Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Brand-ul preferat : GM Daewoo sau Chevrolet
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Chevrolet
Pages: 1, 2
daewoo_espero_turbo
Urasc faptul ca americanii de la GM vinde masinile Daewoo sub brandul Chevrolet. Ce sa caute brandul asta ( care produce masinile alea devoratoare de benzina si deloc fiabile ) pe masinile astea koreene?

Mie unul mi-ar fi placut mult sa gasim inca pe masinile astea emblema daewoo. Se potrivea mai bine.
Cand auzi de chevrolet, te gandesti imediat la masini devoratoare de benzina, masini puturoase si greoaie. Ca deh, cam asa sunt astea americane.
GM Daewoo parca suna mai bine. Plus ca era deja un brand destul de cunoscut in Europa pentru fabricarea de masini corecte in ceea ce priveste raportul pret/calitate/fiabilitate.
Iar argumentul cel mai bun e ca, masinile astea fiind fabricate de Daewoo era normal sa se numeasca daewoo. Eu asa zic...

Voi ce ziceti? Care brand se potriveste mai bine acestor masini?
G e o r g e
vezi ca ai niste greseli de limba romana si "Dezacoarde"
daewoo_espero_turbo
QUOTE (G e o r g e @ Sep 16 2009, 05:50 PM) *
vezi ca ai niste greseli de limba romana si "Dezacoarde"


As fi apreciat sa te referi strict la subiect... in fine... fiecare cu ale lui.

E ca si cum as intreba pe cineva cati ani are, si mi-ar da adresa de unde locuieste.
mike.omega
Daewoo
______by GM

36182451.gif
klm
Chevrolet a cumparat in prima faza liniile de productie precum si dreptul asupra modelelor de aia timp de cativa ani s-au fabricat in paralel modele similare (de ex: Matiz si Spark) sub brand-uri diferite.
Denumirea Daewoo n-a fost cumparata, deci nimic nu ii opreste pe coreeni sa produca propriile modele sub propria marca (si chiar o fac, tot tu ai deschis topicul despre Nexia 2).
daewoo_espero_turbo
QUOTE (mike.omega @ Sep 24 2009, 06:36 AM) *
Daewoo
______by GM

36182451.gif


Si unde ar fi poanta?! Faci referire la Logan by Renault?

Nu ziceam sa scrie pe masini Daewoo by GM , ci GM Daewoo thumbsup.gif

Referitor la Dacia, iti dai seama ce sare lumea in sus cand vede ca scrie pe conserva de Logan cu litere minuscule Renault...
De parca Renault ar fi vreun pui de Mercedes...
daewoo_espero_turbo
QUOTE (klm @ Sep 24 2009, 09:28 AM) *
Chevrolet a cumparat in prima faza liniile de productie precum si dreptul asupra modelelor de aia timp de cativa ani s-au fabricat in paralel modele similare (de ex: Matiz si Spark) sub brand-uri diferite.
Denumirea Daewoo n-a fost cumparata, deci nimic nu ii opreste pe coreeni sa produca propriile modele sub propria marca (si chiar o fac, tot tu ai deschis topicul despre Nexia 2).


Din moment ce GM nu a cumparat si dreptul de folosire al brandului Daewoo, de ce in Korea de Sud masinile astea se vand sub numele GM Daewoo?
Eu cred ca GM are drept de folosire al brandului Daewoo... dar nu inteleg de ce nu folosesc brandul ala.
Si din moment ce Koreeni nu mai folosesc brandul Daewoo in domeniul auto, de ce nu au cumparat americanii dreptul de folosire al brandului? (asta in cazul in care nu-l detin deja)
In schimb au ales sa o ia de la 0 folosind brandul Chevrolet de care nu stim nimic, noi europenii, decat ca faceau celebrele Corvette, si niste rable mari si puturoase si devoratoare de benzina....

Daewoo deja avea un nume in Europa. In Romania era pe locul 2 la vanzari, in Polonia tot pe 2... iar pe plan mondial era considerat un brand de top 10.

E o prostie sa incepi cu un brand de la 0, cand poti continua cu unul gata format.
Voi ce parere aveti?
G e o r g e
d'aia au renuntat la vectra D in favoarea insignia .
klm
CITAT(daewoo_espero_turbo @ Sep 24 2009, 10:58 PM) *
Daewoo deja avea un nume in Europa. In Romania era pe locul 2 la vanzari, in Polonia tot pe 2... iar pe plan mondial era considerat un brand de top 10.

