Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Varianta second hand
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Mihai32275
Vreau sa le cumpar parintilor mei o masina second hand(de preferinta germana-VW,Opel etc.). Dispun de aproximativ 11.000-11.500 de Euro.
Ei zic ca e prea mult si vor o Dacia din asta noua nu stiu cum ii zice(toata viata au condus numai Dacie).As dori un sfat referitor la ce pot sa aleg(varianta de masina, motor(benzina sau diesel) si daca o varianta ar putea fi cele franceze (ceva mai nou Peugeot,Renault). Sunt in S.U.A. de ceva timp si nu mai sunt la curent cu modele europene. Un sfat mi-ar prinde bine . Va multumesc!

Mihai
robert constantin31470
din masinile germane opel au piesele cele mai ieftine vw, discutabil la fiabilitate. Iar masinile franceze sunt fff proaste iar service cel mai prost, piese ff scumpe si se strica in draci. Parerea mea scoate franceze din calcul. dacia Logan e tot franceza deci ....

Opel nu este o masina prea fiabila, singurul avantaj este dat de piesele ieftine. Ti-am zis cam ce stiu eu. Nu pot sa iti zic sa cumperi o anumita marca deoarece nu eu sunt cel care decide.
Iulian HondaFan
pai daca esti pe aici stii cum e corolla sau civic... totul e sa gasesti una sh purtata cu grija...
ionut32111
Cu banii astia poti sa le iei un Golf/Bora pe motorina din 2001,chiar si un 2002,nici Skoda nu este de neglijat,poti lua o Octavia pe motorina din 2002,masini cu o fiabilitate mai buna decat a masinilor fabricate in Franta
James Kilowatt
Daca vrei neaparat sh si nu una noua, eu as merge pe ideea unei Toyota sau Honda. Sunt fiabile si nu foarte scumpe, cu banii astia poti lua una care sa nu fie deja rupta smile.gif
V l a d
se muta la versus! cititi regulamentul inainte de a posta!!! :evil:
sandman
eu zic sa le iei un peugeot 406 din 2002. e vreo 10000euro si nu ai probleme cu ea(cum tot se aude). e si incapatoare, si are multe optionale.
Mihai32275
Va multumesc pentru sfaturi. Am gasit niste variante care ar fi cam asa:
Passat doar din 2000 sau 2001 cu aprox. 100.000 de km,fie ca e TDI sau benzina,Vectra din 2001 cu 80.000 -100.000 km , Golf din 2001 (tdi) 85.000-100.000 km si un site mai bine zis un dealer care are o caruta de masini franceze(Peugeot 206,307 ,406)si Renault(Megane,Clio,Laguna) majoritatea 2002 sau 2003 si cu kilometraj mult mai mic. Ce sa fac?
P.S.: Varianta cu japonezele e o iluzie in Romania ca nu este nici un second hand(Honda sau Toyota macar) mai nou de 1995.
Eu am aici in State un Mitsubishi Eclipse 2000 de care nici nu cred ca se fac pentru Europa.
Iulian HondaFan
parerea mea: franceze cu km-aj mic. Renault vor fi si usor de intretinut in Ro ca sunt si vor fi droaie.

de aceea am zis daca gasesti SH japoneze. te-ai uitat si de mazda 323 generatia de dupa '95?

a doua chestie este ca ai dreptul sa aduci 2 masini in caz de repatriere. nu stiu cum pot verifica ca te-ai repatriat si nu te intorci aici, dar te costa transportul si RAR-ul in Ro... poate merita explorat. cu 10000$ gasesti un Civic (poate chiar Corolla, dar asta a debutat la sfarsitul lui 2002) de ultima generatie (2001-2002) pe la 40.000mile.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.