Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Top Gear
Masini.ro Forum > Discutii generale > Mass Media
Pages: 1, 2
adrian_flavius
Top Gear in Romania
eporteka
Ceva detalii picante despre vizita celor 3 in Romania stie cineva?
Oana
am citit pe undeva, dar nu mai stiu unde, ca si-au sifonat masinile pe transfagarasan, din cauza gropilor... nu garantez ca e adevarat ca nu am avut timp sa fac sapaturi
Rebel
Adica cum mai Oana, dupa ce ca-i plin de gropi tu mai faci si sapaturi? teehee.gif

Aia voiam si eu sa aflu: transfagarasanul este foarte misto dar e refacut la conditiile la care se asteapta astia?
FAR EASTERN
admin e in vacanta....
ceva chiar aici
mike.omega
QUOTE (Rebel @ Sep 29 2009, 11:39 PM) *
Adica cum mai Oana, dupa ce ca-i plin de gropi tu mai faci si sapaturi? teehee.gif

Aia voiam si eu sa aflu: transfagarasanul este foarte misto dar e refacut la conditiile la care se asteapta astia?


Partea care se afla in judetul Sibiu cica ar fi buna, orice ar insemna lucrul asta biggrin.gif
Partea din judetul Prahova nu e chiar cea mai buna sosea de pe la noi.
Din cate stiu eu, au filmat pe partea care apartine Sibiului wink.gif
SorynZ
QUOTE (mike.omega @ Sep 30 2009, 12:12 PM) *
Partea care se afla in judetul Sibiu cica ar fi buna, orice ar insemna lucrul asta biggrin.gif
Partea din judetul Prahova nu e chiar cea mai buna sosea de pe la noi.
Din cate stiu eu, au filmat pe partea care apartine Sibiului wink.gif

dap, asa e, partea cu Sibiul este f. buna biggrin.gif . nu tu gropi, nu nimic, dar pe partea cu Argesul (nu Prahova cum zice conrad mike) e rupere.. sau cel putin era acum 1 an sau 2 cand am fost eu ultima oara unsure.gif
laurentiu
Eu nu prea sunt fan al celor de la Top Gear, care, in opinia mea nu face decat sa ponegreasca imaginea unor masini intr-un mod cat se poate de urat. Pentru ei bun inseamna puternic, cu multe sute de cai putere si foarte rapid. Nu sunt neaprata de acord cu asta. Oricum o sa ma uit la episodul facut la noi. Am auzit ca o sa fie dat pe post undeva in jur de 20 decembrie.

off: Soryn, mi-ai luat-o inainte. Vroiam sa-l "urechez" primul pe Mike teehee.gif
mike.omega
Am gresit, recunosc, imi ofer capul pe tava banned.gif
Eu nu sunt curios de masini ci de ce impresia le-a lasat tara noastra.
SorynZ
QUOTE (mike.omega @ Sep 30 2009, 12:04 PM) *
Eu nu sunt curios de masini ci de ce impresia le-a lasat tara noastra.

depinde pe unde au mers.. daca nu au trecut prin muntenia, drumurile le-au lasat o impresie buncica (presupun biggrin.gif ). daca totusi s-au aventurat prin sudul tarii... ma cam indoiesc ca se vor main intoarce unsure.gif (acum depinde si cu ce au mers...). cat despre peisaje, cred ca au fost placut impresionati smile.gif
Rebel
Nu prea agreez toate comentariile lui Clarkson si inca sustin ca este subiectiv in foarte multe INSA emisiunea din Romania o consider interesanta si amuzanta. Pe langa aportul pozitiv la imaginea pe care o avem, consider ca nimeni nu ne putea face o reclama mai buna si la un pret mai bun. smile.gif
Au incurcat putin limbile dar pana la urma este un episod reusit.

Si intr-adevar, subscriu parerii lui Clarkson, Transfagarasanul este un cumul de circuite de curse.





drabisan
Mie mi-a placut emisiunea. Chiar au facut reclama la un pret bun, vorba lui Rebel.
Trecem peste telenovelele pe care le creaza ei in fiecare episod, ca asta ii face pe ei unici.