36182451.gif
Au decis sa nu foloseasca brandul pentru ca... nu vor.
Sunt putini cei care stiu sa vanda mai bine ca americanii asa ca ar trebui sa avem incredere in ei.
NGZ
CITAT(klm @ Sep 25 2009, 12:00 PM) *
CITAT(daewoo_espero_turbo @ Sep 24 2009, 10:58 PM) *
Daewoo deja avea un nume in Europa. In Romania era pe locul 2 la vanzari, in Polonia tot pe 2... iar pe plan mondial era considerat un brand de top 10.

36182451.gif
Au decis sa nu foloseasca brandul pentru ca... nu vor.
Sunt putini cei care stiu sa vanda mai bine ca americanii asa ca ar trebui sa avem incredere in ei.


De ce razi klm ?!! Sa stii ca top 10 nu inseamna neaparat a 10-a, poata sa fie si prima. biggrin.gif
In urma argumentelor expuse aici de daewoo_expero.... m-am gandit sa sterg numele de Chevrolet de pe masina si sa scriu Daewoo (sau sa scriu peste). Nu de alta, dar vreau sa am si eu masina de top 10 !
klm
Radeam de "numele Daewoo din Europa".
Nu vreau sa diminuez cu nimic meritele Daewoo insa n-avem de ce sa-i arogam mai multe merite decat are.
daewoo_espero_turbo
QUOTE (klm @ Sep 25 2009, 10:00 AM) *
Au decis sa nu foloseasca brandul pentru ca... nu vor.
Sunt putini cei care stiu sa vanda mai bine ca americanii asa ca ar trebui sa avem incredere in ei.


Vand asa de bine americanii incat au dat faliment (GM).

Nu mai faceti glume pe seama brandului Daewoo, pentru ca in anii '90 era pe val, si intrase in 99% din tarile de pe glob. Tari in care alte branduri nu existau. Masini produse de ei aveau un raport pret-calitate excelent si se vindeau foarte foarte bine.
Faza cu top 10 nu am zis-o de la mine, m-am documentat...
Nu inventez nimic... dry.gif

Daca un brand e considerat de top 10, nu cred ca se refera neaparat la calitate... se refera la raportul pret calitate, si se pune mare accent pe vanzari.
NGZ
CITAT(klm @ Sep 25 2009, 03:40 PM) *
Radeam de "numele Daewoo din Europa".
Nu vreau sa diminuez cu nimic meritele Daewoo insa n-avem de ce sa-i arogam mai multe merite decat are.


Pai asta ziceam si eu.
daewoo_espero_turbo
Offtopic:
Cum vi se pare Opel Antara? Masina frumoasa si buna, ca doar e Opel nu? thumbsup.gif

" The Opel Antara is a compact crossover SUV produced in South Korea by GM Daewoo, but sold under the Opel brand "
Sursa : Wikipedia

Antara nu prea e Opel, e Daewoo ... Winstorm Maxx mai exact smile.gif
klm
Aoleu, daca Antara e facut de Daewoo atunci se explica multe: masina aia e mai proasta decat Frontera, nici macar dealerii nu o pot recomanda.
daewoo_espero_turbo
Klm, nu stiu de ce, dar cam exagerezi. Nici o masina Daewoo nu poate fi considerata proasta. Masina proasta e Dacia 1310, Lastunu, nu Antara.
Antara e o bijuterie in materie de design, iar la calitate doar nu te astepti sa fie vreun pui de Land Rover, pentru ca e un suv low-cost.
Parerea mea e ca nu poti spune despre nici o masina ca e proasta doar pentru ca ai auzit de la nea vasile chestia asta.

Sunt curios ce masina ai tu .... cumva daewoo/chevrolet? huh.gif

P.S. Referitor la minunatul Opel, a facut destule masini pe care nu prea le lauda nimeni... gen Astra classic
T u d o r
QUOTE (daewoo_espero_turbo @ Sep 26 2009, 11:40 PM) *
Masina proasta e Dacia 1310, Lastunu, nu Antara.

Parerea mea e ca nu poti spune despre nici o masina ca e proasta doar pentru ca ai auzit de la nea vasile chestia asta.


Nu sesizezi nimic anormal in textul tau? Sau experienta ta in privinta masinilor e asa de mare incat tu chiar poti spune despre masina X sau Y ca e proasta iar restul nu?!

