Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Fumatul ar trebui interzis?
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Probleme Sociale
Pages: 1, 2, 3, 4
absolutep0wer
Pro
Fumatul afecteaza sanatatea
Fumatul este neplacut pentru nefumatori
Interzicerea fumatului ar contribui la micsorarea numarului de tigari fumate de catre o persoana.




Contra
Fumatul este alegerea libera a oricarei persoane
Fumatul in locuri special amenajate nu afecteaza nefumatorii
Interzicerea fumatului ar duce la agravarea dependentei fumatorilor

James Kilowatt
Nimic nu ar trebui interzis atata timp cat nu deranjeaza pe altii, dupa parerea mea, din principiu.

Daca permitem fumatul, ar trebui sa legalizam si drogurile (macar cele usoare).

Daca il interzicem, ar trebui interzis si alcoolul..... si probabil am reveni la rascoala de la Bobalna biggrin.gif


Desi sunt nefumator, am votat "nu".

Asta e un subiect care in general starneste foarte multa ipocrizie.
FAR EASTERN
QUOTE (James Kilowatt @ Aug 16 2009, 12:04 AM) *
Nimic nu ar trebui interzis atata timp cat nu deranjeaza pe altii, dupa parerea mea, din principiu.
Daca permitem fumatul, ar trebui sa legalizam si drogurile (macar cele usoare).
Daca il interzicem, ar trebui interzis si alcoolul..... si probabil am reveni la rascoala de la Bobalna biggrin.gif


De acord cu tine JK, DAR, fumatul presupune, si sunt sigur ca stii asta, si efecte asupra altor persoane, spre deosebire de alcool, care este ingerat direct si complet de catre consumator. Efectele secundare pot sau nu sa apara...
Scopul interzicerii este limitarea efectelor asupra celor care sunt expusi la fumul de tigara produs de fumatori. Altfel, oricine e liber sa faca ce vrea cu plamanii lui, dar in asa fel incat sa nu afecteze pe altii, cum ziceai.
Asist de foarte multa vreme la o asazisa discriminare a nefumatorilor, din partea proprietarilor de localuri.
Majoritatea "organizarilor" de spatii as putea spune ca obliga nefumatorii sa se inghesuie in spatii improprii. Nu zic ca ii obliga cineva sa intre in localul respectiv. Dar tot discriminare se cheama.

Un alt aspect care justifica interzicerea fumatului, ar putea fi excluderea afectiunilor cauzate de tutun, din lista celor pentru care statul se angajeaza sa acorde spijin medical. Astfel, eu cred ca m-as mai gandi odata daca sa fumez, cat timp chiar si o tuse ma poate pune la plata cat pentru 10 ani de dat bani pe tigari.

Alt efect pozitiv ar fi, bineinteles, scaderea productiei de gunoi. Stim cam pe unde ajung pachetele si chistoacele de tigari... Si oamenii ar mirosi mai bine...
James Kilowatt
Pai sunt si eu de acord cu interzicerea fumatului in public. Deja asta s-a facut in f multe tari.

In privinta serviciilor medicale, deja tigarile sunt taxate cred 400% cel putin. Ar putea ca banii astia sa se duca in cercetarea cancerului si in sanatate, ca sa acopere "dezechilibrul" creeat de fumatori, insa in realitate am senzatia ca se duc in cu totul alte chestii, inclusiv in subventiile pentru tutun.....
HalbaSus
Don't get me started... ca va ard pe rand cu mucul de la tigara ninja.gif
1. In Romania, care inca e o tara destul de libera, este adevarat ca inca fumatorii duc o viata bunicica, cu destul de multe localuri destinate fumatorilor, sau care au locuri mai bine amenajate pentru fumatori decat pentru nefumatori. Si nu e o discriminare a nefumatorilor pur si simplu este o forma de democratie, majoritatea celor care merg in localuri sunt fumatori... DAR... in ultimii ani se vede cu ochiul liber cum se pierde teren si sunt convins ca in cativa ani situatia va fi invers. Si probabil in peste 10 ani fumatul va fi permis doar intr-o camera de garsoniera din amsterdam.

2. Sunt ferm convins ca fumul de tigara poate deranja nefumatorii, dar oricum in majoritatea locurilor publice nu e permis fumatul, si dupa cum ziceam tendinta este de interzicere a fumatului in toate locurile publice (inclusiv localuri). Pe de alta parte nu e interzis sa vorbesti tare in locuri publice, nu e interzis sa asculti manele la telefonul mobil, sau la casetofonul din masina chiar daca se aude si pe strada, nu e interzis sa te imbraci intr-un fel care sa provoace greata altor persoane, nu e interzis sa folosesti motoare cu combustie interna care scot si ele fum (deobicei mai mult decat o tigara).

3.
QUOTE
Un alt aspect care justifica interzicerea fumatului, ar putea fi excluderea afectiunilor cauzate de tutun, din lista celor pentru care statul se angajeaza sa acorde spijin medical.


Mai bine obligam pe toata lumea sa faca sport, sa manance sanatos, sa nu bea decat maxim un pahar de vin rosu pe zi, ii bagam la inchisoare pe supraponderali, interzicem porcul, scoatem in afara legii shaorma si hamburgerul, interzicem cola si restul bauturilor carbogazoase, zaharul, cofeina, grasimile, cartofii prajiti. In felul asta vom avea numai oameni sanatosi care nu vor mai avea nevoie de asistenta medicala (in cele din urma vom putea desfinta si spitalele, ca nu vom mai avea nevoie de ele). Pana la urma fumatorii chiar daca isi distrug sanatatea si vor avea nevoie de ingrijiri medicale, sunt cei care au cotizat cel mai serios pentru acele servicii. Adica pe langa cotizatia normala, pe care o plateste orice angajat au cotizat serios la bugetul de stat prin taxele si accizele care se aplica asupra tutunului. Daca de maine nimeni nu ar mai bea, nu ar mai fuma si nu ar mai merge cu masina s-ar duce dracului tot bugetul si nu ar mai fi bani nici pentru tratarea nefumatorilor.
guerilla
far, nu fi ignorant, alcoolul daunea cel putin la fel de mult sanatatii si economiei ca si tutunul.
iar efectele consumului de alcool asupra celorlalti sunt de foarte multe ori incredibile (in sensul rau si foarte rau) atat cele fizice - accidente rutiere, omoruri, etc - cat si cele psihice - traume in familii, somaj, etc.

