Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Cel mai bun drum
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
frunzamihai
Dupa vizionarea unui episod interesant din Top Gear in urma cu ceva vreme am tot incercat sa caut "cel mai bun drum - pt condus". In serial il gasesc undeva in Italia pe un drum cu serpentine in Alpi. In Romania insa pana acum nu am gasit nimic spectaculos, un drum fara gropi si cu serpentine (eventual) care sa ma faca sa imi doresc ca drumul sa nu se mai termine. Singurul drum care mi-a placut in mod special (asta si pentru ca ma grabeam si trebuia sa merg tare in curbe si ii crosetam pe toti) a fost Sibiu - Medias. Pe voi ce drum v-a impresionat placut?
f1anatic
QUOTE (frunzamihai @ Sep 11 2009, 03:12 PM) *
Dupa vizionarea unui episod interesant din Top Gear in urma cu ceva vreme am tot incercat sa caut "cel mai bun drum - pt condus". In serial il gasesc undeva in Italia pe un drum cu serpentine in Alpi. In Romania insa pana acum nu am gasit nimic spectaculos, un drum fara gropi si cu serpentine (eventual) care sa ma faca sa imi doresc ca drumul sa nu se mai termine. Singurul drum care mi-a placut in mod special (asta si pentru ca ma grabeam si trebuia sa merg tare in curbe si ii crosetam pe toti) a fost Sibiu - Medias. Pe voi ce drum v-a impresionat placut?


http://www.youtube.com/watch?v=Az6u8k1yfxc...re=channel_page

Raspunsul meu oricum nu este complet aplicabil pt ca nu este in Romania; nici macar Europa.
Dar in vara asta am fost pe drumuri si mai smechere ! Pikes Peak; Mount Evans si inca citeva. Inca nu am pus videoclipul. Poze insa la rubrica vacante si calatorii.
James Kilowatt
Eu nu cred ca as putea sa spun exact unde e drumul care mi-a placut cel mai mult. Am plecat de la Nice spre Geneva, si am hotarat sa luam doar drumuri secundare. Am facut aproape 14h (sunt mai putin de 500km cred), 90% din drum a fost serpentine. Am avut o portiune de aproape 20km atat de abrupt unde nu am putut merge decat in prima treapta, rabluta mea de pe vremea aia de 70CP nu putea urca intr-a 2-a (si nu eram singurul in situatia asta, erau unii care mergeau mai incet decat mine).

M-as mai duce, daca as sti sa-l nimeresc. Oricum, in zona aia orice drum secundar e frumos.
T u d o r
Eu m-am dat pe pasul Saint Bernard mai acusi o saptamana si ceva. E ca un Transfagarasan inmultit cu 2, din pacate nu eram la probe speciale ci cu familia si bagaje pana sus. Asfaltul nu e chiar cel mai tare dar nu se compara cu ce e la noi.
DORU
In RO: Padurea Bogatii (Brasov-Sighisoara), pe alocuri Baia de Arama - Baile Herculane si Resita - Anina (in general apreciez un drum bun pe serpentine !)

In afara tarii: Zakynthos (Grecia), exista acolo un segment de drum extrem de virajat si care este o diferenta de nivel de sute de metri intre nivelul marii si pct terminus de pe coasta, ceva gen Transfagaran insa mai concentrat, de asemenea drumurile montane din Austria.
frunzamihai
QUOTE (DORU @ Sep 13 2009, 12:27 AM) *
In RO: Padurea Bogatii (Brasov-Sighisoara), pe alocuri Baia de Arama - Baile Herculane si Resita - Anina (in general apreciez un drum bun pe serpentine !)

In afara tarii: Zakynthos (Grecia), exista acolo un segment de drum extrem de virajat si care este o diferenta de nivel de sute de metri intre nivelul marii si pct terminus de pe coasta, ceva gen Transfagaran insa mai concentrat, de asemenea drumurile montane din Austria.


Va multumesc pentru idei.

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.