Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Vreau sa imi i-au masina !!!
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Daewoo
Ciurescu31980
Salut , am facut rost de un credit ..si mai am niste banuti ... ce sa mai adunati de peste tot am facut vreo 7300 euro . Am studiat oferte peste oferte si ideea e ca as vrea un Cielo , ceva mai economic ..adica cu gaz pe el si A/c daca ma incadrez , problema e ca nu am cunostnte reale despre preturi ... avantaje , dezavantaje sau alte cele ... adica un dealer spune un pret , altu alt pret , pe daewoo.ro alt pret ... si nu sunt amintite anumite chestii , gen turometru antena ... casetofon ... am nevoie de ajutor si de un sfat din partea celor care au deja aceasta masina ..ideea e ca as vrea sa fie noua ... Merci , Claudiu
Ciurescu31980
Chiar nu poate nimeni sa ma ajute cat de putin macar niste treburi de incepatori .... mici ....
madalina
Intra pe "marci de masini" -daewoo si gasesti acolo informatii.
ionut32111
Intra pe Daewoo.ro pt preturi,dezavantajele acestei masini sunt franele si amortizarea,eu am un Cielo din 2002 si franeaza fff slab,cu amortizarea ce sa mai zic simte toate gropile,este un pik cam puturoasa atunci cand este incarcata,dar cu 3 pers fuge lejer cu 150km/h dar nu mai mult de 180km/h,in rest este o masina
spatioasa,stabila,fiabila,confortabila,ORICUM DACA VREI SA ACHIZITIONEZI UNA NU O LUA FARA DRIVE-TEST
sandman
eu ti-as recomanda sa nu iti iei cielo. o alta optiune, daca vrei sa o iei in calcul, este peugeot 406. la banii astia gasesti una dupa 99, si are multe optiuni. gen dublu airbag la care cielo nu o sa il aiba pprea curand. si in plus consuma si mai putin.
Liviu-98
Hai ca acum am vazut intrebarea ta, si eu sunt incepator pe site-ul asta.
Dar incep prin a-ti spune ca intrebarea ta este foarte lapidara. Ai niste bani, dar se pun urmatoarele probleme: vei merge mai mult prin oras sau afara, ai nevoie de spatiu mare sau nu, iti place la 180 sau te multumesti si cu 150, ai bani de benzina si de intretinut masina sau nu. Deci sunt o groaza de criterii pe care sa le ai in seama.
Eu, fara sa stiu criteriile tale iti spun asa: am un Matiz SE AC din martie 2000, am 49000 km cu el si cand l-am luat eram destul de sceptic. Acum sunt entuziasmat. Am mers cu el si cu 166 (fata de 147 maxim indicat), consumul este intre 4,5 afara si 8 in oras iarna pe drumuri scurte, la mers destul de vioi cu 130 - 140 (cei cu Mertzuri sa nu rada..., sa nu uite ca vorbim de un Matiz) consuma cam 6 in afara cu 4 persoane mari-mari in el. Are insa portbagajul cam mic, asa ca in concedii eu cu familia - 3 persoane - mai punem ceva bagaje si pe locul liber din spate. Altfel, la capitolul tehnica este perfect: in 49000 km am avut doar becul de la plafoniera ars si doua fise de bujii parlite. In rest, numai reviziile la fiecare 10000 km, cu schimb filtre, ulei etc. conform planificarii, nimic in plus. Mai am o hiba: furtunasul de apa de la spalatorul lunetei este rupt undeva, ar trebui sa-l desfac si sa-l schimb, dar nu m-a deranjat prea tare. Altfel, ti-am spus, totul e OK. Asa ca daca nu te deranjeaza si se incadreaza la conditiile tale, eu zic ca nu o sa regreti!
P.S. Chiar acum sunt in "sapaturi", vreau sa-mi iau si eu ceva mai mare, oscilez intre o Octavia 2 si un Megane 2, nu m-am hotarat, dar la Matiz nu renunt, cel putin pentru oras si frecat la servici e super, mai ales in Bucuresti.
Gica-6
Pai spune-ne si noua Ciurescu, ti-ai luat masina pana la urma sau nu ? Daca da, ce anume ti-ai luat?
cristianc
Si-a luat un Logan de 7200 de euro ca avea banii pregatiti
ionut32111
pai atunci sa-l stapaneasca sanatos :cheers:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.