Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Vreau BINOCLU
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Fotografie
RUE
m-am decis, vreau si eu sa am binoclu dar vreau unul de ocazie. nu investesc.
a fost frate meu prin targ si a gasit:
tcm 10x25 la 80 ron ultimul pret
steiner 8x30 la 120 ron.

vreau lamuriri cum e cu parametrii si cat e ok sa dai pe asa ceva.
cand merg in excursii, plimbari pe munte, la mare e interesant sa vezi mai mult decat vezi cu ochiul liber.
Diesel
parametri sunt de forma ZxD sau Z1-Z2xD
unde Z este zoom si D este diametrul (de iesire) al obiectivului
cand ai Z1-Z2, poti modifica distanta focala ca la aparatele foto, altfel doar reglezi focalizarea.

eu am pus mana pe niste Barska 12-60x70 si 20-100x70
pot spune ca m-am inteles mai bine cu cel de 12-60x70 si n-am trecut niciodata dincolo de 24x, chiar si la observarea unui obiectiv dincolo de 2km (masurati ulterior pe goagal earth)

recomand un drive-test inainte de cumparare smile.gif
air_wolf
QUOTE (RUE @ Aug 22 2009, 01:23 PM) *
m-am decis, vreau si eu sa am binoclu dar vreau unul de ocazie. nu investesc.
a fost frate meu prin targ si a gasit:
tcm 10x25 la 80 ron ultimul pret
steiner 8x30 la 120 ron.

vreau lamuriri cum e cu parametrii si cat e ok sa dai pe asa ceva.
cand merg in excursii, plimbari pe munte, la mare e interesant sa vezi mai mult decat vezi cu ochiul liber.


cel mai important este sa aibe prismele curate si bine aliniate. eu am un carl zeiss din primul razboi si este 100% functional si acum. sint de preferat cele cu sticla, nu cu plastic.
uita-te aici ca sa vezi ce preturi au

si aici ca sa afli toate informatiile mai bine decit putem explica noi
Alex-F1
QUOTE (Diesel @ Aug 22 2009, 08:14 AM) *
recomand un drive-test inainte de cumparare


Esti invitatul meu oricand la drive-test cu un Olympus 10x50 DPS R, field 6.5 degrees! arigato.gif
RUE
combinat cu un drive test cu passat cu powerbox :-)
Alex-F1
No problem.....io conduc Passat-ul si tu te uiti din dreapta prin binoclu, sa vezi cat de repede se apropie imaginea..... laugh.gif
Potzocul
eu am ceva de vanzare biggrin.gif dar nu cred ca sunt profi...
sunt marca praktica
unul e http://www.praktica.ro/index.php?id=23&...prbinocular_pi1[showUid]=101&cHash=e2db708fd5
si altul e http://www.praktica.ro/index.php?id=25&...prbinocular_pi1[showUid]=95&cHash=1342f10571
sunt noi ... sper sa nu iau ceva warn :">
nu sunt ale mele,,,, si nu cunosc detalii despre cat de ok sunt sau daca sunt made in ....
air_wolf
habar n-aveam ca praktica inca mai produce. ce chestii bune aveau pe vremuri. daca si-au pastrat calitatea, ce-ai pus tu acolo sint deja in esalonul superior.
Potzocul
cu riscul de a fi offtopic ... ce ai scris tu, air_wolf inseamna ca sunt bune? biggrin.gif
cum am spus nu sunt ale mele si nici persoana cui ii apartin nu are absolut nimic in comun cu ele smile.gif
cer scuze din nou pentru offtopic!
air_wolf
da, eu am un mare respect pentru marca praktica. daca au pastrat nivelul de calitate, sint piese care au performante foarte bune si rezista in timp. un binoclu poate ajunge la citeva sute de ani daca este ingrijit. (cum spuneam, eu am unul din primul razboi si este perfect functional)
RUE
am primit cadou de la frate meu unul 10x25 nu stiu ce firma pe care l am. putem vorbi aici in viitor in domeniu pt a stii ce si cum daca vrem s ane luam scule mai bune.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.