Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Cu masina spre Belgia
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Vacante si calatorii
victoris

Spre sfarsitul lunii trebuie sa ajung in Belgia cu masina, evident. Din nefericiere nu am mai facut niciodata un drum in strainatate cu masina asa ca o sa va rog sa ma ajutati cu informatii. Care ar fi cel mai potrivit traseu. Pe unde sunt sunt taxe si unde se platesc acestea. In Ungaria si Austria stiu ca sunt taxe de autostrada, dar nu stiu care e situatia in Germania si Belgia. informatiile pe care le-am gasit pe net sunt destul de vagi. Pe unde se poate inopta si cam care sunt preturile etc.
_Constantin_
Intra pe www.viamichelin.com si itit faci acolo o ruta informativa. Ai info si despre hoteluri, restaurante, benzinarii. E simplu si comod. Daca mai ai si alte intrebari ... revii aici si vedem ce rezolvam. thumbsup.gif
HalbaSus
In Ungaria si Austria sunt taxe, in germania nu sunt taxe, in belgia cred ca sunt (nu am fost niciodata).
Alex-F1
QUOTE (victoris @ Sep 9 2009, 06:49 AM) *
informatiile pe care le-am gasit pe net sunt destul de vagi


Fara sa par rautacios, dar nu informatiile sunt vagi, ci cautarea e superficiala! M-am convins de nenumarate ori pe pielea mea! Netul iti da informatii mai mult decat te-ai putea astepta, cu conditia sa stii sa cauti... Ti-as spune io unu de pe-aici care e mare cautator....iti gaseste si in ce data se termina nu-stiu-ce lucrari de drumuri prin Ungaria, dar mi-e frica c-o sa ma bata cand ne intalnim biggrin.gif
Daniel65671
Vreau sa fac un drum impreuna cu familia si catelul, cu masina Bucuresti- Bruxelles, dar in 3 etape de aproximativ cate 8 ore pe zi. Prima etapa ar fi pana la Arad. Insa a doua nu stiu unde sa ma opresc, undeva in vestul Germaniei. Michelin imi zice sa ma duc prin Frankfurt si Koln, apoi Liege, Brux. Dar parca as prefera prin Luxembourg si atunci o iau prin Trier.

Ma intereseaza un loc de dormit cu familia in Germania, civilizat, dar sa ma primeasca si cu catelul (nu e mare, un pechinez). Multumesc.
Seri
Nu stiu daca iti e in drum, dar poate te ajuta topicul asta:

http://www.masini.ro/forum/content/Talcioc...azare-Germania/
Daniel65671
Multumesc, am sa-l contactez pe Cristi.
pmhoria
Vorbeste si cu James .. ca a facut drumul din Bruxelles pana in Budapesta cu masina thumbsup.gif
Si legat de Arad.. daca as veni din Buc, nu m-as duce pe Arad de nicio culoare. As lua-o prin Craiova-Severin-Timisoara-Cenad-Mako-Szeged-Budapesta...
AlexTM
Acum nu mai e chiar asa evidenta diferenta de rute.

- De pe centura Timisoarei ajungi in 5 minute la autostrada, care te lasa dincolo de Arad. De acolo mai ai Pecica si Nadlac, iar in Ungaria un sat sau doua si intri iar pe autostrada, fara sa mai treci prin Mako. Sunt mai multi km, dar ii faci mai rapid.
- Ca sa mergi pe la Cenad, trebuie sa intri in Timisoara (nu mult, e drept, dar intri) apoi mergi 80 km pe national, apoi traversezi si Mako.

Greu de spus pe unde-i mai rapid.
James Kilowatt
Eu ultima oara cand am facut Bruxelles-Budapesta si retur le-am facut dintr-o singura bucata. In timpul saptamanii a durat cam 14-15h (in sensul Bxl-Budapesta), iar la intoarcere duminica undeva la 11h, si asta facand o pauze la max 3-3.5h, n-am mers niciodata ca nebunu' fara oprire.
Diferenta e facuta de blocajele din germania si de lipsa camioanelor depasite de olandezi pe portiunile cu 2 benzi. Am mers pe ruta Viena-Passau-Nurnberg-Frankfurt-Koln-Liege-Bxl.

Iarna trecuta am facut sportul asta venind din Galati, si am preferat iesirea prin Bors. Daca iei centurile care ocolesc orasele mai mari (Brasov, Sibiu, Oradea) si bucatica aia de autostrada care dribleaza Clujul si Turzile se merge decent pe acolo.

Cu privire la oprire, daca pleci de la iesirea din Romania si vrei etape de 8h ar trebui sa te opresti pe la Passau. Parintii mei au facut chestia asta de mai multe ori si e OK, ultima oara fiind cu ocazia norului ala vulcanic. Iti ramane si timp de o plimbarica de relaxare pe malul Dunarii, oraselul e mic insa simpatic, hotelurile ok, preturile ok, si iti permite sa ai si oarece rezerva de timp in caz de probleme de trafic. Aka, daca prinzi un "stau" de o ora la Viena de exemplu nu e bai, in loc sa ajungi la 4 dupa-amiaza ajungi la 5, nu e tragedie. Daca faci oprire la Passau, in principiu pleci pe lumina, ajungi pe lumina in ambele etape.

Si nurnberg ar fi o optiune, e vreo 200km (si 5 "stau"-uri) mai incolo.
OCTAN_95
CITAT(AlexTM @ Jan 12 2012, 11:10 AM) *
Acum nu mai e chiar asa evidenta diferenta de rute.

- De pe centura Timisoarei ajungi in 5 minute la autostrada, care te lasa dincolo de Arad. De acolo mai ai Pecica si Nadlac, iar in Ungaria un sat sau doua si intri iar pe autostrada, fara sa mai treci prin Mako. Sunt mai multi km, dar ii faci mai rapid.
- Ca sa mergi pe la Cenad, trebuie sa intri in Timisoara (nu mult, e drept, dar intri) apoi mergi 80 km pe national, apoi traversezi si Mako.

Greu de spus pe unde-i mai rapid.


Alex are dreptate, am facut traseul dinspre ungaria spre tms, prin nadlac.
Am constatat ca am ajuns mai repede decat pe cel clasic (cenad), mai mult am pierdut cu traversarea orasului si asta trebuie sa o fac indif de varianta.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.