Una peste alta, mie chiar mi-au parut extrem de incintati de Transfagarasan. Bineinteles ca i-au injurat pe pitesteni, si pe buna dreptate! Macar pentru faptul ca sibienii isi tin drumul perfect, tot ar fi trebuit sa-l rezolve cit de cit si pitestenii. In septembrie, cind am trecut ultima oara, se asfalta, dar la cum se miscau de repede, cred ca or sa se scufunde Carpatii inainte sa termine ei. Din punctul asta sa le fie rusine pitestenilor! Un drum misto au si isi bat joc intr-un anume fel.

Si felicitari sibienilor! Multumita lor, Top Gear-ul de duminica a lasat o impresie absolut excelenta!
FAR EASTERN
A fost tare faza cu TIR-ul care da cu spatele-n Sandero... Regizata, probabil ca si cea in care intra ala cu Dacia "clasica" in Lambo... 36182451.gif
22nst
Au asfaltat o mare bucata din parcea jud. AG
Cand am trecut cu Vio si George pe 25 oct pe acolo se circula perfect, unde mai pui ca nu era aglomeratie tongue.gif

Mi-a placut episodul asta si cel mai tare m-a amuzat de inceputul, unde se minunau de parcarea hotelului REX 36182451.gif
drabisan
Am ramas cu o interbare, poate sinteti mai cunoscatori in dedesupturile emisiunii: Clarkson zice la un moment dat ca "doi oameni pe care-i respect cel mai mult - Stig si Tiff Nedel - spun despre Aston ca e cea mai....".

Acum, din ce stiu eu, Clarkson si Nedel nu s-au despartit tocmai prieteneste.

Ce a fost declaratia aia din episod?
Ironie? N-as prea crede, ca nu l-ar fi pus pe Stig in topic.
O declaratie de impacare? Sa ne asteptam la un alt format? Oricum cele doua emisiuni si-au decalat aparitiile, cind unii sint in vacanta, ceilalti presteaza? Daca s-ar impaca astia doi, cred ca ar fi dragut foc.
Diesel
JC a scos un DVD anul asta, Duel, in care apar Tiff si Vicky. Ca tot veni vorba, Fifth Gear e suspendat.
In schimb, e vorba de umor britanic. Jeremy ar spune orice ca sa ii enerveze pe ceilalti doi, mai ales cand e vorba de un argument despre care e cea mai buna masina. Trebuie sa observati pe parcursul emisiunilor ca atunci cand un Jaguar sau un Aston Martin este comparat cu orice altceva, desi masina britanica iese mai prost, ei tot o recomanda.

Edit: am avut placerea sa admir o reclama turistica a Romaniei de 30 de minute. Nici nu conteaza cat au sponsorizat ai nostri, a meritat.
Seri
Cea mai buna promovare de care a avut parte Romania vreodata.
22nst
QUOTE (Diesel @ Nov 17 2009, 10:08 AM) *
Edit: am avut placerea sa admir o reclama turistica a Romaniei de 30 de minute. Nici nu conteaza cat au sponsorizat ai nostri, a meritat.


Romania, lend of ciois 36182451.gif
mohordbx
Emotionant.. yes.gif o reclama cum n-a avut demult Romania
Mircea104901
Si mie mi-a placut. Am vazut chiar toata emisiunea (1h), in care mai e si o comparatie intre BMW 760Li si S63AMG. Bestial. teehee.gif
G e o r g e
corect era sa compara 760 cu 600 sau 65AMG. adica turbo cu turbo , nu turbo cu aspirat.
vio
frumos ... le -as propune celor de la Top Gear sa vina la anul sau peste 2 ani cand se va termina de asfaltat transaplina sa se dea pe acolo ... atunci sa vedem ce or sa exclame smile.gif
HalbaSus
Best road in the world... si noi nu organizam nicio excursie acolo ?
Propun intalnire de vara pe Transfagarasan thumbsup.gif
Mircea104901
QUOTE (G e o r g e @ Nov 17 2009, 09:19 AM) *
corect era sa compara 760 cu 600 sau 65AMG. adica turbo cu turbo , nu turbo cu aspirat.


Oricum "it was close", dar la final "au concediat" S-ul smile.gif A fost interesant realizata comparatia. Merita vazuta.

