Help - Search - Members - Calendar
Full Version: MONDEO vs. LAGUNA
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
bolcu29499
Ford Mondeo tdci (115cp) vs. Renault Laguna 1.9 dci (120cp)
Ford Mondeo tdci (130cp) vs. Renault Laguna 2.2 dci (150cp)

Doresc pareri avizate despre aceste 2 comparatii si daca le considerati potrivite (ca preturi si calitati - dinamice si fiabilitate). Multumesc
James Kilowatt
Pe afara se revinde mai bine Laguna decat Mondeo.... La celelalte criterii nu-mi dau cu presupusul pentru ca nu stiu.
Lord
pare-mi-se ca piesele de ford sunt un pic mai scumpe decat la renault, in rest numai de bine pt. ambele masini, intr-adevar o alegere grea smile.gif
eu totusi as merge pe laguna deoarece imi place mai mult cum arata
robert constantin31470
renault sucks atat am de zis cauta sa vb cu posesori de renaul laguna sa vez cum le cedeaza amortizoarele la 4000km sau compresorul de ac la 20.000, nu mai merge bordul si multe multe altele e valabil si pt alte modele renault in special scenic urmat de laguna.
robert constantin31470
era sa uit ms. Lord tu chiar nu stii cat costa piesele de renault? ce crezi ca sunt la acelasi pret cu dacia laugh.gif , sa-ti zic asa informativ ca sa schimbi, niste tampoane la amortizoare fata la clio 8 mil
Iulian HondaFan
iti recomand sa te uiti indeaproape si la noul accord si mazda6.

aici noua Acura TSX care este un Accord european de lux este f. bine vazuta ca performante: acceleratie sub 8 sec suta, tinuta de drum, silentiozitate si handling remarcabil ( no torque steering). are un motor de 2.4l iVTEC de 190cp ( aici este tunat la 200cp) cu un consum f. bun pt. puterea asta. vad ca pretul cip este 19350 euro care mie mi se pare f. bun (nu stiu daca sunt facute in UE sau aduse din Japonia).

Mazda6 17700CIP cu dieselul de 2l cu 136cp si 310Nm de aceeasi provenienta Ford-PSA ca si Mondeo e o oferta f. buna.

amandoua vor fi mai fiabile decat variantele europene mentionate de tine...

din pacate toate astea ar putea fi rasturnate de chestia cu taxele vamale...
Alex-F1
Mah voi astia "americanii" ce tot o dati in sus si-n jos cu japonezele alea? Omu' a zis clar ce vrea si e logic sa vrea masina europeana, fiindca piata de masini japoneze din Romania e inca f. subtire.... :colors: La voi acolo imi inchipui ca dupa piata autohtona de masini, cea japoneza e pe locul 2, iar cea europeana e cum e aia japoneza la noi, deci parerile voastre referitor la masinile europene se bazeaza mai mult pe chestii teoretice, nu practice! Va zic io ca Ford-ul Mondeo si Renault Laguna sunt masini de masini, am stat in ele, le-am studiat pe toate partile, iar cu Mondeo am si mers! Io clar m-as baga la un Mondeo.....totusi neamtul e neamt, francezii mai au putin de invatat la unele capitole! Hai ca ne mai auzim!

ALEX
Iulian HondaFan
pt. ca aceste modele Accord si Mazda6 sunt mai noi si pt. ca sunt mai fiabile.

nu stiu ce e masina de masina, dar nici Honda si Mazda nu sunt in afacerea de facut rasnite. plus noul diesel de la Honda este exceptional, pacat ca nu se comercializeaza inca si in Ro.

explica ce inseamna piata subtire? atat timp cat masinile sunt comercializate in Ro sunt disponibile pt. cumparator, ca sa aiba si alte variante decat marcile europene. daca Renault si Ford ofera mai mult si/sau mai ieftin si eu as lua tot d-alea...

eu am spus numai sa le cerceteze, testeze si sa aleaga.

nu sunt "american", sunt roman si cine esti matale sa-mi ceri buletinul?!
madalina
Eu nu ti-as recomanda nici Laguna, nici Mondeo.

Laguna este deja invechita ca si conceptie si nu mi se pare o masina stralucita din nici-un punct de vedere. Stiu pe cineva care a asteptat cu sufletul la gura sa apara Laguna in romania pentru a o cumpara si apoi a renuntat din cauza ca nu avea loc in spte.

Iar in service-ul Romcar nu-ti doresti sa ajugi sub nici-o forma. Am un prieten acre are Mondeo si nu s-a mai dus la ei din cauza serviciilor foarte proste si foarte scumpe.

E multumit de masina, dar nu merge cu ea decat prin Bucuresti si este si mai multumit de Megane Hatchback.

Ora de lucru la Ford este 19 euro fara TVA. Nu stiu cat e la Renault, dar la Nissan si Opel este 10 euro, iar la Toyota era 14 euro in primavara.
Alex-F1
QUOTE(Marius-Iulian)
explica ce inseamna piata subtire? atat timp cat masinile sunt comercializate in Ro sunt disponibile pt. cumparator, ca sa aiba si alte variante decat marcile europene. daca Renault si Ford ofera mai mult si/sau mai ieftin si eu as lua tot d-alea...

eu am spus numai sa le cerceteze, testeze si sa aleaga.

nu sunt "american", sunt roman si cine esti matale sa-mi ceri buletinul?!