eu sunt impotriva ingradarii libertatii individului. da, nu fumez in spatii publice. dar la mine in masina, casa, unde mi s-a dat voie sa fumez, voi continua sa fumez atat timp cat voi avea chef.


drabisan
Si eu votez cu nu.
Nu, trebuie sa existe locuri speciale pentru fumatori! Cum erau acum citiva ani in aeroporturi.
Prefer sa nu fumez intr-un restaurant inchis, pentru ca nici mie nu-mi place sa se fumeze linga mine cind maninc. De fapt ma duc singur la nefumatori, mai ales de cind am copil. E cel mai bine pentru toti.
Dar cind e un pub sau o cafenea decit sa interzici fumatul mai bine interzici pe fata felul ala de distractie si cu asta basta. Aia e o timpenie! O astfel de afacere se bazeaza pe fumatori, iar interzicerea e o timpenie creata de niste minti ipocrite (cu perfect a spus JK), ca sa nu zic o minte limitata! Apai cum sa iesi la bere intr-un loc unde nu se fumeaza?

Cu ce sint perfect deacord este interzicerea fumatului in birouri. Fumatul la birou e suicid complet, mai ales in locuri unde exista stres (adica peste tot).

Alex-F1
O scurta istorie a tigaretei:

http://www.aspbihor.ro/Calendarul%20sanata...i%20istoric.pdf

Oricum, dupa mine, tigara e una din cele mai nefericite "inventii" ale omenirii si se pare ca tot de pe plaiuri americane se trage! confused.gif
drabisan
QUOTE (Alex-F1 @ Aug 16 2009, 10:26 PM) *
tigara e una din cele mai nefericite "inventii" ale omenirii si se pare ca tot de pe plaiuri americane se trage! confused.gif



Tutunul, planta coca, cartoful si porumbul sint plantele aduse de peste "balta". Nu existau un Europa pre-1492.
Diesel a fost german, dar se pare ca a fost nascut in Franta.
Bomba nucleara e greu de spus ce natie are, dar parca parca ar fi evreiasca (nu e nimic rau in afirmatia asta!).
Bomba cu fuziune, la fel, e greu de spus ce parinti are. E clar ca a fost crescuta de rusi. La fel ca si cumunismul. Si astea chiar sint cele mai mare rele!

Daca excludem porumbul, cam astea sint mizeriile ultimilor secole smile.gif

Scuzati off-topicul smile.gif
ozz86651
Eu propun sa interzicem sexul oral. Util nu este. Daca il faci in timp ce conduci duce la accident.
Cind in lumea civilizata se discuta din ce in ce mai mult de legalizarea a multor chestii (prostitutia, marijuana) voi vreti sa interziceti fumatul? da de ce nu sarea, zaharul sau mincarurile grase? De ce nu uitatul la televizor, jocurile video, internetul, forumurile, messengerul? De ce nu berea, vinul, porcul, dormitul mai putin de 8 ore?
De altfel un poll mult mai interesant ar fi unul despre droguri usoare, ca fumatul stie toata lumea ca nu va deveni vreodata ilegal de-adevaratelea.

Acuma ca am spus astea trebuie sa ma iau si de Halba, ca el e in extrema cealalta biggrin.gif :

QUOTE
In Romania, care inca e o tara destul de libera,


Aiurea... Romania e libera in sensul ca unii sint mai liberi ca altii. Si ca multi sint complet inconstienti cind vine vorba de consecinte. De exemplu, Romania e(ra) libera cind vine vorba de restrictii de circulatie (adica fiecare conduce cum vrea), consecinta fiind numarul enorm de accidente (disproportionat chiar daca tinem cont de infrastructura care de fapt nici nu mai e asa rea)... de asemenea aia care fac accidente din vina lor sint in mare parte liberi... la propriu. Fara represalii, n-au nimic de pierdut.

QUOTE
Sunt ferm convins ca fumul de tigara poate deranja nefumatorii, dar oricum in majoritatea locurilor publice nu e permis fumatul, si dupa cum ziceam tendinta este de interzicere a fumatului in toate locurile publice (inclusiv localuri). Pe de alta parte nu e interzis sa vorbesti tare in locuri publice, nu e interzis sa asculti manele la telefonul mobil, sau la casetofonul din masina chiar daca se aude si pe strada, nu e interzis sa te imbraci intr-un fel care sa provoace greata altor persoane, nu e interzis sa folosesti motoare cu combustie interna care scot si ele fum (deobicei mai mult decat o tigara).



Paralela e foarte ciudata. Vorbitul tare si maneaua (poti sa bagi aici rockul in loc), imbracatul fara gust nu imbolnavesc pe nimeni, fumatul da. O data ce se trece de niste limite exista legi cu linistea publica si cu indecenta sau cum se chema alea... a, ca ele nu se aplica, banuiesc ca face parte din libertatea aia. Pai cum, o data iti place si o data nu?

QUOTE
Dar cind e un pub sau o cafenea decit sa interzici fumatul mai bine interzici pe fata felul ala de distractie si cu asta basta. Aia e o timpenie! O astfel de afacere se bazeaza pe fumatori, iar interzicerea e o timpenie creata de niste minti ipocrite (cu perfect a spus JK), ca sa nu zic o minte limitata! Apai cum sa iesi la bere intr-un loc unde nu se fumeaza?