Tot episodul e foarte savuros. Si, sincer, ma simt bine ca au pus concluzia "best road of the world" smile.gif Si ca s-ar muta... definitiv... aici thumbsup.gif

Suna bine intalnirea de la vara pe Transfagarasan. Ce zici George de niste drifturi cu bestia, sus, acolo... ? teehee.gif



QUOTE (vio @ Nov 17 2009, 09:26 AM) *
frumos ... le -as propune celor de la Top Gear sa vina la anul sau peste 2 ani cand se va termina de asfaltat transaplina sa se dea pe acolo ... atunci sa vedem ce or sa exclame smile.gif


Or sa mute studioul in Romania. Si familiile lor. Si emisiunea smile.gif
f1anatic
Si mie mi-a placut episodul. Mult. Chiar l-am vizionat de 3 ori (in HD) in diverse grupuri; oferind info in plus. Si sint de acord ca a facut reclama pozitiva Romaniei. Da, parca a fost un pic mai regizat ca de obicei dar nu-i bai. Impresionante catacombele sub casa Poporului. Puteai sa treci cu tancul pe acolo. Bineinteles ca probabil acele tunele strabat Bucurestiul dintr-un capat in celallat si Ceausescu vroia sa mute tancuri prin el. Cu siguranta tancuri, blindate se puteau misca; nu mai vorbim de autobuze si camioane cu soldati.

NU sint insa de acord cu declaratia: Transfagarasan the best driving road in the world. Eu l-am condus si este intr-adevar impresionat. Dar am mai condus si altele - si pe moment "Driving Nirvana" este in Colorado, USA. Nu Stelvio Pass; Nu Transfagarasan; Nu Tail of the Dragon; Nu Cligman's Dome; Nu Pikes Peak. Ci un drum obscur, fara aglomeratie, ce urca in virful patriei la 4365 de metri, si acolo te simti si fizic si spiritual, mai aproape de Cer. Insa suspectez ca nu prea vin in USA prin prisma regulamentelor si legilor dure.
HalbaSus
Cand au cautat best driving road au exclus din start SUA... In plus sunt convins ca exista multe drumuri spectaculoase dar sunt la fel de obscure si necunoscute pentru restul lumii cum era transfagarasanul pentru britanici.
Mircea104901
Hai ma f1anatic, nu ne strica bucuria, lasa sa fie Transfagarasanul nostru "the best". thumbsup.gif
f1anatic
QUOTE (HalbaSus @ Nov 17 2009, 08:15 AM) *
Cand au cautat best driving road au exclus din start SUA...



De unde ai scos asta ? Oricum le-am scris si i-am invitat in "Colonie". Argumentat cu poze.

Nu va stric mah bucuria, va spun realitatea. Bai, eu am condus citeva locuri spectaculoase si TF este cu siguranta Top 5. Peste Tail of the Dragon, daca chiar vreti sa stiti. As zice chiar Top 3. Dar simplul aspect ca urc la 2X altitudine pe alt munte implica mai multe curbe, serpentine, viraje si panorame. Atita tot.
HalbaSus
QUOTE (f1anatic @ Nov 17 2009, 05:40 PM) *
QUOTE (HalbaSus @ Nov 17 2009, 08:15 AM) *
Cand au cautat best driving road au exclus din start SUA...



De unde ai scos asta ? Oricum le-am scris si i-am invitat in "Colonie". Argumentat cu poze.


Daca ai timp uita-te la inceputul episodului... a fost o exprimare tipica de-a lui clarckson, ceva de genul: "daca e sa cautam cel mai bun drum pentru condus n-are rost sa cautam in america, deci ne concentram asupra continentului european" am cautat pe youtube dar niciunde nu arata prima parte a episodului.
f1anatic
Episodul meu e luat de pe Final Gear si nu zice asta.
HalbaSus
QUOTE (f1anatic @ Nov 17 2009, 06:09 PM) *
Episodul meu e luat de pe Final Gear si nu zice asta.

