Help - Search - Members - Calendar
Full Version: volvo s80 sau A6
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Volvo
sil67
Vrem sa cumparam o masina si nu suntem hotariti ce marca,avem doua oferte,un Volvo S 80D 2,5 din 2005 si un A6 TDI 2,5 din 2003 ce ati alege
T u d o r
Poate dai mai multe detalii legate de preturi, kilometri, dotari... In principiu Volvo e mai nou dar A6 se vinde mai bine cand vei vrea sa schimbi iar masina.
daewoo_espero_turbo
Din ce am inteles, Volvo sunt mai fiabile.
La design personal prefer Audi.

Bafta!
laurentiu
Lasand la o parte ca nu ai dat mei multe detalii, depinde ce vrei de la masina. Un Volvo are un statut mai aparte decat un Audi. Amandoua sunt masini foarte bune, confortabile si fiabile. Diferenta consta in caracterul fiecareia, in sensul ca un S80 este o masina mai rara si iti poate da o nota de originalitate.
Personal as alege Volvo (mai ales second hand), pentru ca imaginea de marca mai slaba scade mult pretul la revanzare. Deci e (foarte) posibil sa gasesti un S80 foarte misto la un pret mult mai mic decat un A6.
AZAZEL
s 80 D50(ianuarie 2004) are fostul meu sef si masina alearga super bine. silentioasa, confortabila samd.
intretinerea si fiabilitatea acelei masini este jalnica la propriu si trebuie sa fii magnat ca sa poti tine acea masina din scurt.
a6 din generatia anterioara cum vrei tu , este obosit si ala si banuiesc ca destul de scump la intretinere.

de ce te arunci tu la astfel de masini ? greu de crezut ca gasesti una sub 200.000km. niste cazaturi care daca se strica te rup la buzunar.

uita-te acolo unde ti-e plapuma: cee'd, megane, c4, octavia samd. le poti gasi cu f putini km la un pret de sub 10.000 iar intretinerea este mai umana.

nici sa iti cumperi fier vechi cum vrei tu doar ca sa te dai dodolotz ca ai audi A seis sau volvo s80.
laurentiu
Daca masina a fost intretinuta cum trebuie 200 000 nu este un kilometraj extraorinar de mare. Mai mult e o chestie psihologica. Insa inclin sa cam iti dau dreptate, intretinerea unei masini premium nu este tocmai ieftina. Cel putin la Volvo, D5-ul e motor foarte bun, dar daca te lasa injectoarele (o problema des intalnita la D5), te costa destul de mult sa le schimbi (cam 1000 de euro). La fel de scumpe stiu ca sunt si turbinele Audi. Deci foarte mare atentie daca te bagi la asa masini. De cele mai multe ori nu prea au fost pastrate cum trebuie.
Dar vad ca persoana interesata nu mai zice nimic. Ne racim gura degeaba?!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.