Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Bora
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Volkswagen
Laura
Vreau sa-mi cumpar un vv bora, dar mia-r placea cateva pareri despre aceasta masin. Se poate?
G e o r g e
ce motorizare , noua sau SH. ce nivel de dotare samd. parerea mea este ca in aceeasi bani gasesti mai bine.
Catalin32206
O Bora acum e 15000 euro cu toate taxele incluse si cu dotari standard mai mult decit bogate asa ca la ora actuala e cea mai buna oferta de pe piata.Trebuie sa te gindesti si la alte chestii cind faci o investitie de asemenea anvergura, si anume:retea service si dealeri, pret de revinzare dupa o perioada de folosinta, costuri de intretinere...
Mai vb.
Laura
Tocmai asta este, baieti, ca nu prea ma pricep la motorizari si alte treburi din astea, si voiam sa-mi recomandati un model bun si nu foarte scump si sa imi spuneti daca credeti ca ar merita sa ma bag la masina asta. trebuie sa recunosc ca mie nu prea imi place, dar al meu asta vrea... dar contez pe ajutorul vostru. :oops:
Iulian HondaFan
nu stiu care e dinamica voastra de cuplu, dar daca el vrea in aceasta privinta nu cred ca ar trebui sa faci o opozitie hotarata... i'm kiddin'

bora este un Golf IV cu portbagaj. cred ca noul model o sa apara pana intr-un an de acum. pt. impresii de motoare, etc. te poti uita la topicele de golf si in Ro mi se pare ca toata lumea in afara de fotbal, politica, agricultura si dacia se pricepe si la golf.

avantaje: e o masina f. buna ca pachet general, eu aici nu am vazut un interior mai reusit in aceasta clasa decat la VolvoV40. as prefera acolo noul TDI-PD de 110 sau 130cp cu transmisie manuala in 6 trepte.

dezavantaje: handlingul este mai prost, fiabilitatea la partea electrica a fost istoric proasta, dar, in general, toate modelele spre sfarsitul perioadei de fabricatie sunt mai fiabile pt. ca au avut ceva timp pe piata.

in 15-20000euro cat costa, eu insa acum as lease o mazda3, golf5 sau astra3... daca insa VW da reduceri mari , i.e un TDI decent echipat in 15-16000euro, e o afacere buna.

succes...
ionut32111
Parerea mea este o Bora 1.9 TDI 90cp la vreo 15000DDP,consuma putin,este confortabila,ofera performante buna si multa fiabilitate.Singura problema este garda la sol,masina fiind construita pt drumuri europene,dra se rezolva cu 4 inaltatoare si scut metalic pt baia de ulei la vreo 400-450euro,o alta optiune este Golful 5 sau peugot 307
M32545
Mi-am pus aceasi intrebare existentiala... si am luat o Toyota Corolla Sedan. Cred ca-mi vei multumi mai tarziu pentru sfat. Alege modelul de 1.4 l (benzina) Terra sau Sol (are aproape toate dotarile posibile).
Laura
am vazut pe site o prezentare la un renault modus care, am inteles eu nu s-a lansat inca, dar pot spune ca mi-as dori-o mai mult decat un vw bora. stie cineva ceva despre acest mode: cand apare, cam ce valoare va avea si altele...?
Laura
am vazut pe site o prezentare la un renault modus care, am inteles eu nu s-a lansat inca, dar pot spune ca mi-as dori-o mai mult decat un vw bora. stie cineva ceva despre acest mode: cand apare, cam ce valoare va avea si altele...?
Iulian HondaFan
modus e un clio mai chic, cred ca un compact e mai indicat, dar degustibus... designul la modus e dragut in poze.
R.V.28389
Buna!
Despre Bora: am fost la un dealer din Iasi, sa ma interesez de noua promotie care aduce Bora 1.9TDI la vreo 12.500 Euro CIP, cu f multe optiuni. Desi abia mai respiram de atata abureala, el a incercat sa ma convinga ca Bora e la sfarsitul sfarsitului, ca tot Golful, etc. Inainte sa ii trimit bezele, vreau sa va intreb daca totusi voi ati auzit ca Bora iese din fabricatie- nu cred, dar cine stie...
Si 2 intrebari de fabricatie: ea este facuta la mama ei, in Germania, sau in deplasare? Dar Ford focus sedan, ce stiti, unde se face?