Hyundai sau Kia cum ti se par in comparatie cu Daewoo?
daewoo_espero_turbo
Nu are cum sa faca Daewoo masini proaste din moment ce exista Cielo/Espero o gramada in Romania, trecute de 3-400.000km nu crezi?
Au si ele bug-urile lor, dar e normal la pretul ala.

Hyundai si Kia nu am condus, nu am avut, asa ca nu stiu cum sunt.
Am inteles ca atat Hyundai cat si Kia au problemele lor, asa ca nici astea nu-s sfinte.

Oricum, daca comparam preturile, un Hyundai Accent e 10341euro pret special, pe cand un Chevrolet Aveo este 7.533 Euro tot pret special. tva inclus ambele.
Alta comparatie : Chevrolet Spark 5.767 euro , Hyundai i10 7961euro . ambele oferte speciale cu TVA inclus.

Ca sa nu mai zic ca Spark-ul e facut in Korea, iar i10 e asamblat in India. (Sursa wikipedia).

Deci se vede clar ca Hyundai-urile sunt mult mai scumpe confused.gif .
Deci, teoretic ar trebui sa "contina" materiale mai bune Hyundai-urile. Teoretic...

Punct!
T u d o r
Pai vorbim aici de Daewoo sau de Chevrolet? Daewoo a fost preluata de GM dar asta nu inseamna ca ne putem referi la adresa oricarul Cadillac ca fiind practic Daewoo.

Daewoo e mort din punct de vedere automobilistic. Stiu ca e o veste dura dar trebuie sa admiti asta. In afara de Uzbekistan si alte locatii exotice unde fabricile foste Daewoo nu si-au gasit interes pentru nici un cumparator (era posibil si la Craiova sa se faca Cielo pana implinea mai multi ani decat Dacia 1300 - nu ca ar mai fi fost multi - daca nu o cumpara Ford) nu se mai fabrica nici un Daewoo nicaieri.

Deci vorbim despre Chevrolet?
daewoo_espero_turbo
Indiferent de badge, masinile astea sunt Daewoo-uri.
Poti sa le zici cum vrei...
NGZ
Mai espero_turbo, alta marca (asa cat de cat acceptabila), in afara de Daewoo, mai exista ?
Legionaru'
Mie mi se pare ca toata treaba asta se aseamana cu o piatra , cu un lac.......................
daewoo_espero_turbo
QUOTE (NGZ @ Sep 27 2009, 07:30 PM) *
Mai espero_turbo, alta marca (asa cat de cat acceptabila), in afara de Daewoo, mai exista ?


Daca imi ceri parerea serios, fara ironie, exista bineinteles. Dacia. Nu vreau sa spun ca Daewoo e the best si restul praf.
Doar ca oricine poate vedea diferenta destul de mare de pret intre Daewoo/Chevrolet si alte brand-uri straine cat de cat decente.
Pana si o Lada Kalina standard e 8200euro. Atunci ce sa mai zici? Doar ca Daewoo/Chevrolet rulls cool.gif

In orice caz Hyundai/Kia nu sunt deloc masini ieftine whistling.gif
Diesel
Pai povesteste-ne in ce modele de Hyundai sau Kia te-ai urcat, ce impresie ai avut si cu ce modele de Daewoo/GM/Chevy/Opel vrei sa le compari.
daewoo_espero_turbo
QUOTE (Diesel @ Sep 27 2009, 11:17 PM) *
Pai povesteste-ne in ce modele de Hyundai sau Kia te-ai urcat, ce impresie ai avut si cu ce modele de Daewoo/GM/Chevy/Opel vrei sa le compari.


Nu am condus nici un model Kia/Hyundai, dar am mers ca si pasager intr-un Accent model 2005, si nu m-a surprins cu nimic.
Mai mult mi-a placut cum merge un Opel Astra G sincer...
Aveo pare mai slabut ca Accentul, ca tinuta de drum, antifonare... dar e cam scump (Accentul).


