Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ce se intampla cu taxa de poluare?!?!?
Masini.ro Forum > Masini.ro > News/Noutati
vladandrei
Salutare!
Nu am gasit info pe nicaieri! Aveti idee ce se va intampla cu taxa de poluare? Imi scot azi prima tura de numere rosii pentru noua achizitie si as vrea sa stiu daca merita sa mai scot si urmatoarele 2 seturi de numere rosii in ideea ca poate pica sau scade taxa de poluare!

Mersi frumos!
Cristi2
Poti sa o prelungesti pana la anul ? Atunci s-ar putea sa merite.
simpson
Ce se pregateste la anu ? Ceva semnale din presa ? Aveti info ?
simpson
Articol din martie 2009:

"Taxa auto 2009 se modifica in impozit anual.Taxa auto se va modifica iar pana la sfarsitul anului si va fi platita sub forma unui impozit anual, a declarat, ieri, ministrul mediului, Nicolae Nemirschi. Taxa auto va fi īnlocuita de un impozit anual, calculat īn functie de capacitatea cilindrica si de emisiile de CO2.La ora actuala, impozitul este stabilit doar pe baza de capacitate cilindrica, iar taxa auto – īn functie de norma de poluare Euro, vechime, capacitatea cilindrica si emisiile de CO2.Noua taxa auto/impozit ar urma sa fie aplicat si la motociclete.Insa aceasta taxa exista deja la nivel de taxa locala anuala. Si este calculata in functie de capacitatea cilindrica.Taxa de poluare este un fel de “neverending story” romanesc."

Intr-un fel mi se pare si normal ca unu cu motor de 1.6 Turbo de 180 de cai si cu niste emisii serioase de CO2, sa nu plateasca cat unul cu 1.4 68 de cai.
Iar altu cu motor de 2 litri dizel sa plateasca usturator numai din cauza cilindreei ,desi are 100 de cai si euro 5 si filtru de particule. Eventual similar cu vreun Opel Omega pe benzina euro 0. Si ne referim la impozit aici. Dar daca se va uni taxa de inmatriculare si impozitul pe factori de emisii si de vechime a masinii si de perspectiva de folosire atunci intram intr-o oarecare normalitate. Trebuie vazut daca va fi o miscare populista in scop de alegeri prezidentiale. Daca asa va fi (caci taxa auto e o parghie electorala importanta) atunci sugerez sa strangeti bani si/sau sa vindeti hārburile.


Astept provincia !
klm
CITAT(simpson @ Aug 28 2009, 12:03 PM) *
Dar daca se va uni taxa de inmatriculare si impozitul pe factori de emisii si de vechime a masinii si de perspectiva de folosire atunci intram intr-o oarecare normalitate.

Abia in cazul acesta iesim din normalitate pentru ca taxele nu sunt acelasi lucru cu impozitele.
Total de acord cu tine ca trebuie stabilite niste criterii clare, unitare si echitabile de calcul al acestora insa nu se vor putea unifica.
simpson
Din pacate, semnalul de pana acum este ca se doreste unirea taxei cu impozitul. Adica taxa o vom plati in rate impreuna cu impozitul anual. Asta inseamna esalonarea acestei taxe. Acum,daca masina ta e din 93, sa fim seriosi, nu o vei mai tine 10 ani. PRobabil ca in maxim 5 ani o vei schimba. Deci vei plati 5 impozite si la fiecare impozit vei putea plati 1/5 din ce odata era taxa de mediu. E doar o fantezie ,dar e logica. Mi se pare prea poetica pt guvernantii romani. Daca cineva are alte informatii, be a NT user, share!
parlucian
TAXA AUTO, uite a trecut si luna August, Septembrie, am ajuns in Octombrie si inca tot nimica nu s-a publicat despre noua varianta. Ei, in Iunie se spunea ca s-a emis o somatie de catre Comisia Europeana impotriva acestei taxe cu termen de 60 de zile. Ei, asta inseamna ca pana in luna August trebuia sa fie publicat, asa si au zis. De ce nu apare nimica?

Actuala taxa este aberanta, este mult prea mare. Pentru o masina cu Euro 2 din `99 cu motor de 1998 cmc trebuie sa platesti 4500 de euro. no.gif sick.gif

Am un Chevrolet Aveo Sedan din 2007, motor 1.2. Vreau una mai veche dar mai buna, cu o motorizare mai puternica. Taxa insa nu-mi permite asta.

Sper ca pana la sfarsitul lunii sa apara varianta pentru 2010. ninja.gif
klm
Momentan nimic nou; tarifele sunt aceleasi stabilite de ultima OUG.
simpson
QUOTE (parlucian @ Oct 2 2009, 01:30 PM) *
TAXA AUTO, uite a trecut si luna August, Septembrie, am ajuns in Octombrie si inca tot nimica nu s-a publicat despre noua varianta. Ei, in Iunie se spunea ca s-a emis o somatie de catre Comisia Europeana impotriva acestei taxe cu termen de 60 de zile. Ei, asta inseamna ca pana in luna August trebuia sa fie publicat, asa si au zis. De ce nu apare nimica?

Actuala taxa este aberanta, este mult prea mare. Pentru o masina cu Euro 2 din `99 cu motor de 1998 cmc trebuie sa platesti 4500 de euro. no.gif sick.gif

Am un Chevrolet Aveo Sedan din 2007, motor 1.2. Vreau una mai veche dar mai buna, cu o motorizare mai puternica. Taxa insa nu-mi permite asta.

Sper ca pana la sfarsitul lunii sa apara varianta pentru 2010. ninja.gif


EURO 2 din 99 ? Daca nu vorbim de dizel, sunt euro 3 din 99. Sau ce este ? Pisicuta nu poate fi...is curios ...
klm
Euro 3 a aparut in ian 2000 insa poti gasi si masini din 2001-2 cu E2.
yeotamara97
Up all night, all night and every day retirement planning charlottesville
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.