Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Nissan Tiida vs. Volkswagen Golf Plus
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
rdcristi2
ca posesor de Tiida, initial nu stiam de Golf Plus
ma framanta faptul ca Tiida este considerata urata,
personal nu vad mari diferente in principiu intre ele
Dar dupa 1 an de la achizitie am citit undeva "MPV-ul bazat pe Golf" si
"Rivalii lui Volkswagen Golf Plus sunt Ford C-Max, Opel Zafira si Seat Altea."
Sincer cele doua afirmatii mie, mi se par deplasate(false)

Daca mai punem si Clasa B de la Mercedes- Benz observam preturile asemanatoare.

Concret: topicul ar trebui sa plece de la aceste trei produse.
- Nissan Tiida
- Volkswagen Golf Plus
- Clasa B de la Mercedes- Benz

Cu stima
simpson
Nissan Tiida e urāta.
V_I_C_T_O_R
Tiida este intradevar o masina urata la exterior dar ia sa ne uitam putin si in interior. La pretul la care se vinde acum Tiida pe la vreo 11.000 DDP are senzor de ploaie + lumina, sistem sonorizare BOSE, climatronic, radio cd cu mp3, materiale cat de cat ok + multe alte nimicuri care fac habitaclul foarte prietenos. Designul exterior este lasa foarte mult de dorit dar depinde fiecare ce cauta la o masina, oricum sa fiti siguri ca nici dupa Golf nu intoarce nimeni capul pe strada.

Chiar daca este o masina foarte urata as alege Tiida, defapt am si facut-o pentru tatal meu care este foarte faorte multumit de ea. A achizitionat-o la 0 km cu 10.500 eur TVA inclus.

Ca si multe alte pareri de pe forum si aici se dau multe in necunostinta de cauza si dupa ureche. Noi am facut testdrive cu ambele iar diferenta de 6000 de euro era complet nejustificata. Pretul a fost intradevar hotarator, pentru ca probabil la preturi aproximativ egale, alegerea ar fi mers catre Golf Plus, dar in conditiile acestea nu prea am stat pe ganduri. Nu stiu preturile de acum, ce promotii sunt etc dar in ianuarie/februarie diferenta a fost enorma
air_wolf
asa ca asta arata?


sau ca asta:

sau asa:


acum depinde de cum o consideri tu. tu o consideri urita? eu n-as putea merge cu o masina pe care o consider urita. mi-a dat odata un prieten un yaris, masina oribila din punctul meu de vedere si n-am vrut sa merg cu ea. a mers el cu aia si eu cu alta.

am vazut ieri in drum spre casa varianta sedan sick.gif sper ca nu ai din aceea... este o oribilitate, ceva in genul peugeot 206 sedan.
simpson
Mai degraba asa arata. Nici Golf Plus nu e un chipes. Intr-adevar, dintre doua, rele mergi pe cel mai ieftin.

V_I_C_T_O_R
Simpson, cred ca unu mai urat nu gaseai... blink.gif
simpson
Si mai dureros este ca in politica Nissan, acest model inlocuieste Primera...
James Kilowatt
Nici Primera nu e rupt din soare whistling.gif
simpson
Primera era OZN cand a aparut. Cel putin in interior era "interesant" fata de ce se obisnuia la vremea aceea.
NICI GTR nu e rupt din soare...,dar e al dracului de FRUMOS.

Tiida nu e nici Fat Frumos si nici nu are vreun semnalment ca ar fi ruda cu GTR smile.gif
DORU
Masinile din versus sunt struto-camile, deloc aratoase, sper totusi ca macar utile. De gustibus non dispuntandum.
Tarabostes
La Golf-ul Plus, bancheta spate culiseaza in intregime cativa cm si permite marirea portbagajului, fetele usilor sunt mai concave si creaza un spatiu interior mai mare, are mai multe spatii de depozitare...Fata de Golf-ul clasic (V) cred ca doar bordul e ceva mai interesant, gurile de aerisire sunt altfel si mai multe.
Nu as spune ca e cu mult mai util, insa e o masina ceva mai spatioasa fara sa fie musai mai mare.
rdcristi2
QUOTE (Tarabostes @ Sep 4 2009, 01:44 PM) *
La Golf-ul Plus, bancheta spate culiseaza in intregime cativa cm si permite marirea portbagajului, fetele usilor sunt mai concave si creaza un spatiu interior mai mare, are mai multe spatii de depozitare...Fata de Golf-ul clasic (V) cred ca doar bordul e ceva mai interesant, gurile de aerisire sunt altfel si mai multe.
Nu as spune ca e cu mult mai util, insa e o masina ceva mai spatioasa fara sa fie musai mai mare.

la Tiida bancheta spate culiseaza in intregime 250 cm
Otto73
QUOTE (DORU @ Sep 3 2009, 04:35 PM) *
Masinile din versus sunt struto-camile,

Corect spus, dar cum e Nissan cube ?
laurentiu
CITAT(rdcristi2 @ Aug 31 2009, 07:54 AM) *
ca posesor de Tiida, initial nu stiam de Golf Plus
ma framanta faptul ca Tiida este considerata urata,
personal nu vad mari diferente in principiu intre ele
Dar dupa 1 an de la achizitie am citit undeva "MPV-ul bazat pe Golf" si
"Rivalii lui Volkswagen Golf Plus sunt Ford C-Max, Opel Zafira si Seat Altea."
Sincer cele doua afirmatii mie, mi se par deplasate(false)

Daca mai punem si Clasa B de la Mercedes- Benz observam preturile asemanatoare.

Concret: topicul ar trebui sa plece de la aceste trei produse.
- Nissan Tiida
- Volkswagen Golf Plus
- Clasa B de la Mercedes- Benz

Cu stima


In priml rand rivalii lui Tiida nu sunt nici unul enumerati de tine, pentru ca Tiida este din clasa compacta (cel putin asa sustine Nissan). C-Max si Zafira sunt concurente pentru Touran.
Revenind la Tiida, mi se pare o masina buna, iar cu designul putin ciudat (prefer sa nu-i spun urat) trebuie sa te obisnuiesti. Am urcat intr-unul si mi s-a parut f incaptoare, iar calitatea materialelor mi s-a parut ok. Pretul stiam ca e mult mai mare, tinde spre 15 000 celmai ieftin model, dar daca voi spuneti ca e mai ietin, asa o fi smile.gif
Golf Plus mi se pare un Golf V gras, care e putin mai incapator si prea scump.
Clasa B: la fel-un Clasa A cu ampatament lung, mai gras si cu un pret oarecum nejustificat de mare.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.