Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Motor/cp tunning la Cielo - putere, nu abtibilduri :)
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Daewoo
Ioan32101
Salut,
Am si eu un cielo si ma intereseaza cum i-as putea creste puterea.
V-as fi foarte recunoscator pentru orice sugestii care mi-ar mai 'salbatici' masina. Daca stiti si preturi pentru diversele 'dopaje' cu atit mai grozav!

Am si o prima intrebare punctuala (sa nu rideti smile.gif ): Exista vre-un kit turbo pentru cielo?

Tunningul exterior nu ma intereseaza - nu vreau o masina care sa arate ca o fiara si sa se comporte ca o oaie :roll:

Ioan
ionut32111
La C&C tunning s-ar rezolva si problema ta,parerea mea este sa ii pui un CIP de vreo 20cp,niste suspensii mai rigide,anvelope mai late,si neaparat discuri de franare pe spate,daca vrei poti sa mai umblii la alimentare_evacuare pt a mai marii puterea motorului,acum depinde ce vrei sa faci dupa aceea cu masina
G e o r g e
nu se incepe cu cip de 20 cp !!! pentru ca sa iti dea 20 de cai din cip trebuie ca motorul sa aiba peste 120 (turbo) si peste 180 aspirat !!!

bai nene ne lasi cu sfaturile tale.

un tuning incepe de la admisie pana la evacuare , adica :
- admisie:
filtru direct ,
ram intake daca se poate
traseu cat mai direct spre motor si cat mai scurt
sa fie cat mai rece aerul ce intra in filtru

acum vine cip ul

evacuare
eliminat catalizator,
traseu direct fara site din inox
diametrul tevilor marit
galeriile de evacuare splituite si marite si sa se uneasca cat mai departe de motor

de aici poti incepe lucrul la motor
alezat chiulasa
modificat pistoane
usurat axa/e cu came
intarit vibrochen
samd
James Kilowatt
Axa cu came ar merge schimbata de tot, cu una cu care sa deschida supapele mai mult. Trebuie eventual manarit si modulul de aprindere ca sa dea avansul mai devreme la turatii mari si sa poata urca peste limita rosie a turometrului.
G e o r g e
ionut nu a inteles ca ci ci sunt doar reseleri si ca nu fac tuning . doamne fereste sa-i intrebi de un alezat sau ceva ce implica munca din partea lor. ei sunt doar comercianti. cumpara de afara ce le comanzi si iti aduc , diferenta le ramane . :evil:
Ioan32101
Mersic pentru toate sfaturile. Mai ales lui George care stie...
M-am cam speriat la faza cu alezatu chiulasei si in general la modificarea parametrilor constructivi ai motorului...nu vreau s-o pun pe butuci in citeva luni.
Inteleg ca kit turbo pt cielo n-a facut nimeni. Eh...
Deci, cea mai simpla solutie ar fi schimbarea filtrului de aer + chip tunning = +10cp poate 12... so sad :blackeye:

Azi m-am dat cu un Clio sport tunat la 204 cai. Cind m-am dat jos tremuram :cheers:
Teddy33157
Parca la Cielo se potriveste motorul de Vectra 2000 16v. Ala cu o cutie F20 si iti faci masina un mic bolid :evil:
Iulian HondaFan
la cati bani ai baga in chestia asta o sa obtii rezultate modeste. vinde cielo, pune si cele 2000 de euro pe care le-ai cheltui pe tuning-ul asta si ia-ti o masina cu muschi mai mari. e mai simplu...

sau stai la filtru de aer si chip...

mai bine zi cum a ajuns clio ala la 200+cp...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.