Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Discutie & Pronosticuri - editia Monza 2009
Masini.ro Forum > Auto Motor Sport > Formula 1 > History
Oana
Click to view attachment
numar de tururi: 53
lungimea circuitului: 5.793 km
record: 1:21.046 - R Barrichello (2004)



castigatori precedenti:
2008 - Sebastian Vettel (Toro Rosso)
2007 - Fernando Alonso (McLaren)
2006 - Michael Schumacher (Ferrari)
2005 - Juan Pablo Montoya (McLaren)
2004 - Rubens Barrichello (Ferrari)

programul etapei:
-vineri - 11 septembrie
antrenamente 1 11:00-12:30
antrenamente 2 15.00-16:30
-sambata - 12 septembrie
antrenamente 3 12:00-13:00
calificari 15:00-16:00
-duminica - 13 septembrie
cursa 15:00

asteptam pronosticurile voastre pana la inceputul sesiunii de calificari. ele vor contine:
- top 8 - 6 pct pentru castigatorul cursei, 3 pct pentru oricare alt pilot ce a terminat pe locul indicat,
1 pct pentru fiecare pilot ce termina cursa in primii 8
- pole position - 1 pct
- fastest lap - 1 pct
- finish - 1 pct
- intrebare de la klm - 3 pct
klm
Pe 3 septembrie Giancarlo Fisichella a semnat cu Ferrari.
Pentru ca in ultimii ani a reusit clasari bune in Italia si pentru ca e prima data cand piloteaza in cursa o masina Ferrari intrebarea mea e urmatoarea: va reusi sa termine in puncte? (cel/cei care ghicesc numarul exact de puncte primeste/primesc, cu permisiunea Oanei si a celorlalti participanti la acest joc, fiecare inca un punct de la mine - il/le scadem din totalul meu, fireste ca eu nu voi primi nimic in plus daca voi nimeri pentru ca 1+(-1)=0 ).
Oana
din partea mea este ok.
20krpm
e, aiurea. ce puncte in plus? asta e un concurs la care am stabilit niste reguli de comun acord la inceputul anului, nu oportunitate de showoff cu puncte, "am puncte pe minee-eee, si dau la oricinee-eee". sint puncte de concurs, nu punctele tale, ca nu esti gargaritza.
klm
Intrebarea mea este cea de dinaintea parantezei si pentru ca am completat-o cu inca o cerere mi se pare normal sa renunt eu la niste puncte din eventualul total pe care o sa-l acumulez dupa aceasta editie, deci totalul numarului de puncte acordat va fi acelasi. Tot acolo am specificat ca vom face asta doar daca restul jucatorilor sunt de acord iar pana acum am bifat un acord si un refuz. Din cate stiu sunt in a 2-a jumatate a clasamentului deci nu am cu ce "puncte pe mine" sa ma laud, fac asta doar de fun.
Bafta!
9er
http://www.eplsite.com/channel3.html
9er
Si in engleza:

http://www.eplsite.com/channel2.html
20krpm
QUOTE (klm @ Sep 11 2009, 03:40 AM) *
Intrebarea mea este cea de dinaintea parantezei si pentru ca am completat-o cu inca o cerere mi se pare normal sa renunt eu la niste puncte din eventualul total pe care o sa-l acumulez dupa aceasta editie, deci totalul numarului de puncte acordat va fi acelasi. Tot acolo am specificat ca vom face asta doar daca restul jucatorilor sunt de acord iar pana acum am bifat un acord si un refuz. Din cate stiu sunt in a 2-a jumatate a clasamentului deci nu am cu ce "puncte pe mine" sa ma laud, fac asta doar de fun.
Bafta!


stimabile, din pacate constat ca participi la un concurs la care nu stii, sau esti in incapacitate sa pricepi, scopul. am spus la inceputul fiecarui an: nu vrem sa "jucam la concurs" ca la lotto, pe pura ghiceala, ci vrem sa ne punem un pic mintea la contributie, sa ne gindim de ce credem noi ca soferii si masinile ajung la final in ordinea pe care ne straduim sa o nimerim. exercitiul asta ar fi menit sa nasca unele discutii interesante, sau cel putin mai interesante decit despre un set de numere trase din caciula. (despre dubiile ca tentativa asta a reusit - alta data.) in conditiile expuse, transferul de puncte de la un participant (nu jucator) la altul e o operatie fara sens. in mod similar, nu are sens nici participarea cu 5 useri-clona care pina la urma doneaza toate punctele unui al saselea, nu au sens nici sistemele piramidale cu puncte de tip caritas, nu are sens nici crearea unei burse de puncte de concurs condusa de sorin ovidiu vintu. eu inteleg si consider sublima generozitatea ta becaliana, dar din pacate valoarea ei e mai mica de doua parale.
9er
Hopaaa, urmeaza un pic de Combat Zone. Stay tuned!
20krpm
mneah. mi-am expus punctul de vedere si gata, am terminat. am trimis chestiunea la comitzie, si vede ea ce face.
9er
Cunoscandu-va putin stilul de ....."lucru" 36182451.gif de pe forum la amandoi.........prevad un pic de box literar whistling.gif , poate se mai anima aria de F1.
20krpm
bai fratilor, dati-l in... colo de concursu nostru de pe masini.ro, hai sa punem niste bani la gramada si sa pariem pe adrian sutil. io zic mersi acuma ca nu m-am apucat mai demult sa ii iau la misto pe astia de la force india - ma si mir ca m-am abtinut, dat fiind sus-numitul stil de lucru wink.gif io unu sper ca fisi a fost din nou suficient de istet sa-i spuna lu domenicalli "fratilor, e ok contractu cu ferrari, da in ziua in care ma suna vijay..."