Parerea mea personala in privinta barurilor in care nu se fumeaza in impartita. Cel mai puternic argument rational pe care il stiu impotriva fumatului in baruri e obligatia de a asigura un loc de munca sanatos pentru cei care muncesc acolo (chelneri, barmani). Cind stai 8 ore pe zi in fum sa-l tai cu cutitul, deja stai pe o bomba cu ceas. Nici un om nu trebuie sa fie obligat la asa ceva. Iar distractia in bar n-are treaba cu fumatul de fapt.
Pe de alta parte ma indoiesc ca asta va fi un topic de discutii rationale smile.gif.

klm
Inca mai exista oameni care se gandesc la a interzice ceva ce tine de propria persoana?
Pai sa-ti analizam argumentele.

Pro:
-sanatatea: e o problema personala, atat timp cat nu ti-o afectez pe a ta sau pe a altora ce treaba ai tu cu ea?
-muzica clasica e neplacuta pentru bunica-mea, masinile pentru bunica-su, Basescu pentru vecinu' de la 3, sapunul pentru 10-20% din populatie, codul bunelor maniere pentru 80% din populatie, pe care dintre ele le interzicem in viitor?
-interzicerea masinilor contribuie la diminuarea poluarii emise de populatie

Contra:
-bingo, e ca si cum ai vrea sa opresti pe cineva sa se uite la Steaua-Dinamo, ambele activitati sunt nocive insa tine de propria persoana daca le face sau nu;
-nu comentez, orice faci ii afecteaza pe ceilalti, conteaza modul si procentul in care o faci;
-adica daca se interzice se va fuma mai putin insa creste dependenta? cred ca te contrazici pe undeva.
T u d o r
Se poate face o paralela cu prohibitia din US of A din anii 1919-1933. A dus asta la disparitia alcoolului sau a bautorilor? Nu, a dus la imbogatirea mafiotilor care se ocupau cu producerea si traficul de alcool. Peste tot se bea dar pe ascuns, coruptia a atins cote inimaginabile, taxe zero la stat si control zero pe calitatea produsului.
cod
La noi la birou scara a devenit loc de fumat implicit, in ciuda existentei balconului si in ciuda semnului mare de "Fumatul Interzis". Daca urc pe scara 7 etaje, cand intru in birou sunt fara aer si hainele imi miros in ultimul hal.

Bine inteles ca as putea sa iau liftul, si sa ajung odihnit si mirosind bine, dar dece?

Eu sunt pentru interzicerea fumatului, deoarece se pare ca interzicerea lui in mod explicit in locuri publice nu are nici un efect.
T u d o r
Cod, de ce crezi ca daca ei acum fumeaza in locuri unde e specificat clar ca nu se fumeaza, dupa interzicere vor face altfel? Comportamentul asta tine de bun simt si de aplicarea sanctiunilor.
pmhoria
Sunt impotriva fumatului in locuri publice si nu impotriva fumatului propriu-zis. Acasa, fiecare poate sa faca ce vrea.

La noi inca nu se aplica legea asta ca si in vestul Europei, dar in cativa ani o sa fie la fel. De asta prefer vara ca se poate merge pe tot felul de terase si nu e nicio problema. Iarna cand mergem prin baruri/taverne etc.. imi vine sa le dau foc la haine.. smile.gif
klm
Ai mirosit vreodata parul sotiei/prietenei? Daca nu, atunci nici sa n-o faci, sa nu-ti vina sa-i dai foc 36182451.gif.
pmhoria
@klm
L-am mirosit.. dar asta nu-i o scuza sa-i dau foc .. tongue.gif



solmar
eu am fumat aproape 18 ani. am deja 5 ani si ceva de cand nu fumez.

cred ca sondajul in forma actuala nu aduce nici o clarificare. a interzice un viciu (vezi prohibitia) duce de fapt la exacerbarea lui.
fumatorii ar face bine sa (sa-si) raspunda la intrebarile de mai jos:
- sunteti constient de riscurile la care va expuneti fumand?
- sunteti constient ca fumand poluati si atmosfera altor persoane obligandu-i sa fumeze pasiv?
- l-ati invata pe copilul dvs sa fumeze? daca da, la ce varsta ii recomandati sa inceapa?
- ii dati copilului dvs bani suficienti pentru tigari?
- ii recomandati (si cumparati in acelasi timp) sotiei dvs gravide sa fumeze? cate pachete?
- ati incercat sa va lasati de fumat?
- vreti sa va lasati de fumat?

repet, sunt intrebari doar pentru fumatori.
fumatorii ar putea sa faca un calcul aproximativ la cati bani au dat pe tigari pana acum.
drabisan
QUOTE (solmar @ Aug 17 2009, 12:29 PM) *
fumatorii ar putea sa faca un calcul aproximativ la cati bani au dat pe tigari pana acum.


Pai o masina de la foarte buna inainte!
adrian_flavius
N-am fumat niciodata...da' am votat cu nu...orice chestie "interzisa", in Romania, are ca efect supra-dezvoltarea ei (psihologie inversa, si pe buna dreptate... care la noi se datoreaza unor factori istorici si sociali mai vechi...forme de manifestare a rebeliunii personale impotriva unor stari de fapt anacronice si subjugatoare...da' trecem peste...)...

Nu ma erijez in sustinatorul non-fumatului, doar ca pentru mine nu face parte din "ocupatiile" zilnice...si aici vreau sa subliniez ca nu tin partea nimanui, fiecare este liber sa faca ce vrea cu organismul lui...
HalbaSus
QUOTE (solmar @ Aug 17 2009, 01:29 PM) *
eu am fumat aproape 18 ani. am deja 5 ani si ceva de cand nu fumez.

cred ca sondajul in forma actuala nu aduce nici o clarificare. a interzice un viciu (vezi prohibitia) duce de fapt la exacerbarea lui.
fumatorii ar face bine sa (sa-si) raspunda la intrebarile de mai jos:
- sunteti constient de riscurile la care va expuneti fumand?

Da, o sa mor, sper ca de cancer... si nu strivit de un SUV (asa cum ma tem ca se va intampla in realitate).

QUOTE (solmar @ Aug 17 2009, 01:29 PM) *
- sunteti constient ca fumand poluati si atmosfera altor persoane obligandu-i sa fumeze pasiv?

