Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Service de firma sau de cartier?
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
Valentin32180
Tocmai am facut o revizie completa masinii (schimbat amortizoare, capete de planetara, si altele...) dar am facut aceasta revizie la un service mic, de cartier...
pretul a fost mic dar si am indoieli la adresa calitatii...
nu ma pricep prea bine la masini (sa le repar) si vreau sa va cer parerea in urmatoarea problema:
- cei de la service-urile "de firma" (DAEWOO: CITY CENTER, RADACINI; VW: PORCHE ROMANIA ETC.) merita banii pe care ii cer, sau nu?

Si ceva concret:
- au lucrat la caseta de directie, mai exact au dat-o jos si au umblat in ea (au schimbat o bucsa de plastic) si acum daca virez stanga maxim volanul merge doua ture si un pic (20%), daca virez dreapta maxim merge mai putin de doua ture(o tura so 85% din a doua) e normal? sau nu au mai pus-o bine la loc?
in rest s-au descurcat binisor.
masina e un Tico din 1999 50000km
Iulian32468
Lasa-ne cumetre cu masina ta,daca si aia e masina........ :albino:
robert constantin31470
nu e normal asa ceva, vezi poate o sa ai probleme pe strada. Eu zic sa te duci la un service"nu dala plin de vasile gicu etc" si sa rezolvi problema e destul de serioasa.Cat despre iulian : man tu ai venit aici sa faci caterinca, dastea gasesti si pe mirc.
Andrei Suzuki
QUOTE(Iulian32468)
Lasa-ne cumetre cu masina ta,daca si aia e masina........ :albino:


Da care e problema?Masina aia ce are?Sunt curios tu ce masina ai? scz pt off topic

Revenind la subiect,Valentin,eu zic de acum incolo sa incerci sa te duci la service-uri mai..cunoscute...de firma cum zici tu. Infara de Porsche Romania.Recunosc ca nu am fost niciodata acolo,dar cauta pe forum pe aici si o sa vezi ca toti urasc service-ul ala.
Iulian32468
Treaba sta in felul urmator : chestia cu masina pe care o are a fost o gluma pt. ca este un prieten cu mine si chiar eu am lucrat la masina lui smile.gif
robert constantin31470
ahhaah adica tu ai facut-o asa?? laugh.gif
Andrei Suzuki
Da..chiar.Deci tu esti ala care ai stricat masina omului. laugh.gif laugh.gif
Iulian32468
mai baietzi sa va zic despre masina omului smile.gif,acum 2 zile a fost baiatul cu masina la geometrie si l-au rezolvat baietzi de akolo,deci nu era treaba din caseta de directie(adica nu am gresit cu nimik),in rest numai zic nimik wink.gif
f1anatic
QUOTE(Valentin32180)
- au lucrat la caseta de directie, mai exact au dat-o jos si au umblat in ea (au schimbat o bucsa de plastic) si acum daca virez stanga maxim volanul merge doua ture si un pic (20%), daca virez dreapta maxim merge mai putin de doua ture(o tura so 85% din a doua) e normal? sau nu au mai pus-o bine la loc?
in rest s-au descurcat binisor.
masina e un Tico din 1999 50000km


Pe primavara am schimbat servo directzia ca nu mai puteam coti la dreapta. Si am observat si eu acelasi lucru. Volanul cotea la stinga cu cam 25% mai mult decit la dreapta ( ceva gen 2 si 1/2 fatza de 2 ture si 3/4). Cred ca m-am dus de 'jde mii de ori la mecanic (in care am o incredere semi-oarba) dar asta este. Echipamentul este original si instalat cum trebuie. Problema este numai psihologica pt ca de fapt masina coteste in acelasi cerc (acelasi diametru). Dute si tu intr-o parcare seara, aliniaza masina cu o dunga si trage stinga max, si cu viteza constanta, vezi ce semicerc descrie, marcheaza locul diametral opus pe astfalt cu creta. Parcheaza masina aliniind-o cu roata ailalta (fatza) si descrie acelasi semicerc la aceeasi viteza (max dreapta) si vezi daca ajungi tot acolo.

Explicatzii: 1) Planetare inegale (stinga mai scurta, dreapta mai lunga) - depinde de masina.
2) barele de directie care ies din caseta de directie si imping rotzile sint inegale. Gindeste-te: tu nu stai ca Schumi in mijlocul masinii ci pe stinga, volanul este pe stinga, caseta de directie este pe stinga deci este o distantza mai mica care se rasuceste spre stinga (max) fatza de dreapta (max) din cauza cursei efectuate de bara de directie.

Daca masina itzi coteste corespunzator (conform exercitziului de mai sus)...give it up ! Totul e in regula. Si chiar daca itzi coteste cu un pic mai mult/mai putzin intr-o parte, este normal. Ce este normal ? Poate 'juma' de metru, nu mai mult. Se mai poate regla si din "bielete" daca la linie drapta masina trage stinga sau dreapta. Alea ideal ar trebui insurubate acelasi numar de ture cite ai desfacut...dar acum depinde...mie mi-a inlocuit toata directia...deci s-a schimbat "modificarea" complet.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.