Am revazut episodul, intr-adevar era putin diferit fata de ce imi amitneam eu: clarckson pune mana pe harta in zona americii de nord si spune "it's unlilkely to be here [the best driving road] because everybody does five"... pe principii la fel de "stintifice" a eliminat si restul continentelor in afara de cel european.
Oricum suntem oarecum off-topic.
ozz86651
Am o intrebare: in postul lui Rebel lipseste o parte? Ca intre 2 si 3 e o trecere cam ciudata, n-am vazut nicaieri unde s-a facut accidentul. Vreau sa-l trimit si eu colegilor si prietenilor, dar as prefera sa fie intreg.

PS: nu sint de acord ca face o reclama foarte buna Romaniei, da nu din vina lor smile.gif... sint cam multe personaje de lumea a 3a in film, de la aia din benzinarie, aia cu strugurii, aia cu carutele, aia cu dacia care au facut accidentul etc etc.

PS2L: Rebel, multumesc de "centralizare".
mike.omega
Au prezentat Romania asa cum se vedea ea cand mergi pe strada. Sunt zeci si sute de sate cu legume de vanzare in fata curtii, sunt zeci de sate unde te intampina copchii si iti scriu pe masina iar eu personal prin benzinarii personal prea elevat, n-am vazut. Nu vreau sa jignesc pe nimeni dar in seara asta niste unii de la Lukoil nici macar haine branduite nu purtau wink.gif

Ideea de baza e ca emisiunea a fost foarte misto si m-as uita la secventele din tara noastra de 5-6 ori, atat de tare imi place biggrin.gif Drumuri misto in RO ar mai fi dar posibilitatea de filmare din elicopter e limitata. Pentru cine nu stie Rasnov-Poiana Bv. a fost asfaltat asta vara si e ca-n palma thumbsup.gif
Diesel
Hai sa fim seriosi, au facut liniute pe autostrada A2. Numai in Abu Dhabi au mai facut liniute intre 2 semafoare. Normal ca le-a placut.

Din punctul nostru de vedere, normal ca e e cel mai bun drum, ca e cel mai aproape laugh.gif

Iar ca un constantean care stie pe unde umbla, vreau sa observ ca au cam amestecat filmarile intre Mamaia, Valu lui Traian, A2/A1. Dar tinand cont ca au filmat in traficul de la noi, e ok.

f1anatic: autoritatile locale ar inchide drumul de care zici tu pentru filmari?
mike.omega
Sa nu uit smile.gif Din pacare de la REX lipseau un Maybach, un Flying Spur si un SLR 722 Edition biggrin.gif

Si ar fi trebuit sa mearga prin cartiere sa vada cum sta Astron Martinu la poarta 36182451.gif
Rebel
QUOTE (ozz86651 @ Nov 17 2009, 03:09 PM) *
Am o intrebare: in postul lui Rebel lipseste o parte? Ca intre 2 si 3 e o trecere cam ciudata, n-am vazut nicaieri unde s-a facut accidentul. Vreau sa-l trimit si eu colegilor si prietenilor, dar as prefera sa fie intreg.

PS: nu sint de acord ca face o reclama foarte buna Romaniei, da nu din vina lor smile.gif... sint cam multe personaje de lumea a 3a in film, de la aia din benzinarie, aia cu strugurii, aia cu carutele, aia cu dacia care au facut accidentul etc etc.

PS2L: Rebel, multumesc de "centralizare".



Inaintea difuzarii partii 3 cu Romania, actorul Eric Bana este prezent in emisiune. Practic lipseste o singura secunda din episodul 3 cu Romania. Am preferat sa pun filmele cu Romania nu toata harababura.

La asta te referi cand mentionezi "centralizarea"?
Diesel
Am refacut traseul din niste indicii... s-au oprit la Moraresti, care e la jumatatea distantei dintre Pitesti si Valcea. Deci n-au mers pe drumul direct intre Pitesti si Curtea de Arges. Tudor sau astia cu intalnirea din Pitesti ne pot oferi mai multe detalii.
HalbaSus
ozz, accidentul cu dacia nu este prezentat... pur si simplu arata lambo-ul infipt in dacie (sau invers)... nu stiu ce sa zic, faza in care sandero-ul e lovit de camion e clar regizata, cea cu dacia nu stiu... pe de o parte mi-e greu sa cred ca au avut o coliziune frontala pe un drum de tara cu daune minime... pe de alta parte fatza romulanului cu dacia pare mult prea sincera si imposibil de reprodus printr-un joc actoricesc.
Ovidiu108423
Aici e toata emisiunea:



E trist totusi, ca singurele motive de lauda sunt constructiile terminate pe vremea lui Ceausescu. Bine ca le avem si pe alea, altfel am fi putut arata numai tigani si praf la televizor...