Nu, nu e adevarat, nu fumez decat in aer liber sau in baruri unde fumez in zona de fumatori... daca un nefumator e in acea zona chiar nu e vina mea. In cel mai rau caz simt si ei o adiere de tutun, nici macar mie nu imi place sa fumez pasiv.
QUOTE (solmar @ Aug 17 2009, 01:29 PM) *
- l-ati invata pe copilul dvs sa fumeze? daca da, la ce varsta ii recomandati sa inceapa?
- ii dati copilului dvs bani suficienti pentru tigari?
- ii recomandati (si cumparati in acelasi timp) sotiei dvs gravide sa fumeze? cate pachete?

Nu l-as "invata" nici pe mine nu m-a "invatat" nimeni sa fumez, daca s-ar apuca asta e, bani de tigari nu i-as da, nici mie nu mi-au dat "bani de tigari", am primit "bani de buzunar" din care trebuia sa ma hotarasc daca iau bere, tigari sau bomboane. Eu nu am luat bomboane.
Nevasta-mea s-a lasat de vreo 4 ani... de atunci ma pistoneaza incontinuu sa ma las.

QUOTE (solmar @ Aug 17 2009, 01:29 PM) *
- ati incercat sa va lasati de fumat?

putin spus ca am incercat, cam doi ani din viata am fost stresat non-stop incercand sa ma las, aveam perioada care variau intre 10 zile si 2 luni in care nu fumam, apoi fumam o luna-doua si iar ma apucam. Groaznic... nu mai vreau...
QUOTE
- vreti sa va lasati de fumat?

In principiu da, daca ar fi un "buton magic" pe care sa apas si sa nu imi mai doresc sa fumez (nu e vorba doar de dependenta de nicotina, e vorba de o dependenta psihica, mie chiar imi place sa fumez, e ca si cum as renunta la ciolanul cu fasole - ala nu contine nimic care sa provoace dependenta, pur si simplu imi place si mi-ar fi greu sa renunt de tot la el (ok, nu mananc ciolan in fiecare zi... dar intelegeti si voi ca nu toate comparatiile sunt perfect proportionale). Dar stiind ce inseamna sa te lasi de fumat... NU.
QUOTE (solmar @ Aug 17 2009, 01:29 PM) *
fumatorii ar putea sa faca un calcul aproximativ la cati bani au dat pe tigari pana acum.

la un pachet pe zi x 30 x 7 = 210 ron x 12 = 2.520 ron/an (600 euro).... In 10 ani poti sa iei un logan cu dotari de baza... in 20 de ani un polo sau un c'eed... in 40 de ani poti sa iei un accord sau passat... in 100 de ani poti lua un porsche cayman, in 250 de ani un ferrari.... in 1000 de ani poti lua un McLaren SLR....
klm
CITAT(HalbaSus @ Aug 17 2009, 03:50 PM) *
mie chiar imi place sa fumez, e ca si cum as renunta la ciolanul cu fasole - ala nu contine nimic care sa provoace dependenta, pur si simplu imi place si mi-ar fi greu sa renunt de tot la el (ok, nu mananc ciolan in fiecare zi... dar intelegeti si voi ca nu toate comparatiile sunt perfect proportionale).

Si mie imi place sa fumez, imi place cum miroase (atentie, nu vorbesc de miros preponderent ci doar de o tenta) iar femeile ce folosesc parfum cu aroma de tutun (sau parfumul meu) ma innebunesc pur si simplu deci cam greu cu lasatul.
Halba, faci foarte rau; n-o sa ma apuc sa-ti dau sfaturi insa ai vazut singur ca nu e bine.
solmar
stiti ce-mi place. aproape toti care fac calculul banilor arsi cu tigara il estimeaza in masini. nu in carti, nu in excursii sau altceva ... probabil ca un psiholog ar putea sa ne spuna ce inseamna. si eu ma includ aici - tot la o masina ma gandisem.
@halbasus
daca fumezi in aer liber poluezi la fel de mult ca in alta parte. tigara polueaza indiferent unde o aprinzi.
si mie imi placea sa fumez, sa savurez o tigareta buna - eram topit dupa peter stuyvesant, dupa karelia lights sau papastratos.
si acum imi aduc aminte cand am fumat prima data cubaneze: ligeros, h. upmann si popular. parca dadeam cu razatoarea pe gat! eram student. socru'-meu ma fuma cum ma prindea. student fiind n-aveam fonduri, contau tigarile in buget... las cu buna stiinta un pachet de cubaneze pe masa, atent ales pe cele mai tari dintre astea trei marci (toate erau tari)... si cand ma intorc seara il imbii pe socrul meu la o tigare. moama ce nu mai avea maini sa zica ca nu-i trebuie. nu s-a lecuit de tot. cand ma prindea cu alte tigari, daca ma mai prindea, ma executa biggrin.gif

acum serios, chiar si la 2-3 ani dupa ce m-am lasat mai scoteam meduze sick.gif din plamani - asta ca sa-ti dai seama ce efect au
tigarile. si chiar si azi daca simt un miros placut de tutun inspir puternic....
LooLee
QUOTE (solmar @ Aug 17 2009, 01:29 PM) *
fumatorii ar putea sa faca un calcul aproximativ la cati bani au dat pe tigari pana acum.


Stai asa, banii ca banii, dar sa facem o socoteala: rolleyes.gif
Fumez de 18 ani. Sa spunem in primii 12 un pachet pe zi, iar media ultimilor 6 sa fie 1,8 pachete pe zi. Deci:
- 12 ani la 365 zile la 20 tigari pe zi, fac 87.600 tigari
- 6 ani la 365 zile la 36 tigari pe zi, fac 78.840 tigari
Total tigari: 166.440
Avand in vedere ca media lungimii unei tigari este de un pic peste 8 cm, consideram valoare fixa 8 cm.
Rezultat: 13.32 km woot.gif ...vreo 2 ore de mers pe jos...un sfert de ora cu masina drive.gif

Ca bani...8300 de pachete la 8 lei..66.400 lei whistling.gif (poti cumpara destule, diverse)

QUOTE (solmar @ Aug 17 2009, 01:29 PM) *
- sunteti constient de riscurile la care va expuneti fumand?

