Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Se asfalteaza Transalpina
Masini.ro Forum > Masini.ro > News/Noutati
marius68582
articol
poze
vio
dap de la sf lu apr cam asa cred ca au inceput... momentan merge sa urci pe asfalt pana la papusha la cruce acolo ~2000m... e super:)
Alex-F1
Mda.....ideea e buna, acuma ramane de vazut cat de buna va fi si lucratura..... confused.gif Caci de obicei bitumul ala negru tine cam cat o pereche de adidasi de aia cu 30 RON.....mai ales in conditiile de munte, cu inghet-dezghet, materiale antiderapante, utilaje grele care urca pt. constructiile ce se fac acolo etc. Oricum e bine, caci si-asa cautam pt. la iarna o locatie aproape de casa, pt. o escapada batraneasca de vreo 4-5 zile, ca nu prea suntem noi cu muntele si cu frigul, dar o iesire la aer curat si zapada e binevenita in fiecare iarna! rolleyes.gif
mike.omega
Mda, e grozav cand se asfalteaza un drum cu atata istorie in spate care poate fi valorificat cu totul altfel! Dar nu, noi trebuie sa trantim asfalt. Se mai distruge un punct de atractie turistica sad.gif
ozz86651
QUOTE
Mda.....ideea e buna,


De ce e buna ideea, lipseau gratarele, manelele si gunoiale? Acu poate sa vina tot meseriasu sa-si traga taraboanta direct pe pajistea alpina, sa faca un foc mare, un cerc mare negru, sa lase peturi si ulei.
Cit o s afie deschis drumul asta care costa o caruta de bani? 2 luni pe an?
mike.omega
Ca si Transfagarasanul va fi deschis(legal) de la 1 mai pana la 1 sept, zic eu smile.gif . In rest, mai sunt unii mai curajosi care vor intra si in extrasezon ca doar ne-am obisnuit dry.gif
Alex-F1
Asta cu meseriasul nostru si taraboanta lui e alta poveste, dar treaba trebuie privita in viitor.....in Alpi sunt sosele asfaltate pana la aproape 3.000m.....aia oare de ce nu le-au lasat off-road? Aaaa, fiidca acolo e civilizatie......pai sa speram ca va fi si la noi candva.... confused.gif Iar daca Ranca se va dovedi a fi o statiune atractiva (si asa se pare a fi, din ultimele date), fiti siguri ca vor aduce si utilaje, care vor mentine drumul practicabil inclusiv iarna, asa cum se face la Arieseni de exemplu, unde drumul e tot timpul negru, indiferent cati metri are zapada din jur! O sa va spun la iarna cum e, ca mi-am amintit ca am si unde sta acolo, deci n-am nevoie sa caut cazare, asa ca Ranca scrie pe mine la iarna.....daca se poate urca..... biggrin.gif
mike.omega
Ideea in sine nu se referea la deszapezire ci la faptul ca zona va fi populata de toti aia care arunca pet-uri pe geamul masinii si care dau maneaua la maxim sa moara colegu din trafic de ciuda banned.gif

Asta vara am experimentat Cheile Bicazului. Aglomeratia a fost de nedescris, nesimtirea celor care parcau pe sosea (si nu langa) la fel, abundenta din bazar mirosea a europa. Mai zic?
Alex-F1
Da bre, s-a inteles ideea, dar hai sa speram totusi ca, incet, incet, se va {mai} civiliza si pe la noi lumea. Poate vor aparea legi mai aspre pt. chestiile astea de care zici tu. Poate vor pune partule non-stop de politie comunitara in punctele "fierbinti", ca si-asa rup bocancii de pomana.....mai bine rup la amenzi intr-o veselie! Trebuie doar tupeu sa faci legi pt. bizoni si sa le si aplici....momentan nu {prea} sunt nici legi si de aplicat sa nu mai zic! verymad.gif Cand o sa-ti iei o amenda de 600 RON fiindca ai aruncat chistocul de tigara pe pajistea alpina, sa vezi cum a doua oara o sa ti-l bagi si in fund, decat sa platesti asa o amenda....sau ai muzica peste XX decibeli, pac 500 RON amenda.....dar cine are tupeul sa faca si sa aplice asa legi? Altii au, noi nu....atunci sa vina altii sa faca si la noi legile, sa ne arate cum se imblanzesc animalele..... confused.gif
AZAZEL
QUOTE (mike.omega @ Sep 24 2009, 09:27 AM) *
...care poate fi valorificat cu totul altfel!



cum?
Watcher
QUOTE
Ca si Transfagarasanul va fi deschis(legal) de la 1 mai pana la 1 sept, zic eu

Anul asta prima traversare a Transalpinei a fost facuta in IUNIE !!!
Cu 4x4! Ganditi-va ca totusi e la 2100m, in golul alpin!

