Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Opel Astra sau Toyota Corolla
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Marius32388
Iau pt. firma, un nr. de 2 masini. Acestea vor umbla f. mult prin toata tara si poate si prin Europa. Deci, motorizarile vor fi diesel, 1,7CDTI/100cp, respectiv 2,0D-4D/90cp. Fiindca vor umbla mult cele doua masini, vreau sa fie cat mai fiabile si costurile de intretinere (reparatii, revizii, asigurare, etc.) sa fie cat mai scazute. V-as ruga sa va spuneti opinia numai despre cele doua modele si doar in privinta celor doua aspecte: fiabilitate si costuri.. restul nu conteaza. Am aruncat o privire pe siteurile europene care se ocupa cu survey-uri si despre ambele modele se spun lucruri f. frumoase si nu le-am putut departaja, asa ca apelez si la voi..

Astept parerile voastre.....
Iulian HondaFan
fiabilitatea corollei este cea mai buna in clasa in Europa, lucru care este confirmat si aici in USA, daca mai este vreo urma de indoiala.

dar nu stiu daca fiabilitatea variantei diesel ar fi la fel de buna ca si cea a motoarelor pe benzina. dar in rest totul e cat se poate de fiabil... suspensiile cred insa ca vor fi prima problema dupa cum stiu eu starea drumurilor mai ales din orase si mai ales din Buc... cum sunt suspensiile corollei fata de cele ale astrei as fi curios sa aflu si eu.
James Kilowatt
Eu as lua Toyota. Motorul de 2L D4D are si versiune de 115 CP, daca doresti performante mai bune, insa prin Europa si cei 90 cai sunt suficienti. Plus ca la Corolla ai certitudinea ca nu se pune problema de boli ale copilariei, plus ca reteaua de service Toyota oriunde au reprezentante, Europa, Asia, Africa e foarte bine pusa la punct. Poate si Astra e un model reusit, insa n-a avut inca timp sa o demonstreze.
madalina
Eu am si O tOyota Yaris si un Opel Corsa.

Preturile la piese sunt cu 5-10% mai mari la Toyota. Probleme serioase nu am avut cu nici-una, dar pe Corsa am 30 000 km facuti, iat pe Yaris 8000.

Tianand cont de faptul ca Astra e inca noua si nu a avut timp sa-si dezvaluie calitatile si defectele, iar Corolla este o masina aproape la sfarsit de viata, cu toate defecte de conceptie rezolvate, pe primul loc in clasamentele de fiabilitate iar tu nu ai nevoie de ultima tehnologie, ci de o masina rezistenta, iti recomand Corolla.
Atar
Eu as merge pe Astra
1. Costuri de intretinere mai mici, perioada intre revizii mai mare, piese si consumabile mai ieftine.
2. Retea de service-uri in tara foarte bine pusa la punct(mai ales ca masinile vor alerga mult) - fata de Toyota unde reteaua de service e la pamant
3. Valoare de revanzare mult mai buna
4. Fiabilitatea Corolei Diesel e cam legenda- Sunt intradevar printre cele mai fiabile, dar cele pe benzina care se vand in State sau in Asia, cele din Europa sunt alte masini.
5. Valoare de achizitie mai mica.
Eu m-as gandi si la Focusul 1.8TDDi (mai slab echipat la acelasi pret) dar o masina chiar OK pt. asa ceva
Iulian HondaFan
Corolla este cel mai fiabil compact si in UK si Germania, asa ca nu ai dreptate. am spus, nu stiu nimic de cele diesel.
alex32970
Toyota clar.
Gabriel38140
astra clar!
DragosS
Eu as merge tot pe Astra.
Iulian HondaFan
Gabriel, Dragos ...recomandati Astra pt. ca "e frumoasa"? smile.gif
Nonn
Ca viitor posesor de Astra ar trebui probabil sa ti-o si recomand, dar cum te intereseaza exclusiv fiabilitatea trebuie sa votez si eu cu Toyota :evil: a carei fiabilitate a fost de mult confirmata. Bineinteles, asta nu inseamna ca Astra nu e la fel de buna (eu sper sa fie chiar mai buna laugh.gif ) dar din pacate e un model prea nou pentru a putea face astfel de afirmatii. Astra e mai frumoasa, iti poti pune dotari mai misto, e mai la moda, dar asta nu pare sa te intereseze, asa ca trebuie sa ramana Toyota. :roll: Faptul ca se fabrica deja de ani buni si se apropie de sfarsitul vietii nu inseamna decat ca toate problemele de fiabilitate au fost rezolvate.
mike.omega
Corolla e muuult peste astra tongue.gif
Si parca aveau si un motor 1.4D cu 90CP cel de 2 litri avand acum 115CP :cheers:
Chiar am fost asta-vara la un salon auto(local) unde era expusa si corolla si astra(nou) si mi-a placut mult mai mult corolla tongue.gif
Deja la astra i se misca cotiera din fata ca o masea stricata dupa cateva zile de salon :roll:
Iulian HondaFan
cred ca Marius si-a luat masinile de mult...
DragosS
Asta cu frumusetea e chestie de gust!Nu poti sa zici clar care e mai frumoasa.Dintre astea doua mie parca imi place mai mult Astra. Adevarul este ca mi se par doua masini foarte apropiate ca "valoare" ca sa zic asa. Eu as alege Astra pt ca mi-am pus eu in gand sa imi cumpar numai masini germane. Dar am condus Corolla si este o masina super ok!