In zilele noastre, masina trebuie sa fie cat mai ieftina, parerea mea. biggrin.gif

P.S. Am mers acu ceva timp cu un passat diesel 2005, si pot spune cu mana pe inima ca aia e masina adevarata. La 140km/h plutea... smile.gif
mike.omega
Plutea pe un nor de fum teehee.gif
G e o r g e
QUOTE (daewoo_espero_turbo @ Sep 28 2009, 01:56 AM) *
P.S. Am mers acu ceva timp cu un passat diesel 2005, si pot spune cu mana pe inima ca aia e masina adevarata. La 140km/h plutea... smile.gif

i-auzi alex ... cica pluteste masina ta.
klm
CITAT(daewoo_espero_turbo @ Sep 27 2009, 12:40 AM) *
Klm, nu stiu de ce, dar cam exagerezi. Nici o masina Daewoo nu poate fi considerata proasta. Masina proasta e Dacia 1310, Lastunu, nu Antara.
Antara e o bijuterie in materie de design, iar la calitate doar nu te astepti sa fie vreun pui de Land Rover, pentru ca e un suv low-cost.
Parerea mea e ca nu poti spune despre nici o masina ca e proasta doar pentru ca ai auzit de la nea vasile chestia asta.

Unde vezi ca am zis ca Daewoo sunt proaste? Tot ce am zis e ca Antara e mai proasta decat Frontera, in conditiile in care ambele sunt Opel iar Frontera a avut parte de muuulte injuraturi. Sigur ca unora dintre noi li se va parea potrivita si atunci ceea ce mi se pare mie prost devine normal sau ok pentru altii. Ai ghicit, ceea ce spun aici am auzit de la nea Vasile numai ca nea Vasile lucreaza pentru un dealer Opel wink.gif.
CITAT(daewoo_espero_turbo @ Sep 28 2009, 01:56 AM) *
P.S. Am mers acu ceva timp cu un passat diesel 2005, si pot spune cu mana pe inima ca aia e masina adevarata. La 140km/h plutea... smile.gif

Cu fraza asta ne-ai explicat mai multe despre tine decat toate mesajele de pana acum.
Diesel
QUOTE (daewoo_espero_turbo @ Sep 28 2009, 12:56 AM) *
Nu am condus nici un model Kia/Hyundai, dar am mers ca si pasager intr-un Accent model 2005, si nu m-a surprins cu nimic.
Mai mult mi-a placut cum merge un Opel Astra G sincer...
Aveo pare mai slabut ca Accentul, ca tinuta de drum, antifonare... dar e cam scump (Accentul).


In zilele noastre, masina trebuie sa fie cat mai ieftina, parerea mea. biggrin.gif

P.S. Am mers acu ceva timp cu un passat diesel 2005, si pot spune cu mana pe inima ca aia e masina adevarata. La 140km/h plutea... smile.gif


Hai sa nu comparam merele cu perele.
Accent, Logan si Aveo, fac parte din clasa mica. Uite dimensiunile pentru Accent-ul cu care ai mers tu:
Wheelbase 2440 mm (96.1 in)
Length Sedan: 4235 mm (166.7 in)
In plus toate au niste suspensii penibile pe spate.

Astra, i30 si Cee'D sunt in clasa compacta. Uite dimensiunile pentru Astra G:
Wheelbase 2,614 mm (102.9 in)
Length Hatchback: 4,199 mm (165.3 in)
Saloon: 4,342 mm (170.9 in)
Sper sa nu ma insel, dar toate trei au suspensii multi-link (independente sau semi-independente) pe spate, insa sunt relativ rigide, ceea ce nu e pe gustul tuturor.

Espero si Passat sunt berline. Uite dimensiunile Passat-ului B5, versiunea anterioara celei care se vinde acum, dar cea mai numeroasa la noi pe strazi:
Wheelbase 106.4 in (2703 mm)
Length 185.2 in (4704 mm) (saloon)
184.3 in (4681 mm) (estate)
Passat are tot suspensii independente pe spate, dar reglate pentru comfort.

Te rog sa observi cum evolueaza valoarea ampatamentului (wheelbase). Ceea ce ai simtit tu ca efect de plutire este datorat ampatamentului mare si suspensiilor moi.

A fost foarte corect sa compari Aveo cu Accent. Daca te nemultumeste pretul la Accent, ai dreptate, Hyundai are o politica de preturi cam dubioasa. Accent e la sfarsit de viata si inca tine coada sus iar inlocuitorul, i20, are un pret obscen.

In schimb, te invit sa te urci intr-un i30 sau Kia Cee'D si sa compari designul si calitatea interiorului cu Astra. H sau G.
chevy
Pentru daewoo_espero,

In primul rand nu inteleg ce cauti pe topicul Chevrolet, cand exista cel de Daewoo. Nu vreau sa intru in polemica cu tine, dar spui multe tampenii.
Un singur lucru este adevarat in discutia asta si anume ca masinile Daewoo au fost mai fiabile decat Chevrolet...insa nu uita ca si Skoda este mai fiabila ca VW.

