Help - Search - Members - Calendar
Full Version: recuperare tva in caz export masina personala in norvegia (nu este membra ue)
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
rrobyxx
SAl!

Am cumparat o masina noua acum 2 ani, un ford mondeo 130hk trend disel din Romania, acum ajuns cu ea in Norvegia unde intre timp am dobandit resedinta, sunt obligat sa inmatriculez masina aici nemaiavand dreptul de a conduce masini cu numere straine. Taxele sunt enorme, un calcul in mare se afla undeva pe la 15k euro.
Intrebarea mea este, daca aleg varianta asta, cum imi pot recupera tva. platit in romania? Unde trebuie sa apelez?

Multumesc anticipat!!!
Cristi2
Banuiesc ca un raspuns 100% sigur e greu de obtinut de pe forumuri, dar in principiu TVA-ul se recupereaza doar daca se realizeaza un act comercial.
Adica sa vinzi masina peste hotare. Apoi, trebuie sa fii platitor de TVA.
Si ma tem ca nici asa nu vei putea, maxim nu vei fi nevoit sa il adaugi la valoarea facturii.
Consulta un expert contabil, da nu-ti fa mari iluzii.
solmar
incearca aici : http://ec.europa.eu/taxation_customs/dds/c...tarchap?Lang=RO
o adresa de mail: TAXUD-DDS-TARIC@ec.europa.eu

sau da search TARIC.
rrobyxx
Aici sunt obligat sa platesc un nou TVA. Ce se intampla cu tva-ul platit in romania care este pe factura de cumparare a masinii de acum doi ani?
Mai sunt sanse sa recuperez ceva in cazul asta?
Sunt cca 12500ron.
solmar
QUOTE (rrobyxx @ Aug 17 2009, 09:06 PM) *
Aici sunt obligat sa platesc un nou TVA. Ce se intampla cu tva-ul platit in romania care este pe factura de cumparare a masinii de acum doi ani?
Mai sunt sanse sa recuperez ceva in cazul asta?
Sunt cca 12500ron.


pai trebuia sa specifici acum 2 ani ca masina e in admitere temporara... si era mai usor, dar n-aveai de unde sa stii.
teoretic si valoarea masinii s-a schimbat de acum 2 ani deci nu vei vedea aceeasi bani. de ce nu incerci sa vorbesti cu o firma de declaranti vamali care te poate sfatui la obiect.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.