Help - Search - Members - Calendar
Full Version: sfaturi finantare
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
vladltms
buna ziua,

am deschis si un topic pe sectiunea versus despre sfaturi in achizitionarea unei masini compacte, dar, cand ma hotarasc ce masina sa achizitionez, as vrea sa ma hotarasc si despre optiunile de finantare

in momentul de fata sunt fixat pe o honda civic care ar avea pretul de 15600 DDP. Doresc sa fac un leasing pe persoana juridica cu un avans de 30% pe 48 de luni fara rata reziduala.

dealerul carpati motors m-a indrumat sa fac contractul cu Unicredit Leasing , fapt ce ma avantajeaza pentru ca mai am 4 contracte pe firma in desfasurare cu ei si mi se par chiar OK in modul in care lucreaza. ce mi-a zis el in schimb este ca au o dobanda de 9.75 %. As vrea sa ma sfatuiti daca exista posibiltatea de a obtine o dobanda mai buna prin negociere directa cu ei sau nu practrica acest lucru, trebuie tinut cont ca mai am 4 contracte de leasing cu ei , fara restante, intarzieri la plata, etc.

sau daca nu, ce societate de leasing imi recomandati (SERIOASA si cat de cat cunoscuta) care sa aiba o dobanda mai mica

am rugat si dealerul sa imi trimtita costurile suplimentare , prelucrarea dosarului,logistica pentru inmatriculare etc dar va intreb si pe voi, ce alte cheltuieli mai stiti ca sunt la inceputul unui dosar de leasing si care ar fi valoarea lor

multumesc pentru raspunsuri

solmar
QUOTE (vladltms @ Aug 18 2009, 06:06 PM) *
buna ziua,

am deschis si un topic pe sectiunea versus despre sfaturi in achizitionarea unei masini compacte, dar, cand ma hotarasc ce masina sa achizitionez, as vrea sa ma hotarasc si despre optiunile de finantare
...

multumesc pentru raspunsuri


la leasing eu sunt de parere ca e taman pe dos decat la ales masina. pentru ca ai deja niste date cunoscute si doar trebuie sa alegi o firma din mai multe. experiente neplacute vei avea cam la toti, la un moment dat orice firma de leasing iti face una nefacuta - te ciupesc la numere, la inregistrare, te trezesti dupa ce ai batut palma cu ei ca mai ai nu stiu ce de plata - cateva milioane de care ei ti-au spus dar tu n-ai fost atent.

in locul tau as proceda asa:
1. firma de leasing a dealerului - trebuie sa existe un honda leasing - esti mai lejer in negocieri
2. firma ta de leasing - diavolul cunoscut e mai bun decat cel necunoscut
3. cere oferte pe acelasi coordonate de la brd, motoractive, vb leasing, impuls leasing (nu stiu piata din bucuresti)
e imposibil ca din toti cei de mai sus sa nu-si dea unul sau doi cu stangu-ndreptu' si sa mai simplifici lista. acum totul depinde de tine. daca tot dai banii astia pe masina poti sa-ti aloci 2-3 zile numai pentru a selecta firma de leasing. ai de grija cu cei de la leasing la capitolul asigurari, pentru ca vei cumpara tot pachetul de rca/casco prin ei.
iar la sfarsit evident va castiga cel mai customer friendly si/sau mai ieftin.
klm
Parerea mea: fara leasing pentru ca in Romania nu exista leasing, mai bine faci un credit auto.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.