Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Golf vs. Ibiza
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
NastyMtz
Sunt intr-o dilema. Imi plac atat Seat Ibiza cat si VW Golf. Am gasit doua la care m-am decis dupa o cautare indelungata. Insa, nu stiu acum daca sa aleg Ibiza sau Golf. Ca design Ibiza ma atrage mai tare, dar Golful pare a fi mai fiabil. Ma puteti ajuta cu o parere?

http://targdemasini.ro/anunt_masina_VOLKSW...-Benzina-114448 sau http://targdemasini.ro/anunt_masina_SEAT-I...-Benzina-112816
HalbaSus
Sa luam pe rand chestiile:
Golful are in plus:
- spatiu mai mare atat pentru pasageri cat si pentru bagaje (are chiar un spatiu decent pentru ambele)
- suspensii independente spate (asta o face mai stabila pe viraje, si totodata mai comfortabila)
- mai silentioasa decat ibiza
in schimb are in minus:
- submotorizata, motorul de 1.4 benzina pentru golf e prea putin, o sa consume mai mult si o sa traga mai prost decat ibiza


Ibiza are la plusuri:
- pret mai bun
- mai "fasnet" decat golful datorita greutatii mai mici.
iar la minus:
- spatiu mai mic decat golful.
- lipsa suspensiilor independente

Intre cele doua variante eu as merge pe Ibiza, daca iti permiti un golf mai "motorizat" (macar 1.6 sau daca nu te deranjeaza zgomotul: 1.9 TDI) atunci as vota cu golful.
Seri
Eu vad cateva plusuri mari pentru Golf: siguranta si confortul la rulare, siguranta la impact (5*) si materialele de buna calitate de la interior.
Singurele minusuri sunt kilometri mai multi ai Golf-ului, dar 75.000 in 2 ani sigur sunt reali, si motorul cam mic.

Ibiza este mai inconfortabila, are rezultat mai slab la crashtest (4*) si materiale de foarte slaba calitate.
NastyMtz
Nu ma deranjeaza spatiul mai limitat, masina nu o cumpar pentru familie, iar pentru ce am eu nevoie spatiul este foarte ok. Crashtestul m-a pus pe ganduri la ibiza...recunosc ca se intampla cate o data sa merg destul de haotic. Mersi mult pentru sfaturi.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.