Mersi, R.V.
Iulian HondaFan
Bora este cu reduceri pt. ca e la sfarsitul modelului,

noua bora e anuntata pt. la anul in europa si abia la anul celalalt aici in USA. pretul de 12500 e f. bun pt. aceasta masina si nu cred ca sunt multe optiuni mai bune la acest pret.

e facuta in germania. focus nu sunt sigur dar probabile sunt UK, Germania si Belgia.
ionut32111
stiam ca Focusul este fabricat in Spania,
zefir34016
Se spune mai sus ca Bora este la sfarsitul vietii, ca de fapt este un fel de Golf IV cu portbagaj, s.a.m.d. Eu unul nu stiam ca a existat (exista) si Bora Variant. Si asta pana nu am vazut acest "Bora Katalog August 2004":

http://www.volkswagen.at/de/doks/pdf_downl...kataloge/17.pdf (1004 Kb)

Intrebare: este Bora Variant un model (mai) vechi la fel ca Bora Limousine sau a fost scos recent (august 2004?!?) si n-am auzit eu de el. Ca de vazut n-am vazut (inca) o Bora Variant si nici in ofertele concesionarilor VW de la noi nu figureaza.
Iulian HondaFan
Borele Variant nu stiam nici eu ca exista, desi stiu ca din Germania vin aici Jetta Wagon care este numele Borei pe piata americana, asta in timp ce sedanurile Jetta vin din Mexic.

VW in Europa avea Golf Variant. ma gandesc ca dat fiind ca vanzarile VW aici au fost in scadere de aprox 25% anul acesta un surplus de productie s-ar putea sa fi fost indreptat catre piata europeana. Golf4 Variant si Bora Variant=Jetta Wagon sunt practic identice exceptie facand masca si farurile care difera in design. Dealtfel bordul si cea mai mare parte a habitaclului (exceptand partea sa cea mai din spate) sunt identice intre Golf4 si Bora=Jetta.
adrian-382
Noua Bora-Jetta 5
ionut32111
arata super bine tongue.gif laugh.gif ,daca va veni li la pretul actoalei bore si cu ceva dotari in plus ar fi ok...
Iulian HondaFan
iata pozele eliberate azi de VW cu noua Bora/Jetta care va fi lansata cu ocazia Los Angeles Auto Show cand vor fi anuntate si preturile.

pentru piata americana s-a anuntat deja ca motorul de baza va fi cel in 5 cilindri de 2.5l cu 150CP folosit la ora asta pe cateva modele VW in Europa.
Iulian HondaFan
site-ul nu vrea sa ia pozele... desi sunt jpeg si au numai 32kb fiecare.

whassup with it !?! admin heeeeelp!!!!
Echo
Bora variant a existat de prin 1999, si a fost gandita ca un Golf variant ceva mai pretentios. Masinile sunt identice cu cateva mici detalii. Oricum, Bora variant este o rara avis, trebuie sa cauti bine sa gasesti una.
Dan27
mai sunt si vw bora variant,dar seamna atat de mult cu golful variant,incat doar din fata se vad diferentele bine.Dupa mine e scumpa la 15000,are doar 90cp si e un tdi clasic,zgomotos.
Andrei Suzuki
QUOTE(Marius-Iulian)
site-ul nu vrea sa ia pozele... desi sunt jpeg si au numai 32kb fiecare.

whassup with it !?! admin heeeeelp!!!!


Pune si tu macar un link daca ai
Iulian HondaFan
le-am scos de pe autonews care e un site parolat, le am in computer. cine le vrea le pot trimite attachment pe email. poate tu, Andrei, le poti pune pe site de acolo...
Iulian HondaFan
se pare ca din 2006 Borele vor veni numai din MEXIC:

European Investment Bank gives German carmaker loan to improve Puebla factory. Volkswagen will build its next-generation Bora exclusively in Mexico. The current Bora is built at VW's plants in Wolfsburg, Germany, and Puebla, Mexico.

VW expects to build 200,000 of the cars annually at the Puebla plant.
Dragos31078
QUOTE(ionut32111)
Parerea mea este o Bora 1.9 TDI 90cp la vreo 15000DDP,consuma putin,este confortabila,ofera performante buna si multa fiabilitate.Singura problema este garda la sol,masina fiind construita pt drumuri europene,dra se rezolva cu 4 inaltatoare si scut metalic pt baia de ulei la vreo 400-450euro,o alta optiune este Golful 5 sau peugot 307

....aceleasi probleme l-ai putea avea si cu Golful 5; iar scutul si inaltatoarele sunt "obligatorii" si costa 600 eur la Midocar. In rest despre Bora (mai ales diesel) numai de bine...sa dea D-nul sa nu ai treaba pe la service! Este adevarat, nu arata cine stie ce;nu este o masina "aspirator" , dar poate el asta si vrea: o masina de familie! Sau tu nu....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.