Da. Momentan ma limitez la acest viciu. Mai sunt destule, mai riscante, mai mortale, mai rapide.

QUOTE (solmar @ Aug 17 2009, 01:29 PM) *
- sunteti constient ca fumand poluati si atmosfera altor persoane obligandu-i sa fumeze pasiv?

Nu. Nu eu. Acasa fumez exclusiv in curte, asemenea la birou (am obligat toti fumatorii) indiferent de anotimp sau conditiile de afara. Vara destul de rar mai merg la cate o terasa. Desi sunt fumator nu suport fumul in spatii inchise, motiv pentru care la unele petreceri (unde ventilatia era varza) n-am stat mai mult de 3-4 ore.

QUOTE (solmar @ Aug 17 2009, 01:29 PM) *
- l-ati invata pe copilul dvs sa fumeze? daca da, la ce varsta ii recomandati sa inceapa?

Nu. In niciun caz. Asta inveti singur, sau intr-un grup de prieteni, nu de la parinti.

QUOTE (solmar @ Aug 17 2009, 01:29 PM) *
- ii dati copilului dvs bani suficienti pentru tigari?

Nu. Dar sunt constient ca daca va vrea sa-si cumpere tigari ii scoate si din piatra seaca. Asa am facut si eu.

QUOTE (solmar @ Aug 17 2009, 01:29 PM) *
- ii recomandati (si cumparati in acelasi timp) sotiei dvs gravide sa fumeze? cate pachete?

Nu. Sotia nu fumeaza. In ceea ce ma priveste dupa cativa ani buni in care m-a tocat la cap sa ma las, a renuntat. Nu o condamn. E o reactie fireasca, si eu as fi facut la fel. Ea a ramas in continuare impotriva fumatului.

QUOTE (solmar @ Aug 17 2009, 01:29 PM) *
- ati incercat sa va lasati de fumat?
- vreti sa va lasati de fumat?

Nu.
Nu stiu. Nu mi-am propus. Daca imi propun vreau sa si reusesc, in ciuda dependentei. Personal m-am cam plictisit de fumat. Enough. 39110506.gif
LooLee
QUOTE (solmar @ Aug 17 2009, 04:55 PM) *
daca fumezi in aer liber poluezi la fel de mult ca in alta parte. tigara polueaza indiferent unde o aprinzi.

Partial adevarat. Depinde de locatie. Numai cand expira odata batranul Sidex, doboara instant cei 300.000 de galateni toti cu tigarile aprinse-n bot.
woot.gif As fi curios care ar fi procentul. O fi calculat cineva? Daca da, publica? confused.gif Ehe.

Ia sa mai bat un cui. teehee.gif
guerilla
eu nu inteleg de ce cuantificati o placere in bani?!
atat timp cat fumez pentru ca imi place (halba, te inteleg perfect) de ce tre sa ma gandesc cati bani am cheltuit pe placerea mea??
mai ales ca banii i-am muncit eu nu i-am castigat la loto.
zo, cand si daca veti interzice fumatul eu voi cere in instanta sa va interzica si sa mancati pe strada, pentru ca sunt pofticios.
haidi pa.
Diesel
Halba, fumezi langa aia mica?
Eu dupa 5 tigari fumate in decursul a 10 ani am constatat ca pot deveni dependent de mecanica fumatului. Am tot timpul nevoia sa am mainile ocupate.
solmar
cu mult timp inainte sa ma las de fumat vine o delegatie. seful misiunii se lasase de fumat. eu pipam ca un turc, la spritz si mai abitir. si-am tras zilnic spritzuri, pana cand au plecat...
imi spune atunci vorbind de viciu: daca nu poti sa te lasi inseamna ca n-ai fumat destul. o sa te lasi de fumat cand o sa simti ca ai fumat destul!
cu ceva vreme inainte sa ma las trecusem pe lights, incepusem sa le raresc... cand m-am lasat de fumat i-am dat dreptate.
air_wolf
si eu vreau sa ma las de fumat. le-am rarit pina la 3-4 maxim/zi... din cauza calitatii.
si as interzice tutunul de proasta calitate. mi-e dor de gitanes asa cum erau ele: tari si bune. astea noi sint proaste! vreau sa fumez iar lucky fara, camel fara - asa cum erau ele, nu aditivate si tratate si rastratate cu tot soiul de porcarii. sau niste tupolev ori ligeros.
tigarile romanesti sint proaste. am fumat ducados, tigarile "nationale" in spania, sint infinit mai bune decit orice marlborit de la noi. pe linga ca put ca dracu si numai a tutun nu, au si un gust de rahat. si cind mai dai de un pachet cu viermisori, mucegait numai cit sa fumezi niste penicilina, e minunat (asa am renuntat la marlborit, dupa 3 pachete infecte intr-o singura zi luate din locuri diferite).
solmar
tangential despre vitzii!


HalbaSus
QUOTE (Diesel @ Aug 17 2009, 04:20 PM) *
Halba, fumezi langa aia mica?


In principiu nu, daca iesim la terasa ma mut la o alta masa pana cand fumez, oricum nu fumez la o distanta mai mica de 3-4 metri de ea.

P.S: eu nu sunt pro-fumat, sunt chiar anti-fumat, nu as recomanda nimanui sa se apuce, e o chestie care creaza o dependenta a naibii de puternica. Daca nu fumez devin agitat, n-am ce face cu mainile, si cel mai rau e ca nu ma pot gandi la mare lucru decat la faptul ca as fuma o tigara. Deci orice activitate care presupune concentrare mare este exclusa din start.
M-as lasa de fumat nu pentru sanatatea mea (v-am mai zis ca eu ma tem de SUV-uri, nu de cancer), m-as lasa ca sa scap de cicalelile nevestei, sa scap de senzatia aia nasoala cand iti dai seama ca nu mai ai tigari si esti la mama dracului si nu ai de unde sa cumperi, de reactiile militantilor anti-fumat, doar ca e al naibii de greu sa te lasi de viciul asta... si in plus eu sunt un caracter destul de slab, nu prea rezist tentatiilor...
FAR EASTERN
Hmmm, argumente slabe, previzibile.