Link cenzurat! Nu acceptam pe forum linkuri spre torrente sau site-uri de hosting pentru asa ceva.
Hoinar
Editorul de la Top Gear Ro zice ca accidentul dintre James May si regele local e pe bune.
Citat de aici:
"P.S. Pentru ca tot intreba cineva pe commenturile postului anterior, zic aici: accidentul cu lamborghini si dacia break e pe bune. On that bombshell, vizionare placuta!"

Emisiunea a fost super, mie mi-a placut la nebunie.
Chiar daca a fost platita din greu de guvern/Dacia/extraterestri/cineva ascuns, parerea mea e ca este o super reclama!
HalbaSus
Chiar (mi-am adus aminte citind articolul de pe topgear.ro), mai tineti minte emisiunea topgear in care au facut turul statelor unite ? Eu tin minte perfect fazele cu vaca moarta carata pe acoperis, aventurile din "redneck county" cand sunt fugariti de tzaranoi cu pusti si bate de baseball... faptul ca la un an dupa katrina zona inca nu era refacuta, iar dupa ce doneaza masinile saracilor, sunt amenintati de avocatii saracilor ca vor fi dati in judecata pentru ca masinile nu erau in stare tehnica buna.

Daca tot ce as sti despre cele doua tari (SUA si romania) s-ar rezuma la ce am vazut la topgear atunci as zice ca e mai bine in Romania. thumbsup.gif
f1anatic
QUOTE (Diesel @ Nov 17 2009, 12:34 PM) *
Hai sa fim seriosi, au facut liniute pe autostrada A2. Numai in Abu Dhabi au mai facut liniute intre 2 semafoare. Normal ca le-a placut.


f1anatic: autoritatile locale ar inchide drumul de care zici tu pentru filmari?



QUOTE (HalbaSus @ Nov 17 2009, 01:38 PM) *
ozz, accidentul cu dacia nu este prezentat... pur si simplu arata lambo-ul infipt in dacie (sau invers)... nu stiu ce sa zic, faza in care sandero-ul e lovit de camion e clar regizata, cea cu dacia nu stiu... pe de o parte mi-e greu sa cred ca au avut o coliziune frontala pe un drum de tara cu daune minime... pe de alta parte fatza romulanului cu dacia pare mult prea sincera si imposibil de reprodus printr-un joc actoricesc.


Au mai facut liniutze si in State, cind au avut un Corvette, un Catdillac CTS si un Dodoge Charger - si au mers cu ele la Boneville Salt Flats.

Da drumul se poate inchide, nu este un drum turistic - dupa cum am spus - este relativ necunoscut. Si nu e vorba doar de regul;amente si legi si dat in judecata si alea alea. Come-on Pikes Peak se inchide anual pt curse de masini; de biciclete; citeodata este inchiriat de Subaru/Mitsu pt teste; etc. Drumul asta este la vreo 200 km de Pikes Peak, pe un munte si mai inalt. Poti vedea poze la rubrica de vacante si calatorii - prin muntii patriei.

Lambo cu Dacia a fost inscenarea curata. Nu au aratat masina cum e crapata bara, nici de unde curge lichid: au avut vreo doza de apa si au pus-o cu gura in jos : come on: ati vazut ceva julit pe urma la masina ? ce credeati ca a curs de la un Lambo ? lichid de racire de la radiator? la o masina cu motor pe spate ? lichid de curatat parbrizul ? Cind ati vazut voi un bidon din acela sa se sparga ? Al meu e "atomic" si trebuie julita rau masina pina se sparge bidonul.