E subtire piata fiindca parcul de masini noi japoneze e inca mult mai mic ca cel al masinilor europene, la fel si dealerii si service-urile, intelegi matale? Nu zic ca masinile japoneze sunt nashpa, dimpotriva, sunt cateva care-mi plac si mie, dar inca alea europene au o gama mult mai larga aici si omu are de unde sa aleaga!
Explica ce inseamna "nu sunt "american", sunt roman"... :roll: Phai daca esti plecat din Romania si locuiesti in USA, atunci nu mai esti roman (decat la origine), esti cetatean american, nu? Sau ai dubla cetatenie? Chipintaci.... laugh.gif

Hai pa
ALEX
madalina
Este din Bucuresti persona ace a solicitat informatii, asa ca ii este la fel de comod sa ajunga la orice service. Insa calitatea si preturile conteaza.
Iulian HondaFan
QUOTE(Alexandru30535)
E subtire piata fiindca parcul de masini noi japoneze e inca mult mai mic ca cel al masinilor europene, la fel si dealerii si service-urile, intelegi matale? Nu zic ca masinile japoneze sunt nashpa, dimpotriva, sunt cateva care-mi plac si mie, dar inca alea europene au o gama mult mai larga aici si omu are de unde sa aleaga!
Explica ce inseamna "nu sunt "american", sunt roman"... :roll: Phai daca esti plecat din Romania si locuiesti in USA, atunci nu mai esti roman (decat la origine), esti cetatean american, nu? Sau ai dubla cetatenie? Chipintaci.... laugh.gif

Hai pa
ALEX


inteleg eu ca nu sunt multe masini japoneze, dar asta nu inseamna ca nu ai de unde alege, si vad ca sunt reprezentante a tuturor firmelor japoneze semnificative: Toyota, Honda, Mazda care se intampla ca au oferte mai noi si, mie mi se pare, mai bune decat ce are Ford sau Renault. oricum cele 2 masini pomenite: Honda Accord si Mazda6 merita considerate.

in ceea ce priveste cetatenia sunt roman, si desi de 5 ani locuiesc in USA am statut de muncitor strain ( alien worker). ce nu imi place este sa mi se inchida gura pe motiv ca eu nu mai stiu care sunt " meandrele concretului" mioritic... atat timp cat am trait 30 de ani in Ro, care e cred mai mult decat tine, pot sa-mi dau si eu cu parerea ca tot romanu'... imi dai voie?
sandman
eu as alege mondeo. arata f bine dupa noul facelift. La laguna sunt multe probleme, tehnice cum a mai spus cineva mai sus.
Alex-F1
[quote="Marius-Iulianin ceea ce priveste cetatenia sunt roman, si desi de 5 ani locuiesc in USA am statut de muncitor strain ( alien worker). ce nu imi place este sa mi se inchida gura pe motiv ca eu nu mai stiu care sunt " meandrele concretului" mioritic... atat timp cat am trait 30 de ani in Ro, care e cred mai mult decat tine, pot sa-mi dau si eu cu parerea ca tot romanu'... imi dai voie?[/quote]

......aha, got it :cheers: ....... "alien worker" :shock: That's pretty cool, man laugh.gif Ai cumva si un UFO ca "masina de serviciu"? :roll: :blackeye: Giastagioc.... :oops: laugh.gif No offense.... respect anyway coz you're about 7 years older than me (daca ai 35), so stay cool, nu te agita....! :blackeye: Hai ca mai vorbim!

Bye, bye
ALEX
Atar
Comparatiile realiste mi-se par intre:
Mondeo 2.0TDCi 115CP - Laguna 1.9dCi 120 CP si
Mondeo 2.2TDCi 155CP - Laguna 2.2dCi 150 CP

Am avut sansa sa le conduc pe amandoua in versiuni Ghia si Trend la Mondeo si Privillege la Laguna.

Parerea mea: Laguna e cam "barca", cutia de viteze in 6tr. "agata" rau, instabila la viteze nu foarte mari, punte spate semirigida( inacceptabil pt. clasa ei in anul2004- cand si compactele deja trec pe independente), mai scurta-15cm, mai ingusta 4cm si mai joasa decat Mondeo 3cm, inaltime cap pasageri spate foarte mica, garantie 18luni, costuri de intrtinere mai mari, dotare standard generoasa, cel mai bun raport pret/echipari;
Mondeo comportament rutier foarte bun, confort interior excelent, stabilitate buna, garantie 3ani fara limita de km, cele mai mari dimensiuni de gabarit din clasa, cel mai performant motor diesel din clasa(2.2TDCi 155CP, cu overboost, 400Nm/1800rpm, 8.7s/100km/h), parbriz incalzit electric.
Concluzia mea: MONDEO mult peste Laguna
Iulian HondaFan
Mazda6 are motorul diesel de 2.2?

si vad pe net ca Mondeo 2.2 diesel nu e disponibil in Ro?
Atar
Motorul 2.2 TDCi se vinde deja in Rom. pe TitanimX(vezi Motor Extrem si Romcar) si din cate stiu pe un Model Ghia cu piele.
De Mazda6 nu stiu sa fie.
ionut32111
as alege Mondeo este mult mai confortabil,mai spatios si fiabil,la Laguna sunt probleme....de la amortizoare pana la tapiserie,alte variante ,Mazda6,Honda Accord,Toyota Avensis
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.