Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Hyundai i30 vs. Toyota Yaris?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Hyundai
Asined
Salut!
Am nevoie de ajutorul vostru sa ma hotarasc ce masina sa achizitionez intre i30 (1.4/109CP) si Yaris (1.33/109CP). De cateva saptamani ma tot razgandesc intre aceste doua masini si trebuie sa iau o decizie intr-o saptamana... Am intrat pe toate forum-urile de pe net, m-am uitat pe toate site-urile legate de aceste doua modele... am citit pareri mixte si despre una si despre alta... am vorbit cu diversi "experti" in ale masinilor si acum sunt mai nehotarata ca oricand. unsure.gif

Pe mine ma intereseaza cel mai mult (si le listez in ordinea importantei lor) urmatoarele lucruri la o masina:
1. siguranta
2. stabilitatea masinii pe sosea (si sa fie "sprintena" si sa zboare de pe loc, dar in acelasi timp sa faca fata si la 160 km/h)
3. consum minim
4. costuri revizii (minime)

Astept argumente, pareri, dovezi, ce vreti voi... care sa ma convinga ca una e mai buna (mai fiabila) decat cealalta.
Va multumesc!
G e o r g e
toyota ... are intretinerea mai mica decat hyundaiul.
22nst
i30-ul este in clasa cu Aurisul smile.gif
Asa ar fi comparatia corecta.
Asined
Stiu ca Yaris face parte din clasa masinilor mici (in comparatie cu i30-ul), dar Auris-ul e la un pret putin peste bugetul meu... sad.gif

Mai astept pareri... beer.gif

Va multumesc!
FAR EASTERN
Pai si i30 e cam in aceeasi zona de pret cu Auris. Poate sa compari Yaris cu i20. In oricare de variante, recomand Yaris-ul. Hyundai, chiar daca-ti da 7 ani de garantie... mai bine sa nu ai nevoie. Cat despre costuri, sunt de acord cu George, Chiar daca s-au mai marit si la Toyota.
Vezi ca la Yaris e o promotie... promotionala, acum. Si are noua tehnologie Optimal Drive.

Succes.

p.s. eventual il poti contacta pe colegul nostru, DAN...
Asined
Din cate vad, majoritatea inclina spre Yaris... ceea ce ma face sa inclin si eu tot spre Yaris.

Am comparat cele doua masini, desi din clase diferite, pt ca m-am interesat de preturi (promotii + programul Remat) si i30-ul iesea chiar mai ieftin cu vreo €300...

Oricum, cred ca m-am hotarat. Yaris it is!

Multam pt pareri! smile.gif
FAR EASTERN
Cu placere.

Iar dupa ce-ti iei masina(si nu neaparat doar dupa), te mai asteptam sa ne scrii. smile.gif

Asined
Ar trebui sa intru in posesia masinii pe la sfarsitul lunii (eu sper mai devreme), dar o sa va anunt ce parere am despre Yaris.

Azi-noapte am visat ca eram la volanul ei. drive.gif Deci, clar am luat decizia corecta. laugh.gif

Apropo, va mai intreb ceva: ce culoare i s-ar potrivi unei Yaris? Va rog, nu spuneti rosie...
FAR EASTERN
Mie imi place acel Peppermint Green. dry.gif Avem un coleg pe aici care are una... poti sa arunci un ochi. ninja.gif
klm
Peppermint green
Asined
Din pacate, nu au peppermint green in lista culorilor disponibile. Eu ma gandeam la un gri inchis. Parca ii da un aspect mai elegant.
klm
Orice forma de gri este neinteresanta, foarte vanduta si (dupa mine) oribila.
Am vazut ca nu vrei rosu si nu te inteleg de ce, poate pentru ca nu vrei sa intri intr-un stereotip: "gagica, masina rosie, e clar!" insa asta ar fi singura culoare care pe mine m-ar face fericit (pe o cu totul alta masina decat Yaris).
FAR EASTERN
QUOTE (Asined @ Sep 8 2009, 09:56 AM) *
Din pacate, nu au peppermint green in lista culorilor disponibile. Eu ma gandeam la un gri inchis. Parca ii da un aspect mai elegant.


Noooo, nu gri!!!! Te rog.... mai bine negru.
Asined
smile.gif Mie mi-ar placea neagra. Dar prietenii mei s-au opus vehement, spunand ca la o masina mica nu se potriveste negru.

Ba dimpotriva, mie mi se pare ca s-ar potrivi prea bine! cool.gif
klm
Nu negru, poate niste tonuri de albastru deschis sau... fucsia biggrin.gif!
FAR EASTERN
Hai bre, c-o zapacim de tot pe biata fata.... unsure.gif
Asined
Stati linistiti, ca nu ma zapaciti. smile.gif Dar recunosc ca nu ma prea omor dupa culori deschise sau intense. Am mai avut o masina albastra si una neagra. Acum ma gandesc la ceva intre.

O sa postez cateva poze dupa ce o iau sa v-arat ce-am hotarat. wink.gif



FAR EASTERN
QUOTE (Asined @ Sep 8 2009, 02:34 PM) *
Am mai avut o masina albastra si una neagra. Acum ma gandesc la ceva intre.


Indigo? Ar fi tare! whistling.gif
Hoinar
Noi avem Aurisul gri inchis..si cand e spalata si ceruita arata frumos..cel putin noua ne place smile.gif.
Dar probabil Yaris-ul ar arata mai bine Rosu/Verde/Albastru...
Negru e fain pentru Yaris-ul TS biggrin.gif.