Are cineva vreo harta sau mai multe info despre subteranele de sub Casa Poporului ?
Diesel
M-am referit la linute pe drumuri publice. In sezonul 12, episodul 2 au fost amendati in Las Vegas pentru viteza, ambalat motorul si probabil si liniute.

Halba se refera probabil la sezonul 9, episodul 3, pe care nu mi-l amintesc.
f1anatic
QUOTE (Diesel @ Nov 17 2009, 03:48 PM) *
M-am referit la linute pe drumuri publice. In sezonul 12, episodul 2 au fost amendati in Las Vegas pentru viteza, ambalat motorul si probabil si liniute.

Halba se refera probabil la sezonul 9, episodul 3, pe care nu mi-l amintesc.



Cred ca trebuie revazut episodul. S-au intrecut pe drumuri publice. Cum ar fi cind au incercat sa vada care lasa o dira mai lunga pe asflat. Sau cind Jeremy si May s-au luat la intrecere pe un drum cu curbe si Clarkson se minuna de Cadillacul lui May cum tine pasul.
Aspectul din Vegas este separat de intrecerea pe drumuri publice in drum spre Las Vegas.
ozz86651
QUOTE
Inaintea difuzarii partii 3 cu Romania, actorul Eric Bana este prezent in emisiune. Practic lipseste o singura secunda din episodul 3 cu Romania. Am preferat sa pun filmele cu Romania nu toata harababura.

La asta te referi cand mentionezi "centralizarea"?


Nu, ca ai pus toate 3 partile intr-un post si acu sint simplu de accesat si pentru lenesi ca mine smile.gif. Torrente si de astea nu folosesc, si nici nu pot sa dau linkul la oameni cu torrent.

f1anatic
QUOTE (ozz86651 @ Nov 17 2009, 03:41 PM) *
"
QUOTE
Inaintea difuzarii partii 3 cu Romania, actorul Eric Bana este prezent in emisiune. Practic lipseste o singura secunda din episodul 3 cu Romania. Am preferat sa pun filmele cu Romania nu toata harababura.

La asta te referi cand mentionezi "centralizarea"?


Nu, ca ai pus toate 3 partile intr-un post si acu sint simplu de accesat si pentru lenesi ca mine smile.gif. Torrente si de astea nu folosesc, si nici nu pot sa dau linkul la oameni cu torrent.



Ti-l dau eu daca vrei. Spune-mi cum il vrei. Daca vrei sa il incarc undeva o pot face sau iti pot "fermeca" un DVD si il lansez ca un frisbee spre tine. DivX HD !
ozz86651
Pai zi tu cum poti sa-l dai, cum ti-e mai comod. Daca n-ai o metoda mai buna de atit, diseara sau miine deschid eu un cont aici:
http://www.adrive.com/
iti dau userul si parola si uploadezi acolo.
Multam.
f1anatic
QUOTE (ozz86651 @ Nov 17 2009, 04:12 PM) *
Pai zi tu cum poti sa-l dai, cum ti-e mai comod. Daca n-ai o metoda mai buna de atit, diseara sau miine deschid eu un cont aici:
http://www.adrive.com/
iti dau userul si parola si uploadezi acolo.
Multam.



Mai stau la munci inca citeva ore (vreo 4 ore) si il am in laptop. Aici la munca am T3 si pot sa il incarc in vreo juma de ora; este 1.5 Gb x 720p
Pe moment il incarc pe site-ul meu. Daca cineva il vrea, sa imi dea mesaj privat. Dar ce rog pe OZZ respectiv pe oricine vrea sa il dea "mai departe" este sa il descarce o data si apoi sa il incarce ei pe alt cont al lor, ca nu am "banda" nelimitata.

Asa, si pt Americani/Canadieni am sezonul 13,12,11,10 complet. Ma lupt sa le obtin si pe celelalte. Se pot obtine de la mine pe DL-DVD
f1anatic
Si ca veni vorba

Motor Trend a venit in Romania cu citeva Hyundai Genesis, tot pe Transfagarasan

http://blogs.motortrend.com/6536512/miscel...6/photo_05.html

http://blogs.motortrend.com/6536512/miscel...ay-6/index.html
HalbaSus
In caz ca nu vreti sa downloadati episodul ci vreti sa il vedeti on-line.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.