Pentru istoria firmei daewoo citeste aici: http://en.wikipedia.org/wiki/GM_Daewoo
Asadar multe dintre modele daewoo (daca nu toate) au la baza platforme de GM. Dupa cumpararea companiei Daewoo, GM a hotarat sa pastreze numele pentru ca inca mai sunt piete unde actualele modele Chevrolet produse in Korea, se vand sub marca Daewoo.

Cat priveste Chevrolet, spui numai tampenii. Este marca reprezentativa a celor de la GM, numarul 1 de multi ani in America. Nu au motoare gurmande si greoaie cum le numesti tu, ba din contra sunt noi ca tehnologie si consuma mai putin decat multe alte marci (ma refer la modele din America). Tu raportezi la marca chevrolet, modele produse si create in Coreea. Chevrolet este prezenta si in WTCC surclasand, nu de putine ori, modele ca SEAt sau BMW.

Si ca sa nu ma indepartez de topic, masinile produse in Coreea sunt din ce in ce mai bune. Actualul Hyundai Accent este o masina apreciata in clasa subcompacta din multe tari. Este adevarat ca cele mai performante masini le gasesti la constructorii din Europa (mai si in Japonia), dar asta nu ia impiedicat pe cei de la Toyota sa ajunga no.1, iar hyundai-kia sa ajunga pe 4 sau 5, dupa ce cu 10 ani in urma erau pe 11.
daewoo_espero_turbo
Nu mai zic nimic. Ca pe urma nu mai terminam cu polemica.

Asa cum Opel Antara e un Daewoo, asa cum Renault Logan e de fapt o Dacia Logan, asa si Chevrolet Europa e GM-Daewoo.
Sa fim seriosi totusi.

Da, Chevrolet Usa face cele mai performante masini. Au motoare de 1.4 150cp si consuma 5%. Get real!

In privinta Skoda, nu pot intelege de ce ar fi mai fiabila skoda daca foloseste motoare si cutii VW?

P.S. Una din masinile Chevrolet de la WTCC este de fapt Daewoo Lacetti, masina vanduta la inceput sub brandul Daewoo...
Atribui merite unui brand care vinde masini Daewoo.
Daca era in WTCC Chevy Malibu sau nu stiu care, mai ziceam, dar asa....
Stii ca in America de Sud masinile Opel sunt vandute sub badge-ul Chevrolet? Probabil dupa parerea ta si alea sunt Chevrolete.
mike.omega
Muhaha! Si Chevrolet a miscat ceva in WTCC prin faptul ca au venit 10 coreeni si au facut masina sa mearga nu? 36182451.gif
Intamplator, chevrolet are ceva experienta in motorsport si a aplicat-o si in WTCC, iar masina aia nu mai are de mult ceva in comun cu cele de pe strada wink.gif

Alta stire mai interesanta! Pe forumul monomarca se plang propietarii de Cruze ca desi masina lor se incadreaza in normele EURO5, cei de la RAR le-au omologat ca fiind EURO4. Deci se va plati taxa de prima inmatriculare si pentru astea! Foarte tare!
Iar cei de la dealer se fac ca ploua! banned.gif



PS: Bre! Laso-n spanac! Ca oricat de mult nu pot sa suport eu cum arata o Octavia, in momentul in care te urci in masina aia te simti ca acasa iar tot ce inseamna interior e peste Lacetti si compania! Si da! Am luat contact cu ambele modele, diverse versiuni. Asta ca sa evitam viitoare intrebari smile.gif

PPS: explicatia lu chevy e foarte corecta si raspunde si la intrebarea aia cu Opel in America de Sud sub numele Chevy biggrin.gif
adrian_r5
Ca sa mai bag si eu niste paie pe foc ... daewoo_espero_turbo, te rog citeste pe aici despre Chevrolet Cruze , sau aici despre Pontiac LeMans ... sau aici despre Canadian Suzuki Swift+ ...
daewoo_espero_turbo
QUOTE (adrian_r5 @ Oct 15 2009, 09:32 AM) *
Ca sa mai bag si eu niste paie pe foc ... daewoo_espero_turbo, te rog citeste pe aici despre Chevrolet Cruze , sau aici despre Pontiac LeMans ... sau aici despre Canadian Suzuki Swift+ ...


