Help - Search - Members - Calendar
Full Version: SH diesel la 10.000 Euro
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Sorin32431
Salut,
am incercat sa adun din acest forum cat mai multe informatii privitoare la ce se poate cumapara SH la 10,000 Euro. Din pacate nu am reusit sa ma lamuresc pe deplin asa ca va rog pe voi sa ma ajutati.
Pana acum am identificat urmatoarele variante:
1. Opel Vectra 2001 1,7dti sau 2,0dti
2. Megane clasic 1,9 diesel
3. Opel Astra 1,7 - 2,0 dti
4. Ford Focus 1,8 (sau Mondeo dar cam greu la banii astia)

Mentionez ca ma intereseaza un motor diesel de generatie mai noua care sa consume putin.
Principala problema de care m-am lovit pana acum a fost faptul ca majoritatea covarsitoare a ofertelor la modelele de mai sus au fost pt. variantele break (pe care nu le suport). De ce oare se aduc atat de multe break-uri?

Multumesc pt. sfaturi
Mik79
eu zic sa alegi intre Opel Vectra 2001 2,0dti si Ford Focus 1,8
cu accent asupra lui vectra
megane nu e asa de stralucit mai ales partea de articulatii
eu unu as alege opel vectra
de ce nu incerci un golf 4 1.9 tdi ? e beton
Mihai32434
foarte multe din masinile de afara sunt masini de companii si sunt break si acestea aduna linistit 40-50.000km pe an, ce vor fi ulterior "rezolvati" printr-o resetare electronica de care cumparatorul nu are havbar: de aceea vezi 80% breakuri. daca vrei mai multe detalii suna la cenzurat.

----------------------------------editat de moderator----------------------------
te rog sa scrii fara majuscule de acum incolo. primesti primul avertisment.
puteti folosi mesageria privata pt nr de telefon.
Sorin32431
multumesc, dar am o "problema" cu VW si mai ales cu golfurile. Mihai merci pt. lamurire, pt. ca ma dispera un anume site de masini second unde gasesti numai modele break.

De Vectre am auzit mai mult lucruri rele decat bune. Mai toti zicc ca ar avea probleme de fiabilitate.
V l a d
nu mai zic unde se muta si unde trebuia postat..... :evil: ca e evident ..... SPER
Mik79
incearca la http://www.gebrauchtwagen-welt.de sau www.autohus.de poate gasesti ceva
ce problema ai avut cu golf 4 ca al meu merge tun !!!
:bounce: :bounce: :bounce:
James Kilowatt
Megane clasic 1.9 e o rasnita de motor depasita tehnologic de toate celelalte. Unul din amicii mei a avut o problema neplacuta cu o vectra dti din 2000, asa ca as avea dubii si cu asta... insa poate a fost el ghinionist. Nici Focus 1.8 nu e motor de ultim racnet, nu e nici foarte puternic nici foarte silentios. Ar mai ramane astra, despre care nu stiu mare lucru.

Daca tot nu vrei una noua de clasa mai mica (gen punto Multijet, sau Clio dCI), ma intreb daca la banii astia la mana a doua nu incape si o toyota corolla sau o Mazda 3
Sorin32431
Cu VW am o problema nefondata tehnic. Stiu ca sunt masini bune, fiabile si cu performante excelente. Cred ca problema e pe fond psihic si nu o pot explica, pur si simplu ma enerveaza :evil: :dontknow: , in schimb nu am nici o problema cu Seat sau Audi :cheers: .

Nu am nici o problema cu Corolla sau mazda3 doar ca nu sunt de gasit pe la noi. Se pare ca cei care le au nu vor sa se desparta de ele. Daca le-as aduce de afara nu m-as incadra in bugetul de 10.000 euro pentru ca la cei 7500-8000 cat dau pe ea acolo se adauga taxe vamale de 30% nefiind fabricate in europa.
madalina
Eu stiam ca difera taxele vamale la masinile noi si la cele sh.

Practic, daca aduci o Mazda cumparata din Germania este un schimb economic cu Germania, nu cu Japonia.

Pe aici vei gasi cam greu o Mazda 3, dar gasesti Mazda 323. Uite-te si in anunturile de pe masini.ro.
S28141
QUOTE(Mik79)
incearca la http://www.gebrauchtwagen-welt.de sau www.autohus.de poate gasesti ceva
ce problema ai avut cu golf 4 ca al meu merge tun !!!
:bounce: :bounce: :bounce:


Daca gasesc un SK la o adresa de mai sus cunoasti cumva ce implica aducerea acesteia in Romania? ...taxe, dealer roman..formele pentru cumparare...Iau legatura cu"autohus"? Cam cu cat mai cresta pretul? Deci daca ma uit la o masina de 7.500 Euroi cat ajunge in final?
Sorin32431
Pai din cate am inteles eu, taxele se aplica la o valoare de catalog a masinii respective. De exemplu pentru o Vectra 2.0 dti din 2000, taxele (accize+TVA) ajung la aprox. 1500 - 1900Eur. Nu conteaza cat ai dat pe masina acolo. La banii astia mai adauga asigurare la ei de vreo 150 eur, numere de tranzit + cheltuielile tale (motorina, cazare, papa, etc.)

Poti sa-ti calculezi singur taxele pe care le ai de platit daca accesezi urmatoarea adresa.
http://www.gpi.ro/inc/taxevama.php
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.