Mai departe: asfaltul pus este acelasi 'asfalt' ca peste tot in RO, si FARA nici un terasament, fundatie, consolidare... O sa tina fix pana la primavara.

Trei la mana: deja s-a umplut de manelisti si de tineri pe atv in urmatoarea configuratie: el la ghidon, pantaloni scurti, tricou, lant la vedere, ea in sapte, pantalonasi scurti, tricou, tocuri, cercei din aia oversized. I KID YOU NOT !
Asta repet, la 2100m..

Iar 'statiunea' Ranca este un dezaastru, o monstruozitate, o mizerie: fiecare casa este trantita in fata unei alte case, in locul unde primul 9mai prost) spera ca o sa aiba si el priveliste...

Faceti o tura pe acolo sa vedeti singuri sau cautati poze ca mai sunt si alte threaduri despre transalpina unde injra lumea Ranca...
mike.omega
QUOTE (AZAZEL @ Sep 26 2009, 08:36 PM) *
QUOTE (mike.omega @ Sep 24 2009, 09:27 AM) *
...care poate fi valorificat cu totul altfel!



cum?


1. Il lasi asa! Frumeste a naturii deschisa numai celor care chiar stiu sa o iubeasca/protejeze. Un loc unde sa te duci pt ca vrei si nu doar ca ti-e in drum.
2. Circuit turistic cu tema istorica, razboaie, nemti, armate, sigur se vor gasi interesati. Asa cum am vazut link spre o pensiune cu specific militaresc

Pe Transalpina se poate merge lejer cu o masina de teren(chiar si un SUV mai rasarit) deci se pot orgniza excursii de 1 zi cu 3-5 masini cu popasuri in locuri bine determinate si tot asa.

Watcher
In prezent pe transalpina se poate merge lejer cu Ferrari.
"Transalpina" nu mai exista ninja.gif
22nst
Nu stiu de ce va pare asa rau ca se asfalteaza...
Vreau si eu sa ajung pe acolo si cu Avensis-ul nu imi permit. Eu chiar ma bucur smile.gif
Alex-F1
QUOTE (mike.omega @ Sep 26 2009, 04:28 PM) *
1. Il lasi asa! Frumeste a naturii deschisa numai celor care chiar stiu sa o iubeasca/protejeze. Un loc unde sa te duci pt ca vrei si nu doar ca ti-e in drum


Io nu prea-s de acord cu asta....pai acuma ce-ar fi ca toate locurile frumoase sa fie lasate virgine si sa nu poata ajunge la ele omul de rand, ca sa le vada? Sau sa ajunga doar o categorie restransa de oameni (in cazul de fata doar cei care au masini cu garda la sol mai mare de 20 cm)! Io inteleg faza cu bizonii nostri, care lasa numai mizerie in urma lor pe unde trec, dar nu putem sa facem din asta criteriul principal de decizie! In orice tara {civilizata} din lume, locurile frumoase, care merita vazute, sunt amenajate astfel incat sa poata ajunge acolo cat mai multa lume, in rest, exista rezervatiile! Sau io unu cel putin asa vad problema....

QUOTE (mike.omega @ Sep 26 2009, 04:28 PM) *
2. Circuit turistic cu tema istorica, razboaie, nemti, armate, sigur se vor gasi interesati. Asa cum am vazut link spre o pensiune cu specific militaresc


Aici problema nu ar fi daca s-ar gasi sau nu interesati, ci CATI s-ar gasi? La urma urmei, orice amenajare trebuie sa fie {cat de cat} rentabila, iar pt. asta trebuie sa i se adreseze cat mai multor categorii posibil de oameni. Tu ti-ai deschide de exemplu un restaurant doar pt. homosexuali? Cat de rentabil crezi ca ar fi? biggrin.gif
mike.omega
E corect ce zici tu insa eu nu compar RO cu alte tari, strict pe cazul nostru vorbind, nu as popula si zona aia.
Hai sa-ti dau un exemplu. Acum 15 ani satele 2 Mai si Vama Veche erau destul de putin vizitate de turisti. Acum nu mai ai loc sa arunci un ac si in celebra Vama Veche auzi bit-uri de house unsure.gif

Unde s-au dus doritorii de liniste pe malul marii? Corbu si Vadu. Ce se intampla acolo? Gunoaie la greu, fitzosi cu SUV-uri care brusc au si soseaua de nisip iar la cherhana ai wirless. Desi acu vreo 5 ani te-ai fi urcat si pe masina pt a prinde semnal GSM.