Pai :
- Cruze e creat pe platforma GM Delta 2, de "cei mai tari ingineri din lume" , am inteles.
Mai mult ca sigur, designul masini e semnat by GM-Daewoo. Se vede clar designul korean. Mai ales ca noul Spark are linii inrudite la partea din fata a caroseriei.
Si sa nu uitam ca prima daca a aparut in Korea de Sud, si nu in SUA, tara mama a GM. thumbsup.gif
Cele care vin in Romania (Cruze) sunt aduse din Korea, de la GM-Daewoo thumbsup.gif

- Daewoo Lemans e versiunea koreana a lui Opel Kadett. Cielo insa e o varianta cu facelift a modelului.

- Suzuki Swift+ e Daewoo Kalos cu motor de Opel vad...

GM = uriasa amestecatura de branduri si tehnologie.
daewoo_espero_turbo
Design exterior

Echipa internațională de design, cu sediul în Coreea, dar care colaborează cu colegii din Germania, Statele Unite ale Americii și Australia, a avut ca sarcină conceperea unei noi berline notchback compacte care să revitalizeze marca Chevrolet.

„Obiectivul nostru a fost să fim revoluționari, nu evoluționiști”, a declarat Taewan Kim, Vicepreședinte al Centrului de Design GM DAT din Coreea. Atât la interior, cât și la exterior, echipa a creat un nou limbaj internațional în materie de design pentru marca Chevrolet, introducând noi elemente vizuale și căutând să confere noi sensuri elementelor stilistice tradiționale ale mărcii.

Sursa : promotor.ro

Deci, v-am raspuns clar cu privire la designul Cruze-ului...
chevy
Frate, dar esti cam greu de cap. Intelege ca firma care ti-a produs masinuta ta nu mai exista. A fost cumparata de o alta fiind in pragul falimentului.
Tu faci o confuzie intre GM Daewoo si GM DAT. GM Daewoo este o companie din Coreea care vinde produsele lui GM DAT (actualul proprietar al lui Daewoo Motors, firma care ti-a produs tie masinuta). GM Daewoo este un vanzator la fel ca Chevrolet Romania.
Cand GM a cumparat firma Daewoo Motors, a ales sa vanda in continuare masinile din Coreea si din alte cateva tari sub brandul Daewoo, ocupandu-se pentru comercializare compania GM Daewoo.

In Coreea nu exista decat fabrici de asamblare (sunt 2 din cate stiu eu, cea principala fiind la Bupyong), toate detinute de GM DAT (asa apare scris pe un Chevrolet vandut oriunde in Europa) si unde sunt construite masini sub diferite brand-uri vandute in regiunile: Europa, Orientul Mijlociu, Asia, America de Sud. Centrul de design si inovatie este la Michigan, SUA de peste 50 de ani. Citeste aici: http://en.wikipedia.org/wiki/General_Motors_Technical_Center

O situatie asemanatoare se afla langa noi, in Ungaria, unde de pe poarta fabricii ies 4 masini care la prima vedere par diferite: Suzuki Splash - Opel Agila, Suzuki SX4 - Fiat Sedici. 4 masini = 3 Branduri. Iar, daca ii interbi pe nemti ca Opelul lor Agila este Suzuki, nu cred ca vor fi de acord cu tine.

Si cu asta: NO COMMENT!

PS: Nici la pret nu se compara masinile Skoda cu cele Chevrolet.
PPS: Si cei de la Subaru au masini de competitie diferite fata de cele de strada, dar surse numai bune pentru a experimenta noi tehnologii.
daewoo_espero_turbo
Nu sunt greu de cap. Cred biggrin.gif
Da, e adevarat ce spui. Numai ca eu, ca si multi altii, prefer sa prescurtez GM DAEWOO AUTO & TECHNOLOGY in GM Daewoo... iar altii ca de exemplu tu, in GM DAT.
Probabil nu ai inteles ce am vrut sa spun.

De aceea eu, ca si multi altii, spunem ca Chevroletele X sunt Daewoo-uri, de la prescurtarea companiei producatoare GM Daewoo Auto & Tehnology (GM DAT). E mai easy si mai pe intelesul tuturor GM Daewoo sau Daewoo, decat GM DAT sau GM Daewoo Auto & Tehnology.

