Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Benzina fara plumb
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Daewoo
Cristi32424
Salut!
Am un Cielo GLE/AC fabricat in 97 (cumparat in Oct. '98, va amintiti, 500 USD discount) deci cu motor SOHC 1.5 MPFI si fara catalizator.
Intrebari:1. Am intrebat mai de mult, si cei de la Daewoo mi-au raspuns ca benzina fara plumb se poate utiliza fara probleme cu diferente de performanta nesemnificative. Stie cineva mai multe?
2. Nu am schimbat nici o curea pana acum (desi in carte scrie schimbare la 60'000 Km sau 3 ani care apare prima). Ce ziceti, e cazul? (peste 1 luna ma duc la revizie).
Cu multumiri anticipate...

P.S. Sunt super multumit de masina (are 45'200 km din care cred ca vreo 30-35'000 prin Bucuresti) facuti numai de mine. Piese defecte si inlocuite pana acum: rulment ambreiaj, automat inchidere centralizata usa dreapta fata, contact lumini marsarier, bec halogen far dreapta. Nota 10 pentru baterie: nu am umblat la ea pana acum si n-am garaj...
Gica-6
Daca masina e facuta in 97 e bine sa schimbi curelele cat mai repede. Stiu pe cineva care s-a aflat in situatia ta, care nu le-a schimbat pt. ca nu avea nr. de km necesar si i s-a rupt cureaua de la distributie, masina avea vroe 10 ani vechime, dar era o masina cu 16V (nu e cazul tau) si ar fi trebuit sa schimbe din aceasta cauza chiuloasa, asa ca si-a schimbat masina... ma rog asta se petrecea in Austria. La tine nu ar fi atat de grav, am inteles ca la 8V nu se petrec atatea stricaciuni, dar e mai bine sa nu astepti sa se rupa. Legat de benzina: eu am avut pana acum 1 luna un Cielo din 99, am mers 130.000 de km cu el, am pus in peste 60% din cazuri benzina fara Pb, nu am simtit nici o diferenta. In cazul meu benzina fara Pb a fost hrana normala a masinii. Bafta in continuare si cat mai multi KM !!
Liviu-98
In orice masina care merge cu Pb poti sa bagi fara probleme fara Pb. Invers e de rau insa, ca ai terminat catalizatorul. Asa ca daca ai motor "cu Pb" baga linistit benzina "fara". Nu glumesc!
Cristi32424
Multumesc pentru raspuns. Am schimbat cureaua. Se mirau aia de la service in timp ce studiau cu lupa fiecare dintisor si ea (cureaua veche) era perfecta...


QUOTE(Gica-6)
Daca masina e facuta in 97 e bine sa schimbi curelele cat mai repede. Stiu pe cineva care s-a aflat in situatia ta, care nu le-a schimbat pt. ca nu avea nr. de km necesar si i s-a rupt cureaua de la distributie, masina avea vroe 10 ani vechime, dar era o masina cu 16V (nu e cazul tau) si ar fi trebuit sa schimbe din aceasta cauza chiuloasa, asa ca si-a schimbat masina... ma rog asta se petrecea in Austria. La tine nu ar fi atat de grav, am inteles ca la 8V nu se petrec atatea stricaciuni, dar e mai bine sa nu astepti sa se rupa. Legat de benzina: eu am avut pana acum 1 luna un Cielo din 99, am mers 130.000 de km cu el, am pus in peste 60% din cazuri benzina fara Pb, nu am simtit nici o diferenta. In cazul meu benzina fara Pb a fost hrana normala a masinii. Bafta in continuare si cat mai multi KM !!
smile.gif
lucian14
QUOTE(Liviu-98)
In orice masina care merge cu Pb poti sa bagi fara probleme fara Pb. Invers e de rau insa, ca ai terminat catalizatorul. Asa ca daca ai motor "cu Pb" baga linistit benzina "fara". Nu glumesc!


NU E CHIAR ASA SIMPLU.
BENZINA CU PLUMB PROTEJEAZA MOTORUL (CILINDRII)
DACA BAGI FARA PLUMB APARE UZURA MAI RAPIDA LA MOTOR
madalina
Ghinion! benzina cu plumb nu se mai fabrica!
Gica-6
lasa ca au scos vad alta benzina care o inlocuieste p-aia cu plumb la Petrom si probabil si in alte locuri va aparea.
Stiam si eu ca pot aparea necazuri daca la Dacii pe carburator de exemplu se pune benzina fara pb.
lucian14
QUOTE(madalina)
Ghinion! benzina cu plumb nu se mai fabrica!

Ghinion s-a scumpit benzina fara plumb (costa cat aia cu plumb:)
Eu prefer gpl ca e mai eftin macar! :bounce:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.