Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Judet de inmatriculare masina / telefon info inmatriculari
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
Robert31577
Vreau sa-mi cumpar masina sh. Am si gasit ce (Citroen Saxo 1.1). Si mai bine. Acum trebuie sa fac actele. Problema e ca eu am domiciliul in buletin pe Craiova. Dar am o proprietate imobiliara in Bucuresti, am si rol la administratia financiara pe buc, sect 3. In Craiova n-am nimic la admin financiara (adica n-am nici o proprietate). Ok. Eu unde trebuie sa inscriu masina, Bucuresti sau Craiova? Am tot incercat sa sun la politie, dar la nr. de telefon 323.30.30 nu raspunde nimeni. Si n-as vrea sa iau cozile la rand ca sa aflu asta.
Ma poate ajuta cineva cu o informatie? Va multumesc.
madalina
In urma cu un an si ceva eram intr-o situatie asemanatoare: adresa din Buletin era in sectorul3, dar eu nu mai aveam nimic acolo si locuiam in sectorul 1.

Dupa o saptamana de alergat sila sectorul 3 si la sectorul 1, dupa ce am platit toate taxele catre politie, dar nu si impozitele locale ca nimeni nu vroia sa mi le primeasca, singura rezolvare pe acre am gasit-o impreuna cu un avocat a fost sa-mi schimb de urgenta buletinul cu noua adresa si sa fac de la capat toate actele (mai putin RAR-ul) pe sectorul 1.
Mihai32434
Parerea mea este ca o poti inmatricula acolo unde este domiciliul stabil,asa ca daca vrei sa o inmatriculezi cu B,atunci va trebui sa-ti schimbi domiciliul din C.I. pe Buc
Robert31577
Mda. Am confirmare oficiala din partea celor de la politie. Din pacate, poti sa inscrii masina numai in localitatea unde ai domiciliul stabil (cel din cartea de identitate).
madalina
INsa cei de unde ai domiciliul in CI nu ti-o vor inmatricula deoarece la ei nu vei figura cu nici-o proprietate.
Sergiu31814
Adica cum? Stati mai oameni buni ca nu e cosher ce spuneti voi. Ce-are de-a face proprietatea asupra unui imobil sau alt bun, locul de munca, averea in general cu inmatricularea unei masini. Masina se inmatriculeaza in judetul ( sectorul) in care aveti domiciliul stabil. Adica unde este adresa in buletin. Poti avea 5 apartamente in Bucuresti, 2 vile in Timisoara si un hotel de 5* in Mamaia ca daca pe buletin scrie la domiciliul stabil Craiova, acolo inmatriculezi masina. Chiar daca tu platesti impozite in alte judete. Conform teoriei voastre, daca esti chirias sau stai cu parintii nu poti inmatricula masini ca nu platesti la finante impozitul pe cladire?
Si inca ceva, flotantul pe buletin nu se pune la inmatriculari auto. Si tot in acelasi judet trebuie facut si pasaportul si tot acolo e si situatia militara.
Asa ca mai documentati-va inainte de a arunca ipoteze.
PS: bineinteles ca inmatricularea o faci in Dolj. Rar-ul poti sa-l faci la oricare rar din tara (se poate intampla sa te refuze daca nu ai domiciliul sau macar flotant pe judetul respectiv sau daca n-ai cumparat masina din acel judet-in cazul judetelor cu vanzari/omologari multe si cozi de la 4 am la rar) iar numerele rosii le iei din judetul de unde cumperi sau resedinta si le poti prelungi pana la sosirea confirmarii de radiere (daca se vinde in alt judet masina fabricata inafara Romaniei)
madalina
Daca ai domiciliul in buletin intr-o localitate, dar proprietarul locuintei este altcineva, trebuie sa mearga proprietarul sa dea declaratie ca locuiesti la el in casa. E posibil daca locuiesti cu parintii, cu chirie cu contract, dar nu mai este posibil daca ai vandut locuinta unui oarecare.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.