P.S. Portofoliul GM DAT din korea cuprinde : fabrici de asamblare, fabrici de productie, fabrici care construiesc motoare si cutii de viteze, centre de design, si multe altele.
In korea e practic inima tuturor operatiunilor de creare a masinilor respective.
Fabricile din Polonia, Rusia, etc, fac masinile din colectii CKD aduse din Korea.
chevy
QUOTE (daewoo_espero_turbo @ Oct 16 2009, 10:06 PM) *
Nu sunt greu de cap. Cred biggrin.gif
P.S. Portofoliul GM DAT din korea cuprinde : fabrici de asamblare, fabrici de productie, fabrici care construiesc motoare si cutii de viteze, centre de design, si multe altele.
In korea e practic inima tuturor operatiunilor de creare a masinilor respective.
Fabricile din Polonia, Rusia, etc, fac masinile din colectii CKD aduse din Korea.


Scuza-ma,dar vorbesti tampenii. Sau le infloresti asa pur si simplu. Cand vii sa-ti arat ca pe multe componente de pe masina mea scrie MAde in Japan si Made in USA (Detroit chiar)?
daewoo_espero_turbo
Chevy tata, mai usor ca iti creste tensiunea si nu e bine... tongue.gif

Daca e s-o iei asa, nici o masina nu are toate componentele produse de firma respectiva.
Exista la toti producatorii contracte incheiate cu diverse firme care fac unele piese.
De exemplu ambreiaju e valeo, amortizoarele monroe sau ce sunt, si multe altele.

Nu mai cauta nod in papura aiurea...

P.S. Cred ca esti mandru ca masina ta are piese japoneze si americane pe ea. band.gif
Otto73
QUOTE (daewoo_espero_turbo @ Sep 16 2009, 08:26 PM) *
Urasc faptul ca americanii de la GM vinde masinile Daewoo sub brandul Chevrolet. Ce sa caute brandul asta ( care produce masinile alea devoratoare de benzina si deloc fiabile ) pe masinile astea koreene?

Atata timp cat ei detim majoritatea actiunilor fac ce vreau.
Au facut chestia asta pt. marketing sa se vanda mai bine.
Otto73
[quote name='daewoo_espero_turbo' date='Sep 16 2009, 09:26 PM' post='334591Urasc faptul ca americanii de la GM vinde masinile Daewoo sub brandul Chevrolet. Ce sa caute brandul asta ( care produce masinile alea devoratoare de benzina si deloc fiabile ) pe masinile astea koreene?

Cand auzi de chevrolet, te gandesti imediat la masini devoratoare de benzina, masini puturoase si greoaie. Ca deh, cam asa sunt astea americane.
[/quote]

Vreau sa spun ca habar nu ai ce vorbesti.
Cate masini americane ai condus?
Vreau sa-ti spun ca la corvette nu gasesti alta masina cu asa putere si asa consum toate sunt mai sugative.
Fiabilitate?
Daewoo e masina care sta cel mai prost la cap. asta aici in USA (vezi chevrolet AVEO si Suzuki Forenza si suzuki Reno)
Aici se vand daewoo rebaged Suzuki, Saturn etc

masinile americane puturoase?
HA Ha ma faci sa rid.
Esperoul tau cum e, economic si rapid?
Hai sa fim seriosi.
chevy
QUOTE (daewoo_espero_turbo @ Oct 21 2009, 07:49 PM) *
Chevy tata, mai usor ca iti creste tensiunea si nu e bine... tongue.gif

Daca e s-o iei asa, nici o masina nu are toate componentele produse de firma respectiva.
Exista la toti producatorii contracte incheiate cu diverse firme care fac unele piese.
De exemplu ambreiaju e valeo, amortizoarele monroe sau ce sunt, si multe altele.

Nu mai cauta nod in papura aiurea...

P.S. Cred ca esti mandru ca masina ta are piese japoneze si americane pe ea. band.gif


Pai, cum sa nu ma enervez cand de fapt tu vorbesti numai din auzite sau citite? Intr-un topic anterior ai afirmat ca exista fabrici de cutii de viteze in Coreea, iar a mea este AISIN. Ai auzit de astia? Nu ma refer la consumabile, ci la chestii importante ale masinii.
Tu nu intelegi, ca spre deosebire de tine, eu si otto vorbim de lucruri concrete, reale, de fapte.
Ce puii mei! Este la mintea cocosului. Ideea ta seamana cu ceva de genul: Dacia Logan este mai buna decat modelele Renault pentru ca este proiectata si construita de Stroe, care facea masini bune pe timpuri.
Si inca ceva: nu mai insinua ca GM Daewoo in ideea ta este de fapt GM DAT. Sunt doua companii distincte.
daewoo_espero_turbo
"GM Daewoo Auto & Technology (GM Daewoo or GMDAT) was first established as National Motor in 1937 in Bupyeong-gu, Incheon, South Korea.
GMDAT has design, engineering, research & development facilities that are involved in development for various GM products. "

Sursa : wikipedia.org

Uite frate Chevy ca wikipedia nu e de parere ca GM Daewoo si GM DAT sunt doua chestii diferite.