pe bune, la a doua sesiune de antrenamente nimeni dintre astia mai maricei nu prea a mai facut obisnuita tura de "acuma bag si io una repede". singurul pe care-l inteleg e vettel, care saracu conduce la fel de des cum conducea un vecin de-al meu care nu vroia sa-si strice lada lui pe drumurile romanesti. dar webber? louise? kimi? jenson? chiar asa, le-or fi iesit reglajele la masina de vineri dimineata si au plecat mai repede dupa masa ca aveau treaba?... hmm.

ne vedem miine, dupa ce dragii de ei or fi ispravit cu calificarile, sa vedem care o fi ala care ramine cu amortizoare intregi dupa calificari. (ati observat ce-au facut organizatorii cu, aaa... vibratoarele, da? le-au ingrosat, le-au facut rosii, numa bune de pupat.)
Oana
n-am vazut antrenamentele dar sunt foarte curioasa cum a reusit fisichella sa iasa pe 20 in a doua sesiune, dupa ce a terminat pe 8 in prima (in fata lui kimi)... sper sa nu se califice ca badoer. macar sa intre intr-un zid daca vede ca nu-i iese treaba.
klm
CITAT(20krpm @ Sep 11 2009, 05:03 PM) *
nu vrem sa "jucam la concurs" ca la lotto, pe pura ghiceala, ci vrem sa ne punem un pic mintea la contributie, sa ne gindim de ce credem noi ca soferii si masinile ajung la final in ordinea pe care ne straduim sa o nimerim.

36182451.gif 36182451.gif 36182451.gif
Iti sugerez si tie ce i-am sugerat unei foste prietene fix inainte de a incheia scurta intersectie a noastra: "Inainte sa zici ceva repeta-ti in gand altfel toti o sa faca pe ei de ras cand vorbesti."
Cam ce crezi tu ca e concursul nostru de aici?! Cand se termina ce puii mei facem cu punctele? le schimbam pe fasole magica? crezi ca o sa ma apuc sa le fac urmatorilor de dupa mine (daca vor fi): "sac, sac, fraierilor, ca am avut bulan mai mare si's mai dãºtept, bã"?!
Poate fi UN JOC sau poate fi O PROVOCARE, ne distram sau ne chinuim sa facem scheme logice in care Brusli il bate pe Vandam la standuri, fiecare alege si actioneaza in consecinta.
CITAT(20krpm @ Sep 11 2009, 05:03 PM) *
eu inteleg si consider sublima generozitatea ta becaliana, dar din pacate valoarea ei e mai mica de doua parale.

Sa zicem ca pana aici am considerat mesajul tau un combat al ideii mele insa cu fraza asta nu faci altceva decat sa-ti arati (oare pentru a cata oara) grobianismul; credeti-ma ca astea sunt cele mai frumoase cuvinte care sa exprime dispretul pe care mi-l poate provoca mojicia asta debordanta.
Deci, acum ca am terminat de vorbit ogrilor, ma adresez si oamenilor: daca veti considera neavenita propunerea mea nu trebuie decat sa o spuneti sau sa raspundeti numai la intrebarea de dinaintea parantezei si voi intelege mesajul.
(Sa avem) Multa bafta!
roadempire

1. Hamilton
2.Kovaleinen
3. Raikkonen
4. Sutil
5. Kubica
6. Webber
7.Barrichello
8. Heidfeld

Pole: Hamilton
Fastest: Hamilton
Finish: 18
Q- Fisico ...nu termina in puncte (0 zero) !
Oana
1. pentru ca si klm avea dreptul la replica, nu am intervenit inainte de ultimul sau mesaj. de acum incolo, insa, va rog sa va rezolvati problemele in privat, nu sa-mi murdariti mie topicul...

2. am zis de la bun inceput ca asta este un concurs pe care il facem noi, in consecinta tot noi suntem cei care decidem regulile jocului. e drept ca nu se cade sa ne apucam de schimbat reguli aproape de sfarsitul sezonului, dar nici modificarea asta nu este de o asa mare importanta incat sa dea peste cap clasamentul nostru. am eu grija ca in cazul in care batalia finala se va da pe acel punct de la klm, sa recalculez punctele. nu era obligatoriu ca toata lumea sa fie de acord, ca altfel s-ar intelege ca suntem vreo secta dinaia unde toate lucrurile sunt roz... in concluzie, ramane la latitudinea fiecaruia sa accepta sau nu punctele de la klm. mie mi-a placut ideea si chiar vreau sa o folosim la concursul urmator, daca vom mai face unul.