Ai incercat sa vorbesti cu cineva de la Toyota? Poate mai au Auris de anul trecut la super oferta...
GabiA
Cat e buburuza? biggrin.gif
Asined
Buburuza e 12,120 euro. Dar cu programul Remat si promotia pe care o au ei acum, ajunge la 10,240 euro. biggrin.gif
klm
CAT?!
In 2007 modelul 1.4 dizel era undeva pe la 14k eur DDP fara remat.
Asined
Da, au o promotie destul de buna acum. Dar se poate si fara programul Remat. Prin programul Optimo Drive, masina ajunge la 10,420 euro. Btw, vopseaua metalizata este inclusa in pret.
FAR EASTERN
Vezi ca vinde MARIAN TS-ul lui... e negru. ninja.gif
Hoinar
QUOTE (FAR EASTERN @ Sep 11 2009, 06:45 PM) *
Vezi ca vinde MARIAN TS-ul lui... e negru. ninja.gif

Si e mai fasnetz decat ala dizal... wink.gif whistling.gif
Drumul spre aeroport stie de ce smile.gif
GabiA
La atatea oferte incredibile de masini noi in clasa compacta tu dai 12 mii E pe un yaris??? ninja.gif
Ia-ti un i30 1.6 CRDi! Sau noul Cee'd cu facelift thumbsup.gif
Asined
QUOTE (GabiA @ Sep 13 2009, 10:24 PM) *
La atatea oferte incredibile de masini noi in clasa compacta tu dai 12 mii E pe un yaris??? ninja.gif
Ia-ti un i30 1.6 CRDi! Sau noul Cee'd cu facelift thumbsup.gif


Yaris-ul e la 10,240 cu programul Rabla. smile.gif Din fericire, am o rabla de dat.
klm
Adica mi se pare foarte scumpa; nu se poate ca din septembie 2008 (cand si-a cumparat-o nei-k) sa fi scazut doar cu cateva sute de eur!
Hoinar
QUOTE (klm @ Sep 17 2009, 08:35 AM) *
Adica mi se pare foarte scumpa; nu se poate ca din septembie 2008 (cand si-a cumparat-o nei-k) sa fi scazut doar cu cateva sute de eur!


Daca e noua comandata de la fabrica, atunci zero reduceri sunt fata de anul trecut pe la toti fabricantii (ma refer la pretul de catalog), dar daca sunt pe stoc de anul trecut atunci au lasat si ei loc de o discutie ulterioara smile.gif. O marja de prietenie...

Eu insist pe ideea ca Marian isi vinde TS-ul... si are un super pret...
FAR EASTERN
QUOTE (klm @ Sep 17 2009, 09:35 AM) *
Adica mi se pare foarte scumpa; nu se poate ca din septembie 2008 (cand si-a cumparat-o nei-k) sa fi scazut doar cu cateva sute de eur!


Bre, dar nu cred ca-i aceeasi masina... sau ma rog, acelasi motor..
Asined
QUOTE (Hoinar @ Sep 17 2009, 01:44 PM) *
QUOTE (klm @ Sep 17 2009, 08:35 AM) *
Adica mi se pare foarte scumpa; nu se poate ca din septembie 2008 (cand si-a cumparat-o nei-k) sa fi scazut doar cu cateva sute de eur!


Daca e noua comandata de la fabrica, atunci zero reduceri sunt fata de anul trecut pe la toti fabricantii (ma refer la pretul de catalog), dar daca sunt pe stoc de anul trecut atunci au lasat si ei loc de o discutie ulterioara smile.gif . O marja de prietenie...

Eu insist pe ideea ca Marian isi vinde TS-ul... si are un super pret...



Yaris-ul asta este varianta cea mai noua, cu face-lift cu tot. Din 2008 si pana acum s-au schimbat multe... inclusiv preturile....

Am facut un test-drive azi cu Yaris... si am facut un test-drive cu Hyundai i30 acum cateva saptamani... sincer, nu se compara... Yaris-ul merge mult mai bine! Nu-mi venea sa ma mai dau jos din masina...

Va spun mai multe dupa ce o iau. smile.gif
cristist50
Am doua Hyundai-uri, o Elantra (e la tatal meu acum) si o Sonata dar pe langa ele am si un Yaris 1.3 MM. masinauta este bestiala comparativ cu celelalte doua. Nu stiu cum e i30, n-am condus pana acum si nu ma inspira. Insa daca acum m-ai pune sa aleg intre cele 3 masini pe care le am asa alege fara ezitare ca fiind No. 1 Yaris-ul. Este o masina foarte usor de condus si foarte fasneata. Motorasul poate multe si cutia de viteze MM este reglata fenomenal. Am 30.000 km, nici o problema cu ea (in afara faptului ca are garda la sol mai mica in comparatie cu celelalte doua modele si mai agat borduri si alte prostii pe la tara) si un consum de invidiat (6-5-7l media in general). Eu deja incep sa ma gandesc cu ce inlocuiesc Sonata si primul gand este o cutie DSG pe un model VW echipat cu motorasul 1.4 TSI (care mi se pare genial, chiar daca acum cativa ani nu ma inspirau modelele VW si nu prea le-am luat in calcul). Al doilea gand ar fi un Yaris TS biggrin.gif insa nu stiu daca are cutiuta de viteze MM. Mai dureaza pana vand Sonata, am alte prioritati acum ... dar va veni o vreme ...

Oricum, felicitari pentru alegere.

P.S. Un sac de bile negre le dau Yarisului in ceea ce priveste materialele folosite la interior precum si finisajelor de calitate submedie. Insa trec usor peste ele cand ma asez la volan. In plus, daca vreau o calitate mai buna a constructiei ma plimb cu Sonata biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.