Sa va spun o poveste... personala.
Sotia mea este(era) fumatoare inca de cand am cunoscut-o. De la 16 ani. Am fost perseverent in a o determina sa nu mai fumeze. Era greu in anii '80... Erau putine "libertati" pe care ti le permiteai... Asa ca am incercat planul B, Ii faceam rost de tigari care nu se prea gaseau pe piata. Foarte multe traficate de polonezi. S-a mai redus dependenta de tigari "nationale" in asteptarea celor "straine".
Pasul doi: teoria precum ca nu-s sanatoase. A tinut ca si la voi, carcotasilor!
............................
Anul de gratie 2007, luna octombrie...
Ma suna sa-mi spuna ca vrea sa se lase de fumat. Va inchipuiti cat de tare m-am distrat...
N-am lasat-o sa rasufle si i-am facut rost de un pachet de plasturi Nicorette.

A functionat. Am avut parte de 2 zile de griji, pentru ca a facut o criza de sevraj, dupa care s-a simtit OK. Am descoperit farmaciile care vindeau tigari medicinale(pentru cei care nu stiu, arse, miros precum cocenii de porumb arsi pe gradina toamna...).

Today, cautam impreuna sa respiram aer curat. Cat mai curat posibil.

p.s. Orice ati zice, colegi fumatori, PSIHIC, e mai bine sa n-ai griji decat sa cauti solutii(ce sa faci ca sa-ti cureti plamanii)...
cristirenault
Ca sa fiu clar, nu-s fumator. Am fumat prima data, vorba vine fumat, pe la 3 ani. O matusa tampita mi-a dat sa fumez sa isi bata joc de mine... normal ca m-am inecat aiurea si alte alea... Apoi, in adolescenta, pe timpul lui Ceao, luam chistoace de pe jos cu un prieten si le fumam. Dupa 2 zile nu intelesesem nimic din ele asa ca le-am lasat forever.

Pe mine nu ma deranjeaza fumatul ci fumatorii. Suna stupid dar ma explic.
Am avut parte de colegi, prieteni care fumeaza dar nu m-au deranjat cu fumul atata timp cat spatiul e corect aerisit. Insa, ma apuca toti dracii cand vad pe plaja jedemiliarde de chistoace si pachete goale de tigari, tartani care arunca chistoacele absolut oriunde, etc. Consider ca 98% din fumatori sunt niste nesimtiti notorii tocmai pentru ca fac asemenea gesturi.
Imi placea cand vedeam cate un mos tacticos fumand pipa si chiar imi place fumul ala aromat. Mi-e sila acum cand toata lumea fumeaza rahaturi de tigari industriale si-si bat joc de ei si de cei din jur.

So, prea putini cei care sunt cu adevarat civilizati si care au bun simt si nu deranjeaza cu viciul/placerea lor. Respectul meu pentru ei.

Ei, de asta am afirmat ca nu fumatul in sine ci comportamentul fumatorilor ma deranjeaza si cread ca deranjeaza multa lume, chiar si pe alti fumatori.

_Constantin_
Sunt fumator, in ultima vreme depasesc 2 pachete pe zi ca stau mai mult si invat. Fumatul trebuie controlat daca nu chiar interzis la scara mondiala, adica sa nu se mai produca tigari. E cel mai simplu. Dar atunci ar disparea si profiturile enorme si nici un guvern nu ar interzice ABSOLUT aceasta activitate pentru ca spaga ar fi sigur pe masura. Unde mai pui ca 40% din oamenii de pe glob ar deveni brusc inutili dimineata si deprimati, agitati( sevraj).

Insa ... daca insusi Creatorul ne-a lasat liberul arbitru ... nici un guvern nu poate sa ni-l ia, desi unii au incercat. thumbsup.gif

pmhoria
Mai sunt oameni de pe forum care s-au lasat de fumat cu ajutorul tigarii electronice. Stiu ca suna ciudat dar la unii a functionat, si obiceiul de tine tigara in gura nu e suprimat.. thumbsup.gif
FAR EASTERN
QUOTE (_Constantin_ @ Aug 18 2009, 02:56 AM) *
Sunt fumator, in ultima vreme depasesc 2 pachete pe zi ...


Dom' doctor... da' asa exemplu dai matale?????? verymad.gif
Diesel
QUOTE (pmhoria @ Aug 18 2009, 10:29 AM) *
Mai sunt oameni de pe forum care s-au lasat de fumat cu ajutorul tigarii electronice. Stiu ca suna ciudat dar la unii a functionat, si obiceiul de tine tigara in gura nu e suprimat.. thumbsup.gif

Eu vroiam sa ma apuc de tigara electronica fara sa fiu fumator... si apoi am vazut pretul.
pmhoria
@Diesel,
Dar de ce ai vrea sa te apuci daca nu esti fumator? Vrei sa tii ceva intre degete? Ia un pix.. biggrin.gif
HalbaSus
Huh ? Why ? E ca si cum ai lua metadona fara sa fii dependent de heroina... nu e misto deloc sa fii fumator, e chiar nasol, nu as recomanda nimanui sa se apuce, nici macar de tigara electronica, nu m-ar mira absolut deloc daca si aia ar produce dependenta (eu am senzatia ca si lollypopsurile ar putea da dependenta).

Eu stiu 2 persoane care au incercat sa se lase cu tigara electronica, una din ele nu a reusit si a renuntat sa mai cumpere, o alta fumeaza si tigari electronice si tigari normale (adica atunci cand e la birou sau in spatii inchise si nu poate fuma tigara normala, isi "aprinde" una electronica). La mine sigur nu ar functiona. Am incercat de cateva ori sa trec pe tigari mai light (ma rog, si acum fumez tigari light - lucky strike lights, dar vroiam sa trec la d-alea pe care daca le tragi in piept sunt mai sanatoase decat aerul de afara, singurul efect a fost ca ma enervau si mai tare, si imi faceau pofta de o tigara "normala"...