Nu cred ca ideea mea suna de genu : Dacia e peste Renault.
Te doare adevarul, adica faptul ca super Chevroletul tau e doar un Daewoo, cu numele schimbat (strategie de marketing) ? teehee.gif
daewoo_espero_turbo
Pentru Otto73 : Corvette e brand de sine statator, nu-l mai baga in oala cu Chevrolet.

Un Espero din 95 de 1.8L are 95cp ... o Vectra din 95 de 1.8L are 90cp ..... un vw golf/vento din 95 la 1.8L are 90cp...
Nu cred ca Espero e mai puturos ca concurenta...

Masinile americane sunt, sau cel putin au fost mult mai puturoase ca cele europene.

Exemplu :
- Chevrolet Lumina 3.1L 6 cilindri, numai 150cp (un seria 5 din '90 de 2.5L are 192cp!)
- Chevrolet Caprice 5.0L 8 cilindri, 200cp!!!
masini de la mijlocul anilor '90 ambele!

Si lista poate continua...


Masinile americane nu sunt cunoscute deloc pt fiabilitatea lor... iar masinile Daewoo se vand sub alte branduri pentru ca asta e strategia GM, nu pentru ca nu sunt bune. Pentru preturile lor, sunt bune...
Otto73
Astea erau masini ce ajungeau usor la 300kmile.
chevy
Pentru a ajunge la 200 km/h ai nevoie de un motor cu 115 cp. Important este sa te ajute si cutia. Mai tine cont de un lucru: cuplul motor. Care este oarecum direct proportional cu marimea cilindreii. Si mai important este faptul ca este prezent la turatie joasa.
Sa luam un exemplu: masina mea la 130 km/h are aproape 3200-3000 de turatii. Motor 1.4 aspirat 94 CP. Una din exemplul lui daewoo_espero nu sare de 2500 rot./min.si asta datorita cuplului mult mai mare care este distribuit rotilor. Intrebare: care motor va fi mai fiabil? Care se vauza mai repede?

Si inca ceva: este cam dificil sa discutii despre masinile americane, pentru ca acolo mentalitatea este cu totul alta. Este cert ca masinile europene, japoneze, coreene sunt mult mai performante, dar si mai scumpe.

P.S. Masina mea chiar a fost proiectata si produsa de Daewoo Motors. Cei de la Chevrolet doar au continuat proiectul. Nu ma intereseaza sau sa ma deranjeze cine au produs-o. Personal am combatut niste idei "nefondate" si nejustificate.
G e o r g e
mai nene ... grow up ! puterea litrica nu este un factor absolut de a spune cat de bun / fiabil samd este un motor.
ai idee cum merge un V8 5.0 de doar 200cp ?
vezi ce zic si colegii , cc da cuplul .

ti-ai tatuat cumva si sigla daewoo pe undeva?
daewoo_espero_turbo
Chevy, tu parca ai Aveo nu?
Daca ii intrebi pe cei de la GM despre masina asta, ti-ar spune ca e proiectata de cei mai tari ingineri din toata lumea, cum au zis si de Cruze biggrin.gif

P.S. Aveo si Lacetti am inteles ca au fost dezvoltate de Daewoo Motors, dar nu le-a putut scoate pe piata din cauza problemelor financiare.
Daca nu intampinau probleme financiare, am auzit ca vroiam sa faca dintr-un concept de masina sport o masina de serie.... foarte misto masina. E vorba despre Daewoo Musiro
Si inca ceva : nu-mi plac tatuajele tongue.gif
G e o r g e
tot nu mi-ai raspuns la faza cu puterea litrica .
daewoo_espero_turbo
Ai condus vreodata un mercedes C200 Kompresor? Cand conduci unul, o sa vezi acolo cuplu, demaraj, putere, sunet motor si tot ce vrei de la un motor de 5 stele. Astea americane sunt niste rable. Adica pentru 200cp trebuie sa-ti iei masina cu motor de 3-4000cmc ? (ma refer la masinile americane ale anilor '90)
Nici nu vreau sa ma gandesc cat consuma un asa motor, si ce taxe se aplica la capacitatea asta cilindrica thumbsup.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.