3. @20krpm, tu nu-mi submina mie autoritatea. daca am apucat sa zic ca e ok, asa ramane. whistling.gif
20krpm
QUOTE (Oana @ Sep 11 2009, 06:22 PM) *
3. @20krpm, tu nu-mi submina mie autoritatea. daca am apucat sa zic ca e ok, asa ramane. whistling.gif

rolleyes.gif bine ai venit in rindurile moderatorilor de pe masini.ro. iti dau dreptate, parerea mea nu conteaza.
Oana
1 hamilton
2 sutil
3 barrichello
4 alonso
5 kovalainen
6 raikkonen
7 heidfeld
8 rosberg

pole position - sutil
fastest lap - button
finish - 17
q - NU
klm
1. Raikkonen
2. Button
3. Hamilton
4. Vettel
5. Rosberg
6. Barrichello
7. Alonso
8. Kubica

pole: Hamilton
fl: Raikkonen
r: nu
9er
1. Hamilton
2. Raikkonen
3. Sutil
4. Alonso
5. Kubica
6. Barrichello
7. Kovalainen
8. Grosjean

Pole: Sutil
Fastest: Hamilton
Finish: 16
Q- 0
9er
Oare de ce sunt atatia absenti astazi?
DRAGOS
eu am fost mult prea prins cu o chestie (incerc sa repar ceva ce am stricat...huh, o sa fi e greu... unsure.gif ) si am uitat sad.gif
Oana
QUOTE (9er @ Sep 12 2009, 03:01 PM) *
Oare de ce sunt atatia absenti astazi?

conteaza? in loc sa te bucuri ca ai o sansa sa-l bati pe azazel...
9er
Da? Spune-i asta si lui Hamilton, care s-a hotarat el sa-i sufle pole-ul lui Sutil. Oricum il facea la start si castiga maine, chiar nu inteleg ce i-a trebuit lui sa ia pole-ul si cu el si punctul meu.
klm
I-a luat poll-ul ca sa am de unde sa-ti dau punctul dupa cursa de maine 36182451.gif.
9er
Mersi. Vezi ca ai omis sa spui cati termina, poate te mai lasa Oana. Asta ca sa ai de unde sa dai punctele alea tongue.gif .
Oana
QUOTE (9er @ Sep 12 2009, 04:38 PM) *
Da? Spune-i asta si lui Hamilton, care s-a hotarat el sa-i sufle pole-ul lui Sutil. Oricum il facea la start si castiga maine, chiar nu inteleg ce i-a trebuit lui sa ia pole-ul si cu el si punctul meu.

si punctul meu. poate vezi ca force india nu ia maine niciun punct, ca s-a mai intamplat sa faca impresie buna in antrenamente si in cursa sa fie varza.

cele mai usoare masini:
Lewis Hamilton / McLaren = 653.5kg
Adrian Sutil / Force India = 655.0kg
Kimi Räikkönen / Ferrari = 662.0kg
cea mai grea:
Timo Glock / Toyota - 16th - 709.8kg
klm
CITAT(9er @ Sep 12 2009, 06:44 PM) *
Vezi ca ai omis sa spui cati termina, poate te mai lasa Oana.

Ups, daca mi se permite: 17, daca nu... asta e.
klm
Are careva idee ce s-a intamplat cu Hamilton? Am vazut toata cursa insa spre sfarsit mi-a fost distrasa atentia.
Oana
in ultimul tur s-a izbit intr-un zid...
klm
Am vazut si asta, am vazut si ca s-a rotit insa n-am vazut de ce.
9er
Aa, nimic deosebit, doar ca a fortat mai mult decat era cazul si i-a plecat spatele la plimbare.
Oana
rezultate monza:
1 barrichello
2 button
3 raikkonen
4 sutil
5 alonso
6 kovalainen
7 heidfeld
8 vettel

pole position - hamilton
fastest lap - sutil
finish - 16
q - nu

am avut doar patru concurenti la monza, desi clasamentul este destul de strans si oricine poate iesi invingator in final. asa ca nu inteleg de ce atatea abandonuri la sfarsit de sezon. castigatorul acestei etape este roadempire, cu 13 pct, cel care va trebui sa se gandeasca si la o intrebare pentru saptamana viitoare. clasamentul general il conduce tot azazel, cu 129 pct, de care s-a apropiat amenintator 9er, cu 122 pct.

azazel - x (129)
9er - 9 (122)
oana - 11 (119)
dragos - x (109)
20krpm - x (107)
klm - 11 (103)
roadempire - 13 (76)
laurentiu - x (71)
hdi - x (32)
AZAZEL
oricine poate iesi invingator in caz ca eu nu mai particip !
altfel, oricine poate iesi pe locul 2.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.