Diesel
Simt tot timpul nevoia sa gesticulez si sa misc mainile, fumatul m-a calmat un pic. Si intr-o seara cand am fumat doua tigari tot o cautam pe a 3-a. Ultima data am avut o incercare esuata cu Vogue mentolate care mi s-au parut niste porcarii.

Narghileaua a fost o experienta oarecum pozitiva. Dar n-am tras niciodata mai mult de 3 fumuri.
klm
Cica ar functiona; nashu fumeaza o rezerva de tigara electronica si 1 pachet de Sobraine (de la 3 pachete de LS fara filtru).
Cine a fumat Royale albe? alea da tigari slabe.
drabisan
QUOTE (Diesel @ Aug 18 2009, 02:52 PM) *
QUOTE (pmhoria @ Aug 18 2009, 10:29 AM) *
Mai sunt oameni de pe forum care s-au lasat de fumat cu ajutorul tigarii electronice. Stiu ca suna ciudat dar la unii a functionat, si obiceiul de tine tigara in gura nu e suprimat.. thumbsup.gif

Eu vroiam sa ma apuc de tigara electronica fara sa fiu fumator... si apoi am vazut pretul.



Pretul ca pretul. Investitia initiala e mare, apoi rezervele costa cit costa tigarile pe care le fumez zilnic.
Problema complet nasoala e alta: se strica! Ba un acumulator, ba atomizorul aka vaporizatorul ba nu gasesti temporar rezervele pe care le consumi. Si sa vezi cite pachete bagi in zilele in care iti lipseste ceva!
Eu am, de putin peste o saptamina. Mai am mult de tot pina o sa pot spune ca nu mai cumpar tigari. Dar mi s-a stricat un acumulator si cu unu' nu rezist o zi. Asa ca am fumat in completare 5-8 tigari zilnic.
Deocamdata e bine, dar vedem. Am prieteni care au rezistat intre o saptamina, 2 luni pina la 1 an.

Dar macar pot sa "aprind" o tigare in orice moment cind e fi-mea linga mine. Nu e aceiasi senzatie, dar e suficient de buna incit sa merite incercat. Daca reusesc complet sa nu mai fumez, ar fi de senzatie, pentru mine!
Rebel
Drabisan, exista tigari electronice pe care le poti alimenta la USB. prietenii mei asta folosesc. Si cele "wireless" sunt bune si poti cumpara si pentru ele diferiti acumulatori. Sau tot USB input si un acumulator mai mare mobil...
Dar, exista deja voci care aduc in dicutie ca nici acestea nu sunt sanatoase. Si binenteles ca nu sunt, tu practic arzi o solutie si o inhalezi... Oricum, sunt bune, te ajuta sa renunti la fumat reducand gradul de nicotina prezent in lichid, miros placut si elimina si mirosurile specifice fumatorilor, sunt safe pentru cei din jur... plus pot fi fumate in interior.

In Canada este interzis fumatul in toate locurile publice, 10 metri stanga sau dreapta de orice intrare in cladiri, restaurante, baruri, etc.

Nu inteleg rostul topicului asta - "Trebuie interzis fumatul?"
Nu trebuie interzis, adica trebuie interzis MacDonald? Trebuie interzisa berea?

daca ne referim la locuri publice, da, sunt de acord dar altfel mi se pare o flagranta incalcare a unei libertati. Adica ce? In curant interzicem Snitzelul?

FarEastern mentiona mai devreme ca ar trebui interzis caci astfel contribuim la imbunatatirea sanatatii multora. No shit! Adica trebuie sa interzic ceva ca sa il determin pe unul lipsit de vointa sa faca ceva? dar el nu are creier? Nu vede, nu citeste, nu observa, nu este capabil sa ia masuri?
Ia mai bine pune-ti vointa la lucru si fa ceva!

Eu consider ca, cumpatarea este reteta ideala in orice! Totul este daunator daca este consumat in exces.
Si eu fumez cate un trabuc de placere o data pe an (nu pe tot ca n-am "exercitiu" wacko.gif ) sau la cate o sindrofie ma mai prostesc cu cate o tigara foarte fina dar intotdeauna am stiut unde sa ma opresc. Daca mananc o ciocolata luna asta, nu mai mananc o alta pana luna viitoare. Si nici nu ma cenzurez in a cumpara ceva sub motiv "Nu iau ca o mananc"; din contra o iau si imi demonstrez mie ca pot fi cumpatat iar daca chiar am nevoie atunci exista acolo fie pentru mine, fie sa servesc pe cineva.
Eu consider ca cine vrea poate!
air_wolf
QUOTE (Rebel @ Aug 18 2009, 08:45 PM) *
Adica ce? In curant interzicem Snitzelul?


auzi, altceva nu-ti venea in minte? sa stii ca m-ai pus pe ginduri, oare ce voi face in acea zi? unsure.gif
solmar
QUOTE (air_wolf @ Aug 18 2009, 09:09 PM) *
QUOTE (Rebel @ Aug 18 2009, 08:45 PM) *
Adica ce? In curant interzicem Snitzelul?


auzi, altceva nu-ti venea in minte? sa stii ca m-ai pus pe ginduri, oare ce voi face in acea zi? unsure.gif


radem, glumim dar totul pana la snitzel! banned.gif
solmar
n-am prins tigarile electronice....
imi amintesc ca in plin proces de reducere a tutunului am inceput sa folosesc filtre de plastic, care se umpleau de reziduuri urat mirositoare. bleah. dupa filtre am trecut pe lights samd
cand m-am lasat am avut la dispozitie 2 plasturi, mi-am lipit unul pentru vreo 2-3 zile si apoi al 2-lea care a cazut la dush dupa vreo saptamana - rol de placebo, dar si-a indeplinit misiunea.
dupa 10 zile am inceput sa mananc toate prostiile - pufuleti, biscuiti, chipsuri, etc - am luat proportii si n-am mai reusit sa dau jos.