Popularea(in scopuri turistice) a zonelor salbatice nu mi se pare o solutie smile.gif

In alta ordine de idei. Exista cluburi frecventate de persoanele gay, de ce n-ar exista si un restaurant? ninja.gif
ozz86651
QUOTE
pai acuma ce-ar fi ca toate locurile frumoase sa fie lasate virgine si sa nu poata ajunge la ele omul de rand, ca sa le vada?


Ar fi .. normal? Pentru ca omul de rind (in special in Romania, dar de fapt peste tot) strica, ca-n principiul lui Heisenberg, locul in care se duce. Un loc frumos accesibil prin definitie isi pierde frumusetea, nu neaparat ca-i mizerie, ci ca-s parcari, asflat, bude, aglomeratie etc. Un loc care se poate vedea cu un efort de citeva ore e accesibil aproape oricui. Nu trebuie sa ai 4x4.

QUOTE
Tu ti-ai deschide de exemplu un restaurant doar pt. homosexuali?


Asta chiar cred ca e o nisa de piata foate buna in Bucuresti de exemplu, unde probabil vorbim de zeci de mii de homosexuali.
Rebel
Si io-s contra asfaltarii. Asfaltul atrage multimea, cu ea vine mizeria, dupa aia apare chioscul care evolueaza in balci cu mansarda si camere de dormit (cica), spatiu ocupat, parcari, galagie si mizerie.
Alex, sunt zone in "tarile civilizate" unde nu este permis sa construiesti sau sa arunci ceva si unde de fapt platesti ca sa intri in natura salbatica. Daca continuam asa cu sosele si cladiri nu ne mai ramane nimic intact ci o aglomeratie de sosele de rahat si infrastructura proasta. Ca sa nu mai spun ca se incurajeaza sedentarismul... Ce fara masina nu se poate?
Cred ca cele mai frumoase zile din viata le-am petrecut departe de lume intre munti, cu cartofi, branza si malai in rucsac departe da zbuciumul lumii. Si pe atunci nu erau nici ATV si nici manelisti mizerabili si inculti...

Eu as inchide parcurile nationale de tot. Am fost de exemplu in Piatra Craiului unde este interzis cu ATV. Te-au prins te-au ars baietii.
air_wolf
transalpina e un drum care merita facut. e frumos. cu asfalt sau fara. fara asfalt era avantajul ca te puteai opri oriunde, puteai iesi de pe traseu si sa stai in virf sa te uiti la tot drumul ala. acum multi vor trece in viteza spre rinca. sad.gif
bigmandesign
Intradevar cea mai mare problema a asfaltarii acestui drum ar fi accesul peste varf si al celor neimpatimiti de natura si munte, al celor care s-au autoeducat in spiritul manelist si ma sperie gandul ca acele locuri se vor transforma in munti de peturi si gunoaie ramase de la modul in care turistul roman isi "marcheaza teritoriul". Nu vreau sa generalizez aceasta problema pentru ca sunt si oameni care stiu care este conduita atunci cand merg in natura si pentru acestia am creat http://portalnovaciranca.ro , avem si un forum unde va asteptam sa-i demascati pe cei care provoaca daune mediului natural.
Va astept pe site si pe viitor speram sa reusim sa pastram frumusetea acelui drum si dupa asfaltare.
DORU
Frumoasa initiativa ! thumbsup.gif
bigmandesign
Multumesc dar sa stii ca nu prea ma bucur de succesul care il asteptam.
Nimeni nu e dispus sa ma ajute desi nu am cerut niciodata nici-un fel de ajutor financiar, peste tot numai indiferenta, lipsa de respect si oameni suspicioasi.
Oricum imi place ceea ce fac si ce vreau sa fac asa ca voi continua si voi incerca sa protejez cum voi putea mai bine acele locuri.
Astept pe cei interesati sa vina pe site sa furnizeze ideile lor, as vrea sa stiu ca nu sunt singurul interesat cu adevarat conservarea frumusetilor acelui munte.
vio
io unu cred ca nu or sa se aventureze mai multi ca acum... cocalaru si mutele sus nu prea fac pereche buna . oricum fff frumoase locuri si zona de acolo. e locul meu preferat pt vacantze. thumbsup.gif
T u d o r
Norocul mare e ca e departe de marile aglomeratii urbane producatoare de cocalari. smile.gif

Vio ce mai urca pe acolo da' nu bea prea mult. 36182451.gif Maxim 3-4 peturi.
vio
pai nici nu poti sa bei ma mai mult de 2 sticle de 2 litrii , mai bine apa decat bere biggrin.gif
yeotamara97
Then pay the price for it private investigator sacramento ca
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.