiti atent sub pretul la care a ajuns licitatia cu albastru scrie " reserve not met" asta inseamna ca proprietarul nu o da decat la un pret pe care il vrea el pret pe care licitatorii nu-l stiu.
ozz86651
Nu, 944 chiar este foarte ieftin, acu citiva ani ma batea si mine gindul.

QUOTE
Ozz, nu exista nici o masina care sa-ti faca cu ochiul, cu care sa-ti faca placere sa te plimbi intr-un weekend insorit sau cu care sa te duci pe circuit si care sa te coste sa spunem, mai putin doua salarii?


Ba da, se gasesc destule. Dar:
1. Doua salarii pret initial + intretinere/reparatii/asigurare ce o mai fi + loc unde sa o tin (parcare/garaj) se aduna o groaza de bani pentru o masina pentru o masina de folosit "intr-un weekend" cind e prea mult trafic si politie ca sa ma dau cu ea. Adica inghetata nu de 1000E, dar de 1-200. Tot n-as lua-o.
2. Circuitele nu-s asa aproape si datul pe circuit e scump, deci ramin tot la categoria "ocazional".

Deci, motive pur financiare.

S-o luam altfel: crezi ca daca pe forumul asta am face toti 100k (E/$) pe luna, ar mai exista topicul asta sau masinile in discutie ar fi tot alea?


QUOTE
Mie mi-ar placea si Beetle, si Mini Morris, si Delta Integrale, etc.


Si mie, dar numai in teorie... adica sa fie ale tale si sa ma dau si eu cu ele cind vin in vizita smile.gif.
Bun, si astea de ce nu le ai deja? Nu cumva din motive, direct sau indirect, financiare?

QUOTE
Strict financiar, decat sa iei un Polo mai dotat si cu un motor mai serios mai interesant e sa iei un Porsche si o Fabia. Si ai mult mai mult fun.


Discutabil. Un porche de 150CP nu e cine stie ce fun si il folosesti ocazional, in rest iti maninca matzele. Cu polo ala te dai zilnic ca e nou, merge, e fabil. OK, nu o fi la fel de fun, dar il folosesti zilnic! Chiar strict ca fun poate sa fie o algere mai buna. Prefer 100 de ore la 80% fun decit o ora la 100%.
James Kilowatt
Daca as avea 100k€/luna, as avea garaj.... si probabil o echipa de raliu smile.gif
Si tot mi-as lua o delta integrale. Chiar daca in garaj ar sta langa un McLaren, nu langa un Hyundai.

In ceea ce priveste argumentatia, in special argumentul de la punctul 1, nu se incadreaza neaparat la financiar. Poate nu e inghetata de 100€, ci doar de 10€. La noi, o asigurare la o a doua masina e destul de rezonabila. daca e de colectie, e si mai rezonabila. In Romania nici nu mai vorbesc. O masina "de duminica" nu are nevoie zilnic de service. Eu am avut pana acum rable care totusi mergeau zilnic si fara fac foamea ca sa platesc mecanicii.
Daca as avea un garaj obisnuit, cum are "toata lumea" in el ar sta Delta. Hyundaiul, sau Toyota ori VW-ul sau mai stiu eu ce poate sa stea in continuare afara, nu mi-ar mai trebui inca un garaj pt a doua masina.

In privinta Polo-ului, nu cred ca m-am facut inteles... la birou poti sa te duci cu Fabia, nu am spus ca l-ai putea inlocui cu un Porsche, ci ca poti avea doua masina in loc de una singura care sa fie la fel de utile, insa mai fun si mai interesante financiar. In cazul meu, si probabil al altora care stau si lucreaza la oras ca sa ma duc la birou sau la supermarket ar fi fix la fel de distractiv cu o Fabia SDI sau un civic Type R sa zicem. Si nici pe departe la fel de fun cum e sa ma duc cu scuterul biggrin.gif
AlexRe
Mi-ar place enorm un Citroen DS ( http://www.iprovinciali.it/wp-content/CitroenDS_blu.jpg ), dar din pacate imi lipseste o curte si un garaj echipat adecvat pentru o asemenea masina.
solmar
QUOTE (AlexRe @ Jan 8 2010, 12:34 AM) *
Mi-ar place enorm un Citroen DS ( http://www.iprovinciali.it/wp-content/CitroenDS_blu.jpg ), dar din pacate imi lipseste o curte si un garaj echipat adecvat pentru o asemenea masina.


era una in constanta acum cativa ani pe o straduta laterala, undeva pe langa hotel ibis, vis-a-vis de primarie. strangea praf...
mike.omega
Si mai e una care merge. Albastra parca! Era sa fac accident cu ochii dupa ea biggrin.gif
Skywalker
Raman la Dodge Charger 3,5 V6 an 2007 am vazut unul si am stat in el in Port Everglades in Noiembrie 2007 si... nu mai am cuvinte.
As importa unu dar ma omoara taxa de poluare sau fraier cum ii mai spune si sa-l bag la TAXI in Timisoara, ar fi cea mai senzatie masina de TAXI... egal consumu ca imi pun pretul maxim pe masina 2,59lei/km zi; 2,89lei/noaptea si 3,39lei exterior si as avea clienti chiar daca s-ar da cu masina odata in viata si benzina tot mi-o scot.
cod
Revin, din pacate nu mi-as mai permite mustang-ul in situatia economica de acum, asa ca poate fi stearsa de pe lista.

Se pare ca nu mai am nici o masina de vis pe care sa mi-o permit dar pe care sa nu o cumpar din motive obiective sad.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.