dar ma simt mai bine fara tigari. plus ca nu mai miros hainele a tutun, respiratia a nicotina...
20krpm
acum vreo 7 ani, calabasas, orasul in care lucram, a fost primul oras din california (daca nu cumva chiar din us) care a interzis fumatul. adica exceptind teritoriul proprietate personala, n-aveai voie sa fumezi nicaieri. erau foaaaarte mindri de ei. drept urmare (pe-atunci inca mai fumam 1-2 pe zi), trebuia sa traversam toata parcarea si sa mergem sa fumam in zona cladirii alaturate, care era in alt oras. se pare insa ca minunea n-a durat mult: banui eu ca niste babutze intreprinzatoare de la noi din cladire, care toata ziua se adunau acolo sa discute discutiile lor de babutze, au pus mina pe un telefon si au facut ce-au facut la primarie, pentru ca dupa vreun an a aparut un fel de ingraditura si un semn cu "designated smoking area, permit no. ...". tot in perioada respectiva au mai fost niste cascadorii din astea, santa monica a interzis fumatul si in toate stirile a aparut un titlu ca acum california are o fisie de vreo 30mi de plaja non-smoking, din malibu pina nu stiu unde - doh... insa de la o vreme n-am mai auzit nici o traznaie asemanatoare.

eu nu m-am lasat niciodata de fumat, in modul traditional in care se lasa lumea, cu ambitie, masele strinse, si publicarea triumfului timp de 2 saptamini (perioada dupa care de obicei te cam lasi de lasat de fumat). acum 10 ani eram pe la vreun pachet si jumatate pe zi, sau cu alte cuvinte la interval de vreo 15 de minute intre ele. pur si simplu nu mai fumez. mi-a disparut incet incet pofta, la un moment dat tutungeriile de-aici incepusera sa nu mai vinda lucky strike lights si nu mi-am gasit altele care sa-mi placa si la care sa ma adaptez, dupa aia tot timpul uitam sa-mi iau, si tot asa. cred ca e chestie ca daca ai cu cine sa fumezi o tigara, fumezi, daca n-ai cu cine - nu. ma uit la fata care are grija de fiu-meu, ea fumeaza, si desi nu-i cerem decit sa stea afara din casa cind fumeaza ea simte nevoia sa se duca in spatele casei si sa se ascunda acolo. in cele din urma fumatul pare a fi tot o chestie sociala, mai degraba decit o dependenta bolnavicioasa, asa ca am senzatia ca o interdictie sau o restrictie personala e mai ineficienta in cele din urma decit infiltrarea unei anumite idei de jena. iar cum presa e pe calea cea buna in privinta asta, io zic ca o interdictie nu e necesara.
20krpm
a, uitasem o chestie - e si poveste de bani la buget, asta cu interdictia fumatului. adica nu stiu cum ar fi intr-un oras sa interzici fumatul dar inca sa lasi dughenele sa vinda tigari. cam trebuie interzisa si vinzarea de tigari in cazul asta - si cind e vorba de romania, ma refer la vinzarea legala de tigari. california, domnu schwartzi cu alte cuvinte, moral cum e el, cocheta acu vreo citeva saptamini cu ideea sa legalizeze marijuana ca sa repare bugetul. adica aia-s bani grei, ia ziceti, daca s-ar interzice fumatul in romania ce s-ar face senatorii romanesti? m? cu ce ar mai construi ei autostrazile? sau barem casele de senatori?
James Kilowatt
Am auzit ca nu stiu unde (s-ar putea in U€ biggrin.gif ) vor sa oblige fabricantii de tigari sa scrie ce baga in ele (deocamdata chestia asta e secreta). Trebuie sa fie interesant de aflat.
Zvonurile spun ca tutunul e una din cele mai sanatoase chestii din tigari si ca in realitate contin chestii mult mai daunatoare si care dau dependenta mult mai rapid.... desi e greu sa te iei dupa zvonuri. Insa unii explica asa de ce bunicu' a fumat toata viata si a murit de delirum tremens la 90 ani, iar acuma daca ai fumat doua tigari (sau le-a fumat vecinul si tu ai fumat pasiv) mori imediat de cancer.
solmar
QUOTE (James Kilowatt @ Aug 18 2009, 10:41 PM) *
Am auzit ca nu stiu unde (s-ar putea in U€ biggrin.gif ) vor sa oblige fabricantii de tigari sa scrie ce baga in ele (deocamdata chestia asta e secreta). Trebuie sa fie interesant de aflat.
Zvonurile spun ca tutunul e una din cele mai sanatoase chestii din tigari si ca in realitate contin chestii mult mai daunatoare si care dau dependenta mult mai rapid.... desi e greu sa te iei dupa zvonuri. Insa unii explica asa de ce bunicu' a fumat toata viata si a murit de delirum tremens la 90 ani, iar acuma daca ai fumat doua tigari (sau le-a fumat vecinul si tu ai fumat pasiv) mori imediat de cancer.


acu sincer, tigarile de acum 15 ani nu se compara cu cele de acum 5 ani cand m-am lasat eu de fumat. iar acum poate doar tutunul de pipa isi mai pastreaza clasa.

lucky strike, marlboro, kent-ul lung/scurt cu castel (de pe vremuri), peter stuyvesant (delicatesa dupa parerea mea), papastratos, karelia lights, dunhill, rothmans - cand deschideai pachetul parfumai incaperea. puneai un pachet intre haine si mirosea frumos in dulap. am avut posibilitatea sa fumez tigari originale pana cand m-am lasat. si recunosc, cand ramaneam fara tigari, era un calvar sa fumezi tigarile "bune" din comert - carton ambalat, putzea urat, lasau miros urat in gura, ardeau aiurea, mai gaseai cate-un ciot...

si mi-am luat si eu fara doar si poate portia de carpati si bucegi in armata si facultate. tin minte ca un carpati de timisoara era parfum, alea de sfantu gheorge erau bune iar alea de ramnic bleah. ca sa nu mai zic de bt, ds, apollonia, golden dear, 555 si altele - simphonia (de la sarbi/unguri parca, cu flitru de carbon), hollywood - ce bataie era pe ele prin '91-'92, assos...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.