P.S. Da,acum vad si eu de cand este postul dar am vazut ultimul raspuns recent si nu am mai verificat inainte sa raspund si eu. :blackeye:
zefir34016
Toyota - by all means!
La Corolla ai hatchback si sedan - grea alegere! La diesel doua motorizari - ambele norma Euro 4!
- 1.4l D-4D 90CP (derivat de pe Yaris) cuplu 130Nm/1800-3000rpm consum mediu 4.8l si 13.3 sec pentru 0-100km
- 2.0l D-4D 116CP cuplu 280Nm/2000-2200rpm consum mediu 5.7l si 10.9 sec pentru 0-100km

Dar daca este masina de firma, m-as uita si la Avensis.
catalin36396
Eu mi-am luat o Corolla in decembrie dupa 8 luni de drive test-uri si cautari asidue. Am avut de ales intre Toyota Corolla, Opel Astra, Nissan Almera, Renault Megane II, Seat Leon, Peugeot 307, Ford Focus si chiar Skoda Octavia. Singura pe care nu am vazut-o/incercat-o a fost Ford Focus.

Am avut "ghinionul" sa ma urc prima oara intr-o Corolla. Credeti-ma pe cuvant, orice am incercat apoi mi s-a parut la ani lumina diferenta de ea. Tinuta de drum, calitatea finisajelor interne exceptionala (comparabila cu clasele superioare de la alte marci), confort etc. Nu sunt vreun sofer profesionist si drept urmare nu as putea sa iti spun cat de "tare" e cand o fortezi la maxim. Insa de un lucru sunt convins acum: odata cu trecerea timpului imi place din ce in ce mai mult.

Si inca ceva, seful unui service Toyota e amic bun cu mine. Mi-a declarat cu mana pe inima inca de acum 1 an ca nu a intalnit absoplut nici o Corolla cu problema tehnice.
Kata
catalin, cat are portbagajul tau de corolla capacitate?
la astra portbagajul e mititel.
poate pe marius il intereseaza si asta pe masinile de firma pe care intentioneaza sa le cumpere.
catalin36396
e adevarat ca e cam micut la Hatchback: 300 litri. La Sedan nu stiu dar sigur bate spre 450 l.
ncristi
corolla sedan nu este cea facuta in turcia?
catalin36396
ba da si hatchback-ul in UK. Dar la cat de mult tine Toyota la calitate nu cred ca are vreo importanta...
ncristi
Cat de mult ?

...cat tine si sony ...am dat o caruta de bani pe un televizor sony facut in slovenia pe care-l repar saptamanal...
Cand l-am cumparat ce ai spus tu au spus si cei de la reprezentanta sony..
madalina
Testele de fiabilitate au demonstrat ca si masinile facute de Toyota in Europa sunt la fel de fiabile precum cele facute in japonia.
bogdan41974
eu unul as opta pt toyota si sati spun ca toyota nu are diferente la piese nici macar de 0.001mm. asta e pe bune altceva ce sati mai spun ca e o masina fiabila si vanduta bine si aici in japonia chiar daca e vechiuta
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.